Avrupa'nın sebze krizini sonlandıracak ihracat seferiAvrupa kıtasında etkili olan soğuk havalar ve tarımsal üretim alanlarının karla kaplı olması nedeniyle Avrupa ülkelerinde sebze krizi yaşarken, Batı Akdenizli yaş meyve sebze ihracatçıları Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen Fruit Logistica Fuarına katıldı. Avrupa'nın sebze krizini Batı Akdeniz için fırsata çevirmek isteyen BAİB heyeti, Almanya'da önemli iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

İspanya'da etkili olan soğuk havalar nedeniyle sebze üretiminin sekteye uğraması Avrupa ülkelerinde sebze kıtlığı yaşanmasına neden oldu. Bu durumun ilkbahar aylarına kadar sürmesi beklenirken, Avrupa'da sebze krizinin yanı sıra fiyatlarda da artış başladı. Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) heyeti, böyle bir ortamda dünyanın en önemli yaş meyve sebze fuarları arasında gösterilen ve Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen Fruit Logistica Fuarı'na çıkartma yaptı.

Avrupa'da yaşanan sebze krizini Antalya için fırsata çevirmek isteyen BAİB heyeti, Ekonomi Bakanlığı desteğiyle yürütülen ‘Batı Akdeniz Gıda ve Tarım Kümesi' URGE Projesi çerçevesinde katıldıkları fuarda stant açarak bölgenin yaş sebze meyve ürünlerini tanıttı. Batı Akdeniz heyeti, fuar alanında tanıtımı yeterli görmeyip, başta Berlin Hali olmak üzere, tüketicilerin en çok tercih ettiği süpermarketlerde görüşmeler gerçekleştirdi.

Almanya'nın önde gelen süpermarket zincirlerinden Kaufland & Metro Cash and Carry ve Edaka ziyaretleri bölgenin yaş sebze meyve ihracatının daha da artırılması adına umut verdi. Fuara katılan yabancı firmalar BAİB standına ve bölgenin ihraç ürünlerine ilgi gösterirken, fuar Batı Akdeniz adına genel olarak olumlu geçti. Berlin Fruit Logistica Fuarı'na Batı Akdeniz'i BAİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, BAİB yönetim Kurulu Üyesi Ali Demir, BAİB Genel Sekreteri Fisun Evrensevdi Pektaş temsil ederken, heyette 9 firmadan 12 yaş sebze meyve ihracatçısı yer aldı. Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın ile Berlin Ticaret Başmüşaviri Mehmet Azgın da BAİB standını ziyaret edip, ihracatçılarla görüşme gerçekleştirdi.

Mustafa SATICI

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği

Yönetim Kurulu Başkanı


Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.