2017/099 Sirküler (18.05.2017)


BATI AKDENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ ÜYELERİNE

SİRKÜLER 2017-099

Sayın Üyemiz;

1. ÇHC'ye Tarım Ürünleri İhracatı

2. Standart Tasarısı

3. MARKA TÜRKİYE 2017 Etkinlik Daveti

Konularını içeren duyurularımızın detayları ekte sunulmuştur.

Bilgilerini rica ederim.


e-imzalıdır

Güliz AKEL ÇETİNKAYA

Genel Sekreter V.


1. ÇHC'ye Tarım Ürünleri İhracatı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan alınan yazıya atfen Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nden alınan yazıda, Çin Halk Cumhuriyeti(ÇHC)'ne biber, hıyar, kabak, karpuz ve patlıcan tohumlarının ihraç edilebilmesi için Türk Şirketlerinin birlikte çalışabilecekleri muteber ÇHC firmalarının bilgilerini içeren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yazısında, "domates” tohumunun sehven unutulduğu, söz konusu ürünün de listede olduğu ifade edilmektedir. Anılan Bakanlığın yazıları ekte yer almaktadır.(3059)

EK1: Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Yazıları

2. Standart Tasarısı

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nden alınan yazıda, Türk Standartları Enstitüsü tarafından hazırlanan "TS 11045/tst T1 Manda Sütü-Çiğ, TS 1018/tst T2 İnek Sütü-Çiğ, TS 11044/tst T1 Koyun Sütü-Çiğ, TS 11046/tst T1 Keçi Sütü-Çiğ ve Invert Şeker Grubu”nun standart tasarıları ekte yer almaktadır.

Bu çerçevede, mezkur standart tasarılarına ilişkin görüş ve değerlendirmelerinizin ekte yer alan forma işlenerek, en geç 22 Mayıs 2017 Pazartesi günü saat 13.30'a kadar Birliğimize(arge@baib.gov.tr) iletilmesi rica olunur.(3057)

EK2: Şeker Grubu Standart Tasarısı

EK3: Süt Grubu Standart Tasarısı

EK4: Görüş Tablosu

3. MARKA TÜRKİYE 2017 Etkinlik Daveti

Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM)'nden alınan yazıda, Türkiye Markası'nı uzman isimler eşliğinde detaylı olarak ele almak ve Türk firmalarının markalaşma yolunda atacağı adımları hızlandırmak gayesiyle 25-26 Mayıs 2017 tarihlerinde Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde, Ekonomi Bakanlığınca TİM organizasyonu ile "Marka Türkiye” etkinliğinin düzenlenecek olduğu belirtilmektedir.

Yazının devamında, sektör, ürün, bölge, şehir ve ülke markalaşmasına yönelik konferans ve panellerinin yer alacağı bir etkinlik serisinin ilk ayağı olduğu belirtilen Marka Türkiye 2017 etkinliğinin her yıl düzenli olarak yapılmasının hedeflendiği ifade edilmektedir.

Bu kapsamda, anılan etkinliğe katılmak isteyen firmaların, en geç 22 Mayıs 2017 Pazartesi günü saat 13.30'a kadar Birliğimize(arge@baib.gov.tr) başvurmaları gerekmektedir. Bahse konu etkinliğe ilişkin detaylı bilgiye www.markaturkiye.com.tr adresinden ulaşılabileceği ifade edilmektedir.(3060)

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.