Batı Akdenizli ihracatçılar Fas'a gittiBatı Akdeniz Tarım ve Gıda Kümesi, bu yıl ihracatımızın yüzde 98 oranında artarak 10.5 milyon dolara yükseldiği Fas'ı ziyaret ederek, bu ülkeye gerçekleşen ihracatı daha da artırmak için ilave çalışmalar gerçekleştirdi. Yeni ihracat bağlantıları kurmak, Batı Akdeniz'in ihraç ürünlerini tanıtmak isteyen grup URGE Projesi çerçevesinde gittiği Fas'ta ilk ziyaretini Agadir Tarım Odası'na gerçekleştirdi. Heyette bulunan 9 ihracatçı firmanın temsilcileri Agadir Tarım Odası Başkanı Hadj Ali KAYOUH, Bölge Müdürü Khalid OUJLOUQ ve oda üyeleri ile ihracat odaklı görüşmeler yaptı.

Gıda Kümesi'nde yer alan ihracatçılarımız Agadir Tarım Odası'nda sıcak bir ortamda ağırlandı ve oda üyeleri Batı Akdenizli ihracatçılara büyük ilgi gösterdi. Oda'da gerçekleşen görüşmelerin ardından heyet 120 hektar alanda üzüm ve ahududu üreten Grep Company ile bölgenin en büyük paketleme tesisi olan Zaouia Cooperative Agricole'ye ve tarımsal üretim yapan Agrupa Marca firmasına ziyaret gerçekleştirdi. Fas programının üçüncü gününde Agadir'den Kazablanka'ya geçen heyet, ev sahibi ülkenin işadamları ile B2B iş görüşmeleri gerçekleştirdi. Kazablanka Tişaret Müşaviri Gökhan ÜSKÜDAR da B2B iş görüşmelerine katıldı.

B2B iş görüşmelerinin açılış konuşmasını yapan ÜSKÜDAR; konuşmasında katılımcılara Fas pazarı hakkında detaylı bilgiler verdi. Gübre, biyolojik mücadele, gıda, süt ve süt ürünleri ile yaş meyve sebze ihracatı alanında faaliyet gösteren firmalarımız, Faslı 21 firma temsilcisi ile görüşme yaptı. Olumlu havada geçen iş görüşmelerinin önümüzdeki süreçte bölge ihracatına katkı sağlaması bekleniyor. Fas ziyaretinde BAİB'i Genel Sekreter Fisun Evrensevdi PEKTAŞ temsil etti.


Mustafa SATICI

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği

Yönetim Kurulu Başkanı


Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.