2016/088 Sirküler (06.05.2016)


BATI AKDENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ ÜYELERİNE

SİRKÜLER 2016-88

Sayın Üyemiz,

1. PGD Konusunda Yeni Bir Mekanizma Oluşturulması

2. Tst 797 Taze Fasulye Standardı

3. Türkiye-Etiyopya İş Forumu

4. IV.Uluslararası Gıda Ar-ge Proje Pazarı

Konularını içeren duyurularımızın detayları ekte sunulmuştur.

Bilgilerini rica ederim.Güliz AKEL ÇETİNKAYA

Genel Sekreter V.1.PGD Konusunda Yeni Bir Mekanizma Oluşturulması Hk.

Ekonomi Bakanlığı'ndan iletilen yazıya istinaden, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan yazıda, 64.Hükümetin 2016 Yılı Eylem Planı kapsamında yer alan "Piyasa gözetim ve denetim (PGD) sistemlerinin işleyişi değerlendirilerek, etkin bir uygulama mekanizması oluşturulması” eyleminden ilgili Bakanlığın sorumlu olduğu ifade edilmektedir.

Anılan yazıda devamla 15 Mart 2016 tarihinde Ekonomi Bakanlığı'nda yapılan toplantıda, piyasa gözetimi ve denetiminin mevcut durumuna ilişkin değerlendirmelerin ve sistemin geliştirilmesine yönelik önerilerin özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarından alındığı ifade edilmektedir. Diğer taraftan, 16 Nisan 2016 tarihinde Başbakan Yardımcısı Sn.Lütfi Elvan'ın başkanlığında gerçekleştirilen YOİKK 22.Toplantısı'nda ise özel sektör tarafından önerilen "PGD konusunda yeni bir mekanizma oluşturulması” eyleminin Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda çalışılarak en az 3 ay içerisinde tamamlanmasının kararlaştırıldığı belirtilmektedir.

Bu kapsamda, "piyasa gözetim ve denetimi konusunda yeni bir mekanizma oluşturulması” hakkındaki görüş ve önerilerinizin, Türkiye İhracatçılar Meclisi'ne iletebilmek adına 12 Mayıs 2016 Perşembe günü saat 13:30'a kadar arge@baib.gov.tr adresine iletilmesi rica olunur. (2602)

2.Tst 797 Taze Fasulye Standardı

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nden alınan yazıda, Türk Standartları Enstitüsü tarafından hazırlanan "tst 797 Taze Fasulye” standart tasarısı ekte iletilmektedir.

Mezkur standart tasarısına ilişkin görüşlerinizin, Ekonomi Bakanlığına iletilmesi adına ekte yer alan görüş formu ile birlikte 10 Mayıs 2016 Salı günü saat 13:30'a kadar arge@baib.gov.tr adresine iletilmesi rica olunur. (2603)

Ek-1: Görüş Tablosu

Ek-2: Taze Fasulye Standardı

3.Türkiye-Etiyopya İş Forumu

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)'ten iletilen yazıya istinaden, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan yazıda, Eşbaşkanlığı T.C.Ekonomi Bakanı Sayın Mustafa Elitaş tarafından deruhte edilen Türkiye-Etiyopya 7.Dönem Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Toplantısı kapsamında, DEİK ve Etiyopya Ticaret Odası ve Sektörel Birlikleri işbirliğinde, 19-20 Mayıs 2016 tarihlerinde Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da, Türkiye-Etiyopya İş Forumu gerçekleştirileceği belirtilmektedir.

Yazının devamında, Afrika'da en hızlı büyüme kaydeden ülkelerden Etiyopya'nın, 458 milyon nüfuslu Doğu ve Güney Afrika Ülkeleri Ortak Pazarı (COMESA) üyeliği ile Türk yatırımcılara büyük bir pazara ulaşım imkânı sunduğu, Türk özel sektörü için Afrika açılımının merkezi konumunda olduğu belirtilmektedir. Yaklaşık 94 milyon nüfuslu bir pazar olan Etiyopya'nın Türkiye ile çeşitli iş alanlarında bağlantılarını güçlendirmek, teknoloji ve bilgi transferi sağlamak amaçlarıyla düzenlenecek forumun inşaat, tarım sanayi, kimya, tekstil, mobilya, turizm ve otomotiv sektörlerinde faaliyet gösteren Etiyopyalı firmalarla Türk firmalarını bir araya getirmeyi amaçladığı ifade edilmektedir.

Lojistik detaylarının ve toplam ücretin bilahare iletileceği ziyarete katılacak iş insanlarımızın vizelerinin, geçerlilik süresi devam eden pasaportta olması önem arz ettiği ifade edilmektedir. Etiyopya için sarıhumma aşısı gerekmekte olup, aşı kartlarının taşınması zaruridir. Sarıhumma aşısının ücretsiz olarak Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü'ne (http://www.seyahatsagligi.gov.tr/) bağlı seyahat sağlığı merkezlerinde yapılabildiği belirtilmektedir.

Bu kapsamda, söz konusu foruma katılmak isteyen firmalarımızın 09 Mayıs 2016 Pazartesi günü mesai bitimine kadar aşağıda yer alan internet bağlantısı üzerinden başvurularını tamamlamaları, 2.000 USD tutarındaki ön avans bedelini (Yerinden Katılım 200 USD) yatırmaları gerekmektedir.

Başvuru formuna erişim için: http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/199/6768

Ek-3: Katılım Koşulları

4.IV.Uluslararası Gıda Ar-ge Proje Pazarı

Ege İhracatçı Birlikleri'nden alınan yazıda, 23-24 Mayıs 2016 tarihleri arasında Türkiye İhracatçılar Meclisi koordinasyonu ve Ege İhracatçı Birlikleri organizasyonunda Swissotel Büyük Efes İzmir'de gerçekleştirileceği belirtilen " IV. Uluslararası Gıda Arge Proje Pazarı” etkinliğinin süresi yürütme kurulu kararı ile bir güne indirilerek 24 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleştirilmesine karar verildiği belirtilmiştir.

Söz konusu etkinlikte, araştırmacı, akademisyen ve sanayicilerin katılımıyla gıda ile ilgili yaratıcı ar-ge projelerinin girişimci ve sanayicilerle buluşturularak, hayata geçirilmelerinin önünün açılmasının hedeflendiği ifade edilmektedir. Başvuru süresi içinde yapılan toplam 409 proje başvurusundan 57 adedinin etkinlik alanında sergileneceği ve girişimciler ile sanayiciler tarafından değerlendirilme imkanı sağlanacağı belirtilmektedir. Ayrıca, ekli program çerçevesinde etkinliğe katılım sağlayacak ulusal ve uluslararası konuşmacıların deneyimlerinin ziyaretçilere aktarımının söz konusu olacağı ifade edilmektedir.

Ek-4: Program - Bilgi NotuEkler:
gorus formu-ek-1.pdf
Katilim Kosullari-ek-3.pdf
Program-bilgi notu-ek-4.pdf
taze fasulye standardi-ek-2.pdf

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.