2017/114 Sirküler (09.06.2017)


BATI AKDENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ ÜYELERİNE

SİRKÜLER 2017-114

Sayın Üyemiz;

1. Dubai WOOD Show Fuarı Duyurusu

2. 5. Uluslararası Gıda Ar-Ge Proje Pazarı

3. Yunanistan Gümrük Geçişleri

4. Tebliğ Taslağı

5. Pazarlar Soğuk Hava Tesisi Satış İhalesi

6. Home&Wedding Antalya 2016-Ev ve Evlilik Fuarı

7. Güney Kore Ticaret Heyeti

8. Anti-Damping ve Telafi Edici Vergi Soruşturmaları/ABD

9. Güney Kore'nin Yeni Uygulamaları

Konularını içeren duyurularımızın detayları ekte sunulmuştur.

Bilgilerini rica ederim.


e-imzalıdır

Fisun EVRENSEVDİ PEKTAŞ

Genel Sekreter


1. Dubai WOOD Show Fuarı Duyurusu

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği'nden alınan yazıda, 12-14 Mart 2018 tarihlerinde Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai şehrine düzenlenecek DUBAI WOOD SHOW 2018- Ağaç ve Ağaç İşleme Makineleri Fuarı'nın milli katılım organizasyonunun Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği(AKAMİB) tarafından gerçekleştirilmesinin planlanmakta olduğu belirtilmektedir.

Yazının devamında, milli katılım organizasyonları altında katılacak olan firmalar için katılım bedelinin tahmini 700 Dolar/m2 olduğu ifade edilmektedir. Katılım bedeline; yer kirası, özel stand konstrüksiyonu, stand genel ve günlük temizlik hizmeti, kataloğa giriş bedeli, internet bağlantısı, ikram(çay-kahve-kurabiye-sandviç) hizmetleri ve katılımcı broşürünün dahil olacağı belirtilmekte olup, söz konusu fuara nakliye hizmeti isteyen firmalara ek nakliye bedelinin yansıtılacağı ifade edilmektedir.

T.C. Ekonomi Bakanlığı'nın onaylaması durumunda 2009/5 sayılı Yurtdışı Fuar Katılımlarının Desteklenmesine İlişkin Tebliğ'i uyarınca katılımcıların 2 firma temsilcisinin ekonomi sınıfı gidiş-dönüş ulaşım masrafları ile katılım bedelinin esas alınarak hesaplanan destek tutarını aşmamak kaydıyla katılımcı tarafından organizatöre ödenen fatura tutarının %50'nin 15.000 Dolar'a kadar destek kapsamında olacağı belirtilmektedir.

Bu kapsamda, bahse konu fuara katılmak isteyen firmaların https://goo.gl/forms/bswCemCBkOHYKahF2 linkinde yer alan Online Başvuru Formu'nun en geç 14 Temmuz 2017 Cuma günü mesai bitimine kadar doldurulması ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği'nin aybukedokudur@akib.org.tr adresine e-posta ile bilgi verilmesinin gerekmekte olduğu ifade edilmektedir. Anılan fuara ilişkin katılım şartlarının bir örneği ekte yer almaktadır.(3434)

EK1: Katılım Şartları

2. 5. Uluslararası Gıda Ar-Ge Proje Pazarı

Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği'nden alınan yazıda, araştırmacı, akademisyen ve sanayicilerin katılımıyla gıda ile ilgili yaratıcı ar-ge projelerinin girişimci ve sanayiciler tarafından hayata geçirilmesinin önünün açılmasının hedefiyle düzenlenen 5. Uluslararası Gıda Ar-Ge Proje Pazarı'nın, Ege İhracatçı Birlikleri'nce 25 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirildiği ifade edilmektedir.

Yazının devamında, "Sürdürülebilir ve Rekabetçi Gıda Sektörü için İnovasyon” temalı etkinlikleri kapsamında Birincil Üretim, Gıda İşleme ve Teknolojileri, Paketleme ve Ambalajlama, Pazarlama ve Değer Zinciri Yönetimi ve Özel Kategori( Gıdalarda Yeşil Üretim Uygulamaları ve Gelenekten Geleceğe Ürün Tasarımı) konu başlıkları dahilinde 417 proje başvurusunun alındığı belirtilmektedir.

Söz konusu başvuruların arasından Değerlendirme Kurulu tarafından belirlenen 54 projenin etkinlik gününde sergilendiği ve 145 projenin ise oluşturulan proje kataloğunda yer aldığı ifade edilmektedir. Bahse konu oluşturulan proje kataloğunun, etkinliğin internet sitesi www.gidaargeprojepazari.org üzerinden yayımlandığı belirtilmekte olup, ödül almaya hak kazanan söz konusu projelerin listesi ekte yer almaktadır.(3444)

EK2: Ödül Kazanan Projeler Listesi

3. Yunanistan Gümrük Geçişleri

Ekonomi Bakanlığı'ndan alınan yazıya atfen Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan yazıda, AB ülkelerine girişte 10 bin Avro'dan fazla nakit para taşınması durumunda bildirim yapılmasının zorunluluğunun, Yunan sınır kapılarında artan bir dikkatle takip edildiğinin gözlemlendiği ve bu kapsamda vatandaşlarımızın çoğunun çek, senet, tahvil gibi kıymetli kağıtlarının nakit kapsamına girdiğinden haberdar olmaması nedeniyle, %25 oranında ceza ödeme durumuyla karşılaştıkları belirtilmektedir.

Bu çerçevede, söz konusu değerlendirmeler kapsamında,

· Yunanistan'a seyahat eden her bir yolcunun yanında 10.000 Avro'dan fazla nakit bulundurması durumunda gümrük makamlarına beyan etme zorunluluğunun olduğu,

· Paraya çevrilebilir değerli kağıtlardan olan çek, tahvil, senet, bono, teminat mektubu gibi belgelerin de nakit kabul edildiği,

· Kara parayla mücadele soruşturmasına konu olunmaması ve 10.000 Avro'luk meblağdan fazla nakit bulundurulması halinde %25'lik ceza ödenmesine maruz kalınmaması için dikkatli olunmasının gerektiği,

hususları ifade edilmektedir.(3442)

4. Tebliğ Taslağı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan alınan yazıya atfen Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nden alınan yazıda, Türk Gıda Kodeksi Hazırlama Yönetmeliği çerçevesinde hazırlandığı belirtilen "Türk Gıda Kodeksi Fermente Süt Ürünleri Tebliğ Taslağı”nın http://www.tarim.gov.tr/Mevzuat/Taslaklar ağ adresinde görüşe açıldığı ifade edilmektedir.

Bu çerçevede, bahse konu tebliğ taslağına ilişkin görüş ve değerlendirmelerinizin, ekte yer alan forma işlenerek, en geç 13 Temmuz 2017 Perşembe günü mesai bitimine kadar Birliğimize(arge@baib.gov.tr) iletilmesi gerekmektedir.(3469)

EK3: Görüş Bildirim Formu

5. Pazarlar Soğuk Hava Tesisi Satış İhalesi

Tarım Kredi Kooperatifleri Kütahya Bölge Birliği'nden alınan yazıda, Kütahya ilinin, Pazarlar ilçesinde bulunan Pazarlar Soğuk Hava Tesisi ve arazisinin satışı ile ilgili ihalelerinin 16.06.2017 Cuma günü saat 14.00'da 100. Yıl Mahallesi Afyonkarahisar Karayolu Bulvarı No:50 Kütahya adresinde bulunan Tarım Kredi Kooperatifleri Kütahya Bölge Birliği'nin hizmet binasında yapılacağı ifade edilmekte olup, söz konusu taşınmaz gayrimenkul satışı ile ilgili ilan metninin bir örneği ekte yer almaktadır.(3468)

EK4: Gayrimenkul Satış İhale İlanı

6. Home&Wedding Antalya 2016-Ev ve Evlilik Fuarı

Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.'den alınan yazıda, ülkemizin ve coğrafyamızın marka fuarından biri olmaya aday olduğu belirtilen Home & Wedding Antalya - Ev ve Evlilik Fuarı'nın 21-25 Şubat 2018 tarihlerinde ANFAŞ Antalya Fuar ve Kongre Merkezi ile Öz Anadolu Ltd. Şti.'nin işbirliğinde ilk defa Antalya Expo Center'da kapılarını açacağı ifade edilmektedir.

Yazının devamında, şehir merkezine yakın tatil köylerinin ve yıldızlı otellerin tamamında "banquet” bölümünün bulunduğu ifade edilmekte olup, söz konusu bölümlerde nişan, kına, düğün ve tablo organizasyonlarının düzenlenebildiği belirtilmektedir.

Ayrıca, turizm işletmeleri Türk müşterilerinin yanı sıra, Almanya, Azerbaycan, Gürcistan, Hindistan, İran, İsrail, Kazakistan, Rusya, Türkmenistan, Ukrayna ve Ortadoğu ülkelerinden müşterilerine de düğün ve balayı organizasyonları için hizmetlerin verildiği ifade edilmektedir.

Home&Wedding Fuarı'nın, sektör profesyonellerinin ve tüketicilerin sektörel anlamda yeni trendlerin tamamına ulaşılabileceği Akdeniz Bölgesi'nin en büyük organizasyonu olduğu belirtilmektedir.(3098)

7. Güney Kore Ticaret Heyeti

Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM)'nden alınan yazıda, TİM organizasyonu ile 7-9 Ağustos 2017 tarihleri arasında Kore Cumhuriyeti'ne yönelik bir ticaret heyetinin düzenlenecek olduğu belirtilmekte olup, Seul şehrini kapsayacak söz konusu organizasyonda iş forumunun yanı sıra her iki ülke girişimcilerini buluşturan nitelikli iş görüşmelerinin gerçekleştirilmesinin öngörülmekte olduğu ifade edilmektedir.

Yazının devamında, pazar payımızın arttırılması ve her iki ülkeye yönelik yeni iş ve yatırım imkanlarının oluşturulması amacıyla düzenlenecek söz konusu heyette; su ürünleri, peynirler, un ve unlu mamuller, makarna, yağlar, şekerli mamuller, meyve suyu, deri, hazır giyim ve otomotiv yan sanayi sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların katılımlarında fayda görüldüğü belirtilmektedir.

Bu kapsamda, azami 20 katılımcıdan oluşacak olduğu belirtilen bahse konu heyete katılmak isteyen firmaların https://goo.gl/DVxbDw adresinde yer alan başvuru formunu eksiksiz doldurarak, en geç 5 Temmuz 2017 Çarşamba günü mesai bitimine kadar başvuruda bulunmaları; organizasyon kapsamındaki uçak biletleri, konaklama, toplantı ve transfer ile ilgili giderlerinin karşılanmasını teminen firmaların, TİM'in Vakıfbank Şirinevler Şubesi'nin (Şube Kodu: 282), (Iban No: TR63 0001 5001 5804 8000 9986 04), hesabına 1.400.-USD (katılımcının iptal etmesi durumunda iadesiz) ödeme yapılmasının gerektiği ifade edilmektedir. (Türk vatandaşları Kore Cumhuriyeti'ne yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.)

Nitelikli bir heyet programının gerçekleşmesi ve beklentilerin karşılanması adına eksiksiz doldurulan başvuru formları ile yapılacak ödemelerin, bahse konu son başvuru gününden önce gerçekleştirilmesinin büyük önem arz ettiği belirtilmektedir. Anılan heyete ilişkin TİM'in yetkili kişilerinin iletişim bilgileri aşağıda yer almaktadır.(3497)

Ayrıntılı Bilgi:

Şükrü SİYASAL

Tel: 0212 454 04 74

E-posta: sukrusiyasal@tim.org.tr

Beste COŞKUNER

Tel: 0212 454 00 96

E-posta: bestecoskuner@tim.org.tr

8. Anti-Damping ve Telafi Edici Vergi Soruşturmaları/ABD

İlgi: 30.05.2017 tarihli ve 2017/105 Sirkülerimiz

İlgi'de kayıtlı yazımızda, Amerika Birleşik Devletleri(ABD) tarafından, ülkemiz menşeli 7306.30 ve 7306.90 Gümrük Tarife Pozisyonlu "Karbon Kaynaklı Çelik Boru ve Tüpler” isimli ürün grubu ithalatına karşı uygulanmakta olan anti-damping vergisi ve sübvansiyona karşı telafi edici vergi soruşturmasıyla ilgili olarak Uluslararası Ticaret Komisyonu(ITC) tarafından önlemin devamının gerekliliğini incelemek amacıyla "nihai gözden geçirme soruşturması”nın (sunset review) başlatıldığı belirtilmişti.

Bu defa, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nden alınan yazıda, 24 Mayıs 2017 tarihli ITC Resmi sitesinde yayımlanan söz konusu bildirimin 1 Haziran 2017 tarihli ABD Resmi Gazetesi'nde de yayımlandığı belirtilmekte olup, zararın mevcudiyetini değerlendirecek olan ITC'nin yürüteceği soruşturmaya taraf olmak isteyenlerin soruşturma açılış bildiriminin ABD Resmi Gazetesi'nde yayımlanmasından itibaren 21 gün içerisinde ITC ile temasa geçerek soruşturmaya taraf olma niyetlerini yazılı olarak sunmaları ve ekte yer alan Resmi Gazete bildiriminde yayımlanan soruları 3 Temmuz 2017 tarihine kadar cevaplayarak ITC'ye iletmelerinin gerektiği ifade edilmektedir.(3503)

EK5: ABD Resmi Gazetesi

9. Güney Kore'nin Yeni Uygulamaları

Seul Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği'nden alınan yazıya atfen Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nden alınan yazıda, Güney Kore tarafından hayata geçirilen, gıda ve hayvancılık ürünlerine yönelik yeni düzenlemelerin hakkında Seul Ticaret Müşavirliğimizden alınan yazı ve sunum metinlerinin bir örneği ekte yer almaktadır.(3526)

EK6: Ticaret Müşavirliğimizin Yazısı

EK7: Sunum Metni


Ekler:
2017-114.doc
ABD Resmi Gazetesi.pdf
Gayrimenkul Satis Ihale Ilani.pdf
Gorus Bildirim Formu.doc
Katilim Sartlari.pdf
Odul Kazanan Projeler Listesi.pdf
Sunum.pdf
Ticaret Musavirligimizin Yazisi.pdf

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.