Doğaltaş ihracatçıları Kanada ve ABD'den sonra Fas'ta


Batı Akdeniz Doğaltaş Kümesi, Kanada ve ABD'nin ardından 3. yurt dışı pazarlama programını birçok inşaat projesi nedeniyle doğaltaşa talebi artan Fas'a gerçekleştirdi. BAİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı'nın da yer aldığı yurt dışı pazarlama faaliyetine proje katılımcısı olan 8 firmadan 10 ihracatçı katıldı. Batı Akdeniz'den gerçekleşen doğaltaş ihracatını daha da artırmak için gerçekleştirilen çalışma çerçevesinde, bölge ihracatı adına olumlu görüşmeler gerçekleştirildi.

Fas'ta gerçekleştirilen yurt dışı pazarlama faaliyeti kapsamında katılımcı firmalarımız ile Faslı ithalatçıları bir araya getiren B2B programı, T.C. Rabat Ticaret Müşaviri Sayın Önder DUMAN'ın açılış konuşması ile başladı. Fas'ın dış ticaret ve ithalat verilerini paylaşan Sn. Önder DUMAN bölgenin dinamikleri hakkında çok önemli bilgilendirmelerde bulundu. Daha sonra heyet katılımcılarımızı bölgede talep gören doğaltaş ürünleri hakkında bilgilendiren ticaret müşavirimiz heyetimizin bölgede iş bağlantıları sağlayabilmeleri hususunda önemli noktaları paylaştı.

B2B iş görüşmelerindeyse Batı Akdenizli firmalar, Faslı firmalara ürünlerini, üretim alanlarını, daha önce yer aldıkları uluslararası büyük inşaat yatırımlarını detaylı bir şekilde anlatma imkanı buldu. Oldukça yoğun ve verimli geçen B2B programı, heyet katılımcısı firmalar ve bölgedeki firma yetkilileri tarafından memnuniyetle karşılandı.

Yurtdışı pazarlama programı daha sonra firma ve tesis ziyaretleri ile devam etti. Bölgedeki önemli ithalatçıların tesislerine giden heyet katılımcılarımız hem yerinde iş görüşmeleri gerçekleştirdi hem de bölgede talep gören taşları yerinde inceleme fırsatı elde etti.

Türkiye, 2016 yılında 126,5 milyon dolarlık doğaltaş ithal eden Fas'a bu alanda en fazla ihracat yapan 4.ülke olma özelliğini taşıyordu. Bu faaliyetle birlikte bu rakamın daha da artması bekleniyor.


Mustafa SATICI

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği

Yönetim Kurulu Başkanı


Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.