2020/089 Sirküler (20.03.2020)


BATI AKDENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ ÜYELERİNE

SİRKÜLER NO: 2020/089

Bilindiği üzere, Covid-19 salgını nedeniyle Sağlık Bakanlığının aldığı önlemler doğrultusunda Habur Sınır Kapısında 29 Şubat'tan itibaren taşımacılık, sürücü ve yarı-römork değişimi yöntemiyle sürdürülmekteydi.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND)'nin web sayfasında yer alan duyuruda, bu yöntemde günlük çıkış sayısı ortalama 550 araç olarak gerçekleşebilmekte iken, bu sayının mevcut potansiyeli karşılamaması nedeniyle uzun süreli beklemeler ve araç kuyrukları oluşmakta olduğu ifade edilmektedir.

Bu çerçevede, izlenecek yeni taşımacılık modeli ile Irak tarafında sabit olarak 20 sürücü ve 10 çekicinin tampon bölgede bekleyeceği, Türkiye'den gelecek olan araçların ise İbrahim Halil gümrüğünde ayrılmış olan 1.000 araçlık sahaya bırakılacağı belirtilmektedir.

Önümüzdeki hafta başından itibaren uygulanması planlanan bu yöntem ile günlük çıkış sayısının en az 1.000 adet olarak gerçekleştirilmesinin hedeflendiği belirtilmektedir.

Yeni modelde izlenecek yol haritası aşağıdaki gibidir;

1) Sürücü Habur sınır kapısına giriş yapıp, gümrük işlemlerini bitirdikten sonra, UND saha görevlisine evraklarını teslim edecektir.

UND saha görevlisi aldığı evrakları UND ofis yetkilisine vererek; sürücü adını, soyadını, ihracatçı, ithalatçı, plaka ve karşıdan aracı teslim alacak sürücünün isim soy isim bilgilerini sisteme kaydedecektir. (Sisteme kaydedilen bilgileri UND İbrahim Halil gümrük ofisi anlık olarak görecektir.)

2) Bu işlemler bittikten sonra sürücü, gümrük evraklarının bulunduğu kapalı evrak poşeti ile birlikte aracı tampon bölgede bırakacaktır.

3) Tampon bölgeden UND'nin belirlediği sabit sürücüler aracı İbrahim Halil gümrüğündeki sahaya götürecek ve kendisine teslim edilen kapalı evrak poşeti ile araç anahtarı UND yetkili tarafından İbrahim Halil saha görevlisine teslim edilecek ve saha görevlisi aracın sahaya geldiğini sisteme işleyecektir.

Bilgilerini rica ederim.

e-imzalıdır.
Güliz AKEL ÇETİNKAYA
Genel Sekreter T.Ek: Habur-Halil İbrahim Gümrüğü Araç Çıkış ŞemasıTüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.