2021/163 Sirküler (22.09.2021)


BATI AKDENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ ÜYELERİNE
SİRKÜLER 2021-163

Sayın Üyemiz;

1. Türkiye Mekansal Strateji Planı Hk.

2. Türkiye-Irak İş Forumu

Konularını içeren duyurularımızın detayları ekte sunulmuştur.

Bilgilerini rica ederim.

e-imzalıdır
Güliz AKEL ÇETİNKAYA
Genel Sekreter T.

1. Türkiye Mekansal Strateji Planı Hk.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yazısına atıfla, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)'nden alınan yazıda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca İstanbul Teknik Üniversitesi'nin danışmanlığında ve ilgili kurum/kuruluşlarla beraber Türkiye Mekansal Strateji Planı'nın (TMSP) hazırlanması çalışmalarına 2018 yılının son çeyreğinde başlandığı ve 2021 yılı içerisinde tamamlanmasının hedeflendiği ifade edilmekte olup hazırlanan TMSP Taslak Raporu'na yönelik görüşlerin iletilmesi talep edilmektedir.

Bu kapsamda, Ek 1'de sunulan TMSP Raporu (Taslak)'na dair görüşlerin Ek 2'de yer alan Görüş Formuna işlenmesi ve Ek 3'de yer alan TMSP Eylem Planı ve İzleme Değerlendirme Tablosu (Taslak)'na dair görüş ve önerilerin ise doğrudan tablo üzerine farklı renk ile işlenerek en geç 23 Eylül 2021 Perşembe günü saat: 15.00'e kadar eo@baib.gov.tr adresine iletilmesi gerekmektedir.

EK-1: TMSP Raporu (Taslak) https://dosya.tim.org.tr/index.php/s/79BbT9Ryqjx2FN3

EK-2: TMSP Raporu (Taslak) Görüş Formu (1 Sayfa)

EK-3: TMSP Eylem Planı ve İzleme Değerlendirme Sistemi Tablosu (excel formatında e-posta ile iletilecektir)

2. Türkiye-Irak İş Forumu

T.C. Ticaret Bakanlığı'nın yazısına atıfla Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)'nden alınan yazıda, T.C. Ticaret Bakanı Sayın Mehmet MUŞ'un Irak ziyareti kapsamında, 26 Eylül 2021, Pazar günü Erbil'de "Türkiye-Irak İş Forumu”nun düzenlenmesinin planlandığı belirtilmektedir.

Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet MUŞ ve IKBY Başbakanı Sayın Masrour BARZANİ teşrifleriyle düzenlenecek Forum'da, Irak özel sektör temsilcileri ile ikili iş görüşmelerinin yanı sıra heyette yer alacak sektörlere göre ilgili Bakanlık ve kurumların yetkilileriyle görüşmeler gerçekleştirileceği ifade edilmektedir.

Türkiye'nin, Irak'ın ithalatında BAE'den sonra ikinci sırada geldiği ve Irak'ın, dünyadaki en büyük petrol rezervleri ve gaz yataklarına sahip ülkelerden biri olarak, güçlü demografik yapısıyla yüksek büyüme potansiyeline sahip olduğu belirtilerek önümüzdeki dönemde Irak'ta başta altyapı ve müteahhitlik, enerji, sağlık, gıda, makine ve ekipmanları, dijitalleşme ve e-hizmetler olmak üzere çeşitli sektörlerde iş dünyamız için fırsatlar oluşacağı dile getirirlmektedir.

Bu kapsamda, söz konusu ziyarete katılmak isteyen firma ve kurum temsilcilerinin en geç 23 Eylül 2021, Perşembe günü saat 12.00'ye kadar https://bit.ly/3CrnTHf adresinden eksiksiz olarak kayıt

oluşturmaları gerektiği bildirilmektedir.

EK-4: Taslak Program (1 Sayfa, Türkçe)

Detaylı bilgi için: Abdullah Esin, DEİK/Türkiye-Irak İş Konseyleri Koordinatör Yardımcısı

E-mail: odokorfezbolgesi@deik.org.tr

Telefon: 0212 339 50 21

Katılım Koşulları:

· Başvuru formu doldurulurken web tarayıcısı olarak "Google Chrome” kullanılması önem arz etmektedir.

· Uçak biletleri ve konaklama katılımcılar tarafından münferiden temin edilecek olup, programda önerilen uçuşlar için havalimanı-otel-havalimanı transferi sağlanacaktır.

· Katılım bedeli 200 USD'dir. (Paket dahilinde: Programda önerilen saat ve tarihler için transferler, yemek ve ikramlar, iş görüşmeleri tercüman hizmeti, Erbil-İstanbul dönüşü PCR testi bedeli)

· Erbil'e gidecek vatandaşlarımıza Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) giriş kolaylığı sağlayarak, Irak vizesi talep etmeksizin Erbil Havalimanında pasaportlara giriş mührü vurarak Irak Kürt Bölgesi'ne 15 gün süreyle giriş izni sağlamaktadır. Bu giriş mührü, Irak vizesi değildir ve Irak'ın diğer 15 vilayetine giriş hakkı vermemektedir. Detaylı bilgiye https://bit.ly/3lDjGJP adresinden ulaşılabilmektedir.

· Erbil'e seyahatte uçuştan en fazla 48 saat önce düzenlenmiş negatif sonuçlu PCR testi (kare kodlu) yazıcı çıktısının veya aşı kartının (tam doz aşı) ibraz edilmesi zorunludur.

· Erbil'den İstanbul'a hareket öncesi IKBY makamları PCR testi talep etmektedir. PCR testi iş forumuna kayıt olan temsilciler için DEİK tarafından temin edilecektir.Ekler:
EK-1 TMSP Raporu.pdf

Ek-2 Görüş Formu.docx

EK-3 Tablo.xlsx

EK-4 Program.pdf

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.