Tuta ile mücadele toplantıları başladıTuta Absoluta ile mücadele için bir araya gelen tarım paydaşları, üreticiyi bilinçlendirmek ve biyolojik mücadeleyi yaygınlaştırmak adına saha çalışmalarına başladı. Bu çerçevede ilk toplantı üreticilerin, komisyoncuların ve zirai ilaç bayilerinin katılımıyla Alanya'da gerçekleşti. Ümit Altay Uygulama Otelinde saat 10.00 ila 12.00 arasında gerçekleşen toplantıya geniş bir katılım oldu. Toplantıya; BAİB Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Süleyman TUNCER, Alanya İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sayın Mehmet RÜZGAR, Antalya Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Sayın Mehmet ŞEN, Alanya Ziraat Odası Başkanı Sayın Turgut MUSLUOĞLU, Alanya Komisyoncular Derneği Başkanı Sayın Adem KAYA, Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Sayın İbrahim AKBULUT,

Antalya Zirai Karantina Müdürlüğünden İnspektör Çetin SARI ve BİOTED Başkanı Ali EROĞLU katıldı.

Toplantıda domates üreticilerine Tuta Absoluta ile entegre mücadele konusunda bilgiler verildi. Seraların Tuta Absoluta'dan nasıl korunacağı detaylı bir şekilde anlatıldı. Seralarda Tuta Absoluta olması halinde o alanlarda yetiştirilen ürünlerin ihraç edilemeyeceği, bu nedenle hem ülke ekonomisinin hem de üreticilerin emeklerinin karşılığını alamayacağı aktarıldı.

BAİB Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Süleyman TUNCER ise konuşmasında kriz öncesinde dönem ile bu yıl Rusya'ya gerçekleşen domates ihracatımız hakkında bilgi verdi. Tuta Absoluta zararlısının ihracatımız önünde büyük bir engel olduğunu belirtti.


Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.