Türkçe

Üyelik Hakkinda

03.07.2009 tarih ve 27277 sayili Resmi Gazete'de yayimlanarak yürürlüge giren 5910 sayili ‘Türkiye Ihracatçilar Meclisi Ile Ihracatçi Birliklerinin Kurulus ve Görevleri Hakkinda Kanun ile nihai statüsüne kavusan Ihracatçi Birlikleri ülke çapinda 13 Genel Sekreterlik ve 61 degisik sektörlerdeki birliklerle ihracatçimiza hizmet vermektedir.

Ihracat yapacak gerçek veya tüzel kisilerin, ihraç edecekleri malin ait oldugu sektörde faaliyet gösteren ve ticaret sicilinde kayitli merkez veya sube adreslerinin birinin bulundugu en yakin birlige üye olmalari ve Kanunda belirtilen ödemeleri yapmalari zorunludur. Birliklerden birine üye olan ihracatçi diger birliklerin istigal alanina giren maddeleri de üyelik sarti aranmaksizin ihraç edebilir. Ancak, sadece üyesi oldugu birligin hizmetlerinden yararlanir ve genel kuruluna katilabilir.

Birlige üye olan gerçek ve tüzel kisi ihracatçilar diledikleri zaman yazili olarak müracaat etmek suretiyle birlik üyeliginden ayrilabilirler. Üyelikten ayrilanlarin, ayrildiklari tarihe kadar olan yükümlülükleri ortadan kalkmis sayilmaz. Birlikten ayrilan üyenin yeniden üye olmak istemesi halinde varsa diger genel sekreterliklere bagli birliklerdekiler de dahil olmak üzere eski borçlari ilgili birlik adina tahsil olunur.

Üyeler;

  1. Kanun ve yönetmeliklerde üyelikle ilgili olarak belirtilen görevleri yerine getirmekle,
  2. Birliklerin amaçlarina aykiri harekette bulunmamakla,
  3. Birlik yetkili organlari tarafindan istenecek bilgi ve belgeleri zamaninda, tam ve dogru olarak vermekle,
  4. Birlik kararlarina uymakla,
  5. Birlik veri tabaninda yer alan adres, telefon, faks, elektronik posta adresi ve internet adresi basta olmak üzere iletisim bilgilerinin güncelligini saglamakla,
  6. Birlige kayit sirasinda giris aidati ve her yil için yillik aidat ödemekle,

yükümlüdür.

Her yilin Subat ayi sonuna kadaryillik aidatini ödemeyen üyelerin üyelikleri askiya alinir, durum üyeye teblig edilir ve devam eden yillar için yillik aidat tahakkuk ettirilmez. Üyeligi askida olanlar, baska birliklere üye olamazlar ve üyelere taninmis olan haklardan ve birliklerin hizmetlerinden yararlanamazlar. Üyenin talebi üzerine, cari yil ve önceki yillara ait aidat borçlari tahsil edilerek üyelik aktif hale getirilir.”

Birligimizin sorumluluk bölgesi ANTALYA,ISPARTA ve BURDUR illeri olarak belirlenmistir. Bu bölgelerde faaliyet gösteren, Merkezi bu illerde olan ihracatçi firmalarimiz Bati Akdeniz Ihracatçilar Birligi'ne üye olmak zorundadir.