2013/301 Sirküler (05.12.2013)


ANTALYA İHRACATÇILAR BİRLİĞİ ÜYELERİNE

ÖZEL SİRKÜLER NO: 2013 / 301

Sayın Üyemiz,

Toprak Mahsulleri Ofisi - TMO'dan alınan 28/11/2013 tarihli ve 864 sayılı yazıda; Kuruluşları stoklarında bulunan yaklaşık 1.200.000 ton ekmeklik buğdayın ilgili Uygulama Esasları çerçevesinde mamul madde ihracatı sonrası satışa verileceği bildirilmektedir.

Satışa açılacak ekmeklik buğdaylar, mamul madde ihracatını gerçekleştiren ve üretimlerinde kaplıca kızıl buğday dahil ekmeklik buğday kullanan un fabrikaları ile bulgur fabrikalarına, satılacak, bisküvi fabrikalarına ise sadece düşük vasıflı ekmeklik buğdaylar satılacaktır.

TMO tarafından bu kapsamda yapılacak ekmeklik buğday satışlarında, İhracatçı Birlikleri tarafından gönderilecek tüm hak edişler karşılığında satış yapılabileceği bildirilmektedir. Bu nedenle firmaların talep edebileceği buğday miktarı kadar ekmeklik buğday hak edişi gönderilmesinin uygun olacağı ifade edilmektedir.

TMO'dan ürün talep eden firmalar tarafından, hangi işyeri stoklarına ilişkin talepleri olduğuna dair dilekçenin sözleşme imzalanacak TMO Şube Müdürlüklerine verilmesi gerekmektedir.

Bu kapsamda, 28 Kasım 2013 - 23 Aralık 2013 (dahil) tarihleri arasında imzalanacak sözleşmeler için geçerli olacak ABD Dolar/Ton satış fiyatları ile satışa açılan stoklara ait detay bilgiler TMO şube müdürlüklerinden öğrenilebilecektir.

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü'nden bu kapsamda ekmeklik buğday talep eden firmaların mamul madde ihracatı sonrası hak etmiş oldukları hububat miktarlarının Uygulama Esaslarında belirtilen formata göre gönderilmesi gerekmektedir.

Bilgilerini rica ederim.

Fisun EVRENSEVDİ PEKTAŞ

Genel Sekreter


Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.