2021/087 Sirküler (28.05.2021)


İVEDİ - SÜRELİ

BATI AKDENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ ÜYELERİNE

SİRKÜLER 2021-087

Sayın Üyemiz;

Ticaret Bakanlığından alınan bir yazıya atıfla Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM)'nden alınan yazıda, Mısır Arap Cumhuriyeti'nin 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren Mısır'a yapılacak ihracat gönderileri için "Gönderi Ön BilgilendirmeAdvanced Cargo Information (ACI-ACID)” numarası uygulamasına başlamış olduğu, 1 Temmuz 2021 tarihiyle birlikte uygulamanın mecburi olacağı, mezkûr numarayı barındırmayan gönderilerin boşaltma limanında işlem görmeden mahrecine iade edileceği belirtilmektedir.

Uygulamaya ilişkin olarak, Kahire Ticaret Müşavirliğimizce hazırlanan bilgi notu ekte sunulmaktadır. Ayrıca uygulamayla ilgili sorunların açıklanması ve sorulara cevap elde edilmesini teminen, Mısır Devleti'nin yetkili otoritelerine iletilmek üzere, Mısır'a ihracat yapan firmalarımızın uygulama bağlamında karşılaştığı/karşılaşacağını düşündükleri soru ve sorunların bir listesine ihtiyaç duyulduğu bildirilmektedir.

Bilgileri ve Kahire Ticaret Müşavirliğimiz aracılığıyla Mısırlı makamlara iletilmek üzere uygulamayla ilgili olarak gönderilmesinde fayda görülen soru/sorunların İngilizce dilinde hazırlanmış şekilde 31 Mayıs 2021 Pazartesi günü mesai bitimine kadar eo@baib.gov.tr adresine iletilmesi gerekmektedir.

Bilgilerine rica ederim.

e-imzalıdır
Güzide ERYÜCEL ÇAKAR
Genel Sekreter V.

Ek: 5 Sayfa (Nafeza (Pencere) Sisteminin Kullanımına İlişkin Kahire Ticaret Müşavirliğimizce Hazırlanan Bilgi NotuEkler:
7313080912021527151425-2-6.pdf

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.