Ekonomi Bakanlığı yetkilileri ihracatçı firmaları ziyaret ettiEkonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcımız Sayın Kadir BAL başkanlığındaki 63 kişilik heyet, 8-9 Aralık tarihleri arasında Antalya, Burdur, Isparta, Muğla, Alanya, Bodrum ve Milas'ta 105 ihracatçı firmayı yerlerinde ziyaret etti. Ayrıca 9 Aralık 2017 tarihinde ATSO, BUTSO, ITSO ve ALTSO'da firmaların katılımıyla eş zamanlı toplantılar düzenledi ve bu toplantılarda katılımcılara Ekonomi Bakanlığının sağladığı destekler ile gerçekleştirdiği çalışmalar anlatıldı. 4 ayrı noktada eşzamanlı olarak düzenlenen toplantılara ihracatçı firmalar yoğun ilgi gösterdi. Çalışma gruplarının firma ziyaretlerinde de destekler ve faaliyetler anlatılıp, firmaların aktardıkları rapor edildi.

Firma ziyaretlerinde; İhracat Genel Müdürü Sayın Volkan AĞAR, Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye (TUYS) Genel Müdürü Sayın İbrahim USLU, Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler (SBYYH) Genel Müdürü Sayın Uğur ÖZTÜRK, Ürün Güvenliği ve Denetimi (ÜGD) Genel Müdürü Sayın Zafer SOYLU, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme (EAD) Genel Müdürü v. Sayın Arzu YILMAZ da yer aldı. Toplantılarda ve ziyaretlerde; dâhilde İşleme Rejimi, ihracata yönelik devlet destekleri ve uygulamaları, ithalatta uygulanan ticaret politikası savunma araçları, ilave gümrük vergileri ile telafi edici vergi uygulamaları, son dönemde imzalanan yada müzakereleri devam eden mal ve hizmet ticaretine yönelik ikili/çok taraflı ticaret anlaşmaları, firmaların bulunduğu iller bazında "Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar" kapsamında uygulanan destekler, Serbest bölgeler, yurt dışı müteahhitlik ve müşavirlik faaliyetleri, çeşitli hizmet sektörlerine yönelik uygulamalar, Bakanlıkça yürütülen ürün güvenliği uygulamaları ile genel olarak ürün belgelendirmeleri, teknik engeller ve bazı tarım ürünleri ihracatında ticari kalite denetimleri ve Türkiye ve Dünya ekonomisi ve dış ticareti ile ilgili gelişmeler hakkında firmalara bilgi verildi.

Firmalara yönelik sağlanan destekler ve gerçekleşen faaliyetleri firmalara anlatmak için harekete geçen Ekonomi Bakanlığı, Nisan ila Kasım ayları arasında 33 ilde 1215 firmaya ziyaretler gerçekleştirdi. Heyet, yılsonuna kadar toplamda 1500 firmaya ulaşmayı planlıyor. Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcımız Sayın Kadir BAL, ATSO'da yaptığı konuşmada, ihracatın artması için sağlanan destekler hakkında bilgi verdi.


Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.