YAŞ MEYVE SEBZE İHRACATÇILARIMIZIN ŞİLİ ÇIKARMASI
BASIN BÜLTENİ

YAŞ MEYVE SEBZE İHRACATÇILARIMIZIN ŞİLİ ÇIKARMASI

Birliğimiz, Ekonomi Bakanlığı'nca desteklenen ve Birliğimizce yürütülen "İhracata Yönelik Üretimde Kalite ve Standardın Geliştirilmesi” projesi kapsamında katılımcı firmalar ile 15-19 Mart tarihleri arasında Şili'ye bir Yurt Dışı Pazarlama Programı gerçekleştirdi.

Güney Yarım Kürenin 1 numaralı taze meyve ihracatçısı olan Şili'ye gerçekleştirilen heyetimiz ile Santiago'nun en önemli süpermarketlerinden Jumbo ve Lider süpermarketlerine inceleme gezileri; üretim alanları ile önemli ihracatçı ve ithalatçıların tesislerine ziyaretler yapılmıştır. Ayrıca, Şili'nin ana limanı Valparaiso Limanına da bir gezi gerçekleştirilmiştir.

Heyet vesilesiyle, Şili'nin sektörel yapısı yerinde gözlenmiştir. Böylece, birbirinin tersi dönemlerde üretim yapan Şili ile ülkemiz yaş meyve sebze sektörlerinde işbirliği olanakları ve karşılıklı yatırım ortamı değerlendirme imkanı elde edilmiştir.

Şili'de sektörün üretiminin azaldığı dönemsel boşlukların Türk ürünleri ile tamamlanabileceği ve ülkemiz yaş meyve sebze sektörünün uluslararası ölçekte rekabet edebilirliğinin artırılması mümkün bulunmaktadır.

Heyetimiz Türkiye'nin Şili Büyükelçisi Sayın Naciye Gökçen KAYA Santiago'daki rezidansındaki davetine katılmışlardır. Ayrıca, Şili'de bulunduğumuz dönem içinde ülkemiz ve bölgemizin tanınırlığı açısından oldukça önemli bir husus da gerçekleşmiştir: Santiago'da bir parka "Antalya” ismi verilmiştir.

Firmalarımızın Şili'deki yaş meyve sebze ticareti yapan firmalar ile kuracağı iş bağlantıları neticesinde bu ziyaretin hem sektörümüzün uluslararası tanıtımına, hem de bölgemiz ekonomisinin artış ivmesine ciddi katkı sağlayacağına ve önümüzdeki dönemlerde bunların olumlu etkilerini daha çok göreceğimize inanıyoruz.

 

Hakkı BAHAR
Antalya İhracatçılar Birliği
Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı


Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.