Dış ticaret seminerleri Manavgat programıyla sona erdi


Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB), tarafından organize edilen Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri, Manavgat'ta düzenlenen programla sona erdi. Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) konferans salonunda gerçekleşen seminerde ihracatçılara; devlet destekleri, İran pazarına ihracat ve Eximbank kredileri hakkında bilgi verildi. Seminere, çok sayıda ihracatçının yanı sıra ihracat yapmak isteyen firmaların temsilcileri ile BAİB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hakkı BAHAR, BAİB TİM Delegesi Sayın Murat GÜNGÖR ve Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Ahmet BOZTAŞ da katıldı.

Seminer öncesi bir konuşma yapan MATSO Başkanı Sayın Ahmet BOZTAŞ, Manavgat'tan son 5 yılda yapılan ihracatın yüzde 850 oranında arttığını kaydederek, gelecek 5 yılda bu ilçeden gerçekleşen ihracatın daha da artmasını beklediklerini söyledi. Turizm ve tarıma dayalı ekonomilerine ihracat gelirlerinin eklenmesinin önemine değinen Başkan BOZTAŞ, BAİB'in destekleriyle ihracatlarının daha da artacağını kaydetti. Ardından kürsüye gelen ve katılımcılara hitap eden BAİB Başkanı Sayın Hakkı BAHAR, "Finike'den yola çıkan 6 bin tır, ilçemizin ihraç ürünlerini farklı coğrafyalara taşıdı. İnşallah Manavgat ilçemizde bu potansiyeli yakalar” dedi

Antalya, Burdur ve Isparta illerinin ilçeleriyle birlikte ihracatta sektör ve pazar çeşitliliğini sağlaması gerektiğini ifade eden Başkan BAHAR, "Bunun için çalışıyoruz. İhracatımızın yüzde 54'ünü 2 sektör gerçekleştiriyor. Bu 2 sektörü ve ana pazarlarımızı elbette daha da geliştireceğiz. Ancak geriye kalan sektörlerimizi ve hedef pazarları da geliştireceğiz” dedi. BAİB olarak ihracatçının her zaman yanında olduklarını kaydeden Başkan BAHAR, "Ben ihracatçı olacağım, ihracat yapacağım' dediğiniz zaman yanınızda olacağız. Sizlere her türlü desteği sağlayacağız. Yeter ki firmalarımız ihracat yapsın, ülkemize döviz kazandırsın” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından söz alan Dış Ticaret Uzmanı Zeynep SEZEN katılımcılara Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi, Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği, E- Ticaret Sitelerine Üyelik Desteği, Pazara Giriş Belgelerinin Desteklenmesi, Türk Ürünlerinin Yurtdışında Markalaşması, Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi ve TURQUALITY'nin Desteklenmesi ile Yurt Dışı Birim, Marka, ve Tasarım Destekleri ve Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesi konularında bilgi verdi. Seminerin ikinci bölümünde ise Dış Ticaret Uzmanı Harun KOÇAK, Ülke Masaları-İran Pazarına İhraç İmkanları konularına değindi. Türk Eximbank Antalya Şube Müdürü Ahmet AYDINLI'nın İhracat Kredi Sigorta ve Garanti Programları hakkında sunumu ile seminer sona erdi. Başkan BOZTAŞ ve Başkan BAHAR, günün anısına konuşmacılara plaket verdi.


Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.