Interfresh Fuarı başladı


Antalya'da bu yıl birincisi düzenlenen Yaş Sebze Meyve, Depolama, Ambalaj ve Lojistik İhtisas Fuarı INTERFRESH, Expo Center'de başladı. Fuar; Antalya Valisi Sayın Münir KARALOĞLU, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Menderes TÜREL, Batı Akdeniz İhracatılar Birliği (BAİB) Başkan Yardımcısı Sayın Hakkı Ergin CİVAN, Letonya, Brezilya, Makedonya, Moğolistan ve Bosna-Hersek ile Hindistan'ın Ankara büyükelçileri ile yerli ve yabancı sektör temsilcilerinin katılımıyla başladı. Ülkemizin ve bölgemizin ihracatını artırması amacıyla düzenlenen fuara 100'e yakın firma ve 23 ülkeden 500'ün üzerinde alıcı katıldı. Batı Akdeniz İhracatılar Birliği (BAİB) de fuar alanına kurduğu stant ile ihracatçılarla ithalatçılar arasında köprü oldu.

BAİB Başkan Yardımcısı Sayın Hakkı Ergin CİVAN, fuar açılışında yaptığı konuşmada, fuarın üretimden tüketim aşamasına kadar, meyve sebze sektöründe önemli bir buluşma platformu olacağını kaydederek, "Fuarın ilk yılı olmasına rağmen iyi bir yerli ve yabancı katılımcı sayısını yakalamasıyla başarısının sonraki yıllarda da artarak devam edeceğine inanıyoruz. BAİB olarak ihracatçılarımızın özverili çalışmalarıyla 2017 yılında yüzde 19'luk artışla 1.7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik. İhracatımızın yaklaşık dörtte birini, 413 milyon dolarlık kısmını yaş meyve sebze sektörü oluşturdu. Geçen yıl yüzde 9 seviyesinde artış yakaladı. 2018 yılında da bölge ihracatımızda artış trendi devam ediyor. Yılbaşından bugüne kadar Batı Akdeniz ihracatçıları geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 7'ye yakın bir artışla 1.4 milyar dolar ihracat yaptı. Bu dönemde yaş meyve sebze ihracatı da önceki yıla kıyasla yüzde 13.3'lük artışla 350 milyon dolara ulaştı. İhracatın hızlı olduğu bir döneme de girmiş bulunuyoruz. Bölge ve ülke ihracatımız geliştikçe ekonomimizin de gelişeceği ve içinde bulunduğumuz dönemden çıkışın en önemi yolu ülkemize döviz girdisi sağlayan ihracatımızın artırılmasıdır. İhracat milli bir meseledir” diye konuştu.

Antalya Valisi Sayın Münir KARALOĞLU, konuşmasında BAİB ile THY Kargo arasında imzalan protokole de değindi. Antalya Valisi Sayın Münir KARALOĞLU, "BAİB ile THY arasında imzalanan protokolu önemsiyoruz. THY Kargo Antalya'dan yurtdışına havayolu kargo ile yapılacak ihracatta yüzde 50'nin üzerinde indirim yaptı. Resmi olarak da rakamlarını BAİB'e dün itibariyle gönderdiler. Bunu ihracatçılarımızın mutlaka iyi değerlendirmesi, daha hızlı bir şekilde, ürünlerimizi daha sağlıklı hedef pazarlarımıza ulaştırmamız lazım. Onun için yaş meyve sebze ve kesme çiçekçilikte hava kargo çok önemli. Antalya'nın hedef pazarlarını da büyütmesi lazım. Bu fuarlar bu açıdan da önemli" dedi.

Açılış töreninin ardından protokol üyeleri fuar alanında incelemelerde bulundu. Antalya Valisi Sayın Münir KARALOĞLU, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Menderes TÜREL ve protokol üyeleri BAİB, standını da ziyaret etti.


Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.