İhracatçı dünyaya TTM ile açılacakTürk ihracatçısının dünya genelinde daha etkin olması, alıcıya yerinde ulaşarak ürünlerini daha kolay ihraç etmesini, tüm bunların da minimum maliyetle gerçekleşmesini amaçlayarak hayata geçirilen Türkiye Ticaret Merkezleri (TTM), Türkiye İhracat Haftası etkinlikleri çerçevesinde BAİB tarafından düzenlenen programla Batı Akdenizli ihracatçılara tanıtıldı. TİM A.Ş.'den Sayın Avukat Koray DAĞDEVİREN, farklı sektörlerden ihracatçıların katıldığı toplantıda TTM'leri her yönüyle tanıttı. Firmaların organizasyona katılma detayları ile Ekonomi Bakanlığı'nın TTM'lerde yer alan firmalara verdiği destekleri anlattı.

Şuan ABD'de 2, Dubai'de 2 ve İran'da 1 TTM olduğunu açıklayan DAĞDEVİREN, "İngiltere'deki TTM çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi. Ayrıca gelecek dönemde İngiltere'de Londra Seramik, Londra Bilişim, Endonezya'da Jakarta Savunma ve Havacılık, Rusya'da Moskova Hazır Giyim-Tekstil, Deri ve Mobilya, Almanya'da Duesseldorf Hazır Giyim, Dubai İnşaat Malzemeleri TTM'leri açılacak. TTM kurulabilmesi için aynı sektörden en az 10 firmanın olması gerekiyor. Mevcut TTM'ler sektörünüze yönelikse burada yer alabilirsiniz” diye konuştu.

Ekonomi Bakanlığı'nın TTM'lere yönelik destekleri hakkında da bilgi veren DAĞDEVİREN, "TTM'nin 1.5 milyon dolara kadar olan kirasının yüzde 75'i destek kapsamında. Bu rakam istihdamda 500 bin dolar, tanıtım çalışmalarında ise 300 bin dolar. TTM'nin tefrişat giderleri ise 300 bin dolara kadar destek kapsamında. İhracatçı firmalarımız bu rakamların sadece yüzde 25'ini ödüyor. Geriye kalan yüzde 75'lik kısım destek kapsamında. Şuan faaliyette olan TTM'lerdeki ihracatçı firmalarımız 3 günlük fuar katılımı giderine 1 yıl boyunca TTM'de faaliyetlerini yürütebiliyorlar. TTM hedef pazarda alıcıya ulaşmada, ürünleri o ülkede teşhir etmekte önemli bir görevi yerine getiriyor” dedi.

Sunumunda TTM başvuru sürecine de değinen DAĞDEVİREN, "TTM başvuru sürecinde öncelikle işbirliği kuruluşları ihracatçı birlikleridir. Birlik, üyesi olan firmalardan ön talepleri, ardından gerekli belgeleri toplar. Belgeler, Birlik aracılığıyla TİM A.Ş.'ye gönderilir. TİM A.Ş. başvuru belgelerini inceler ve uygunluğu halinde Ekonomi Bakanlığı'na gönderir. Ekonomi Bakanlığı ön onay için TTM lokasyonuna ziyarette bulunur. Ön onayı vermesi halinde resmi onay için TİM A.Ş. tarafından başvuruda bulunulur. Onayın gelmesinin ardından da başvurular tamamlanır” dedi.

TTM'nin ihracatçı firmalara sunduğu diğer avantajlar ise 365 gün aktif ve düşük maliyetli fuar alanı işlevi görmesi, küçük ve orta ölçekli firmalara dış pazarlara açılma fırsatını sunması, hedef ülkelerde direk etkileşim ve düşük risk ile sistematik, sürekli tanıtım imkanı sunması olarak açıklandı.


Ekler:
30-31.10.2017 TTM Ihracat Haftasi Sunumu.pptx

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.