2021/028 Sirküler (10.02.2021)


BATI AKDENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ ÜYELERİNE
SİRKÜLER 2021-028

Sayın Üyemiz;

1. Cezayir'in Uyguladığı İlave Gümrük Vergileri

2. Türkiye - Azerbaycan / E-Ticaret

3. Yan Sanayi Borsası Veri Tabanı Çalışmaları Hk.

4. FES2 EXHİBİTOR 21

5. UTİKAD Mesleki Eğitim Seminerleri ve Kurum İçi Eğitimler

Konularını içeren duyurularımızın detayları ekte sunulmuştur.

Bilgilerini rica ederim.

e-imzalıdır
Güliz AKEL ÇETİNKAYA
Genel Sekreter T.

1. Cezayir/İthalat Bedellerinin Ödenmesi Süresi

T.C. Ticaret Bakanlığından alınan bir yazıya atıfla, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)'nden alınan yazıda, Cezayir Ticaret Bakanlığı'nın 21 Nisan 2109 tarihli ve 26 Sayılı Cezayir Resmi Gazetesi'nde yayımlanan Kararı ile toplam 992 alt tarife pozisyonunda %30, %40, %60, %70, %100 ve %120 oranlarında geçici ek korunma gümrük vergisi adıyla getirilen (D.A.P.S-Droit Additionnel Provisoire de Sauvegarde) ilave gümrük vergisi uygulamasının devam ettiğinden bahisle, söz konusu gümrük vergilerine ilişkin tüm listeye aşağıdaki adresten ulaşılabileceği ifade edilmektedir.

https://cutt.ly/8kYfUq6

Ayrıca, ilave gümrük vergilerinin uygulandığı tarife fasılları, bu fasıllar altında ilave gümrük vergisi uygulanan 10'lu bazda alt tarife pozisyonu sayısı ve uygulanan ilave gümrük vergisi oranları bilgileri Cezayir Ticaret Müşavirliği'nden iletilen Ek-1'de sunulan listede yer almaktadır.

Ek-1: Cezayir'in Uyguladığı İlave Gümrük Vergileri

2. Türkiye - Azerbaycan / E-Ticaret

T.C. Ticaret Bakanlığından alınan bir yazıya atıfla, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)'nden alınan yazıda, Azerbaycan ile ülkemiz arasında dijital ticaret alanında iş birliğini geliştirmek üzere bir Mutabakat Zaptı (Memorandum of Understanding-MoU) müzakeresi gündemde olduğu; bu kapsamda, Azeri tarafınca hazırlanan taslak metin ülkemize iletilerek yazılı reaksiyonlarımızın metne işlenmesi ve görüşmelerin başlatılmasının kararlaştırıldığı belirtilmektedir.

Yazıda devamla, Azerbaycan ile ikili ilişkilerimiz çerçevesinde ekte bir örneği yer alan taslak metne ülkemiz reaksiyonlarının "TR" parantezi ile işlendiği ifade edilmektedir.

Bu itibarla, bahse konu değişikliğe ilişkin ihracatçılarımızın görüşlerinin TİM'e sunulmasını teminen 11 Şubat 2021 Perşembe günü saat 16.00'ya kadar Genel Sekreterliğimize (eo@baib.gov.tr) iletilmesini gerekmektedir.

Ek-2: Taslak Metin

3. Yan Sanayi Borsası Veri Tabanı Çalışmaları Hk.

İstanbul Ticaret Odası'ndan alınan bir yazıda, 1990 yılından beri İstanbul Ticaret Odası bünyesinde çalışmalarını sürdüren Yan Sanayi Borsası'nın, yurt içinde pazar payını artırmak ve yurt dışına açılmak isteyen firmalara katkı sağlamaya devam ettiği ifade edilmektedir.

Yazıda devamla, bugüne kadar; metal (döküm, dövme, presleme, talaşlı işleme, vb.), plastik ve kauçuk, elektrik, elektronik gibi ürün gruplarında üretim yapan ve çoğunluğu otomotiv, beyaz eşya, makine imalatı, savunma sanayi gibi sektörlere çalışan, tüm Türkiye genelinde 3000'i aşkın Yan Sanayi Borsası üyesi firmaların aşağıda sunulan avantajlardan yararlandığı belirtilmektedir:

· Yeni pazarlara ve yurtdışı taleplere erişim

· Bilinçli, profesyonel talep eşleştirme hizmeti

· Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nden (CERN) gelen ihalelere erişim

· Önde gelen uluslararası yan sanayi fuarlarında eşleştirme

· Yurtdışı pazarlara dinamik inceleme gezileri

· Borsamız tarafından düzenlenen periyodik bültenlere ulaşım

· Sektörel konferans, panel, seminer ve webinarlara katılım

· Sanayicilerimizin sorun ve önerilerine dönük girişimler

· Ücretsiz teknik destek ve danışmanlık hizmeti

· Tedarikçi Günleri etkinlikleri/B2B/ikili görüşmeler (Bosch, Hitachi, MTU, Peugeot, Ford Otomotiv, General Motor, Schneider Electric, Continental, Schaeffler, Autoliv, Canon, Türk Traktör, Peugeot, John Deere, Mercedes Benz, Rolls Royce, vb.)

· Milli ve yerli savunma sanayimizin gelişmesine yönelik B2B/ikili görüşme etkinlikleri (Aselsan, Havelsan, Roketsan, TUSAŞ, vb.)

Bu kapsamda; yerli ve yabancı ana sanayicilerle buluşmak, ticaret hacmin artırmak ve İTO Yan Sanayi Borsası'nın hizmetlerinden ücretsiz yararlanmak için; Üyelik Talep Formu linkinden ilgili kayıt formunu doldurulabileceği bildirilmektedir.

4. FES2 EXHİBİTOR 21

Fas merkezli bir fuar firmasından alınan e-postaya atıfla, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)'nden alınan yazıda, 9-12 Mart 2021 tarihlerinde "The Food eShow” sanal fuarının gerçekleştirileceği bildirilmektedir.

Söz konusu fuar hakkında bilgi ve detaylar Ek-3'te yer almaktadır.

Ek-3: Fuar Tanıtım Broşür

5. UTİKAD Mesleki Eğitim Seminerleri ve Kurum İçi Eğitimler

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneğinden (UTİKAD) iletilen bir yazıya atıfla, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)'nden alınan yazıda, derneklerince yürütülen eğitim faaliyetlerinin 2021 yılı içerisinde zengin içerikleri ile lojistik sektörünün hizmetine sunulmaya devam ettiği, Satın alma ve Sözleşme Yönetimi, Konşimento Eğitimi, Lojistik Sektöründe Etkin Satış ve Satış Teknikleri, Lojistik İşletmeleri İçin Sigorta Eğitimi, Lojistik İşletmeleri İçin Maliyet Yönetimi Eğitimi, Lojistik İşletmeleri İçin Gümrükleme Eğitimi, Depo Yönetimi Eğitimi, Dış Ticaret Eğitimi, Lojistikte Sözleşme Hukuku, Lojistikte Taşıma Hukuku alanlarında seminerler düzenlendiği belirtilmektedir.

Yazıda devamla, eğitimlerin pandemi koşulları çerçevesinde Zoom platformu üzerinden yapılmakta olduğu, eğitim sonunda katılımcılara e-sertifika gönderildiği, gerçekleştirilen sunumların paylaşıldığı bildirilmekte
olup eğitim içeriklerine ve eğitmen bilgilerine ilişkin detayların https://www.utikad.org.tr/Lojistik-Mesleki-Egitim adresi üzerinden, eğitim tarihlerinin ise
https://www.utikad.org.tr/Lojistik-Egitim-Takvimi adresi üzerinden takip edilebildiği bildirilmektedir.

Ek-4: UTİKAD Mesleki Eğitim Seminerleri ve Kurum İçi Eğitimler Bilgi NotuEkler:
EK-1.pdf

EK-2.pdf

EK-3.pdf

EK-4.pdf

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.