Üyelik Hakkında


İhracat yapacak gerçek veya tüzel kişilerin ihraç edecekleri malın ait olduğu sektörde faaliyet gösteren Birliklere üye olmaları 5910 Türkiye İhracatçılar Meclisi İle İhracatçı Birliklerinin Kuruluş Ve Görevleri Hakkında Kanun gereğince zorunludur.

Birliklerin faaliyet konusunda yer alan ihracatı kayda aldırması, yurtdışı fuarlarına, sektörel ticaret-alım heyetlerine, Ur&Ge projelerine, pazar araştırmalarına ve eğitimlere katılım noktasında da önem arz etmektedir.

03.07.2009 tarih ve 27277 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 5910 sayılı ‘Türkiye İhracatçılar Meclisi İle İhracatçı Birliklerinin Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun ile nihai statüsüne kavuşan İhracatçı Birlikleri ülke çapında 14 Genel Sekreterlik ve 61 değişik sektörlerdeki birliklerle ihracatçımıza hizmet vermektedir.

İhracat yapacak gerçek veya tüzel kişilerin, ihraç edecekleri malın ait olduğu sektörde faaliyet gösteren ve ticaret sicilinde kayıtlı merkez veya şube adreslerinin birinin bulunduğu en yakın birliğe üye olmaları ve Kanunda belirtilen ödemeleri yapmaları zorunludur. Birliklerden birine üye olan ihracatçı diğer birliklerin iştigal alanına giren maddeleri de üyelik şartı aranmaksızın ihraç edebilir. Ancak, sadece üyesi olduğu birliğin hizmetlerinden yararlanır ve genel kuruluna katılabilir.

Birliğe üye olan gerçek ve tüzel kişi ihracatçılar diledikleri zaman yazılı olarak müracaat etmek suretiyle birlik üyeliğinden ayrılabilirler. Üyelikten ayrılanların, ayrıldıkları tarihe kadar olan yükümlülükleri ortadan kalkmış sayılmaz. Birlikten ayrılan üyenin yeniden üye olmak istemesi halinde varsa diğer genel sekreterliklere bağlı birliklerdekiler de dahil olmak üzere eski borçları ilgili birlik adına tahsil olunur.

Üyeler;

  1. - Kanun ve yönetmeliklerde üyelikle ilgili olarak belirtilen görevleri yerine getirmekle,
  2. - Birliklerin amaçlarina aykiri harekette bulunmamakla,
  3. - Birlik yetkili organlari tarafindan istenecek bilgi ve belgeleri zamaninda, tam ve dogru olarak vermekle,
  4. - Birlik kararlarina uymakla,
  5. - Birlik veri tabaninda yer alan adres, telefon, faks, elektronik posta adresi ve internet adresi basta olmak üzere iletisim bilgilerinin güncelligini saglamakla,
  6. - Birlige kayit sirasinda giris aidati ve her yil için yillik aidat ödemekle yükümlüdür.

01 Ocak 2016 yılından itibaren ihracatı kayda aldırmak, Birlikler tarafından sunulan hizmetlerden yararlanmak veya üyesi olduğu Birliğin Genel Kuruluna iştirak etmek üzere başvuranların talepleri, var ise daha önceki yıllarda tahakkuk etmiş borçları, bu borçlara ilişkin gecikme faizleri ve cari yıla ait yıllık aidat tahsil edilerek yerine getirilir.

Birliğimizin sorumluluk bölgesi Antalya, Isparta ve Burdur illeri olarak belirlenmiştir. Bölgemizde faaliyet gösteren, merkezi bu illerde olan ihracatçı firmalarımız Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği'ne üye olmak zorundadır.


Nasıl üye olabilirim?


Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.