2016/074 Sirküler (22.04.2016)


BATI AKDENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ ÜYELERİNE

SİRKÜLER 2016-074

Sayın Üyemiz,

1. New York Türkiye Ticaret Merkezi Firma Taleplerinin Toplanması

2. İran Sektörel Ticaret Heyeti Programı

3. Hindistan/Telafi Edici Vergi Soruşturması

4. Hindistan/Anti-damping Soruşturması

5. İTT 7.Gıda Güvenliği ve Tarımsal Kalkınma Bakanları Konferansı

6. Tacikistan Duşanbe Ticaret Heyeti 18-20 Mayıs 2016

7. Avustralya / Anti-damping Soruşturması

8. ABD/ Telafi Edici Vergi Soruşturması

9. Sağlık Bakanlığı İhalesi

10. Gürcistan Hizmet Ticareti Müzakereleri

11. 5.Arge-Proje Pazarı ve 5.Komponent Tasarım Yarışması

12. Moldova Tarım Bakanı ile Yapılan Görüşme

Konularını içeren duyurularımızın detayları ekte sunulmuştur.

Bilgilerini rica ederim.Güliz AKEL ÇETİNKAYA
Genel Sekreter V.

1.New York Türkiye Ticaret Merkezi Firma Taleplerinin Toplanması

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan yazıda, Türkiye'nin 2023 ihracat stratejisi hedefleri doğrultusunda, değişen rekabet koşullarına ve ihtiyaca uygun olarak ihracatın gelişmesine olanak sağlamak amacıyla Türkiye Ticaret Merkezleri projesi 2016 yılı içerisinde hayata geçirileceği ve ilkinin İran'da önümüzdeki günlerde faaliyete geçeceği belirtilmektedir. Bu noktada, Türkiye Ticaret Merkezleri projesinin ülkemiz adına hedeflenen ihracat rakamlarına ulaşma noktasında önemli bir misyon edineceği ifade edilmektedir.

Bu doğrultuda, Amerika Birleşik Devletleri'nin New York eyaletinde ekte belirlenen iki lokasyonun detayları ve tahmini bütçeleri bulunmakta olup, Türkiye Ticaret Merkezi açılmasının planlandığı belirtilmektedir.

Söz konusu projeye katılım sağlayabilecek firmaların en geç 28 Nisan Perşembe günü saat 13.30'a kadar Birliğimize (arge@baib.gov.tr) bilgi vermeleri rica olunur. (2376)

Ek-1: NYC 261-551 kira-istihdam-tanıtım baremleri

2.İran Sektörel Ticaret Heyeti Programı

İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği'nden alınan yazıda, Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği organizasyonunda 25-28 Nisan 2016 tarihleri arasında Tahran/İRAN'a yönelik olarak yapılması planlanan Sektörel Ticaret Heyeti Programı'nın tarihi, ilgili ülkedeki muhatap kurum ve kuruluşların önerileri ile 20- 23 Haziran 2016 olarak revize edildiği belirtilmiştir.

Söz konusu Sektörel Ticaret Heyeti programının, İran pazarına girmek isteyen firmalar için önemli bir fırsat oluşturacağı mülahaza edilmekte olup; Türk Gemi ve Yat sektörünün tanıtılması amacıyla düzenlenecek Heyeti kapsamında Türk ve İranlı işadamları arasında ikili iş görüşmeler ile muhatap kurum ve kuruluşların ziyaretlerinin planlandığı ifade edilmektedir.

Söz konusu Ticaret Heyeti programı katılım payı; Tek kişi/ 3.000 USD ($); aynı firmadan İkinci kişi/ 2.000 USD ($); olup katılım payına; İstanbul- Tahran- İstanbul ekonomi sınıfı uçak bileti, 5 yıldızlı otelde konaklama (oda+kahvaltı), alan vergisi, firmalarla ikili iş görüşmeleri, tercümanlık hizmetleri, Tahran havaalanı-otel-havaalanı transferleri, tanıtım, ilan, basılı malzemeler ve ikili iş görüşmeleri için gerekli olan bütün hizmetler dahil, oteldeki ekstra oda harcamaları ve diğer ekstra harcamalar hariçtir. Ayrıca organizasyona İstanbul dışından katılacak üyelerimizin iç hat uçuşları ve yurt dışı çıkış harç bedelleri kendileri tarafından karşılanacağı belirtilmektedir.

Adı geçen heyet ‘‘2011/1 sayılı Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği' ne İlişkin Tebliğ'' kapsamında değerlendirilecek ve katılımcı firmaların ulaşım ve konaklama ile tanıtım harcamaları üzerinden %50'ye yakın devlet desteğinden faydalanabileceği bildirilmektedir.

Söz konusu heyete katılmak isteyen üyelerimizin aşağıda detayları verilen Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği hesabına katılım ücreti yatırmaları, dekontla birlikte, ekte yer alan kesin kayıt formunu doğru ve eksiksiz olarak doldurarak, en geç 13 Mayıs 2016 Cuma günü mesai saati bitimine kadar Genel Sekreterliklerine (0212 454 05 01-02 numaralı fakslarına veya gemi@iib.org.tr e-posta adresine) göndermeleri rica olunur. (2336)

Bilgi için irtibat:

Büşra Gider

Gemi ve Su Ürünleri Koordinasyon Şubesi

Tel: 0212 454 05 30

Faks: 0212 454 05 01 -02

Banka Bilgileri:

Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Dolar Hesabı

VAKIFBANK Şirinevler Şubesi

IBAN NO: IBAN: TR79 0001 5001 5804 8012 7685 87

NOT: 1- İlgili dekontun ve formların soft olarak e-posta yolu ile ayrıca hardcopy olarak kargoyla gönderilmesi gerekmektedir.

2- Başvuru sonrası katılımdan vazgeçilmesi halinde katılım payının otel/ ulaşım vb. ön ödemelerden doğan kısmı iade edilmeyecektir.

EK 2: Taslak Heyet Programı

3.Hindistan/Telafi Edici Vergi Soruşturması

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nden alınan yazıda, Hindistan tarafından 12 Nisan 2016 tarihinde Çin Halk Cumhuriyeti menşeli "Sıcak ve Soğuk Haddelenmiş Yassı Mamuller” (7219 ve 7220 Gümrük Tarife Pozisyonları altında yer alan) ithalatına karşı bir telafi edici vergi soruşturması başlatılmış olduğu, konuya ilişkin açılış bildirimine http://www.antidumpingpublishing.com/india-initiates-cvd-investigation-on-stainless-steel-flat-products/ internet adresinden ulaşılabildiği belirtilmektedir.

Bu durumun ülkemizin bahse konu üründe Hindistan'a ihracatında mezkur ülke menşeli ürünler karşısında rekabet avantajı sağlayabileceği ifade edilmektedir. (2380)

4.Hindistan/Anti-damping Soruşturması

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nden alınan yazıda, Hindistan tarafından Çin Halk Cumhuriyeti, Japonya, Rusya Federasyonu, Güney Kore, Brezilya ve Endonezya menşeli "Sıcak Haddelenmiş Yassı Mamuller” (7208, 7211, 7225 ve 7226 Gümrük Tarife Pozisyonları altında yer alan) ithalatına karşı bir anti-damping soruşturması başlatılmış olduğu, konuya ilişkin 11 Nisan 2016 tarihli açılış bildirimine http://commerce.nic.in/writereaddata/traderemedies/afint_Hot_rolled_alloy_non_alloy_steel_coils_sheets_plates_ChinaPR_Japan_Russia_KoreaRP_Brazil_Indonesia.pdf

internet adresinden ulaşılabildiği belirtilmektedir.

Bu durumun ülkemizin bahse konu üründe Hindistan'a ihracatında mezkur ülke menşeli ürünler karşısında rekabet avantajı sağlayabileceği ifade edilmektedir. (2381)

5.İTT 7.Gıda Güvenliği ve Tarımsal Kalkınma Bakanları Konferansı

T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından iletilen yazıya istinaden, Türkiye İhracatçılar Meclisinden alınan yazıda, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Daniş ve beraberindeki heyetin 28 Nisan 2016 tarihinde Astana'da düzenlenecek olan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Gıda Güvenliği ve Tarımsal Kalkınma 7. Bakanlar Konferansı ile İslam Gıda Güvenliği Kuruluşu (IOFS) Genel Kurulu Açılış Toplantısı'na katılmasının öngörüldüğü belirtilmektedir.

Yazının devamında, Sayın Bakan Yardımcısı ülkemiz ile Kazakistan arasında tarımsal ticareti geliştirmeye yönelik ikili görüşmelerin yapılmasının beklendiği, bu çerçevede Sayın Bakan Yardımcısına hazırlanacak olan dosyada kullanılmak üzere ülkemiz ile Kazakistan arasında tarımsal ticareti geliştirmeye yönelik öneriler, ikili görüşmeler çerçevesinde kaydedilen gelişmeler, varsa karşılaşılan sorunlar ile çözüm önerilerini ve gündeme getirilmesinde fayda görülen diğer hususları içeren kapsamlı bilgi notuna ihtiyaç duyulduğu bildirilmektedir.

Bu çerçevede, söz konusu bilgi notunda yer verilmek üzere konuya ilişkin görüşlerinizin, ekteki görüş formuna işlenerek 21 Nisan Perşembe günü saat 13.30'a kadar Birliğimize (arge@baib.gov.tr) iletilmesi rica olunur. (2377)

EK 3: Görüş Formu

6.Tacikistan Duşanbe Ticaret Heyeti 18-20 Mayıs 2016

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan yazıda, Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu ve Meclisleri organizasyonu ile 18-20 Mayıs 2016 tarihleri arasında Tacikistan'a yönelik bir ticaret heyeti düzenlenecek olduğu, başkent Duşanbe şehrini kapsayacak söz konusu organizasyonda İş Forumu'nun yanı sıra her iki ülke girişimcilerini buluşturan ikili iş görüşmelerinin gerçekleştirilmesi öngörüldüğü belirtilmektedir.

Pazar payımızın artırılması ve Tacikistan'a yönelik yeni iş ve yatırım imkânlarının oluşturulması amacıyla düzenlenecek heyete tarım makinaları, seracılık ekipmanları, damla su sulama sistemleri, sulama tesisleri, elektrikli ev aletleri, mücevherci eşyaları ve aksamları, halıcılık, tohum, gübre, tahıllar, un ve unlu mamuller, gıda, hidroelektrik santralleri, ilgili ekipman ve aksamları, pamuk işleme makinaları, tekstil, hazır giyim, inşaat, inşaat malzemeleri, kişisel bakım ürünleri, bebek bezleri sektörlerinde faaliyet gösteren ve uluslararası standartlara uygun ürünleri imal ve ihraç eden firmaların katılımlarında fayda görüleceği belirtilmektedir.

Bu çerçevede, söz konusu heyete katılmak isteyen firmalarımızın http://goo.gl/iNPScu bağlantısında yer alan başvuru formunu en geç 6 Mayıs 2016 Cuma günü mesai bitimine kadar doldurmaları ve organizasyon kapsamındaki uçak bileti, konaklama, toplantı, transfer, tercümanlık ve vize işlemleri ile ilgili giderlerin karşılanmasını teminen, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Vakıfbank Şirinevler Şubesi (Şube kodu: 282), (Iban No: TR63 0001 5001 5804 8000 9986 04), Dolar hesabına 1.000.- USD (katılımcının iptal etmesi durumunda iadesiz) avans ödemesini yaparak ilgili ödeme dekontunu bestecoskuner@tim.org.tr e-posta adresine (Tel: 0212 454 00 96) iletmeleri gerekmektedir.

Nitelikli bir heyet programının gerçekleşmesi ve beklentilerin karşılanması için eksiksiz doldurulan başvurular ile ödemelerin son başvuru gününden önce yapılması büyük önem arz edeceği belirtilmektedir. (2372)

Ayrıntılı bilgi:

Beste COŞKUNER bestecoskuner@tim.org.tr; Tel: 0212 454 00 96

Merve YILDIZ GÜLER merveyildiz@tim.org.tr; Tel: 0212 454 04 88

7.Avustralya / Anti-damping Soruşturması

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nden alınan yazıda, Avustralya tarafından Çin Halk Cumhuriyeti menşeli "Çelik Çubuklar” (7213.10, 7214.20, 7227.90, 7228.30 ve 7228.60 Gümrük Tarife Pozisyonları altında yer alan) ithalatına yönelik olarak 1 Temmuz 2015 tarihinde başlatılan anti-damping soruşturması çerçevesinde % 11.7 - %30 oranları arasında değişen nihai önlem tatbik edilmesine hükmedilmiş olduğu, konuya ilişkin 12 Nisan 2016 tarihli habere http://www.adcommission.gov.au/notices/Pages/default.aspx internet adresinden ulaşılabildiği ifade edilmektedir.

Bu durumun ülkemize bahse konu ürünün Avustralya'ya ihracatında mezkur ülke menşeli ürünler karşısında rekabet avantajı sağlayabileceği belirtilmektedir. (2382)

8.ABD/ Telafi Edici Vergi Soruşturması

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nden alınan yazıda, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından Çin Halk Cumhuriyeti menşeli "Demirden Mekanik Kasnak/Volan Bileşenleri” (7325.10, 7325.99, 7326.19, 8431.31, 8431.39, 8483.30, 8483.50 ve 8483.90 Gümrük Tarife Pozisyonları altında yer alan) ithalatına yönelik olarak 17 Kasım 2015 tarihinde başlatılan telafi edici vergi soruşturması çerçevesinde % 2,68 - % 166,77 oranları arasında değişen geçici önlem tatbik edilmesine hükmedilmiş olup konuya ilişkin 11 Nisan 2016 tarihli ABD Resmi Gazetesi nüshasına https://www.federalregister.gov/articles/2016/04/11/2016-08235/countervailing-duty-investigation-of-certain-iron-mechanical-transfer-drive-components-from-the internet adresinden ulaşılabileceği belirtilmektedir.

Bu durumun ülkemize bahse konu ürünün ABD'ye ihracatında mezkur ülke menşeli ürünler karşısında rekabet avantajı sağlayabileceği belirtilmektedir. (2383)

9.Sağlık Bakanlığı İhalesi

T.C. Buenos Aires Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliğinden iletilen yazıya istinaden, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan yazıda, Arjantin Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı iki ihale duyurusunun İspanyolca aslından İngilizce diline yapılan gayri resmi tercüme örneği ekte iletilmektedir. Duyuru ile ilgili ayrıntılı bilgi İspanyolca olmakla birlikte, ekte yer alan gayri resmi tercümedeki bağlantılardan ulaşılabildiği ifade edilmektedir. (2379)

EK 4: Gayriresmi Tercüme

10.Gürcistan Hizmet Ticareti Müzakereleri

T.C. Ekonomi Bakanlığı'ndan iletilen yazıya istinaden, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan yazıda, Ülkemiz ile Pakistan arasında bir serbest ticaret alanı kurulmasına yönelik olarak ikinci tur STA müzakerelerinin 27-28 Nisan 2016 tarihlerinde İslamabad'da düzenlenmesi ve bahse konu STA müzakerelerinde "hizmet ticareti” bölümünün de görüşülmesinin öngörüldüğü bildirilmektedir.

Pakistan'ın "hizmet ticareti” anlamında öncelikli ülkelerimizden biri olduğu düşünüldüğünde, müzakere sürecinin ülkemiz ve hizmet sunucularımızın çıkarları çerçevesinde etkin ve verimli bir şekilde yürütülebilmesinin önem taşıdığı belirtilmektedir.

Ayrıca Ülkemiz ile Gürcistan arasında yürürlükte bulunan Serbest Ticaret Anlaşması (STA)'na "Hizmet Ticareti” bölümünün eklenmesine ilişkin müzakerelerin başlatılmasının planlandığı ifade edilmektedir.

Bu çerçevede, müzakerelere esas oluşturacak, ekli belgede yer alan hususlara ilişkin sektör görüşlerinin 22 Nisan Cuma günü saat 13.30'a kadar Birliğimize (arge@baib.gov.tr) iletilmesi rica olunur. (2374)

EK 5: Gürcistan Talep Edilen Hususlar

11.5.Arge-Proje Pazarı ve 5.Komponent Tasarım Yarışması

Uludağ İhracatçı Birlikleri'nden alınan yazıda, 2023 İhracat Stratejisi kapsamında ihracatta katma değerin artırılması, yeni teknoloji ve metotların üretim sistemine kazandırılması, yenilikçi ürünler tasarlanması, yeni tasarımcılar yetiştirilmesinin teşvik edilmesi, endüstriyel tasarımcılığın geliştirilmesi, üniversite-sanayi işbirliğinin güçlendirilmesi ve ülkemiz ihracatçıları tarafından özgün ürünlerin dünya pazarlarına sunulmasına katkı sağlanması amacıyla, "Türkiye Otomotiv Sektöründe 5. Ar-Ge Proje Pazarı ve 5. Komponent Tasarım Yarışması” 05-06 Mayıs 2016 tarihlerinde Gebze TÜBİTAK MAM tesislerinde gerçekleştirileceği belirtilmektedir.

Etkinlik günlerinde Ar-Ge Proje Pazarı vasıtasıyla sektörlerimizin yüksek katma değerli üretim yapabilmesi, ihracatın sürdürülebilir kılınması amacı ile sanayi-üniversite işbirlikleri öncelikli olmak üzere sanayi-sanayi, üniversite-üniversite, sanayi-araştırma kurumu-üniversite gibi kurumların ortak proje geliştirmeleri amaçlandığı bildirilmektedir. Etkinlikler ile ayrıca, Ar-Ge projesi yapmak isteyen sanayi kuruluşlarının temsilcileri, yerli ve yabancı üniversite öğretim üyeleri ve Ar-Ge Merkezleri ile Teknopark araştırmacıları bir araya gelerek yüz yüze görüşme fırsatı bulabilecekleri ifade edilmektedir.

Projelerin tanıtımı Gebze TÜBİTAK MAM tesislerindeki konferans salonlarında araştırmacıların ve sanayicilerin birebir görüşmeleri şeklinde ve sözlü sunumlarla gerçekleştirilecektir. Bağımsız üyelerden oluşan "Ödül Kurulları” tarafından başarılı bulunan Ar-Ge Proje önerileri ve dereceye giren tasarımlar ödüllendirileceği bildirilmektedir.

Bu vesileyle, T.C. Ekonomi Bakanlığı desteğinde ve Türkiye İhracatçılar Meclisi koordinatörlüğünde, 05- 06 Mayıs 2016 tarihlerinde Gebze TÜBİTAK MAM tesislerinde gerçekleştirilecek olan "Türkiye Otomotiv Sektöründe 5. Ar-Ge Proje Pazarı ve 5. Komponent Tasarım Yarışması” etkinlikleri hakkında detaylı bilgiler http://www.otomotivprojepazari.com/ ve http://www.otomotivtasarimyarismasi.com/ internet sitelerinde yer almaktadır. (2389)

EK 6: Etkinlik Programı

12.Moldova Tarım Bakanı ile Yapılan Görüşme

Kişinev Büyükelçiliği'nden iletilen yazıya istinaden, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Antalya Zirai Karantina Müdürlüğü'nden alınan yazıda, Büyükelçimizin Moldova Tarım Bakanı'nı ziyareti kapsamında tarım alanındaki ilişkiler ve işbirliğinin geliştirilmesine yönelik olarak görüşme gerçekleştirildiği bildirilmektedir. (2378)

EK 7: GKGM yazısıEkler:
Arge Proje-ek-6.pdf
Form_Kazakistan -ek-3.doc
GKGM ek-7.pdf
Gurcistan-ek-5.pdf
Iran-ek-2.pdf
NYC 261-551 kira-istihdam-tanitim baremleri-ek-1.pdf
Saglik Bakanligi Ihalesi Ek-4.pdf

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.