2021/116 Sirküler (09.07.2021)


ÖNEMLİ

BATI AKDENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ ÜYELERİNE
SİRKÜLER NO: 2021/116

Sayın Üyemiz,

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürülüğü'nden alınan yazıda, Bilindiği üzere, Ülkemizden Güney Kore'ye kiraz ihracatı "Türkiye'den Taze Kiraz Meyvelerinin İthalatında Bitki Karantinası İthalat Gereklilikleri Protokolü" kapsamında gerçekleştirildiği ifade edilmektedir.

2021Söz konusu protokole kapsamında13 İl'de101 Kiraz Bahçesi (Üreticisi) ve5 İl'de15 Paketleme ve Fumigasyon Tesisi kayıt altına alınmıştır.

Güney Kore Hayvan ve Bitki Karantinası Ajansı'nın 25.06.2021 tarihli yazısında Ülkemizden Güney Kore'ye kiraz ihracatının Temmuz ayı için (1 aylığına) geçerli olacağı ve yalnızca 31 Temmuz tarihinden önce düzenlenmiş olan Türkiye Bitki Sağlık Sertifikalarının kabul edileceği"; bu sürenin uzatılıp uzatılmayacağı konusuna ise Güney Kore tarafınca yapılacak aylık değerlendirme sonucuna göre karar verileceği bildirilmişti.

Bu defa 06.07.2021 tarihinde Güney Kore makamlarından alınan resmi elektronik posta mesajında, 2021 yılı kiraz ihracat sezonunda ülkemizden Güney Kore'ye ihraç edilen ilk parti kirazlarda Anarsia lineatella olarak tanımlanan "canlı larva" tespit edilmesi nedeniyle Ülkemizden kiraz ihracatının askıya alındığı bildirilmektedir.

Bu kapsamda Güney Kore'ye kiraz ihracatına yönelik olarak ikinci bir talimatımıza kadar Bitki Sağlık Sertifikası (BSS) düzenlenmemesi hususunda Tarım ve Orman Bakanlığı Müdürlüklerinin talimatlandırıldığı belirtilmektedir.

Bilgilerini rica ederim.

e-imzalıdır
Güliz AKEL ÇETİNKAYA
Genel Sekreter T.

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.