Dünya'da Sınır Kapılarının Durumu


Son güncelleme : 27.10.2020 / 11:50


Uluslararası Nakliyeciler Derneğinin (UND) web sayfasından yer alan COVID - 19 Salgınına Dair Güncel Duyurular aşağıda sunulmaktadır.

Ayrıca söz konusu önemli duyuruları takip edebileceğiniz İnteraktif Haritaya aşağıdaki web sayfasından ulaşılabilmektedir. Kaynak: UND

INTERAKTİF HARİTA:

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1M6XJ0cp_I-2b_H-FepvSvLajterdy4U_&hl=tr&ll=46.37126081685432%2C21.05330586978323&z=4

Ülke Güncelleme TarihiAçıklama
Türkiye Cumhuriyeti 27.04.2020 İçişleri Bakanlığı, İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan yeni Genelge uyarınca, uluslararası yük taşımacılığı kapsamında Türk ve yabancı uyruklu sürücülerin ülkemize giriş çıkışlarına ve ülkemiz üzerinden üçüncü ülkelere transit geçişlerine ilişkin usul ve esaslar ilgi 09.04.2020 tarih ve 6360 sayılı Genelgenin "uluslararası ticaret amacıyla İran ve Irak Sınır Kapılarından giriş-çıkışlar hariç olmak üzere (anılan kapılardan geri alınmamak kaydıyla sadece yabancı uyruklu tır şoförleri çıkış yapabilecektir)” ve "A. TÜRKİYE'DEN TRANSİT GEÇECEK ARAÇLAR VE ŞOFÖRLER”"C. TÜRKİYE'DEN ÇIKIŞ YAPACAK ŞOFÖRLER” ile "D. RORO SEFERLERİNDE UYGULANACAK KURALLAR”ı düzenleyen hükümlerinde herhangi bir değişiklik yapılmadan; ülkemiz ihracat/ithalat sevkiyatlarının olumsuz yönde etkilenmemesi, tedarik zincirinin zarar görmemesi ve taşımacılık sektörümüzün etkin bir şekilde çalışabilmesini teminen Sağlık Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Dış ilişkiler Genel Müdürlüğünün yayınladığı yazı kapsamında Genelgenin ‘TÜRKİYE'YE GİRİŞ YAPACAK ŞOFÖRLER' başlıklı B bölümü EKTE belirtilen hükümler çerçevesinde yeniden düzenlenmiştir.
UND duyuru metnine ulaşmak için lütfen tıklayınız.
23.03.2020 tarihinde güncellendi 
Türkiye'den KKTC'ye gidişler kapanmıştır. 
İran-Türkiye sınırından araç geçişleri yapılmamaktadır.
Irak-Türkiye sınırında araçlar tampon bölgede sürücü veya römork değişikliği ile taşımaları gerçekleştirilebilmektedir.
Kaynak: UND
--
 
KAPIKULE'DEN TÜRKİYE'YE GİRİŞLERDE YENİ MODEL DEVREYE GİRİYOR
COVID-19 salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında ilgili Bakanlıklarla birlikte UND'nin sürdürdüğü girişimler sonucunda Kapıkule Sınır Kapısından ülkemize Türk sürücüleri tarafından gerçekleştirilen taşımalarda sürücü değişimine ek olarak römork değişim sistemi için onay alınmıştır.
Başlatılan yeni modelde;  "Römork veya sürücü değişim İşlemi, Kapıkule Sınır Kapısında GTİ Parkı içinde belirlenen korumalı alanda yapılacaktır”. Yurtdışında bulunan ve tekrar dönüş yapacağını beyan eden araçların sürücüleri (yurtdışı sürücü), Türkiye'ye giriş yaparak GTİ Parkı Korumalı Alanına gelecek ve römorku firmanın diğer sürücüsüne teslim edecektir. Sonrasında, TR'deki sürücünün (yurtiçi sürücü) GTİ Parka getirdiği diğer römorku alarak eski park çıkış peronundaki görevliye araç değişiklik bilgileri bildirecektir. Son olarak Polis, tescil ve mazot gibi işlemlerini tamamlayarak çıkış işlemlerini yapacaktır.
Belirlenen sürecin aşağıdaki şekilde işlemesi planlanmıştır: Detaylı bilgi için; LÜTFEN TIKLAYINIZ
Kaynak: UND
23.03.2020 tarihinde güncellendi 
Türkiye'den KKTC'ye gidişler kapanmıştır. 
İran-Türkiye sınırından araç geçişleri yapılmamaktadır.
Irak-Türkiye sınırında araçlar tampon bölgede sürücü veya römork değişikliği ile taşımaları gerçekleştirilebilmektedir.
Çin / İran / İtalya / Irak / Güney Kore / Almanya / Fransa / İspanya / Norveç / Danimarka / Belçika / İsveç / Hollanda / Avusturya / Mısır / İngiltere / İsviçre / Suudi Arabistan / İrlanda / Birleşik Arap Emirlikleri / Kuveyt / Bangladeş / Moğolistan / KKTC / Ukrayna / Kosova / Fas / Lübnan / Ürdün / Kazakistan / Özbekistan / Umman / Slovenya / Moldova / Cibuti / Ekvator Ginesi / Kanada / Hindistan / Macaristan / Guatemala / Polonya / Kenya / Sudan / Çad / Filipinler / Letonya / Tayvan / Peru / Sri Lanka / Ekvador / Nijer / Tunus / Cezayir / Fildişi Sahili / Finlandiya / Angola / Çekya / Dominik / Kamerun / Karadağ / Kolombiya / Kuzey Makedonya / Moritanya / Nepal / Portekiz / Panama
Yukarıdaki ülkelerin vatandaşları olan yabancı sürücülerin ülkemize girişine izin verilmeyecektir. Bu ülkelerden yük getiren veya transit geçen yabancı kişilerin ise (bahse konu ülke vatandaşları hariç) en son geçtiği yasaklı ülke baz alınarak 14 gün süreyle ülkemize girişine izin verilmeyecektir.
Çin'in Vuhan kentinde başlayarak tüm Dünyayı tehdit etmeye devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen Coronavirüs (Kovid-19) salgınından ülkemizi ve vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla alınan önleyici tedbirlere ek olarak; Kuveyt, Bangladeş, Moğolistan, KKTC, Ukrayna, Kosova, Fas, Lübnan, Ürdün, Kazakistan, Özbekistan, Umman, Slovenya, Moldova, Cibuti, Ekvator Ginesi, Kanada, Hindistan, italya, Guatemala, Polonya, Kenya, Sudan, Çad, Filipinler, Letonya, Tayvan, Peru, Sri Lanka, Ekvator, Nijer, Tunus, Cezayir, Fildişi Sahili, Finlandiya, Angola, Çekya, Dominik, Kamerun, Karadağ, Kolombiya, Kuzey Makedonya, Moritanya, Nepal, Portekiz ve Panama Devletlerinden düzenlenecek uçuşlar 21.03.2020 tarihi saat 17:00 itibarıyla durdurulmuştur.  
20.03.2020 tarihinde güncellendi 
KAPIKULE'DEN TÜRKİYE'YE GİRİŞLERDE 2 KADEMELİ PLAN DEVREYE GİRİYOR
COVID-19 salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında ilgili Bakanlıklarla birlikte UND'nin sürdürdüğü girişimler sonucunda Kapıkule Sınır Kapısından ülkemize Türk sürücüleri tarafından gerçekleştirilen taşımalar için iki kademeli plan oluşturulmuştur.
Bahse konu planın ana hedefi, sürücülerimize halen uygulanan 14 günlük karantina zorunluluğunun kaldırılması için gerek duyulan "güvenli ortamın” hazırlanması olup, planlar kademeli olarak devreye alınacaktır.
Hayata geçirilecek planın geçici olarak devreye alınacak birinci kademesinde;  "aynı firmanın 2 sürücüsünün, Bulgaristan'dan Türkiye'ye girişte bulunan Polis Kontrol noktasında belirlenen bölgede eş zamanlı araç değişimi yapması” hususu, yetkilerce onaylanmıştır.
Belirlenen sürecin aşağıdaki şekilde işlemesi planlanmıştır: Detaylı bilgi için; LÜTFEN TIKLAYINIZ
 
İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan duyuruya göre; Coronavirüs (Kovid-19) salgınından ülkemizi ve vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla alınan önleyici tedbirler çerçevesinde Edirne ve Kırklareli'nden Yunanistan ile Bulgaristan'a açılan kara ve demir hudut kapılarının, bugün saat 00.00'dan itibaren giriş-çıkışlara kapatılacağı bildirilmiştir.
İçişleri Bakanlığı genelgesine göre, Yunanistan'a açılan Pazarkule, İpsala kara hudut ve Uzunköprü demir yolu hudut kapıları ile Bulgaristan'a açılan Dereköy, Hamzabeyli ve Kapıkule kara hudut kapılarından yolcu giriş-çıkışı yapılmayacaktır.
Öte yandan,  bu sınır kapılarımızdan gerçekleştirilen yük taşımacılığına herhangi bir kısıtlama getirilmeyeceği bildirilmiştir. Dış ticaretimiz, Sağlık ve Ticaret bakanlıklarınca belirtilen usullerde devam edecektir. 
17.03.2020 tarihinde güncellendi
Türkiye'den KKTC'ye gidişler kapanmıştır. 
İran-Türkiye sınırından araç geçişleri yapılmamaktadır.
Irak-Türkiye sınırında araçlar tampon bölgede sürücü veya römork değişikliği ile taşımaları gerçekleştirilebilmektedir.
Avusturya, Almanya, Hollanda, Belçika, İspanya, Fransa, Norveç, Danimarka, İsveç, İtalya, Çin, İran, Irak, G. Kore, Japonya, Singapur, Hong-Kong, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan ülkelerinin vatandaşları olan yabancı sürücülerin ülkemize girişine izin verilmeyecektir. Bu ülkelerden yük getiren veya transit geçen yabancı kişilerin ise (bahse konu ülke vatandaşları hariç) en son geçtiği yasaklı ülke baz alınarak 14 gün süreyle ülkemize girişine izin verilmeyecektir. 
Kaynak: UND
 
Bulgaristan 26.10..2020 22 Ekim'den itibaren alınan kararlara ek olarak halka açık tüm alanlarda maske kullanmak ve 1.5 metre sosyal mesafeye uymak zorunludur.
Resmi dokümana (Bulgarca) ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: Bulgaristan Sağlık Bakanlığı/ AEBTRI
05.10.2020 tarihinde güncellendi 
Bulgaristan'daki acil salgın durumu 30 Kasım 2020 tarihine kadar uzatıldı.
COVID-19 ile ilgili özel prosedürler hakkında güncellenmiş bilgilere (İngilizce) ulaşmak için lütfen tıklayınız. Profesyonel sürücüler için alınan önlemle aynı şekilde devam etmektedir.
03.09.2020 tarihinde güncellendi 
Bulgaristan'daki acil salgın durumu 30 Eylül 2020 tarihine kadar uzatıldı.
COVID-19 ile ilgili özel prosedürler hakkında güncellenmiş bilgilere (İngilizce) ulaşmak için lütfen tıklayınız.
05.08.2020 tarihinde güncellendi 
Bulgaristan'daki "acil salgın durumu” 31 Ağustos tarihine kadar uzatılmıştır. (Sağlık Bakanlığı tarafından Bulgarca yayınlanan yeni düzenlemeye ulaşmak için tıklayınız)
Artık beyan formunu doldurma zorunluluğu yoktur. Yabancı uluslararası sürücüler için diğer tüm COVID-19 önlemleri aynı şekilde devam etmektedir.  COVID-19 ile ilgili özel prosedürler hakkında güncellenmiş bilgilere ulaşmak için lütfen tıklayınız.
15 Temmuz tarihinde Bulgar yetkililer, acil pandemi durumunu 31 Temmuz 2020 tarihine kadar uzatacaklarını açıklamışlardır.
 
- Sürücüler için aynı tedbirler geçerlidir.
 
- İlave olarak, beyan formlarına İngilizce, Bulgarca-Rumence ve Türkçe dillerinde ulaşabilirsiniz.
 
Kaynak: AEBTRI
Bulgar makamları tarafından olağanüstü hal15 Temmuz tarihine kadar uzatıldı. Karantina kuralları kapsamında Bulgaristan topraklarına, İsveç, İngiltere ve Portekiz'den, ancak Sırbistan, Bosna-Hersek, Karadağ, İzlanda, Norveç, İsviçre, Lichtenstein, San Marino Andorra, Monako ve Vatikan hariç üçüncü ülkelerden giren kişiler 14 gün süreyle karantinaya alınır. 
Karantina hükümlerine muafiyet, uluslararası taşımacılık faaliyeti gösteren Bulgar vatandaşlarına ve diğer AB Üye Devletleri, İngiltere ve Schengen Devletleri vatandaşlarına (San Marino, Andorra, Monako ve Vatikan dahil) verilir.
Yetkililer ayrıca Bulgaristan'a giren insanlar için beyan formlarını güncellediler (İngilizceBulgarca ve RumenceTürkçe ve Çekçe). Bu bildirgenin Ek 3'ün yerine geçmediği hatırlatılmaktadır.
Kaynak: AEBTRI (Lütfen tıklayınız)
15.06.2020 tarihinde güncellendi
 
26 Mayıs tarihinde Sloven Hükümeti, ülkeye giriş koşullarını güncelleyen yeni bir Yönetmelik yayınladı. Yönetmelik derhal yürürlüğe girmiş olup ve aşağıdakileri sağlamaktadır:
 • İtalya sınırındaki Gorjansko - San Pelagio sınır geçiş noktası açılmıştır. Yönetmelik, açık sınır geçiş noktalarının tam listesini içermektedir.
 • Slovenya vatandaşları ve Slovenya'da geçici veya daimi ikametgahı olan yabancılar artık zorunlu karantina olmadan ülkeye girebilmektedir. Hırvatistan'da daimi veya geçici ikametgahı olan kişiler şu anda Slovenya'ya girişte karantinadan muaftır;
 • Slovenya'da ikametgahı olmayan ve sınırda pozitif veya tipik enfeksiyon belirtileri gösteren kişilerin ülkeye girmesine izin verilmeyecektir;
 • AB'de ya da diğer Schengen Bölgesi üye devletlerinde kalıcı ya da geçici ikamet eden kişiler, yerleşikleri Slovenya'ya girebilecek ülkeler listesinde yer almayan kişiler, ülkeye girişte 14 günlük zorunlu bir karantinaya girmek zorundadırlar. Bu kuralın istisnalarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.
 • Üçüncü ülkeden gelen yolcular 14 gün karantinaya tabi olup uluslararası tır şoförleri bu kuraldan muaftır. Bu kuralın tüm istisnalarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: Sloven Hükümeti
21.04.2020 tarihinde güncellendi 
 
30 Mayıs tarihinde Bulgar hükümetinin aldığı önlemlerde güncellemeler yer aldı:
 • Bulgaristan topraklarına girmesine ve / veya transit geçişine izin verilen kategoriler genişletildi;
 • Zorunlu karantinaya tabi olmayan kategori aralığı genişletildi; Bulgar otobüs ve yurt dışından gelen kamyon şoförleri için karantina kaldırıldı (Bulgar olmayan sürücülerin bundan önce karantina olmadan ülkeye girmesine izin verildi);
 • Bulgaristan topraklarından ayrılmak için verilen 24 saatlik süre dahil olmak üzere Bulgar olmayan sürücüler için özel rejim kaldırıldı.
Bulgaristan'a girişlerde karantina hükümlerine tabi olmayan kişilerin sınır yetkililerine beyanda bulunma zorunluluğu devam etmektedir.
Kaynak: AEBTRI (Lütfen tıklayınız)
22.05.2020 tarihinde güncellendi
 
Bulgaristan Hükümeti tarafından yayınlanan RD-01-274 / 21.05.2020 numaralı Talimatname kapsamında, Bulgaristan topraklarından geçen sürücülere doldurulan deklarasyon değişmiş olup belgenin İngilizce ve Romence/Bulgarca dillerindeki yeni versiyonuna ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: SMP (Lütfen tıklayınız)
15.05.2020 tarihinde güncellendi
 
13 Mayıs tarihinde Bulgar makamları olağanüstü hal durumunu kaldırdı ve 14 Mayıs'tan 14 Haziran'a kadar sürecek olan bir "acil salgın durumu" başlattı.
Tüm yabancı uyruklu kişiler için giriş yasakları devam etmekle birlikte, uluslararası sürücülerle ilgili önlemler hemen hemen aynı olup metne ulaşmak için lütfen tıklayınız (Bulgarca).
Kaynak: AEBTRI
08.05.2020 tarihinde güncellendi 
 
Bulgaristan tarafından 13 Mayıs tarihine kadar, açık veya kapalı kamusal alanlarda sürücüler dahil herkes için yüz maskelerinin kullanımını zorunlu kılan yeni bir yükümlülük getirilmiştir.
Ayrıca, sürücülere uygulanan önlemlerde de değişiklik bulunmaktadır. COVID-19 vakası kayıtlı bir ülkeden gelen Bulgar olmayan sürücüler için aşağıdaki rejim uygulanmaktadır:
- Bulgaristan pazarına yönelik malları taşıyan tır sürücüleri Bulgaristan Cumhuriyeti topraklarına girmeli, taşınan malları boşaltmalı ve / veya malları yüklemeli ve hemen Bulgaristan Cumhuriyeti topraklarından ayrılmalıdır; ve
- diğer ülkeler için hedeflenen malları taşıyan tır sürücülerinin, Karayolu Altyapı Ajansı tarafından belirlenen bir rotada Bulgaristan Cumhuriyeti üzerinden transit geçişine izin verilir.
Sınır sağlık yetkilileri, Bulgaristan Cumhuriyeti topraklarından geçen sürücülerden aşağıdakileri belirten Bulgarca bir sağlık talimat formunu doldurmaları talep edilmektedir:
- Bulgaristan Cumhuriyeti topraklarından ayrılmaları gereken tarih ve saat; ve
- çıkmak zorunda oldukları sınır geçiş noktası.
Kaynak: AEBTRI
14.04.2020 tarihinde güncellendi  
 
Bulgaristan Karayolu Altyapı Ajansı, Bulgaristan Cumhuriyeti'nden karayolu ile geçen mallara tahsis edilen yeşil koridorların interaktif bir haritasını yayınladı. Harita dinlenme alanları ve ilgili park yerlerine ilişkin, sıhhi tesisler, yiyecek satın alma imkanı, internet bağlantısının kullanılabilirliği, aydınlatma, video gözetimi, yakıt istasyonu, en yakın acil durum hizmetleri, soğutmalı kamyonların yakıt ikmali için yuva sayısı vb.bilgileri içermektedir: http://www.api.bg/index.php/en/green-corridors veya https://www.bgtoll.bg/en ulaşabilirsiniz.
Kaynak: AEBTRI
Bakanları Kurulu Bulgaristan'da engelsiz ürün nakliyatının gerçekleştirileceği sınır kapılarını belirlemiştir. AB yol altyapısı üzerinde ‘yeşil yol' uygulaması Ulaştırma, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Bakanı Rosen Jelyazkov önerisi üzerine kabul edilmiştir. Bahse konu uygulama Avrupa Komisyonunun 16 Mart 2020 tarihli önerileri ile uyumlu olmaktadır.
Bulgaristan'da ‘Yeşil Koridor' kapsamında kullanılacak sınır kapıları aşağıdaki gibidir:
Yunanistan sınır kapılar:
 1. Kulata;
 2. Kapitan Petko Voyvoda;
 3. İlinden (yedek).
Romanya:
 1. Vidin;
 2. Rusçuk;
 3. Oryahovo (yedek);
 4. Silistre (yedek).
Sırbistan:
 1. Kalotina.
Türkiye:
 1. Kapitan Andreevo.
Kuzey Makedonya:
 1. Gyueşevo.
Bahse konu sınır kapılarından geçişler 15 dakikayı geçmemesi gerekmektedir (şoförlere uygulanan sağlık kontrolleri dahil) ve yük taşıyan her türlü ağır vasıta araç için açık olmaları gerekmektedir.
Kaynak: https://www.mtitc.government.bg/bg/category/1/opredeleni-sa-granichnite-punktove-prez-koito-shte-preminavat-zelenite-koridori-za-dostavka-na-stoki
Kaynak: Sofya Ticaret Müşavirliği (Lütfen tıklayınız)
Sağlık Bakanı Kiril Ananiev, milletvekillerine hükümetin OHAL'i uzatma önerisini sundu ve gelecek bir kaç haftada Bulgaristan dahil bütün kıtada koronavirüs salgının pik noktasına ulaşmasının beklendiğini vurguladı. Birleşmiş Vatanseverler ve Bulgaristan Sosyalist Partisi sürenin 30 Nisan'a kadar uzatılmasını istedi. Netice itibariyle Bulgaristan Parlamentosu, 47 ret ve 7 çekimser oya karşılık 122  evet oyla OHAL'i 13 Mayıs 2020 tarihine kadar uzattı.
Kaynak: https://www.economic.bg/bg/news/12/ns-prie-na-parvo-chetene-udalzhavaneto-na-izvanrednoto-polozhenie.html  
Kaynak: Sofya Ticaret Müşavirliği (Lütfen tıklayınız)
 
Bulgaristan Sağlık Bakanı Kiril Ananiev 06.04.2020 tarihinde ülkeye yabancıların girişlerinin sınırlanmasına ilişkin RD-01-183 nolu Talimatnameyi imzalamıştır. Bu kapsamda Sofya Ticaret Müşavirliğimiz tarafından hazırlanan bilgi notuna ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Talimatnamede özetle;
 1. Yük taşımacılığı alanında istihdam edilmiş ulaştırma personeli, havayolu mürettebatı ve ihtiyaç duyulduğu durumlarda diğer ulaştırma personeli için aşağıdaki istisnalar getirilmektedir:
  • Bulgaristan'a Covid-19 hastalığı tespit edilmiş ülkeden giriş yapan Bulgar vatandaşı ağır vasıta araç sürücüleri karantina altına alınmaktadır. Bahse konu sürücülere karantina esnasında aşağıdaki haklar tanınmaktadır:
   1. Bulgaristan üzerinden transit geçiş yapmak;
   2. Ağır vasıta aracın kabininde bulunmak;
   3. Ağır vasıta aracı kullanmak;
   4. Ağır vasıta araç ile yükleme-boşaltma faaliyetleri gerçekleştirmek;
   5. Uluslararası nakliyat gerçekleştirdikleri durumlarda karantina süresinin dolmasını beklemeden Bulgaristan Cumhuriyeti sınırlarını terk etmek.
 • Türk vatandaşı ağır vasıta araç sürücülerinin Bulgaristan'a girişleri aşağıdaki şartlar altında sağlanmaktadır:
  • Bulgaristan için yük taşıyan sürücüler Bulgaristan'a girip yükleme-boşaltma faaliyetlerini tamamladıktan sonra derhal Bulgaristan sınırlarını terk etmesi gerekmektedir;
  • Başka bir ülke için yük taşıyan sürücülere Bulgaristan Yol Altyapısı Ajansı tarafından onaylanan transit geçiş güzergahı üzerinden geçmelerine izin verilmektedir.
Bulgaristan üzerinden transit geçiş yapacak sürücülere Bulgaristan Yol Altyapısı Ajansı bünyesinde bulunan TOLL Yönetim Kurumundan tutanak sunulmaktadır. Bahse konu tutanakta aşağıdaki bilgiler yer almaktadır:
 1. Bulgaristan sınırlarının terk edilmesi gerektiği tarih ve saat (Bulgaristan sınırları tutanağın düzenlenmesinden itibaren en fazla 24 saat içinde terk edilmesi gerekmektedir);
 2. Bulgaristan sınırlarının terk edilmesi gerektiği sınır kapısı.
Başka bir ülke için yük taşıyan Türk sürücülerinin Bulgaristan Yol Altyapısı Ajansı tarafından onaylanan transit geçiş güzergahı üzerinden geçip Bulgaristan sınır ülkeleri tarafından uygulanan yasaklardan dolayı ülkeyi terk edememeleri durumunda, sürücülerin (araç ile birlikte) ülkeden çıkışlarını engelleyen yasağın düşmesine kadar bekleyecekleri yerler belirlenmektedir.
Kaynak: Sofya Ticaret Müşavirliği 
 
Bulgaristan Sağlık Bakanlığı tarafından 20 Mart 2020 tarihinde güncellenen emir kapsamında uyruklarına bakılmaksızın ülkeyi terk eden tüm tırlara polis tarafından refakat edildiği ifade edilmektedir. Ayrıca, Bulgaristan'a giren tüm yabancı kamyonlara da polis tarafından boşaltma noktalarına kadar eşlik edildiği belirtilmektedir.
Ayrıca, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan ek bir emre göre, İran İslam Cumhuriyeti'ne kayıtlı ve İran'dan gelen kamyonların girişi ve transit geçişi geçici olarak yasaklanmıştır.
30.03.2020 tarihinden itibaren bir sonraki duyuruya kadar, COVID-19'un yayılması nedeniyle Bulgaristan ile Yunanistan arasındaki "Zlatograd-Thermes” sınır geçiş noktası kapatılmış ve ilgili Yunanistan sınır bölgesinde karantina önlemleri alınmıştır.
Bansko kasabasının ve tüm bölgesel merkezlerin tüm giriş ve çıkışlarında özel kontrol noktaları oluşturulmuştur olup tır sürücülerinin bu kontrol noktalarından geçişlerine izin verilmektedir. Ancak muhtemel gecikmelerin yaşanması beklenmektedir: Blagoevgrad, Burgas, Varna, Veliko Tarnovo, Vidin, Vratsa, Gabrovo, Dobrich, Kırcaali, Kyustendil, Lofça, Montana, Pazardzhik, Pernik, Plevne, Plovdiv, Razgrad, Rusçuk, Silistra, Sliven, Smolyan, Sofya, Stara Zagora, Targovishte, Haskovo, Şumnu ve Yambol.
Kaynak: AEBTRI
 
Bulgaristan Sağlık Bakanlığı tarafından 25 Mart tarihinde yayınlanan karar uyarınca (Lütfen tıklayınız), 
Karar metninde bahse konu 70 ülkeden gelen tırların Bulgaristan'a girişi ve Bulgaristan üzerinden Türkiye'ye transit geçişlerinin yasanlanmakta olduğu ifade edilmektedir.
Yasağın geçici olduğu ve ikinci bir emre kadar geçerliliğini koruyacağı belirtilmektedir.
Kaynak: Bulgaristan Sağlık Bakanlığı (Lütfen tıklayınız)
19 Mart 2020 tarihinde yayınlanan yeni düzenleme kapsamında, Sağlık Bakanı, 20 Mart 2020 günü saat 00: 00'dan 17 Nisan 2020 tarihine kadar, tüm üçüncü ülke (AB üyesi olmayan) vatandaşların tüm sınır geçiş noktalarından Bulgaristan Cumhuriyeti topraklarına tüm ulaşım araçlarıyla girişini geçici olarak yasaklandı. Ancak yayınlanan istisnalar ile yük taşımacılığında görev alan nakliye personeli bu emir kapsamının dışında bırakılmaktadır (Tüm metne ulaşmak için lütfen tıklayınız).
AB vatandaşları olan İtalya, İspanya, Fransa, İngiltere, Almanya, Hollanda ve İsviçre'den gelenler için uygulanan giriş yasağı ve daha önce açıklanan bu ülkelerden gelen sürücüler için ilgili düzenlemeler yürürlüktedir.
Kaynak: AEBTRI (Lütfen tıklayınız)
18.03.2020 tarihinde güncellendi 
Bulgar Sağlık Bakanlığı tarafından 17 Mart tarihinde yayınlanan karar uyarınca;
Bulgar vatandaşı olmayan ve 1 inci Madde kapsamındaki ülkelerin (Çin Halk Cumhuriyeti, İran İslam Cumhuriyeti, Bangladeş, Hindistan, Maldivler, Federal Nepal Demokratik Cumhuriyeti, Sri Lanka Sosyalist Cumhuriyeti, İspanya Krallığı, İtalya, Kore Cumhuriyeti, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, Fransa, Federal Almanya Cumhuriyeti, Hollanda ve İsviçre) vatandaşı olan ve / veya 1 inci Madde kapsamındaki bir ülkenin topraklarında bulunan tır şoförleri; Bulgaristan'a girerek, taşınan malları boşaltıp, gecikmeden ülke topraklarından ayrılmalı ve ülke topraklarından geçiş süresinin 24 saati geçmemelidir.
Bulgar resmi sitesinde yayınlanan duyuru metni için lütfen tıklayınız. Resmi olmayan ingilizce çevirisi için lütfen tıklayınız.
Kaynak: Bulgaristan Sağlık Bakanlığı
Bulgaristan'da 1 ay süresiyle OHAL ilan edilmiştir.
 • 13.03.2020 Tarihli duyuru:
 1. Bulgaristan topraklarında tespit edilen 4 COVID-19 vakasıyla ilgili olarak ve bunun daha da yayılmasını önlemek için, Sağlık Bakanlığı aşağıdaki talimatları yayınlamıştır;
 2. Gabrovo ve Pleven bölgelerinde yeni bir duyuruya kadar enfeksiyon önlemleri, hastaneler ve eğitim kurumları için kontrol önlemleri alınmıştır, bütün kamu etkinlikleri askıya alınmıştır.
 3. Diğer bütün idari bölgelerde kültürel etkinlik ziyaretleri askıya alınmıştır, spor müsabakaları seyircisiz oynanacaktır, çocukların katılımı olan bütün kamu etkinlikleri askıya alınmıştır.
 • Sınır geçiş noktalarında kişilere seçici sağlık kontrolleri uygulanacaktır-hastalıktan en çok etkilenen bölgelerden gelen yolcular ve sürücüler için (Çin, Güney Kore, İran ve İtalya)Uluslararası ve ulusal taşımacılık yapan nakliye şirketleri ekiplerine ve sürücülerine DSÖ örgütü tarafından verilen koruyucu önlemleri uygulaması konusunda ve yakın temastan uzak durma hususunda talimat verecektir.
 • Transit geçişler için herhangi bir kısıtlama yoktur.
 • Hala taşımacılık sektörü üzerinde ekonomik bir etkinin olduğuna dair istatistiksel bir bilgi yoktur.
Kaynak: AEBTRI
 
 
Ukrayna 28.08.2020  
COVID-19 vaka sayısındaki artış nedeniyle, Ukrayna'daki karantina uygulaması 1 Kasım 2020'ye kadar uzatılmıştır,  kısıtlayıcı tedbirler 31 Ekim 2020 tarihine kadar yürürlükte kalacaktır.
Ukrayna pandeminin yayılmasını önleme tedbirleri kapsamında, 29 Ağustos 2020 gece yarısından, 28 Eylül 2020 gece yarısına kadar sınırlarını vatandaş olmayanlara kapatacaktır, ancak uluslararası araç sürücüleri ve mürettebatı bu kısıtlamalardan muaftır.
Kaynak: IRU
03.06.2020 tarihinde güncellendi 
29 Mayıs'ta Ukrayna Hükümeti bazı ek sınır geçiş noktalarının açılması hakkında bilgi verdi. Halihazırda aktif olanlara ek olarak, aşağıdaki sınır geçiş noktaları artık trafiğe açıldı:
Macaristan sınırında: Malyi Bereznyi - Ublia
Moldova sınırında: Serpneve 1 - Basarabiaska, Таbaky - Мyrne, Кuchurgan - Pervomaisk, Кеlmentsi - Larga, Sokyriany - Оknytsia, Mamalyga - Kryva, Rososhany - Brichen
Rusya sınırında: Milove - Chertkovo
Kaynak: IRU
Güncellenme Tarihi: 03.06.2020
İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü'nden edinilen bilgilendirmeye göre; Ukrayna ile gerçekleştirilen ticaret kapsamında deniz yolu ile Ro-Ro seferi yapan gemilerde yolculuk yapan tır şoförleri ülkemize dönüşte Sağlık Bakanlığının uyguladığı tedbirler kapsamında 14 gün süreyle ülkemizde karantina altına alınacaklardır.
Üyelerimizin dikkatine önemle sunulur. 
--
Ukrayna makamları tarafından seyahat kısıtlamalarına ilişkin korona virüsü ile mücadele kapsamında alınan ilave güncel tedbirler 14 Mart 2020 tarihinde açıklanmıştır.
Bu çerçevede;
 
-16 Mart 2020 günü Ukrayna saati ile 00:00'dan (15 Mart Pazar saat 23:59'dan sonra) 3 Nisan 2020 tarihine kadar, Ukrayna'da daimi veya geçici ikamet iznine sahip olan, Ukrayna vatandaşlarının eşi veya çocuğu olan yabancılar, Ukrayna'da akreditasyonu olan diplomatik temsilciliklerin, yabancı ülkelerin konsolosluklarının ve uluslararası örgütlerin temsilciliklerinin çalışanları ile aile bireyleri, yük taşıma araçlarının şoförleri ve servis personeli, mürettebat mensupları hariç,yabancı uyruklu ve vatansız kişilerin Ukrayna'ya girişleri geçici olarak durdurulmuştur. Diğer yabancı uyrukluların ve vatansız kişilerin Ukrayna'ya girişleri, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı'nın olurları ile gerçekleşebilecektir.
- Ulusal menfaatlerin korunması amacıyla yapılacak seyahatler ile diplomatik ve insani misyon temsilcilerinin seyahatleri hariç olmak üzere, 17 Mart 2020 günü Ukrayna saati ile 00:00'dan (16 Mart Pazartesi saat 23:59'dan sonra) 3 Nisan 2020 tarihine kadar sınırlar uluslararası yolcu taşımacılığına geçici olarak kapatılmıştır.
- Sadece bazı kara sınır kapılarının açık olacağı anlaşılmaktadır. Taşımacılık türlerine göre Ataşeliğimizce düzenlenen geçici olarak kapatılacak sınır geçiş noktalarını gösterir liste ekte sunulmaktadır. (EK)
Ukrayna'da koronavirüs salgınınailişkin son gelişmeler; http://covid19.com.ua/ resmi adresinden takip edilebilecektir.
Kaynak: Odessa Ticaret Müşavirliği
İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü'nden edinilen bilgilendirmeye göre; Ukrayna ile gerçekleştirilen ticaret kapsamında deniz yolu ile Ro-Ro seferi yapan gemilerde yolculuk yapan tır şoförleri ülkemize dönüşte Sağlık Bakanlığının uyguladığı tedbirler kapsamında 14 gün süreyle ülkemizde; Türkiye'den Ukrayna'ya gidişlerde de 14 gün süreyle Ukrayna'da karantina altına alınacaklardır.
Üyelerimizin dikkatine önemle sunulur.  --
Ukrayna makamları tarafından seyahat kısıtlamalarına ilişkin korona virüsü ile mücadele kapsamında alınan ilave güncel tedbirler 14 Mart 2020 tarihinde açıklanmıştır.
Bu çerçevede;
-16 Mart 2020 günü Ukrayna saati ile 00:00'dan (15 Mart Pazar saat 23:59'dan sonra) 3 Nisan 2020 tarihine kadar, Ukrayna'da daimi veya geçici ikamet iznine sahip olan, Ukrayna vatandaşlarının eşi veya çocuğu olan yabancılar, Ukrayna'da akreditasyonu olan diplomatik temsilciliklerin, yabancı ülkelerin konsolosluklarının ve uluslararası örgütlerin temsilciliklerinin çalışanları ile aile bireyleri, yük taşıma araçlarının şoförleri ve servis personeli, mürettebat mensupları hariç,yabancı uyruklu ve vatansız kişilerin Ukrayna'ya girişleri geçici olarak durdurulmuştur. Diğer yabancı uyrukluların ve vatansız kişilerin Ukrayna'ya girişleri, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı'nın olurları ile gerçekleşebilecektir.
- Ulusal menfaatlerin korunması amacıyla yapılacak seyahatler ile diplomatik ve insani misyon temsilcilerinin seyahatleri hariç olmak üzere, 17 Mart 2020 günü Ukrayna saati ile 00:00'dan (16 Mart Pazartesi saat 23:59'dan sonra) 3 Nisan 2020 tarihine kadar sınırlar uluslararası yolcu taşımacılığına geçici olarak kapatılmıştır.
- Sadece bazı kara sınır kapılarının açık olacağı anlaşılmaktadır. Taşımacılık türlerine göre Ataşeliğimizce düzenlenen geçici olarak kapatılacak sınır geçiş noktalarını gösterir liste ekte sunulmaktadır. (EK)
Ukrayna'da koronavirüs salgınınailişkin son gelişmeler; http://covid19.com.ua/ resmi adresinden takip edilebilecektir.
Kaynak: Odessa Ticaret Müşavirliği
Azerbaycan 15.09.2020 Azerbaycan Devlet Gümrük Komitesi, pandeminin yayılmasını sınırlamak için aşağıdaki önlemleri almıştır:
- Önleyici tedbirler artırıldı ve tüm gümrük sınır kontrol noktalarında uygulanmaktadır
- Ülkeye giren tüm araçlar hem sabit bir dezenfeksiyon cihazı ile hem de manuel olarak birçok defa dezenfekte edilmektedir
- İran  topraklarından Azerbaycan'a ithal edilen yükler, Azerbaycan plakalı araçlara boşaltılır.
- Transit kargo taşıyan araçlara Devlet Trafik Polisi tarafından varış yerlerine kadar eşlik edilir
15.09.2020 tarihinde güncellenmiştir
 
Bakü Büyükelçiliğimizden yapılan bilgiendirmeye göre, Liman'da koronavirüs tespit edilmesi sebebiyle, sürücülerin sağlığı adına testlerin bundan sonra Azerbaycan'a girmeden Azerbaycan-Gürcistan sınırındaki Kırmızı Köprü sınır kapısında yapılmasına karar verilmiştir.  
Yeni uygulama ile Kırmızı Köprü sınır kapısında test ücreti olarak 50 $ alınacaktır. 
Sınırda gerçekleştirilen testten sonra Bakü Limanı'nda ihtiyaç halinde tekrar test talep edilebilecek ancak bunun için ayrıca ücret alınmayacaktır. 
--
Bakü Limanında Türkmenistan'ın zorunlu uygulaması sebebiyle sürücülere zorunlu sağlık raporu alınması uygulaması getirilmiş olup, söz konusu rapor 80 Manat, yaklaşık 50 $'dır. Kaynak Bakü Liman İdaresi
Bakü Limanı tarafından yapılan duyuruya göre; Türkmenistana çalışan "Bəhtiyar” gemisindən çıkan TIR'lar dezenfeksiyondan geçirilmektedir.
Azerbaycan'ın İran ile taşımacılık için açık olan sınır geçiş noktaları 22.02.2020 tarihinden itibaren geçici olarak kapatılmıştır.
 • IR-TR: iki ülkeden çekiciler kendi bölgelerinde yarı-römork taşımacılığı yapmaktadır.
 • Sınırlarda gerçekleştirilen çekici değişimleri kapsamında sürücüler sınırları geçememekte; sadece yarı-römorklar geçebilmektedir.
 • Ayrıca demiryolunu daha geniş bir biçimde kullanılmasına ilişkin görüşmeler ve fizibilite analizleri devam etmektedir.
 • IR-AZ: ticaret normaldir, kamyonların sürücüler ile birlikte geçişlerine izin verilmektedir ve sadece yolcuların hareketlerinde kısıtlamalar vardır.
 •  
 İran 10.03.2020İran'a ve İran'dan yapılan taşımacılık işlemleri:
 • Kapıköy sınır kapısı yoluyla yapılan demiryolu taşımacılığının kapasitesini artırmak için gerekli önlemler ilgili makamlar tarafından alınacaktır. TOBB, TCDD ve Türkiye İhracatçılar Meclisi 11.03.2020 tarihinde taşımacılık prosedürleri ve muhtemel seçenekleri görüşmek için bir araya gelecektir.
 • Kapıköy sınır kapısında dezenfeksiyon çalışmaları Türk yetkililer tarafından yapılacaktır.
 • İran'a giden yük ve konteynerler, Bazargan'dan İran'da nihai varış noktasına giden İran araçları ve sürücüleri tarafından taşınacaktır. ( bu kararın nihai onaya ihtiyacı vardır)
 • Türkiye'ye ve diğer ülkelere giden yük ve konteynerler, Gürbulak'tan nihai varış noktasına gidecek olan Türk araçları ve sürücüleri tarafından taşınacaktır. (bu kararın nihai onaya ihtiyacı vardır)
 • Türk yetkililer İran'lı sürücülere eğer son 14 gün içinde Çin, İran, Irak, Güney Kore ve İtalya'da bulunmamış ise Türkiye'ye giriş izni verecektir. Söz konusu ülkelere son 14 gün içinde girdikleri takdirde, İranlı şoförlerin ve İran kamyonlarının Türk makamları tarafından Türkiye'ye girmesine izin verilmeyecektir.
 • Türk makamları İran kamyonlarının İran'a dönüş operasyonları için yük yüklemelerine izin verecek (limanlardaki yükler hariç - yabancı kamyonlar için bir kısıtlama mevcuttur ve bu araçlar Türk limanlarından mal yükleyememektedir)
Orta Asya Ülkelerine Gerçekleştirilen Taşıma Operasyonlarının Sarp sınır kapısındaki uzun bekleyişten dolayı, taşımacıların Türkgözü Sınır Kapısı ve Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demiryolunu kullanması teşvik edilmektedir.
Kaynak: IRU Sekretarya
 
 
 
 
 Irak  18.03.2020Sürücüler Maske kullanmak zorundadır. 
İran ile Irak arasındaki sınır geçiş noktaları 8 - 15 Mart tarihleri arasında bir hafta boyunca kapalı olacaktır. İran'ın Khosravi, Soumar, Mehran, Chazabeh ve Shalamcheh dahil sınırları ise hafta boyunca çalışır durumda olmayacaktır.
Irak'a/'tan Taşıma İşlemleri
-       Irak'a giden mallar ve konteynerler, Halil İbrahim sınır kapısından Irak'ta ki teslimat noktasına kadar Irak araçları ve şoförleri tarafından taşınacaktır.
-       Türkiye'ye ya da diğer ülkelere giden mallar ve konteynerler Habur sınır kapısından, teslimat noktasına dek Türk araçlar ve şoförler tarafından taşınacaktır.
-       Gıda, canlı hayvan, bozulabilir ürünler ve sağlık ekipmanı taşıyan tırların sınırı geçişine öncelik verilecektir.
Kaynak: Gümrük Müdürlüğü
 
 
Belarus 03.11.2020  Beyaz Rusya, COVID-19 pandemisinin yayılmasını önlemek için 1 Kasım 2020'den bir sonraki duyuruya kadar karayolu, demiryolu ve nehir limanları yoluyla giriş sınırlarını geçici olarak kapattı.
Minsk Ulusal Havaalanı'ndaki  sınır geçiş noktası hava yoluyla gelen yolcuları almaya devam edecek.
Getirilen kısıtlamalar, uluslararası karayolu taşımacılığı operasyonları gerçekleştiren ve ayrıca uluslararası postaları  taşıyan araç sürücüleri için geçerli değildir.
3.11.2020 tarihinde güncellendi
15 Ekim 2020 tarihinden itibaren, COVID-19 vakalarının kayıtlı olmadığı ülkelerden (bu listede yer almayan ülkeler, yalnızca Rusça liste) gelen Belarus'ta daimi ikamet edenler hariç olmak üzere yabancı vatandaşlar ve vatansız kişiler için, Belarus'a varıştan en geç 72 saat önce yapılan PCR testine (COVID-19 için negatif laboratuvar testi sonucunu onaylayan belge) sahip olmalıdır (Rusça, Belarusça veya İngilizce) tıklayın
19.10.2020 tarihinde güncellendi
Belarus Cumhuriyeti Bakanlar Konseyi'nin 25 Mart 2020 tarihli 117 sayılı Kararı uyarınca, Belarus üzerinden mal geçişi ticareti yapan sürücüler dinlenme, yemek veya yakıt ikmali için onaylanmış olan ulusal yolları kullanmalı ve sadece belirtilen alanlarda dinlenmelidir
Onaylanan dinlenme alanlarının listesi güncellenmiştir.  Belarus Cumhuriyeti topraklarında, sürücüler için dinlenme, yemek, transit araçlara yakıt ikmali veya uluslararası mal taşımacılığı yapmak için eklenen altı park alanı şöyledir:
 
- М-1 / Е30 Brest (Kozlovichi) - Minsk - Rusya Federasyonu (Redki) sınırı, km 514 - yakıt istasyonu No 59 "Belorusneft”
- М-1 / Е30 Brest (Kozlovichi) - Minsk - Rusya Federasyonu (Redki) sınırı, km 514 - yakıt istasyonu No 60 "Belorusneft”
- М-3 Minsk - Vitebsk, km 102 - yakıt istasyonu No 18 "Belorusneft”
- М-3 Minsk - Vitebsk, km 237 - yakıt istasyonu No 72 "Belorusneft”
- М-3 Minsk - Vitebsk, km 156 - yakıt istasyonu "LUKOIL Belorussia”
- М-8 / Е-95 Rusya Federasyonu sınırı (Jezerische) - Vitebsk - Gomel - Ukrayna sınırı (Novaya Guta), km 73 - yakıt istasyonu No 68 "Belorusneft”
--
19 Mart gece yarısından itibaren Belarus'tan geçen yabancı kamyon şoförleri sadece Belarus Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlenen yerlerde durup yakıt ikmali yapabileceklerdir.
Belarus, karayolu taşımacılığında transit trafiğini kontrol etmek için belirli adımlar atmıştır.
Ulaşım departmanı, sürücülerin durabileceği, dinlenebileceği, zorunlu mola verebileceği, yakıt alabileceği ve satın alma yapabileceği özel noktalar - benzin istasyonları kurmuştur.
Benzin istasyonlarında sıhhi ve epidemiyolojik kontrol uygulanacaktır. Uygunluk kontrolleri karayolu taşıma müfettişleri tarafından yapılacaktır. Yönetmelik 19 Mart'ta gece yarısı yürürlüğe girecektir.
Hükümetin belirlediği noktaları gösteren haritalara şuradan ulaşabilirsiniz:
https://www.mintrans.gov.by/uploads/files/karta-ing.jpg
Kaynak: Transinfo & Belarus Ulaştırma ve İletişim Bakanlığı (Lütfen tıklayınız)
 
Yunanistan 27.10.2020 Yunan hükümeti tarafından COVID-19'un yayılmasını önlemek için ek önlemler alındığı açıklanmıştır. 24 Ekim tarihinden itibaren yürürlükte olan yeni tedbirler aşağıdaki gibidir:
Turuncu (kategori 3) ve kırmızı (kategori 4) bölgeler için saat 00:30'dan 05: 00'e kadar gece sokağa çıkma yasağı getirilmiştir. Attika ve Selanik bölgeleri de bu kategorilere dahil edilmiştir. (Yunanistan'ın hangi bölgelerinin etkilendiğini gösteren harita için tıklayınız)
Gece çalışanlar ve acil durumlar için muafiyet bulunmaktadır. Gece yasaklı bölgelerde çalışan TIR sürücüleri işverenlerinden onay formu almak zorundadırlar. Ayrıca açık ve kapalı alanlarda maske takmak zorunludur.
 Kaynak: OFAE
13.08.2020 tarihinde güncellendi
10 Ağustos 2020 tarihinde yayınlanan Bakanlık Kararına göre; COVID-19'un yayılmasını sınırlamak için Yunanistan'ın kara bağlantılarına geçici kısıtlama uygulaması, 17.8.2020'den itibaren kara sınırlarından ülkeye giren herkes için negatif moleküler kontrol testi (PCR testi) uygulaması ile zorunlu olacaktır (Yunanca dokümana ulaşmak için tıklayınız). Test Yunanistan'a girmeden 72 saat önce yapılmak zorundadır.  Bu zorunlulu uygulama Yunan vatandaşları ve Yunanistan'da kalıcı olarak ikamet edenler için de geçerli olacaktır. Testler Yunanistan'da yapılmayacak olup geliş ülkesinden veya transit geçilen ülkelerde yapılmak zorundadır. Ek olarak, bu Kararnamenin geçerlilik süresi içinde mesleki nedenlerle Yunanistan'a giren ve daha sonra çıkan kişilerin, 31.08.2020 tarihine kadar ülkeye tekrar girişlerine izin verilmeyecektir. Yunan vatandaşları ve Yunanistan'da kalıcı ikamet edenlerin, Yunanistan'a yeniden girişleri ülkeden çıkışta travel.gov.gr adresindeki formu göndererek yalnızca ön bildirim ile izin verilecek. "
Bu Kararname 17 Ağustos 2020 tarihinde yürürlüğe girecek olup 31 Ağustos 2020 tarihine kadar geçerli olacaktır.
Yunan Sınır Kapıları:
1.Kakavia (GR-ALB), sadece eşya taşımacılığı için, 07: 00-23: 00 saatleri arasında
2.Krystallopigi (GR-ALB), sadece eşya taşımacılığı için, 07: 00-23: 00 saatleri arasında
3. Evzoni (GR-MD), sadece eşya taşımacılığı için, 07: 00-23: 00 saatleri arasında
4. Promachona (GR-BUL), eşya ve yolcu taşımacılığı için 7 gün 24 saat hizmet vermektedir
5.Ormenio (GR-BUL), sadece eşya taşımacılığı için, 07: 00-23: 00 saatleri arasında
6. Nymfaia (GR-BUL), sadece eşya taşımacılığı için, 07: 00-23: 00 saatleri arasında
7. Kipi (GR-TUR), sadece eşya taşımacılığı için, 07: 00-23: 00 saatleri arasında hizmet vermektedir
OFAE, bu tür hükümlerin uluslararası nakliyecilere uygulanamayacağını, aksi takdirde mal akışını kesintiye uğratacağını Yunanistan Hükümetine iletmiştir.
Yunanistan Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı, uluslararası nakliyecileri bu tür hükümlerden muaf tutmak için bir değişiklik önerisi sunmuştur ve güncel bilgiler bilahare paylaşılacaktır.
Kaynak: OFAE
07.07.2020 tarihinde güncellendi
Yunanistan Ulaştırma Bakanlığı tarafından 6 Temmuz tarihinde alınan karara istinaden uluslararası nakliyede görevli sürücüler ülkeye girişlerde online formu doldurmaktan muaftır.
Yunanistan'a gemi ile giren sürücülerin rastgele sağlık kontrollerine tabi olduğu, ayrıca bir sağlık anketi doldurmaları istendiği ifade edilmekte; yolculuk esnasında sürücüler maske takmalıdır. Sağlık formu İngilizce olarak mevcut ve feribot operatörleri tarafından da sağlanmaktadır.
Kaynak: OFAE
 
Macaristan 03.09.2020 Macaristan'daki kapalı olan sınır geçiş noktaları hakkında detaylı bilgi (İngilizce) almak için lütfen tıklayınız.
01.09.2020 tarihinde güncellendi
Macar sınır geçiş noktalarında yolcu ve eşya taşımacılığı için gerekli olan sınır kontrollerine ilişkin güncel bilgilere (İngilizce) ulaşmak için lütfen tıklayınız.
01.07.2020 tarihinde güncellendi
21 Haziran tarihinde hemen yürürlüğe girerek, Macaristan hükümeti, 7.5 tonun üzerindeki yük taşıtları için uygulanan genel sürüş kısıtlamaları muafiyetini iptal etti.
Kaynak: MKFE
19.06.2020 tarihinde güncellendi 
 
19 Haziran tarihinde Macaristan Parlamentosu, olağanüstü hal durumuna bir son vererek onun yerine "epidemiyolojik hazırlık” durumuna geçti.
Bu kapsamda, yabancı uyruklu kişilerin Macaristan'a girişlerine, Macarlar (ve aileleri), AB, AEA ve EFTA vatandaşları (İngiltere vatandaşları hariç) olmak kaydıyla izin verilmektedir. Macaristan'a yolcu girişleri ile ilgili ayrıntılı kurallara ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Yük taşıma işlemleri için herhangi bir kısıtlama bulunmamakta, ek olarak, daha önce yürürlükte olan zorunlu transit güzergahları kaldırılmıştır.
Sürüş ve dinlenme süresi kurallarının geçici olarak esnetilmesinin 31 Mayıs tarihinde sona erdiği hatırlatılarak, sürücülerin, 21 Haziran'a kadar yürürlükte olan 7.5 tonun üzerindeki araçlar için sürüş kısıtlamalarının kaldırılmasından yine de yararlanabilecekleri ifade edilmektedir.
Kaynak: MKFE (Lütfen tıklayınız)
02.06.2020 tarihinde güncellendi 
 
29 Mayıs tarihinde Macaristan Hükümeti, sürüş ve dinlenme sürelerindeki esnetmelerin 31 Mayıs'ta sona ereceğini bildirdi. Bu nedenle, (EC) 561/2006 Yönetmeliği 1 Haziran 00:00'dan itibaren geçerlidir. Macar Otoritelerinin çift şoföre izin verdiği IRU tarafından belirtilmektedir (kabindeki yolcular ikinci kişi olarak kabul edilmez ve bu nedenle bunlara izin verilmez).
Macaristan ve komşu ülkeler arasındaki uluslararası yolcu taşımacılığı hakkında daha fazla bilgi için, lütfen tıklayınız.
Kaynak: MKFE
03.04.2020 tarihinde güncellendi
 
Macaristan transit güzergahına harita üzerinden ulaşmak için lütfen tıklayınız.
- Sadece belirlenen dinlenme alanlarında ve yakıt istasyonlarında durmaya izin verilir;
- Tır şoförlerinde mutlaka polis pulları bulunmalıdır;
- Kabinde sadece sürücüye izin verilir; yolcuya izin yoktur (çift sürücüye izin verilmez);
- Sürücüler, herhangi bir trafik kuralını ihlal etmeden bölgeyi mümkün olduğunca hızlı ve verimli bir şekilde geçmelidir - çıkış noktalarında polis prosedürleri uygulanmaktadır.
Hükümetin resmi web sayfasına ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: MKFE
 
30.03.2020 tarihinde güncellendi
Macaristan muadil derneği MKFE, yabancı partnerlerine ulaştırmak üzere koronavirüs (COVID-19) ile ilgili tüm bilgileri güncel bir web sayfasında İngilizce olarak sunmaktadır. Siteye ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Son eklenen güncel duyuruya istinaden;
28 Mart 2020 tarihi itibariyle, varış yeri Macaristan olan ve COVID-19 belirtileri göstermeyen Macar tır şoförlerinin resmi karantina sürecinin (sınırı geçtikten on dört gün süresince) artık geçerli olmadığı duyurulmuştur. Onun haricinde 27 Mart tarihinde yayınlanan diğer hükümler değişmeden devam etmektedir. 
Söz konusu uygulama değişikliğinin Cuma günü sınır kapılarında gözlenen darboğazları azaltmaya yardımcı olması beklenmektedir.
Kaynak: MKFE
27.03.2020 tarihinde güncellendi
Macaristan Hükümeti tarafından halihazırda yürürlükte olan bir karar yenilen yayınlanarak aşağıdaki kurallar yürürlüğe girmiştir:
6 ıncı Maddeye istinaden tıbbi muayeneden geçen karayolu yük taşımacılığı sürücüleri;
a) COVID-19 belirtileri göstermeyenler:
(aa) Macar vatandaşı ise, eğer boşaltma yeri Macaristan ise, kişi sınırı geçtikten sonra on dört gün süresince resmi karantinaya alınmalıdır.
(ab) Yabancı uyruklu ise (Türk şoförler), eğer boşaltma yeri Macaristan ise, kişi sevkiyatın tamamlanmasından itibaren 24 saat içinde ülkeyi terk etmelidir.
(ac) Transit geçilmesi durumunda, kişi Macaristan bölgesini mümkün olan en kısa sürede ve belirlenen transit yoldan terk etmek zorundadır.
(ad) Macaristan'da seyahat ederken yüz maskesi ve lastik eldiven giyilmelidir.
b) COVID-19 belirtileri gösteren kişiler:
(ba) Macar vatandaşları belirlenmiş karantina tesislerinde kalacaklar.
(bb) Macar olmayan vatandaşlar (Türk şoförler) Macaristan topraklarına giremezler.
Macar vatandaşı olmayan uluslararası karayolu yük taşımacılığı sürücüleri için (Türk şoförler) yalnızca Madde 6.a) (ab), (ac), (ad) ve Madde 6.b) (bb) geçerlidir.
Macarca metne ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: MKFE
23.03.2020 tarihinde güncellendi
Daha önce İtalya'dan gelen transit yük taşıyıcıları için açıklanan transit güzergahının, alınan Karara göre katı güvenlik tedbirleri eşliğinde, sadece belirlenen güzergah ve benzin istasyonlarının kullanılması şartı ile Macaristan'dan geçecek tüm transit yük taşıyıcıları için uygulanmakta olduğu ifade edilmiştir.
Söz konusu güzergah ve detaylara ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: Budapeşte Ticaret Müşavirliği
19.03.2020 tarihinde güncellendi 
Bilindiği üzere, Macaristan hükümeti koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle aldığı önlemler kapsamında ülkenin tüm sınırlarını 17 Mart 2020 tarihi itibariyle yabancı ülke vatandaşlarının girişine kapatmıştır (uluslararası taşımalar uygulamadan muaftır). Mevcut durumda sadece Macaristan vatandaşları ve aile yakınlarının ülkeye girişlerine izin verilmektedir.
Seyahat amaçlı sınırlarda yer alan araçlar sebebiyle, karayoluyla Macaristan'a giriş yapmak veya Macaristan'ı transit geçerek başka ülkelere gitmek isteyen Türk tırlarımız uzun kuyruklar ve bekleme süreleri ile karşı karşıya kalmaktadır.
Macaristan muadil derneği tarafından hazırlanan İngilizce dilindeki duyuru metnine ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: MKFE (Lütfen tıklayınız)
18.03.2020 tarihinde güncellendi 
Vize başvuruları kabul edilmemektedir!
Diğer yandan, 11 Mart 2020 tarihinde Macar Hükümeti ülke genelinde Olağanüstü Hal ilan etmiştir. Alınan önlemler arasında İtalya haricinde diğer ülkeler ile mal ticareti ve lojistik zincirine ilişkin herhangi bir kısıtlayıcı düzenleme yer almamaktadır.
Macaristan ile taşımacılık faaliyetlerimiz devam etmekte, ancak İtalya'dan gerçekleştirilecek taşımalara ilişkin Macaristan'ın yük taşımacılığı konusunda açıklamış olduğu yeni tedbirler bulunmakta olup konu ile ilgili Budapeşte Ticaret Müşavirliği tarafından iletilen bilgi notuna ulaşmak için lütfen tıklayınız
Kaynak: Budapeşte Ticaret Müşavirliği
 
Sırbistan 25.08.2020 Kuzey Makedonya, Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan'dan gelen Sırp vatandaşı olmayanların Sırbistan'a girmelerine ancak ikamet ettikleri ülkedeki veya Sırbistan'a geldikleri ülkedeki sağlık yetkilileri tarafından yapılan ve 48 saatten daha eski olmayan negatif bir PCR COVID-19 testi yaptırmaları halinde izin verilecektir.
Sırbistan'a giriş koşulları, yukarıda belirtilen ülkelerden gelen Sırp vatandaşları veya aşağıdaki hususları taşıyan Sırp vatandaşı olmayanlar için geçerli olmayacaktır:
- Sırbistan üzerinden transit geçiş yapıyorlarsa:
(1) Uluslararası karayolu taşımacılığı yapan motorlu taşıt mürettebatı. Transit geçiş ile Karayolu ile uluslararası mal taşımacılığına dahil olanlar Sırbistan'da maksimum 12 saat geçirebilirler;
(2) Son varış yeri Sırbistan olan uçak mürettebatı ve kabin ekibi ile Sırbistan'daki uluslararası havaalanlarından geçen mürettebat ve yolcular,
- Yabancı diplomatik ve konsolosluk misyonları ve uluslararası kuruluşların bürolarının akredite üyeleri ile özel kimlik kartlarına sahip aile üyeleri (Kimlik belgeleri Dışişleri Bakanlığı ve Hükümet Genel Sekreterliği tarafından verilmektedir)
- Eğer eşlik eden ebeveyni veya vasisi varsa ve bunların testi negatifse, 12 yaşına kadar olan çocuklar
- Sırbistan'da geçici veya kalıcı ikametgahı olanlar
Kaynak: Sırbistan Ticaret ve Sanayi Odası
01.07.2020 tarihinde güncellendi  
30 Haziran tarihi itibariyle hem Sırp hem de yabancı vatandaşlar için uygulanan COVID-19 ile ilgili tüm giriş kısıtlamalarının kaldırıldığı, Sırbistan'a girmek için artık negatif PCR testi veya özel izin almanın gerekli olmadığı ifade edilmiştir. Yolcuların girişleri ile ilgili resmi duyurular Sırp Hükümeti tarafından düzenli olarak paylaşılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız.
Kaynak: Sırp Hükümeti
27.05.2020 tarihinde güncellendi 
Sırp hükümeti 20 Mayıs tarihinde olağanüstü halin sona erdiğini ve 21 Mayıs'tan itibaren geçerli olmak üzere tüm sınır geçiş noktalarının yeniden açıldığını duyurdu. Ülkeye giriş yapan insanlar için herhangi bir kısıtlama olmayacağı; bununla birlikte, sınır kuvvetleri tarafından Covid-19'un ortaya çıkışının ve yayılmasının nasıl önleneceğine dair elle yazılı rehberlik sağlanacağı belirtilmektedir.
Belgrad Ticaret Müşavirliği bilgi notu için linke tıklayınız: https://www.ticaret.gov.tr/blog/ulkelerden-ticari-haberler/sirbistan/sirbistan-sinir-kapilarini-yabancilar-icin-yeniden-acti
Kaynak: Sırbistan Ticaret ve Sanayi Odası (Lütfen tıklayınız)
 
Litvanya 14.08.2020 Litvanya'ya kara sınırından geçen herkes, ülke farketmeksizin, ülkeye varışlarından itibaren 12 saat içinde online bir form doldurmak zorundadırlar. Bu uygulama profesyonel sürücüler için de geçerlidir fakat ülkeyi transit geçecek kişiler böyle bir uygulamaya tabi değildir. Online forma ulaşmak için tıklayınız.
Kaynak: LINAVA
11.05.2020 tarihinde güncellendi
Koronavirüsün yayılmasını kontrol etmek için (COVID-19), Litvanya Hükümeti tarafından tüm bölgede beyan edilen karantina 31 Mayıs tarihi 24:00'a uzatıldı. Ancak, bazı ek düzenlemeler önümüzdeki günlerde yürürlüğe girecek olup detaylar için lütfen tıklayınız.
Kaynak: LINAVA
 03.06.2020 tarihinde güncellendi
22 Nisan tarihinde, Litvanya hükümeti ülke çapındaki karantinayı 11 Mayıs tarihi saat 24:00'a kadar uzattı.
Litvanya'ya taşıma yapan veya Litvanya üzerinden transit geçişlerde hem Litvanyalı hem de yabancı sürücülerin, uluslararası rotaları boyunca yapılan tüm durakları, durma nedeni ve süresi ile birlikte serbest biçimli bir belgeye kaydetmeleri gerektiği ifade edilmektedir.
Kaynak: LINAVA (Lütfen Tıklayınız)
09.04.2020 tarihinde güncellendi
Litvanya Hükümeti'nin 16 Mart 00: 00'da yürürlüğe giren ülke çapındaki iki haftalık karantina planı, 27 Nisan tarihine kadar uzatıldı.
Litvanya'ya giriş için açık bulunan sınır kapıları aşağıdaki gibidir:
Kalvarijos-Budzisko, Saločių-Grenstalės, Būtingės-Rucavos, Smėlynės-Medumės, Medininkų- Kamenyj Logo, Raigardo-Privalkos, Kybartų-Černyševskojės, Panemunės-Sovetsko, Kenos- Gudagojo, Šalčininkų-Benekainių, Mockavos-Trakiškių, Lazdijų-Ogrodnikų, Lavoriškės-Kotlovka, Vilnius, Kaunas, Palanga, Šiauliai uluslararası havaalanları, Vilnius tren istasyonu ve Stasylai demiryolu sınır geçiş noktaları ve Klaipeda limanı.
Ticari ve/veya uluslararası yük taşımacılığı için ayrıca Stasylai-Benekainiai demiryolu ve Pagėgiai-Sovetsk demiryolu sınır kapıları kullanılabilmektedir. 
4 Nisan saat 00:00 itibariyle, Litvanya Ulaştırma Güvenliği İdaresi tarafından izin verilmedikçe, ulaştırma ve dışişleri bakanlıklarının onayına tabi olmak kaydıyla, Litvanya havalimanlarına çift yönlü yolcu uçuşları da yasaklanacaktır.
Kaynak: LINAVA (Lütfen tıklayınız)
 
Belçika 05.08.2020 1 Ağustos 2020 tarihi itibariyle Yolcu Bulma Formu, kamyon şoförleri de dahil olmak üzere aşağıdaki kişiler tarafından doldurulmalıdır (Resmi web sitesine ulaşmak için tıklayınız):
 
Belçika'da ikamet edip 48 saattir saattir yurtdışında olan kişiler
48 saatten fazla Belçika'da kalmayı planlayan diğer ülkelerde yaşayan kişiler
Belçika'da geçirmeyi planladıkları süreden bağımsız olarak Belçika'ya uçakla veya tekne ile giren kişiler
Forma ulaşmak için tıklayınız.
 
Kaynak: FEBETRA
 
01.07.2020 tarihinde güncellendi
Belçika'ya ilişkin normalleşme planının 4. aşaması, nakliye operasyonları üzerinde hiçbir etki olmaksızın 1 Temmuz tarihinde başlayacaktır. Yolcu geçişleri ile ilgili bilgilere ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Belçika'daki koronavirüs için resmi internet sitesi: https://www.info-coronavirus.be/en/
Kaynak: Belçika Federal Hükümeti
 
Şirketler bir ya da daha fazla sürücüsünün karantina da olduğu veya çalışamaz halde olduğu durumlarda geçici işten çıkarma sistemini kullanabilirler, ayrıca şirketin aktiviteleri durma noktasına gelirse de bu sistem kullanılabilir. Ayrıca şirketler, aktivitelerinde meydana gelen şiddetli düşüşten kaynaklanan ekonomik sebeplerden dolayı sürücülerini geçici olarak işten çıkarabilir.
Belçika'daki koronavirüs için resmi internet sitesi: https://www.info-coronavirus.be/en/
Kaynak: GTL
 
İtalya 05.08.2020 Bulgaristan'daki "acil salgın durumu” 31 Ağustos tarihine kadar uzatılmıştır. (Sağlık Bakanlığı tarafından Bulgarca yayınlanan yeni düzenlemeye ulaşmak için tıklayınız)
 
Artık beyan formunu doldurma zorunluluğu yoktur. Yabancı uluslararası sürücüler için diğer tüm COVID-19 önlemleri aynı şekilde devam etmektedir.  COVID-19 ile ilgili özel prosedürler hakkında güncellenmiş bilgilere ulaşmak için lütfen tıklayınız.
27.05.2020 tarihinde güncellendi
İtalyan Derneği tarafından yapılan açıklamada,  2 Haziran tarihine kadar İtalya'da faaliyet gösteren yabancı sürücülerin hala aktif bir şekilde sürücü olarak çalıştıklarını belgelendirmeleri gerektiği belirtilmektedir. Ulaştırma Bakanlığı, İtalya'da çalışan yabancı sürücülerin, acil durum hükümlerini, tam adlarını ve ülkede bulunma nedenlerini anladıklarını doğrulayan bir öz beyan (İtalyanca) taşıması gerektiğini, bu kapsamda"azaltılmış" beyan formunun EKLİ sürümünü kullanmaları gerektiği belirtilmektedir.
21 Mayıs tarihinde İtalya Ulaştırma Bakanlığı, 24 Mayıs, 31 Mayıs ve 2 Haziran tarihlerinde 7,5 tondan daha ağır araçlar için sürüş yasaklarını kaldıran bir kararname imzaladı.
Ulaştırma Bakanlığı ilgili linki: http://www.mit.gov.it/comunicazione/news/trasporto-merci/fase-2-de-micheli-proroga-sospensione-divieto-circolazione-dei-0
Kaynak: CONFETRA
​​22.05.2020 tarihinde güncellendi 
IRU tarafından yapılan açıklamada; beyan formunun kaldırılmasının yanı sıra 21 Mayıs tarihinde Ulaştırma Bakanlığı, İtalya'ya giren yabancı sürücülerin artık aşağıdaki hükümlere tabi olmadığını açıkladı:
· Nakliye operasyonunun İtalya'da sona erdiği durumlarda maksimum 72 saat kalış süresi,
· Nakliye operasyonunun İtalya üzerinden devam etmesi durumunda maksimum 24 saat kalış süresi,
· Girişte yerel sağlık yetkililerini bilgilendirme yükümlülüğü;
Kaynak: İtalya Ulaştırma Bakanlığı (Lütfen tıklayınız)
20.05.2020 tarihinde güncellendi 
 
İtalya'da yayınlanan 17 Mayıs tarihli Kararname kapsamında, İtalya'da kayıtlı ofisi bulunmayan personel için geçmişte yer alan ve sürücülerin 72 saat içinde (gerekli durumlarda 48 saat daha uzatılması mümküdür) ülkeyi terk etmeleri yönünde yapılan düzenlemenin geçerli olduğu, bahse konu kararnamenin 5 inci Maddesi'nin 10. paragrafının (f) bendi ise transit geçenlerin de bu istisnaya dahil olduğunu belirtirken; transit geçişlerde 24 saat içinde (mücbir durumlarda 12 saat daha uzatılmaktadır) ülkeyi terk etme kuralının da hala yürürlükte olduğuna işaret etmekte olduğu görülmüştür.
Kararname linki: https://www.gazzettaufficiale.it/eli/id/2020/05/17/20A02717/sg
Kaynak: Roma Büyükelçiliği
19.05.2020 tarihinde güncellendi
17 Mayıs tarihinde İtalya Başbakanı tarafından yayınlanan yönetmelik ile 18 Mayıs tarihinden itibaren 14 Haziran 2020'ye kadar geçerli olacak güncellenmiş kararlara yer verildi. 26 Nisan'da yayınlanan kararın yerini alan 17 Mayıs tarihli Başbakanlık Kararnamesi ile; 
- Bölge içi harekete izin verildiği için kişisel beyan formu sadece iki farklı bölge arasında hareket edenler için kullanılmaktadır.
- 17 Mayıs Kararnamesi Madde 5.10.b, sürücülere herhangi bir sınırlama getirilmediğini, yani İtalya'ya yerel sağlık otoritelerine giriş bildirme zorunluluğu olmadığı ve geçmişte yayınlanan beyan formunun artık doldurulması gerekmediği anlamına gelmektedir.
- 14 Mart'ta yayınlanan karayolu taşımacılığı ve lojistik sektörü için protokol hala yürürlüktedir ve 14 Haziran'a kadar uygulanacaktır (17 Mayıs Kararnamesi Ek 14'te sayfa 83-88).
2 Haziran'a kadar Sicilya'ya / Sicilya'dan yük taşımacılığı sadece Messina-Tremestieri limanından gerçekleştirilebilir. Sardunya'ya / Sardunya'dan yük taşımacılığı kuralları değişmemiştir.
Kaynak: CONFETRA (Lütfen tıklayınız)
 
Bilindiği üzere, 26 Nisan tarihinde İtalya Başbakanı, 4 Mayıs'tan itibaren geçerli olmak üzere Aşama 2 uygulanmasının detaylarını duyurdu. Kurallar, 26 Nisan 2020 tarihli DPCM'de belirtilmiş olup, bunun ardından seyahat için gerekli olan genel öz bildirim buna göre güncellenmiştir, 
5 Mayıs tarihinde ise İtalya Ulaştırma Bakanlığı, uluslararası karayolu taşımacılığı işçilerinin ülkeye girip faaliyet göstermeleri için gerekli olan BEYAN FORMUNU güncelledi. Formu indirmek için lütfen tıklayınız.
İtalya sınırları içerisinde herhangi bir cezayla karşı karşıya kalınmaması adına söz konusu formun sürücü beraberinde taşınması önemle rica olunur.
Kaynak: İtalyan Hükümeti & CONFETRA
28.04.2020 tarihinde güncellendi
 
26 Nisan 2020 tarihindeki "İkinci Aşama” kurallarını takiben, sürücülerin ülkeye girişlerini bildirmesi gereken sağlık yetkilileri listesi güncellendi. Listeye ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: CONFETRA
27.04.2020 tarihinde güncellendi 
 
26 Nisan tarihinde İtalya Başbakanı, 26 Nisan 2020 tarihli DPCM aracılığıyla 4-17 Mayıs tarihleri ​​arasında geçerli olan "İkinci Aşama” kurallarını açıkladı. Bu kapsamda, halen yürürlükte olan kuralların birçoğu korunacaktır.
Karayolu taşımacılığı ve lojistik konusunda, ilgili bilgiler aşağıdaki gibidir:
· Madde 2.7: Ek 3'te listelenen ATECO kodlarında yapılan değişiklikler sonrasında faaliyeti askıya alınması gereken şirketler stoktaki malların sevkıyatını 30 Nisan'a kadar tamamlamalıdır.
· Madde 2.9: Ek 3'te listelenen ATECO kodlarında yapılan değişiklikleri takiben faaliyeti yeniden başlayabilen şirketler, 27 Nisan'dan itibaren yeniden açılmak için hazırlıkları yapabilirler.
· Madde 3.2: Halka açık alanlarda ve toplu taşıma araçlarında yolcuların yüz maskesi takma zorunluluğu, 6 yaşın altındaki çocuklar veya maske takmaya uygun olmayan engelli kişiler için geçerli değildir.
· Madde 4.2: Araca binmeden önce nakliye şirketleri seyahat eden kişinin vücut sıcaklığını ve nakliye belgelerini kontrol etmelidir. Ateş veya eksik dokümantasyon durumunda biniş reddedilir. Nakliye şirketleri, yolcular arasında en az 1m mesafe olmasını garanti etmelidir. Nakliye şirketleri, yolculara sahip olmamaları durumunda uygun kişisel koruma ekipmanları (maskeler, eldivenler) sağlamalıdır.
· Madde 5: İtalya'ya iş için giren veya transit geçiş yapan kişiler için kurallar ve prosedürler - mevcut kurallar geçerli olmaya devam etmektedir.
· Ek 6, Covid-19 Protokolü'nün 3. maddesi: üçüncü parti tedarikçilerin şirket tesislerine erişimine ilişkin yönergeler:
- Şirketler tedarikçileri için giriş, transit ve çıkış prosedürlerini belirlemelidir. Bu prosedürler, tedarikçiler ve şirket personeli arasındaki teması azaltmak amacıyla güzergahlar ve zamanlamaları göz önünde bulundurmalıdır.
- Mümkünse, sürücüler araçta kalmalıdır. Sürücüler şirket ofislerine erişmemelidir. Yükleme ve boşaltma faaliyetleri ile ilgili olarak, minimum 1m mesafeye dikkat edilmelidir.
- Şirket, üçüncü parti sürücüler / tedarikçiler için, çalışanları tarafından kullanılanlardan ayrı olarak tuvalet tesisleri belirlemeli veya kurmalıdır. Günlük temizlik sağlanmalıdır.
- Şirketin kendi taşımacılığını yaptığı durumlarda, çalışanların güvenliği her zaman sağlanmalıdır.
· Ek 8: Karayolu taşımacılığı ve lojistik sektörü için protokol (20 Mart'ta kabul edilmiştir).
· Ek 9: Toplu taşıma protokolü (14 Mart'ta kabul edilmiştir).
 Kaynak: İtalyan Hükümeti (Lütfen tıklayınız)
21.04.2020 tarihinde güncellendi  
Roma Ticaret Müşavirliği tarafından iletilen bilgilendirmeye istinaden, Covid 19  önlemleri kapsamında 10 Nisan 2020 tarihli İtalya Başbakanlık kararnamesi ile uluslararası yük taşımacılığı yapan  tır sürücülerinin doldurması gereken İtalya Ulaştırma Bakanlığı'nın yayımladığı formun İngilizce versiyonu aşağıda yer almaktadır:
http://www.mit.gov.it/sites/default/files/media/documentazione/2020-04/LAST%20unofficial%20courtesy%20translation%20into%20English%20%286%29.p
İngilizce form esas itibariyle firmaların formu doldururken anlayabilmeleri için İtalya Ulaştırma Bakanlığınca nezaketen hazırlanmış yardımcı bir belge olup, talep edilen şey,  formun İtalyancasının doldurulup ibraz edilmesidir 
İtalyanca versiyonu için Ulaştırma Bakanlığı linki:
http://www.mit.gov.it/sites/default/files/media/documentazione/2020-04/14%20APR.%20MODELLO%20DICHIARAZIONE%20CONDUCENTI.pdf
Anılan formun doldurulması İtalya'da kayıtlı bir ofisi olmayan şirketler için geçerlidir.
İtalya'da kayıtlı bir ofisleri olan firmalar için ise İçişleri bakanlığının formunu doldurmuş olmaları yeterlidir . 
https://www.interno.gov.it/sites/default/files/allegati/nuovo_modello_autodichiarazione_26.03.2020_editabile.pdf
Her iki formunda doldurulmuş olmasını daha önceki iletişimlerimizde olduğu gibi tavsiye etmeye devam ediyoruz . 
10 Nisan 2020 tarihli İtalya Başbakanlık Kararnamesinin uluslararası yük taşımacıları ilgilendiren 5. Madde paragraf 5 ve 7 de belirtilen hükümlerde özetle :
 
"10 Nisan 2020 tarihli İtalya Başbakanlık Kararnamesi ile İtalya'da karayolu taşımacılığına ilişkin bazı önlemler alınmış ve tır şoförlerine yönelik uygulamalar düzenlenmiştir.
Bahse konu Kararname ile İtalya'ya giriş yapan uluslararası yük taşıyan sürücülerin, bağlı oldukları şirketlerinin İtalya'da kayıtlı bir ofisi bulunmaması durumunda, 14 günlük kişisel tecrit uygulamasından muaf olacağı hükme bağlanmıştır.
Söz konusu sürücülerin, 72 saat içinde (gerekli durumlarda 48 saat daha uzatılması mümküdür) ülkeyi terk etmeleri yönünde bir düzenleme yapılmıştır.
Buna ilaveten, bu kişilerin Ulaştırma ve Sağlık Bakanlığının ortak hazırladığı beyanname formunu doldurmaları ve ülkeye girişlerinde yerel sağlık makamlarına bilgi vermeleri gerektiği düzenlenmiştir.
İtalya'dan transit geçenlerin de bahse konu beyannameyi doldurmaları, yerel sağlık birimine bilgi vermeleri ve 24 saat içinde (mücbir durumlarda 12 saat daha uzatılmaktadır) ülkeyi terk etmeleri zorunludur. Bu sürelerin aşılması halinde 14 gün boyunca karantina uygulanmaktadır.”
değinilmektedir. 
Kararnameye ulaşmak için lütfen tıklayınız: https://www.gazzettaufficiale.it/eli/id/2020/04/11/20A02179/sg
16.04.2020 tarihinde güncellendi  
İtalya Ulaştırma ve Altyapı Bakanı tarafından 15 Nisan tarihinde imzalanan kararname ile, belirtilen resmi tatil günlerini kapsayacak şekilde 7,5 ton üzeri yük taşıyan araçlar için ulusal trafik yasakları kaldırıldı: 19 Nisan, 25 Nisan, 26 Nisan, 1 Mayıs, 3 Mayıs.
İtalya'da uluslararası taşımacılık yapan araçlara yönelik tatil günlerindeki sürüş yasaklarının ise bir sonraki duyuruya kadar kaldırıldığı hatırlatılmıştır (Lütfen tıklayınız).
Kaynak: CONFETRA (Lütfen tıklayınız)
15.04.2020 tarihinde güncellendi  
Hükümet tarafından alınan önlemlerin 3 Mayıs tarihine kadar uzatıldığını beyan eden kararname 11 Nisan tarihinde Resmi Gazete'de yayımlandı. Bazı işletmelerin de açılmasına izin veren kararname için lütfen tıklayınız.
İtalyan makamları tarafından sınır geçiş noktalarındaki sürücüler için belirlenen irtibat noktaları listesi ayrıca güncellenmiştir. Güncellenen listeye ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: FIAP (Lütfen Tıklayınız)
13.04.2020 tarihinde güncellendi
İçişleri Bakanlığı tarafından, 7 Nisan'da İtalya merkezli olmayan ve İtalya'ya veya İtalya üzerinden uluslararası yük taşımacılığı yapan firmalar tarafından istihdam edilen personel için ilave talimatlar verildi. Söz konusu talimatlar 145/2020 sayılı Kararnamenin uygulanmasına ilişkindir.
İtalya'ya giren kişilerin aşağıdaki hususlara uyması gerekir:
- İtalya topraklarında transit geçiş 72 saati geçmemelidir. Özel ve gerekçelendirilmiş ihtiyaçlar için süre 48 saat daha uzatılabilir.
- İtalya'ya girişte sürücüler, yerel sağlık otoritesinin (ASL) önleme bölümüne ("Dipartimento di Prenvenzione”) girişini bildirmeli ve buradan indirilebilen usulüne uygun olarak doldurulmuş beyanını (İtalyanca için tıklayınız) sunmalıdır.
- Ayrıca, İtalya üzerinden transit geçiş yapan sürücülerin bildirim şartlarına uyması gerekir. Ülkede izin verilen kalma süresi 24 saati aşamaz, bu da özel ve haklı ihtiyaçlar durumunda 12 saat daha uzatılabilir.
Kaynak: FIAP & MIT (Lütfen tıklayınız)
07.04.2020 tarihinde güncellendi
7 Nisan tarihinde İtalya Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, 10 ila 14 Nisan tarihleri arasında 7,5 tondan daha ağır araçlar ile yük taşımacılığı için yerli trafik yasaklarını kaldıran kararnameyi imzaladı. Resmi duyuru metnine ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: İtalya Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
03.04.2020 tarihinde güncellendi 
1 Nisan'da İtalyan Başbakanı, yürürlükte olan tedbirlerin son uygulama tarihini uzatan yeni bir kararname açıkladı. Bu kapsamda, bahse konu önlemler 3 Nisan yerine 13 Nisan 2020 tarihine kadar geçerli olacaktır.
Kaynak: İtalyan Hükümeti 
24.03.2020 tarihinde güncellendi 
Sürücülerin ticari nedenlerle İtalya'da bulunduklarına dair, talepleri doğrultusunda İtalyan polis görevlilerine sunmak üzere; alınan önlemlerin farkında oldukları ve taşımaya ilişkin diğer hususları beyan ettikleri 17 Mart tarihli ekli bildiri yeniden güncellenmiş olup (Lütfen tıklayınız) taraflarınca doldurmaları önem arz etmektedir (İtalyanca bildiri dosyasına ulaşmak için lütfen tıklayınız).
İtalya'da kayıtlı ofisleri bulunmayan karayolu taşımacılarının sürücüleri tarafından kullanılması gereken beyan sayesinde sürücüler, 14 günlük karantina süresinden muaf tutulmakta, İtalya'da en fazla 72 saat kalabilmekte ve ihtiyaçlar dahilinde bu süre ek olarak 48 saat uzatılabilmektedir.

Diğer tüm yasal belgelere ek olarak, şoförlerin doldurması gereken beyan formu İtalya'ya girerken tamamlanmalı, bölgede kalındığı sürece sürüş yapmasa bile her zaman yanlarında taşınmalıdır. Kontroller sırasında polis tarafından temin edilen beyan formlarının yenileri hazırlanmalıdır. Bahse konu formlar, İtalya'ya varıştan itibaren en fazla 72 saat süreyle geçerli olup ek 48 saat daha kalınması halinde yeni bir tane hazırlanmalıdır.

Kaynak: FIAP (Lütfen tıklayınız) & İtalyan Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı (Lütfen tıklayınız)
23.03.2020 tarihinde güncellendi 
22 Mart 2020 tarihli Başbakanlık kararı (Lütfen tıklayınız) ile COVID-19'dan kaynaklanan durumun yönetimi hakkında acil önlemleri içeren 23 Şubat 2020 tarihli kanun hükmü yayınlanmıştır.
Madde 1.4 sayılı karar gereği faaliyetleri askıya alınan şirketlerin 25 Mart 2020 tarihine kadar stokları dahil olmak üzere gerekli sevkiyatlarını/faaliyetlerini tamamlaması beklenmektedir.
Söz konusu karar 23 Mart 2020 tarihinden itibaren 3 Nisan 2020 tarihine kadar geçerli olacak şekilde yürürlüğe girmektedir. Buna ek olarak, 11 Mart 2020 Başbakanlık Kararnamesi ve 20 Mart 2020'de yayınlanan Sağlık Bakanlığı kararları da 3 Nisan tarihine kadar uzatılmıştır.
Kararname içerisindeki EK-1'de belirtilenler haricinde, zorunlu olmayan tüm endüstriyel ve ticari üretim faaliyetleri askıya alınmaktadır. EK-1 içerisinde yer alan genel kurallar ile faaliyetlerine devam edebilecek üretim ve hizmetler belirlenmektedir (ATECO Kodları- https://www.istat.it/it/archivio/17888).
Bu nedenle, karayolu yük taşımacılığında görevli üyelerimizin, İtalya'daki müşterileri ile EK-1 de yer alan faaliyet kapsamında yer alıp almadıkları, bu nedenle çalışmaya devam edip etmeyecekleri hususlarında bilgi almaları ve doğrulamaları önem arz etmektedir.
EK-1'de yer alan bazı faaliyetler arasında; ahşap ambalaj malzemesi üretimi, atık toplama, işleme ve imha etme; malzemelerin geri kazanımı, araç bakım ve onarımı, araç parça ve aksesuarlarında ticaret, ulaşım araçlarının toptan ticareti, petrol ürünleri, yağlayıcılar ve ısıtma yakıtı toptan ticareti, kara taşımacılığı ve boru hattı taşımacılığı, denizyolu, su yolu taşımacılığı, havayolu taşımacılığı, depolama ve nakliye destek faaliyetleri, posta ve kurye hizmetleri ve ambalajlama (hem kendi hem de üçüncü taraflar adına).
Kaynak: FIAP
16.03.2020 tarihinde güncellendi
9 Mart 2020 Pazartesi akşamı yapılan basın toplantısında Başbakan Giuseppe Conte, daha önce Turuncu Bölge veya Korunan Bölge için belirlenen kuralları tüm ulusal bölgeye genişleten yeni bir hüküm - Başbakanlık Kararı -yayımlandığını duyurdu. Bu kararname, 10 Mart 2020 itibariyle ile yürürlüğe girdi. Başkan'a göre, tedbirin geçerliliği 3 Nisan 2020 tarihine kadar devam edecektir. 
Sivil Koruma, Hükümet tedbirinin lojistik zincir boyunca malların taşınması hususunda herhangi bir uygulanabilirliğinin bulunmadığını, böylece yük taşımaları amacıyla araçlar bölgelerde faaliyet gösterebileceğini duyurdu.
Kaynak: İtalya Dışişleri Bakanlığı
 
Çekya 10.07.2020  
Covid'e özgü alınan önlemler ve Karayolu Taşımacılığı Yasasında yer alan güncellemelere istinaden, Çekya'ya girerken aşağıdaki belgelerin bulunması önem arz etmektedir:
 • Uluslararası taşımacılık sektöründe görev aldıklarını belgeleyen form (İngilizce ve Çekçe);
 • Mesleki yeterliliği kanıtlayıcı belge,
 • Firmada çalıştığını gösterir iş sözleşmesi,
 • AB'de kurulu bir şirkette istihdam ediliyorsa, iş sözleşmesinin Çekçe çevirisi.
Bahse konu önlemlerin 1 Temmuz tarihi itibariyle geçerli olduğu ifade edilmektedir.
Kaynak: CESMAD
01.07.2020 tarihinde güncellendi
30 Haziran tarihinde Çek Sağlık Bakanlığı, Çekya'ya seyahat etme kurallarında esneklik sağlamıştır, yüksek riskli ülkelerden gelen yabancılar hala girişte uymaları gereken hükümlere tabidir. Kurallara ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Ülkelerin risklerine göre sınıflandırılması uygulaması iki haftada bir güncellenmekte, güncel listeye ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Giriş kısıtlamaları ve karantina önlemleri uluslararası taşımacılıkta çalışan kişiler için geçerli değildir (ayrıntılı bilgi için https://www.mvcr.cz/mvcren/article/international-transport.aspx ).
Avusturya, Almanya, Polonya ve Slovakya ile tüm sınır kapıları açıktır.
Kaynak: CESMAD
​​20.05.2020 tarihinde güncellendi 
Acil durumun 17 Mayıs tarihinde sona ermesinin ardından, 18 Mayıs'tan itibaren Çekya'daki hafta sonu ve tatil amaçlı sürüş yasaklarının tamamı, ağırlığı 7,5 tondan fazla olan kamyonlar ve kombinasyon araçları ile ağırlığı 3,5 tonu geçen kamyonlar ve römorklu özel araçlar için yeniden uygulanmaya başlandı.
Kaynak: CESMAD
 
Letonya 01.07.2020 Letonya'daki olağanüstü hal 9 Haziran tarihinde sona erdi. Yolcu hareketlerine ilişkin hususlara ulaşmak için lütfen tıklayınız. Karayolu taşımacılığı çalışanları kısıtlamalardan ve karantina şartlarından muaf tutulmaktadır.
Rusya ve Beyaz Rusya ile olan sınırlar tüm uluslararası yolcu seyahatlerine kapalıdır.
Kaynak: Letonya Hükümeti
02.04.2020 tarihinde güncellendi 
Bakanlar Kurulu, 17 Mart tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yayınladığı kararın yanı sıra Ulaştırma Bakanlığı tarafından malların taşınmasına izin verildiği belirtilmektedir. Bununla birlikte, 18 Mart 2020 tarihinden itibaren Letonya'ya giren kişilerin aşağıdaki başvuru formunu doldurmaları ve Devlet Sınır Hizmetlerine teslim etmeleri gerektiği ifade edilmektedir:
- Kişinin "halka açık alanları ziyaret etmemeyi taahhüt ettiği” Letonya'dan transit geçişler dahil tüm yük taşıyıcılarını kapsayan form; LetoncaRusça ve İngilizce olarak mevcuttur. Tır parkları ve yakıt istasyonları bu önlemler kapsamında değerlendirilmemektedir.
Kaynak: LATVIJAS AUTO
 
Sırbistan 01.07.2020 30 Haziran tarihi itibariyle hem Sırp hem de yabancı vatandaşlar için uygulanan COVID-19 ile ilgili tüm giriş kısıtlamalarının kaldırıldığı, Sırbistan'a girmek için artık negatif PCR testi veya özel izin almanın gerekli olmadığı ifade edilmiştir. Yolcuların girişleri ile ilgili resmi duyurular Sırp Hükümeti tarafından düzenli olarak paylaşılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız.
Kaynak: Sırp Hükümeti
27.05.2020 tarihinde güncellendi 
Sırp hükümeti 20 Mayıs tarihinde olağanüstü halin sona erdiğini ve 21 Mayıs'tan itibaren geçerli olmak üzere tüm sınır geçiş noktalarının yeniden açıldığını duyurdu. Ülkeye giriş yapan insanlar için herhangi bir kısıtlama olmayacağı; bununla birlikte, sınır kuvvetleri tarafından Covid-19'un ortaya çıkışının ve yayılmasının nasıl önleneceğine dair elle yazılı rehberlik sağlanacağı belirtilmektedir.
Belgrad Ticaret Müşavirliği bilgi notu için linke tıklayınız: https://www.ticaret.gov.tr/blog/ulkelerden-ticari-haberler/sirbistan/sirbistan-sinir-kapilarini-yabancilar-icin-yeniden-acti
Kaynak: Sırbistan Ticaret ve Sanayi Odası (Lütfen tıklayınız)
 
Hırvatistan 01.07.2020 16 Mayıs itibariyle, Hırvatistan üzerinden geçen yük araçları sadece belirli otoyolları kullanmalıdır. Sürücüler ikincil yolları kullanmak durumunda kaldığında, transit geçişini en kısa zamanda tamamlayacak şekilde güzergahını oluşturmalıdır.
Hem iç hem de dış mekanlarda sosyal mesafe kurallarına uyulması durumunda dinlenme alanlarında durmaya izin verilir.
10 Haziran itibarıyla deniz sınır kapıları yeniden açıldı.
 
Taşımacılık personeli ülkeye giriş yasaklarından muaftır.
Kaynak: Hırvat Hükümeti
 
İsviçre 01.07.2020 15 Haziran tarihi itibarıyla tüm sınır geçiş noktaları açık bulunmakta; hem özel hem de ticari taşımaya izin verilmektedir (Lütfen tıklayınız). Yüklemeye ilişkin evraklar sunulduğu takdirde, yük taşımacılarının İsviçre'ye/den veya İsviçre üzeri taşıma yapmasına izin verilmektedir. Ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız.
Kaynak:: İsviçre Hükümeti
 
Arnavutluk 01.07.2020 15 Haziran'dan itibaren deniz ve hava sınırları yeniden açıldı, toplu taşıma operasyonları bir sonraki duyuruya kadar yasaklandı. 1 Haziran'dan bu yana, tüm komşu ülkelerle kara sınırları açık bulunmaktadır. Ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız.
Kaynak: OECD
 
Slovenya 01.07.2020 Slovenya'ya İtalya, Avusturya ve Macaristan üzerinden seyahat etmek isteyen vatandaşların kullanması gereken sınır kapılarına ulaşmak için lütfen tıklayınız. Diğer yandan, uluslararası taşımacılıkta görevli şoförler için bu şartlar geçerli olmamakla birlikte, Slovenya üzerinden geçiş yapan sürücüler, girişlerinden 12 saat sonra ülkeyi terk etmelidir.
 
Slovenya tarafından yolcu geçişlerine ilişkin yayınlanan "Yeşil Liste" ye ayrıca ulaşabilmek için lütfen tıklayınız.
Kaynak: Slovenya Hükümeti
26.06.2020 tarihinde güncellendi 
 
Sloven hükümeti, yolcuların varışta kısıtlamalara tabi olmadığı ülkelerin listesini sürekli olarak güncellemekte olup şu anda ülkeler: Hırvatistan, Avusturya, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Malta, Norveç, Slovakya, İspanya ve İsviçre . Güncellemeler Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü tarafından https://www.nijz.si/en adresinde yayınlanmaktadır.
Türkiye'nin de içinde bulunduğu listede olmayan ülkelerden gelen kişilerin, giriş yaptıktan sonra 12 saat içinde Slovenya'yı transit geçip terk etmeleri gerekmektedir. Bunun gerçekleşmemesi durumunda karantinaya alınacakları ifade edilmektedir. Profesyonel tır sürücüleri bu hükümden muaf değildir.
Lübliyana Büyükelçiliği resmi duyurusu için lütfen tıklayınız.
Kaynak: Slovenya AB Daimi Temsilciliği (Lütfen tıklayınız)
10.06.2020 tarihinde güncellendi
 
26 Mayıs tarihinde Sloven Hükümeti, ülkeye giriş koşullarını güncelleyen yeni bir Yönetmelik yayınladı. Yönetmelik derhal yürürlüğe girmiş olup ve aşağıdakileri sağlamaktadır:
 • İtalya sınırındaki Gorjansko - San Pelagio sınır geçiş noktası açılmıştır. Yönetmelik, açık sınır geçiş noktalarının tam listesini içermektedir.
 • Slovenya vatandaşları ve Slovenya'da geçici veya daimi ikametgahı olan yabancılar artık zorunlu karantina olmadan ülkeye girebilmektedir. Hırvatistan'da daimi veya geçici ikametgahı olan kişiler şu anda Slovenya'ya girişte karantinadan muaftır;
 • Slovenya'da ikametgahı olmayan ve sınırda pozitif veya tipik enfeksiyon belirtileri gösteren kişilerin ülkeye girmesine izin verilmeyecektir;
 • AB'de ya da diğer Schengen Bölgesi üye devletlerinde kalıcı ya da geçici ikamet eden kişiler, yerleşikleri Slovenya'ya girebilecek ülkeler listesinde yer almayan kişiler, ülkeye girişte 14 günlük zorunlu bir karantinaya girmek zorundadırlar. Bu kuralın istisnalarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.
 • Üçüncü ülkeden gelen yolcular 14 gün karantinaya tabi olup uluslararası tır şoförleri bu kuraldan muaftır. Bu kuralın tüm istisnalarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: Sloven Hükümeti
 
Hırvatistan'ın 18 Nisan'daki kararının ardından, Slovenya'da da konvoylar kaldırıldı.
Kaynak: Slovenya Hükümeti
16.04.2020 tarihinde güncellendi  
Slovenya Dışişleri Bakanlığının dün (14 Nisan) Lübliyana Büyükelçiliğimize ilettiği bir Nota'da, Slovenya'ya giriş yapan temel ihtiyaç maddelerinin sınır kapılarından geçişine ilişkin Slovenya İçişleri Bakanlığının uygulaması aktarılmaktadır. AB Komisyonu'nun koronavirüs salgını çerçevesinde AB çapında mal taşımacılığının sürdürülmesine yönelik "Yeşil Hat" uygulaması doğrultusunda yapılan düzenlemelere yer verilmektedir.
Bu kapsamda özetle, ilaçlar, tıbbi malzemeler, bozulabilir ürünler, canlı hayvanlar, kişisel korunma ürünleri ve insani yardım malzemeleri "temel ihtiyaç maddeleri" olarak tanımlanmakta, bu malların Slovenya-Avusturya arasındaki Karavanke ve Sentilj sınır kapıları, Slovenya-İtalya arasındaki Fernetici ve Vrtojba sınır kapıları ile Slovenya-Hırvatistan arasındaki Starod, Obrezje ve Gruskovje sınır kapılarından öncelikli olarak geçebileceği belirtilmekte, taşıtlar sınır kapılarına geldiklerinde nakliyat şirketleri tarafından hazırlanan belgelerin bu kapsamda polis tarafından inceleneceği ve diğer sınır kapılarında ise standart geçişlerin süreceği belirtilmektedir.
Kaynak: Dışişleri Bakanlığı
Güncellenme Tarihi: 19.03.2020 
Bilindiği üzere, Slovenya 13 Mart 2020 itibariyle Kanun Hükmünde Kararname ile İtalya ile sınırını transit kargo taşımacılığına kapatmıştır.İlaç, tıbbi malzeme, maske, insani yardım ve posta evrakı ile son durağı Slovenya olan taşımacılığın söz konusu uygulamanın dışında olduğu açıklanmıştır.
Slovenya Hükümeti tarafından alınan kararla, bugünden (19 Mart) itibaren İtalya ile iki kara sınır kapısı daha kapatılmıştır. Geçişler sadece dört sınır kapısından (Vrtojba, Fernetiči, Škofije ve Krvavi Potok) ve sınırlamalar çerçevesinde (sağlık kontrolleri) yapılabilmektedir.
Güncel yol durumuna ilişkin sitede (https://www.promet.si/portal/sl/razmere.aspx) yer verilen bilgilerden ulaşılabilmektedir.
Transit yük taşımacılığının  konvoylarda Vrtojba, Fernetici, Krvavi Potok, Škofije sınır kapılarından gerçekleştiği belirtilmiştir.
Trafik sitesinde ayrıca Krvavi Potok kapısının  saat 5 ile 23 arası açık olacağı belirtilmiştir.
Kaynak: Lübliyana Büyükelçiliği
Güncellenme Tarihi: 18.03.2020 
Dışişleri Bakanlığımızdan alınan bilgiye göre, koronavirüs salgını kapsamında alınan önlemler çerçevesinde Slovenya'nın dün gece (13 Mart) itibariyle İtalya ile sınırını transit kargo taşımacılığına kapattığı bildirilmektedir. İlaç, tıbbi malzeme, maske, insani yardım ve posta evrakı ile son durağı Slovenya olan taşımacılığın söz konusu uygulamadan muaf tutulduğu kaydedilmektedir.
Ülkede halihazırda mevcut bulunan kamyon ve tırların ise mümkün olan en kısa güzergahtan ülkeden ayrılmalarına izin verileceği belirtilmekle birlikte, geçişlerin Hırvatistan sınırında çok kontrollü bir şekilde yapılmasından dolayı uzun tır kuyrukları oluşmuştur.
Bugün gece yarısı itibariyle, Avusturya'dan ve Avusturya'ya  geçişlere  ana sınır kapıları; Karavanke, Šentilj, Gornja Radgona ve Ljubelj ile daha küçük olan posts Kuzma, Jurij, Trate, Radelj, Gederovci, Korensko Sedlo, Holmec and Vič'ten izin verileceği diğer küçük sınır geçiş kapılarının kapatılacağı açıklanmıştır.
Hırvatistan'ın da bugün (17.03) Slovenya ile 27 yerel sınır kapısını kapatılacağını açıkladığı,  bu sınır kapılarının çoğunlukla yerel halk tarafından kullanıldığı belirtilmektedir.
Hırvatistan ile uluslararası sınır geçişlerinin ( polis verilerine göre 32 adet olduğu belirtilen) ise açık olacağı ifade edilmiştir.
Slovenya'nın yol ve sınır kapıları hakkında bilgi veren Trafik Bilgi Merkezi web sayfasında; Avusturya'ya ilişkin  aynı bilgi yayınlanmıştır. Hırvatistan'a ilişkin olarak ise bugün Hırvatistan'ın 27 sınır kapısını kapatmayı planladığı ve konu hakkında Hırvat yetkili kurumun  sitesi  HAK ‘ın web sayfasından  bilgi alınmasının gerektiği  belirtilmiştir.
https://www.promet.si/portal/en/1traffic-conditions.aspx  linkinde konu hakkındaki açıklama yer almaktadır.
Diğer yandan, Slovenya bu gece yarısından (17 Mart saat 00:00) itibaren 30 Mart'a kadar hava trafiğini yolcu uçaklarına kapatma kararı almış olup kararın koronavirüsle mücadele kapsamında alındığı ifade edilmiştir (Detaylar için tıklayınız).
Kaynak: Lübliyana Büyükelçiliği
 
Avusturya 01.07.2020 15 Haziran tarihi itibariyle Avusturya'da hafifletilen tedbirlere istinaden, insanlar sadece toplu taşıma ve sağlık sektöründe (eczaneler, hastaneler, vb.) maske takmakları gerekmektedir.
Uluslararası tır şoförlerinin Avusturya'ya girişlerine izin verilmekte, test veya karantina yükümlülüklerinden muaf tutulmaktadır.
İtalya sınırı, 16 Haziran'dan bu yana, Avusturya ve İtalya arasındaki tüm sınır kapıları tekrar açıldı. Bu tarihten itibaren test ve karantina yükümlülükleri aranmamakta, rastgele kontroller devam etmektedir.
Almanya sınırı, 4 Haziran'dan bu yana, Almanya'dan Avusturya'ya girişler test ve karantina yükümlülüklerinden bağımsız ilerlemekte, herhangi bir sistematik sınır kontrolü yapılmamaktadır.
İsviçre sınırı, 4 Haziran'dan bu yana, Avusturya ve İsviçre arasında seyahat özgürlüğü yeniden sağlandı.
Macaristan sınırı, 5 Haziran'dan bu yana, sınır kontrolü yapılmamaktadır. Ancak, Avusturya (AT) ile Macaristan (HU) arasındaki geçişlere sadece belirtilen sınır kapılarından izin verilmektedir: Klingenbach, Deutschkreuz, Nickelsdorf ve Heiligenkreuz. İki ülke arasındaki ticari trafik artık kısıtlamalara tabi değildir.
Slovenya sınırı, iki ülke arasındaki tüm sınır kapıları tekrar açık bulunmakta, yük taşımacılığına ilişkin belgelerin (siparişe ve telimata yönelik evraklar, pasaport, kimlik kartı, çalışma belgesi, vb.)  sunulması akabinde Slovenya Cumhuriyeti ile tüm açık sınır kapılarından sorunsuz bir şekilde ilerlemektedir. Yolcu trafiğine ilişkin lütfen tıklayınız.
Slovakya sınırı, 4 Haziran'dan bu yana, Avusturya ve Slovakya arasında seyahat özgürlüğü yeniden sağlandı.
Lihtenştayn sınırı, 4 Haziran'dan bu yana sınır kontrolleri ve sağlık kontrolleri durduruldu.
Çekya sınırı, iki ülke arasındaki tüm sınır kapıları açık.
Kaynak: AISÖ
​04.06.2020 tarihinde güncellendi
 
3 Haziran tarihinde Avusturya hükümeti tarafından yayınlanan yeni kararname kapsamında; Almanya, İsviçre, Lihtenştayn, Çekya ve Slovakya ile iç sınırlarda geçici sınır kontrollerini kaldırdığını ilan etti.
Ancak, İtalya ile sınır kontrolleri devam etmektedir.
II No. 253/2020 Kararnameye ulaşmak için lütfen tıklayınız
Kaynak: AISÖ
19.05.2020 tarihinde güncellendi 
 
18 Mayıs tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, 7,5 ton üzeri kamyonlar ile römorklu kamyonlar için hafta sonu ve tatil sürüş yasakları yeniden uygulanmaya başlandı.
Kaynak: AISÖ (Lütfen tıklayınız)
06.05.2020 tarihinde güncellendi 
 
Avusturya Hükümeti 6 Mayıs tarihinde, İtalya, İsviçre, Lihtenştayn ve Almanya ile sınır kapılarındaki kontrolleri 31 Mayıs'a kadar uzattı.
Lütfen tıklayınız.
Avusturya sınırındaki kontrollerin uzatılmasıyla ilgili son güncellemelerin ardından AISÖ, Avusturya'daki mevcut durum hakkında daha fazla ayrıntı sağlamıştır.
İtalya sınırındaki daha küçük sınır kapıları kapalıdır. Açık sınır kapıları: Brenner, Sillian, Reschenpass ve Thörl-Maglern. Trafik burada web kameraları üzerinden izlenebilir.
İsviçre sınırında aşağıdaki sınır kapıları açık:
Tirol - Pfunds (Mallar / yolcu trafiği)
Vorarlberg - Mäder (Mallar / yolcu trafiği
Vorarlberg - Lustenau (Mallar / yolcu trafiği)
Vorarlberg - Hohenems (Mallar / yolcu trafiği)
Vorarlberg - Wohlfurt (Mal trafiği)
Macaristan sınırında trafik, buradan ve web kameraları üzerinden izlenebilir.
Slovakya sınırında, aşağıdaki sınır kapıları mal taşımacılığına açıktır.
Kittsee - Bratislava / Jarovce
Hohenau - Moravský Svätý Ján (05:00 - 24:00 arasında 7,5 tona kadar kamyonlar)
Çekya sınırında, sürücüler ve şirketlere, uygun güvenlik mesafeleri (1m), maskeler ve genel COVID-19 davranış kurallarına uyulması şartıyla, çift sürücüye izin verilebilmektedir. Halka açık yerlerde maske takmak zorunludur (servis istasyonları, tuvalet tesisleri, benzin istasyonları - içeride).
Kaynak: AISÖ
21.04.2020 tarihinde güncellendi 
 
Tyrol tarafından Almanca dilinde yayınlanan Yönetmelik kapsamında mevcut tedbirler 12 Nisan 2020 tarihine kadar uzatılmıştır (Lütfen tıklayınız).
Koronavirüsün (COVID-19) daha fazla yayılmasını önlemek için, tüm ulusal bölgede yer alan halka açık alanlara girişler yasaklanmakta ancak tüm belediyeler arasındaki malların serbest dolaşımı ve tedarik zincirinin güvenliği garanti edilmektedir.
Kaynak: AISÖ 
21.03.2020 tarihinde güncellendi 
Avusturya genelinde 7,5 ton üzeri araçlar için haftasonu sürüş yasağı 03.04.2020 tarihine kadar kaldırılmıştır. Bu önlem sınırlardaki bekleme sürelerini azaltmak amacıyla İtalya ve Bavarya ile görüşülerek alınmıştır.
Klingenbach ve Deutschkreutz sınır geçişlerindeki 7,5 ton üzeri araçlar için sürüş yasakları Nickelsdorf sınır geçişindeki yoğunluğu azaltmak amacıyla kaldırılmıştır.
Avusturya Macaristan sınırında Macaristan'dan gelen veya Macaristan'a giden uluslararası yükler için kullanımda olan sınır kapıları:
•    Hegyeshalom / Nickelsdorf.
•    Sopron / Klingenbach (20 Mart saat 05:00'e kadar 7,5 ton üzeri kabul edilecek)
•    Kópháza / Deutschkreutz (20 Mart saat 05:00'e kadar 7,5 ton üzeri araçar kabul edilecek; 23 Mart saat 00:00'e kadar 7,5 ton üzeri Avusturya veya Macar plakalı araçlar kabul edilecek)
•    Rábafüzes / Heiligenkreuz
Avusturya Macaristan sınırında karşılıklı yük taşımacılığında kullanılacak diğer sınır kapıları:
•    Bucsu / Schachendorf.
•    Koszeg / Rattersdorf.
•    Rábafüzes / Heiligenkreuz.
Kaynak: AISÖ (Lütfen tıklayınız)
11.03.2020 tarihinde güncellendi
Koronavirüsüne ilişkin yaşanan son gelişmelerden dolayı, bugün (10.03) Avusturya Federal Hükümeti  yeni önlem paketini açıkladı. Şansölye Sebastian Kurz (AHP), İtalya'dan Avusturya'ya girişlerin sağlık sertifikasına sahip olanlar dışında engelleneceğini açıkladı.
 • İtalya'ya ve İtalya'dan yük taşımacılığı devam edecektir. Sınır kontrolleri uygulanmaya devam edilmektedir. Nakliye firmaları tarafından olası gecikmeler ve beklemelere karşı hazırlıklı olunması önerilmektedir.
 • İtalya sınır geçişinde bulunan Carinthia ve Tyrol bölgelerinde ateş ölçümü yapılmaktadır.
Avusturya Resmi Gazetesi'nde yayımlanan 81 Numaralı Regülasyon uyarınca, Avusturya'ya giriş yapacak kişilerin (transit hariç) SARS-CoV-2 bulundurulmadığına dair sağlık sertifikası bulundurmasının (Almanca, İngilizce veya İtalyanca dilinde, Avusturya'ya girişinden en geç dört gün öncesine kadar) gerektiği ifade edilmektedir.
ÖNEMLİ : Şuan için söz konusu uygulamadan karayolu yük taşımacılığı sektörü etkilenmemektedir, ancak Avusturyalı sağlık otoriteleri tarafından sürücülerin sağlık kontrollerinden geçeceği ifade edilmektedir (87 Numaralı Regülasyon).
Almanca dilindeki 87 numaralı regülasyona ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Almanca dilindeki 81 Numaralı regülasyona ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: AISÖ ve FIAP
 
Romanya 01.07.2020 Romen Makamları tarafından ilan edilen acil durum 17 Haziran tarihinde 30 gün daha uzatılmış olup her hafta, Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü tarafından "Yeşil bölge" ve "Sarı bölge" listesi yayınlanmaktadır, ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız (Rumence). "Yeşil bölge" ye dahil olmayan ülkelerden Romanya'ya gelenler 14 günlük karantinaya tabi olarak ifade edilmekte birlikte koronavirüs ile ilişkili semptomları olmayan 2.4 tondan ağır mal araçlarının sürücüleri bu uygulamadan muaftır.

Oancea (Moldova Cumhuriyeti sınırında) ve Naidas (Sırbistan sınırında) hariç tüm sınır geçiş noktaları yük taşımacılarına açıktır. Romen sınır polisi tarafından sınırlardaki güncel durumu yansıtan online haritaya ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Transit koridorların hala yürürlükte olduğu hatırlatılır: Romanya üzerinden geçiş yapan araçlar girişlerinden itibaren 48 saat içinde ülkeyi terk etmelidir.
Kaynak: UNTRR
19.05.2020 tarihinde güncellendi 
 
15 Mayıs tarihinde Romen makamları "acil durum” statülerinin ulusal düzeyde "uyarı durumuna” düşürüldüğünü doğruladılar.
Sosyal uzaklaşma önlemleri zorunlu olmaya devam etmektedir ve kapalı alanlarda yüz maskeleri giyilmelidir. Çeşitli istisnalar dahilinde Romanya dışındaki tüm vatandaşların ülkeye girişlerinde uygulanan yasak devam etmektedir.
Romanya ile İtalya, İspanya, Fransa, Almanya, Avusturya, Belçika, İsviçre, İngiltere ve Kuzey İrlanda, Hollanda ve Türkiye arasındaki uluslararası yolcu taşımacılığı 1 Haziran 2020'ye kadar askıya alınmıştır.
Karayolu yük taşımacılığına ilişkin mevcut tedbirlerde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır.
14 Mayıs'ta, DN1 (E60), Ploiesti - Brasov'daki trafik yasağını kaldırdıran ve 7.5t üstü araçlarda uygulanan önlemin süresi dolmuştur.
Kaynak: UNTRR
16.04.2020 tarihinde güncellendi 
 
14 Nisan tarihinde Romanya Cumhurbaşkanı, olağanüstü hal durumunu 15 Nisan'dan başlayarak 30 gün daha Romanya topraklarında uzattı. Geçmişte yer alan aynı koşullar geçerli olmakta olup Kararname metni için lütfen tıklayınız.
Kaynak: UNTRR
 
Romanya İçişleri Bakanlığı tarafından 8 numaralı Askeri Direktif yayınlandı (Romence dilindeki belgeye ulaşmak için lütfen tıklayınız). Söz konusu direktif ile olağanüstü hal süresince kısmen/tamamen kapalı kalacak sınır geçiş noktaları (EK1) ile ihracatı yasaklanan/askıya alınan tarımsal gıda ürünlerinin listeleri yer almaktadır (EK2).
Kaynak: UNTRR
UAB tarafından iletilen bilgiye istinaden, Nadlac sınır kapısında (RO-HU) alınan tedbirler kapsamında tıbbi ürünlerin ve bozulabilir gıdaların Bulgaristan'a vaktinde ulaşması adına Calafat ve Giurgiu güzergahlarının tahsis edildiği ifade edilmektedir.
 
Romanya İçişleri Bakanlığı tarafından, 7 numaralı Askeri Direktif kapsamında kişilerin ve malların karayolu taşımacılığına ilişkin yeni önlemler alınmıştır (Romence ve İngilizce versiyonları için tıklayınız).
- 2,4 tondan ağır yükü bulunan tır şoförlerine hastalık belirtisi göstermedikleri ve kişisel koruyucu malzemeleri bulundurdukları takdirde, Romanya'ya girişlerinde karantina uygulanmamaktadır. Ancak, sürücüler Romanya Ulaştırma, Altyapı ve İletişim Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Romanya'da geçirecekleri süre zarfında bulunacakları yerlere dair bilgi ve iletişim numaralarını içeren bir formu Romen makamlarına bildirmekle yükümlüdürler.
- Romanya'ya girdikten sonra işveren tarafından imzalanmış çalışan sertifikası sunmaları gerekmektedir (lütfen tıklayınız).
- Romanya'dan transit geçiş yapacak tır şoförleri, hastalık belirtisi göstermedikleri ve aşağıdaki şartları karşıladıkları takdirde, bir sağlık bildirim formu doldurmadan ülkede seyahat edebilmektedirler.
a) Rotadan sapmadan sadece Romanya makamlarının belirlediği transit koridorları ve sınır geçişlerini kullanmak (Bahse konu güzergaha ulaşmak için lütfen tıklayınız),
b) Romanya'yı geçiş süresinin konaklama dahil 48 saatin altında olması,
c) Araçların sadece Romen makamlarının belirlediği transit koridorlarındaki park yerlerini kullanması.
Not: Bu durumda, Romanya Karayolu Taşımacılığı Kontrol Müfettişliği, profesyonel sürücülerin ayrıca  Avrupa Komisyonu'nun belirlediği yeşil hatlar kapsamında sunmakla yükümlendirdiği firma görevlendirme yazısına da sahip olunması gerektiğini doğrulamıştır (Şablona ulaşmak için lütfen tıklayınız).
- Yukarıdaki şartlar karşılanmadığı takdirde, araç sürücüsü masrafları kendisi tarafından karşılanmak kaydıyla 14 günlük karantina uygulamasına tabii tutulacaktır.
- Sürücüler Romanya'ya girişlerinde Romen makamlarınca sağlanacak özel bir etiketi (sticker) araca yapıştırmakla yükümlüdür. Sürücüler ayrıca Romanya Ulaştırma, Altyapı ve İletişim Bakanlığı tarafından hazırlanan transit formunu taşımalıdırlar.  
Kaynak: Bükreş Büyükelçiliği (Lütfen tıklayınız) & UNTRR
03.04.2020 tarihinde güncellendi 
Romanya tarafından, 2 Nisan 2020 tarihi saat 13.00'den itibaren Türkiye'nin kırmızı bölgede tanımlandığı belirtilmiştir.
Bu tarihten itibaren Türkiye'den Romanya'ya gidenlerin 14 gün boyunca Romanya devleti tarafından kurumsal karantinaya alınacağı, ANCAK Romanya Hudut Polisliğinden alınan bilgilere istinaden mal taşımacılığında kırmızı bölge düzenlemesinin uygulanmadığı bilgisi edinilmiştir. Bu kapsamda, Türk tır sürücüleri için yeni bir durum şimdilik bulunmamakta olup bu düzenlemenin mal taşımacılığı yapmayan araçlar için uygulandığı ifade edilmiştir.
Kaynak: Bükreş Ticaret Müşavirliği
 01.04.2020 tarihinde güncellendi
Bükreş Ticaret Müşavirliği tarafından Romanya Ulaştırma Bakanlığı'ndan alınan bilgiye istinaden 31 Mart tarihinde yürürlüğe giren önlemlere ilişkin;
1) Türk TIR'ları normal (bilindiği şartlarda) ulaşım sağlamaktadır.
2) Türk şoförü olan Romen plakalı Tırlar karantina/izolasyoana girmemektedir (Vatandaşlık dikkate alınmaktadır).
3) Romanya'da ikameti olan Türk şoförleri yeni iş imkanı çıkana kadar izolasyonu seçeceklerdir (şoför sayısı az olması nedeniyle).
Kaynak: Bükreş Ticaret Müşavirliği
31.03.2020 tarihinde güncellendi
Romanya Ulaştırma Bakanlığı, web sitesi üzerinden sınır kapılarındaki güncel trafik durumunu yayınlamaktadır. Güncellenen sınır bekleme sürelerine ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: UNTRR
30.03.2020 tarihinde güncellendi 
Romanya İçişleri Bakanlığı tarafından 31 Mart 2020'de yürürlüğe girecek yeni önlemler açıklanmıştır. Konuya ilişkin Bükreş Ticaret Müşavirliği tarafından ayrıca iletilen bilgi notuna ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Karar uyarınca;
4.Madde - 2,4 Ton üzerindeki eşya taşıma araçlarının şoförleri ülkeye girişlerinde ailelerinin korunması için, 14 günü aşmayacak şekilde COVID-19'dan korunmak amacıyla aşağıda belirtilen yöntemleri kullanarak karantina/izolasyon şeklini seçebilirler (Lütfen tıklayınız):
a) İşveren tarafından temin edilen alanlarda karantina;
b) Yaşadığı kişi/ailesi ile birlikte izolasyon veya tek başına yaşaması halinde izolasyon;
c) Karantina masraflarını karşılamak üzere, kamu makamlarınca ayarlanan alanlarda, talep üzerine karantina.
(2) 2,4 Ton üzerindeki eşya taşıma araçlarının şoförleri 1.Bendde yer alan şekillerden birisini seçmek üzere anılan 3 karantina/izolasyon şeklinden birini seçerek, sorumluluk kendilerine ait olmak üzere beyanname vereceklerdir.
(3) 1. ve 2. bend hükümleri aynı şekilde uçak pilotları ile gemi  personeline de uygulanmaktadır.
(4) İşbu tedbir 31 Mart 2020 tarihinden itibaren uygulanacaktır.
13.Madde. 1-5 Maddelerinde yer alan tedbirlere riayet edilmemesi  halinde, 1/1999 Sayılı Acil Hükümet Kararının 27.maddesinde yer alan hükümler çerçevesinde disiplin, medeni, para cezası veya cezai sorumluluk hükümleri uygulanacaktır.
Kaynak: Bükreş Ticaret Müşavirliği
26.03.2020 tarihinde güncellendi 
Bükreş Büyükelçiliğimiz tarafından hazırlanan güncel Bilgi Notu için lütfen tıklayınız.
26.03.2020 tarihinde güncellendi
Romanya İçişleri Bakanlığı tarafından 24 Mart 2020 tarihinde aşağıdaki yeni önlemleri açıkladı:.
Romanya'daki geçiş transit koridorları
Avrupa Komisyonu'nun talebi sonucu Romanya aşağıdaki transit koridorları oluşturdu (harita için tıklayınız):
Koridor 1
· Alternatif 1: Nădlac (sınır kapısı) - Arad - Temeşvar - Lugoj - Ilia - Deva - Simeria - Sebeș - Sibiu - Râmnicu Vâlcea - Pitești - Bükreş - Giurgiu (sınır kapısı).
· Alternatif 2: Borș (sınır kapısı) - Oradea - Cluj Napoca - Alba Iulia - Sebeș - Sibiu - Râmnicu Vâlcea - Pitești - Bükreş - Giurgiu (sınır kapısı).
· Bükreş'ten Köstence A2'ye ek koridor.
Koridor 2
· Giurgiu (sınır kapısı) - București - Urziceni - Buzãu - Focșani - Bacãu - Suceava - Siret (sınır kapısı).
Koridor 3
· Nădlac (sınır kapısı) - Arad - Temeşvar - Lugoj - Caransebeș - Orșova - Drobeta Turnu Severin - Șimian - Maglavit - Calafat (sınır kapısı).
Koridor 4
· Moravița (sınır geçiş noktası) - Temeşvar - Arad - Oradea - Satu Mare - Halmeu (sınır geçiş noktası).
Koridor 5
· Nãdlac (sınır geçiş noktası) - Arad - Temeşvar - Lugoj - Ilia - Deva - Simeria - Sebeș - Sibiu - Brașov - Târgu Secuiesc - Lepșa - Focșani - Tesila - Tecuci - Bârlad - Huși - Albița (sınır kapısı).
Romanya Ulaştırma Bakanlığı, tarafından yayınlanan bilgilere istinaden (25.03.2020), Macaristan ve Bulgaristan ile sınır kapılarında uzun kamyon kuyrukları ve uzun bekleme süreleri bulunmaktadır.
Kaynak: UNTRR
Güncellenme Tarihi: 19.03.2020
Romanya Cumhurbaşkanı 16 Mart 2020 Pazartesi günü, COVID-19'un yayılmasını sınırlamak için 30 günlük olağanüstü hal ilan edildi.
Ek önlemler de alınmıştır:
- En az 500 onaylı COVID-19 vakasının bulunduğu ülkelerden (WHO listesine göre) Romanya'ya giren herkes karantina veya izolasyon altına alınacaktır. Romanya makamlarına göre kırmızı bölgeler: Çin - Hubei bölgesi, İtalya, Kore Cumhuriyeti - Daegu Şehri ve Chengdu bölgesi, İran - yukarıda belirtilen bölgelerden gelen kişiler 14 gün karantinaya alınacaktır.
- Aşağıdaki ülkelerden gelen (500'den fazla onaylanmış COVID-19 vakası bulunan) kişiler evde14 gün boyunca izole geçirecektir: Avustralya, Avusturya, Belçika, Kanada, Kore Cumhuriyeti, Danimarka, İsviçre, Fransa, Almanya, Japonya , İngiltere, Malezya, Norveç, Hollanda, Çin, İspanya, Amerika Birleşik Devletleri, İsveç.
- Restoranlar, oteller, kafeler ve barlar kapalıdır.
- İspanya'ya ve İspanya'dan tüm uçuşlar, Romanya'nın tüm havaalanlarında 14 gün süreyle askıya alınmaktadır. Bu karar, Romanya saatiyle 18.03.2020, 20:00 tarihinde yürürlüğe girmektedir.
- Romanya'nın İtalya'ya ve İtalya'dan uçuşları durdurma kararı 23 Mart 2020 tarihinden itibaren 14 gün daha uzatıldı.
- İtalya'ya/'dan  Romanya'ya/'dan düzenlenen yolcu taşımaları için, tüm düzenli yolcu servisler ve özel/geçici düzenlenen servisler Romanya saatiyle 10.03.2020- 12.00' dan 31.03.2020 - 12.00'a kadar askıya alındı.
İstisnalar:
- Ulusal yük ve yolcu taşımacılığı,
- Uluslararası karayolu yük taşımacılığı,
- "Kırmızı bölgelerden" veya "sarı bölgelerden" gelen veya bu noktalardan geçen 3.5t üzeri yük yaşıyan taşıtların sürücüleri, sınır geçiş noktasında COVID-19 ile ilişkili semptomlar göstermezlerse karantinaya veya izolasyon önlemlerine tabi değildir. Tüm kişiler Romanya'ya girmek form doldurmak zorundadır. Form şablonlarına ulaşmak için LÜTFEN TIKLAYINIZ.
- 3.5t üzeri yük taşıtlarının sürücüleri, sınır geçiş noktalarında; dezenfektan, eldivenler, yüz maskeleri gibi kişisel korunma araçları kullanma ve bunlara sahip olmakla yükümlü olup seyahat güzergahını kanıtlayan belgeleri sunmalıdır.
Aşağıdaki sınır geçiş noktaları kapatıldı:
- Macaristan ile sınır geçiş noktaları: Turnu, Săcuieni, Salonta ve Valea lui Mihai.
- Ukrayna ile sınır geçiş noktası: Sighet.
- Bulgaristan ile sınır geçiş noktaları: Negru Vodă, Lipniţa, Dobromir, Zimnicea, Turnu Măgurele ve Bechet.
- Moldova ile sınır geçiş noktaları: Rădăuţi, Prut ve Oancea.
- 12 Mart 2020 Perşembe günü, Sırp makamları Romanya ile aşağıdaki sınır geçiş noktalarını tek taraflı olarak kapattılar: Porţile de Fier 2, Moldova Nouă, Foieni, Lunga, Vâlcani, Drobeta Turnu Severin ve Naidăş.
Trafik hacminden dolayı, sınırlardaki bekleme süreleri önemli ölçüde daha uzun olacaktır. Güncellenen sınır bekleme sürelerine ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: UNTRR (Lütfen tıklayınız)
 
İngiltere 01.07.2020 8 Haziran tarihinden itibaren geçerli İngiltere'de alınan önlemlere ilişkin Derneğimiz geçmiş duyusuna ulaşmak için lütfen tıklayınız. Bu kapsamda, sürücülerin de doldurması sorumlu tutulan online forma ilişkin hazırlanmış Türkçe rehber ve bilgilendirme metinleri paylaşılmıştır. Söz konusu form online olarak doldurulmak zorunda olup ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: FTA & RHA
02.06.2020 tarihinde güncellendi
 
İngiliz Hükümeti 29 Mayıs tarihinde AB sürüş ve dinlenme zamanı kurallarındaki esnekliklerin 13 Mayıs'ta 23:59'da sona ereceğini bildirdi. Bu nedenle, (EC) 561/2006 Yönetmeliği, 1 Haziran - 00:00'da tamamen geçerlidir. Daha fazla bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: RHA
17.04.2020 tarihinde güncellendi  
 
Birleşik Krallık Hükümeti tarafından 17 Mart 2020 tarihinde, İngiliz vatandaşlarının hayati olmayan tüm uluslararası seyahatlerini iptal etmeleri tavsiye edilmekle birlikte, yeni kısıtlamalar uygulamaya koymuştur.

Bu tavsiye uluslararası ve yurtiçi yük taşımaları için geçerli değildir. Dolayısıyla, Birleşik Krallık'ta taşımacılık hiçbir ek kısıtlamaya tabi tutulmadan sürmektedir.

Birleşik Krallık Ulaştırma Bakanlığı tarafından Coronavirus (Covid-19) ve yük taşımacılığı hakkında yayınlanan rehbere ulaşmak için tıklayınız.

Kaynak:  RHA ve FTA
Portekiz 18.06.2020 Portekiz hükümeti tarafından 30 Haziran (23:59) tarihine kadar karantina yenileme planı uzatıldı. Sosyal mesafe önlemleri zorunlu olmaya devam etmekte olup kamusal alanlarda veya sosyal mesafe korunamadığı durumlarda yüz maskeleri giyilmelidir.
Ülke sınırları ilgili tarihe kadar kapalı kalacak, ancak yetkililer ek geçiş noktaları açmaya karar verildi: Melgaço, Lugar do Peso, km 19.800, EN 202; Monção, Avenida da Galiza, km 15.300, EN 101; Miranda do Douro, km 86.990, EN 218 ve Vila Nova de Cerveira, km 104.500, EN 13. Bahse konu sınır kapıları hafta içi 07:00 - 19:00 arası açıktır.
Kaynak: ANTRAM
 
29 Mayıs tarihinde Portekiz, 14 Haziran saat 23:59 tarihine kadar devam edecek ve gerektiğinde tekrar yenilenebilecek olan karantina hafifletme planının üçüncü aşamasına girdi. Sosyal mesafe önlemleri zorunlu olmaya devam etmektedir ve halka açık alanlarda ve/veya sosyal mesafe mümkün olmadığında yüz maskeleri giyilmelidir.
Sürüş ve dinlenme süreleri üzerindeki esnekliklerin 31 Mayıs'ta sona erdiğini hatırlatır, bu nedenle (EC) 561/2006 Yönetmeliği 1 Haziran 00:00'dan itibaren tamamen geçerlidir.
Otoyolları kullanan kişiler servis istasyonlarının ve dinlenme alanlarının durumu ile etkinliğini kontrol etmek üzere linkten faydalanabilir: https://covid-19-en-imt-ip.hub.arcgis.com/
Kaynak: ANTRAM
 
3 Mayıs tarihinde Portekiz, 17 Mayıs'a kadar sürecek ve ihtiyaç duyulması halinde her 15 günde bir yenilenebilecek olan evden çıkmama yasağını kolaylaştırmak için yürürlüğe koyduğu planların ilk aşamasına girdi. Sosyal mesafe önlemleri zorunlu olmaya devam etmekte ve sosyal mesafe mümkün olmadığında yüz maskeleri giyilmelidir. Her iki önlem de ortak alanlarda uygulanmalıdır.
Sınırlar 15 Haziran'a kadar insanların hareketine kapalı kalmaktadır. Uluslararası yük taşımacılığı, sınır ötesi işçiler ve acil durum araçları bu önlemden muaftır, ancak aşağıdaki sınır kapılarını kullanmaları gerekmektedir: Quintanilha, Tui, Vilar Formoso, Elvas, Castro Marim, Vila Verde de Raia (Chaves), Monfortinho (Castelo Branco), Marvão (Portalegre) ve Vila Verde de Ficalho (Beja).
Otoyolları kullanan kişiler servis istasyonlarının ve dinlenme alanlarının durumu ile etkinliğini kontrol etmek üzere linkten faydalanabilir: https://covid-19-en-imt-ip.hub.arcgis.com/
Kaynak: ANTRAM
 
Bakanlar Kurulu 9 Nisan tarihinde aldığı karar ile olağanüstü halin 14 Mayıs saat 00:00'a kadar uzatılmasını onayladı.
Bu süre zarfında sınır kapıları insan geçişlerine kapalı kalacak olup uluslararası yük taşımacılığı kısıtlamalardan muaftır. Bununla birlikte, İspanya ile sadece belirli sınır kapıları açık kalacaktır: Quintanilha, Tui, Vilar Formoso, Elvas, Castro Marim, Vila Verde de Raia (Chaves), Monfortinho (Castelo Branco), Marvão (Portalegre) ve Vila Verde de Ficalho (Beja).
Kaynak: ANTRAM
08.04.2020 tarihinde güncellendi 
3 Nisan tarihinde Portekiz Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, yürürlükte olan tedbirlerin son uygulama tarihini uzatan yeni bir kararname açıkladı; bu kapsamda alınan önlemler 17 Nisan 2020 tarihine kadar geçerli olacaktır.
İç sınırlar karayolu trafiğine kapalı kalacak olup uluslararası yük taşımacılığı bu kısıtlamadan muaftır. Bununla birlikte, İspanya ile sadece büyük sınır geçişleri açık kalacaktır: Quintanilha, Tui, Vilar Formoso, Elvas, Castro Marim, Vila Verde de Raia (Chaves), Monfortinho (Castelo Branco), Marvão (Portalegre) ve Vila Verde de Ficalho (Beja) .
Uluslararası mallara ve yük taşımacılığına, yürütülen hizmet türüne veya taşınan mal türüne bakılmaksızın izin verilir. Bununla birlikte, sürücüler virüsün yayılmasını önlemek için belirlenen hijyen ve sıhhi şartlara uymalıdır.
Paskalya döneminde, profesyonel sürücülerin işverenleri tarafından sürücünün nakliye işlemi gerçekleştirdiğini doğrulayan bir beyanı olmalıdır. Bildirge, bu Paskalya döneminde insanların zorunlu olmayan hareketlerini önlemeyi amaçlamaktadır. Forma ulaşmak için lütfen tıklayınız. Söz konusu belgeyi taşıma yükümlülüğü 9 Nisan'da saat 00: 00'dan 13 Nisan'da saay 24: 00'a kadar yürürlükte olacaktır. Bu süre zarfında, insanların hareketine sadece profesyonel nedenlerle (yük taşımacılığı sürücüleri dahil) veya özel ihtiyaçlar (hastaneye, eczanelere gitmek veya yiyecek almak için) izin verilecektir.
Kaynak: ANTRAM (Lütfen Tıklayınız)
17.03.2020 tarihinde yayınlandı
Bakanlar Konseyi, 16 Mart'ta Coronavirüs'ün (COVID-19) epidemiyolojik durumuna yanıt vermek için bir dizi tedbiri onayladı. 16 Mart 23:00 ile 15 Nisan 12:00 arasında Portekiz, sınır kontrollerini yeniden güncellemiş olup önlemlerin her 10 günde bir yeniden değerlendirilebilir olduğunu ifade etmiştir.
İç kara sınırlarında karayolu trafiği durdurulmuştur. Uluslararası yük taşımacılığı, sınır ötesi çalışanlar ve acil durum araçları bu kısıtlamadan muaftır. Bununla birlikte, İspanya ile sadece başlıca sınır geçişleri açık kalacaktır: Quintanilha, Tui, Vilar Formoso, Elvas, Castro Marim, Vila Verde de Raia (Chaves), Monfortinho (Castelo Branco), Marvão (Portalegre) ve Vila Verde de Ficalho (Beja) .
Kaynak: ANTRAM
Almanya 15.06.2020 16 Haziran tarihi itibariyle, Mart 2020'de Avusturya, Fransa, İsviçre ve Danimarka ile Almanya sınırlarında getirilen geçici sınır kontrolleri terk edilecektir. AB üyesi ülkelerden ve AB ile ilişkili ülkelerden gelen yolcular Almanya'ya girişi, acil seyahat ihtiyacının kanıtı ve gerekçesini göstermeyecektir. Pandemiğin durumuna bağlı olarak kısıtlamalar tekrar uygulanabilir.
 
Kaynak: BGL
29.05.2020 tarihinde güncellendi 
 
28 Mayıs tarihinde Alman hükümeti, sürüş ve dinlenme süresi kurallarının gevşemesinin 31 Mayıs'tan sonra yenilenmeyeceğini bildirdi. Bu nedenle, (EC) 561/2006 Yönetmeliği 1 Haziran 00: 00'dan itibaren tamamen uygulanacaktır.
Kaynak: BGL
 
13 Mayısta Alman İçişleri Bakanı 16 Mayıs'tan itibaren yürürlüğe giren aşağıdaki önlemleri açıkladı:
· Avusturya, İsviçre, Fransa, Lüksemburg ve Danimarka ile sınırlardaki tüm sınır kapıları yeniden faaliyete geçecek.
· Avusturya, İsviçre, Fransa ve Danimarka sınırlarındaki kontroller numune kontrollerine indirgenecektir.
· Lüksemburg sınırındaki kontroller tamamen kaldırılacaktır.
Danimarka sınırındaki kontrollerin mümkün olan en kısa sürede kaldırılacağı ifade edilerek, ilgili tarihin hala kararlaştırılmadığı belirtildi. Avusturya, İsviçre ve Fransa sınırlarındaki kontrollerin, COVID-19 salgınınında yaşanacak gelişmelere bağlı olarak 16 Haziran'da sona erdirilmesi planlanıyor.
Kaynak: BGL (Lütfen tıklayınız)
 
4 Mayıs tarihinde Alman İçişleri Bakanlığı, Danimarka, Lüksemburg, Fransa, İsviçre ve Avusturya ile olan sınırlarında uyguladığı kontrolleri 15 Mayıs'a kadar uzattı.
Almanya'da hafta sonu ve tatil trafiği yasaklarının askıya alınmasına ilişkin açıklama taleplerini takiben BGL, son kullanma tarihlerinin "kadar ve dahil (until and included” olarak okunması gerektiğini doğruladı, bu nedenle belgede belirtilen tarih, sürücülerin yararlanabileceği son gündür.
Kaynak: BGL
24.04.2020 tarihinde güncellendi 
 
Tüm Alman Federal Devletleri, COVID-19 virüsünün daha fazla yayılmasını önlemek için yüz maskelerinin kullanımını zorunlu hale getiren mevzuatı yürürlüğe getirmiştir.
Diğer yandan, Almanya'nın federal yapısı nedeniyle, maskenin giyilmesi gereken kesin koşulları tanımlayan ülke çapında bir hüküm yoktur.
Bu nedenle, yasal gerekliliklerin kesin olarak yerine getirildiğinden emin olmak için BGL, sürücülerin aracın kabininden ayrılırken yüz maskesi takmalarını önerir.
Kaynak: BGL (Lütfen tıklayınız)
22.04.2020 tarihinde güncellendi 
IRU tarafından yayınlanan duyuruya istinaden ve Almanya'da yürürlükte olan güncel muafiyet listesine BAG web sitesi üzerinden ulaşılabilmektedir.
Muafiyet tablosuna ayrıca ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: DSLV
15.04.2020 tarihinde güncellendi  
Almanya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Björn Grünewaelder, Berlin'de düzenlenen basın toplantısında, İçişleri Bakanı Horst Seehofer'in Fransa, Avusturya, İsviçre, Lüksemburg ve Danimarka sınırlarındaki kontrollerin süresini 4 Mayıs'a kadar uzatma kararını aldığını bildirdi.
Sınır kontrolleri kapsamında Alman vatandaşı olmayan veya Almanya'da oturma iznine sahip olmayanlar, geçerli bir sebebi bulunmadığı sürece ülkeye giriş yapamazken, mal ticareti veya çalışmak için sınırları geçmesi gerekenler ise bu uygulamadan istisna tutuluyor.
Kaynak: İçişleri Bakanlığı (Lütfen tıklayınız)
24.03.2020 tarihinde yayınlandı 
Pazar günü / tatil günlerine ilişkin yol yasakları güncellendi. Listeye ulaşmak için lütfen tıklayınız (değişiklikler italikle belirtilmiştir).
Kaynak: BGL
19.03.2020 tarihinde yayınlandı 
TIR Şoförleri için vize başvurularının kabulünün, Ankara Büyükelçiliğinin talimatı doğrultusunda bir sonraki duyuruya kadar durdurulduğu ifade edilmiştir.
17.03.2020 tarihinde yayınlandı
Federal İçişleri Bakanlığınca yapılan açıklamada Almanya Federal Cumhuriyeti 16 Mart 2020 Pazartesi saat 08.00'den itibaren Fransa, Avusturya, Danimarka, Lüksemburg ve İsviçre'ye kara yolundan geçişlerde kısıtlamalar getirdiğini duyurmuş olup, tedarik zincirinin işbu uygulamadan etkilenmeyeceğini bildirmiştir.
Kaynak: Berlin Büyükelçiliği
Almanya'nın uluslararası taşımacılığı ilgilendiren güncel COVID-19 düzenlemelerine https://www.bmvi.de/SharedDocs/DE/Artikel/LF/coronavirus-anordnung.html sitesinden ulaşılabilir. 
 
Danimarka 15.06.2020 Danimarkalı yetkililer tarafından yapılan açıklamada, 13 Haziran tarihinden itibaren 07:00-23:00 saatleri arasında Padborg sınır geçiş noktasının açıldığını bildirdi. Frøslev/E45 ve Sæd (her ikisi de günde 24 saat açık) ile birlikte, üçünün 3,5 tonun üzerindeki kamyonlar tarafından sınırı geçmek için kullanılabileceği ifade edildi. Ancak, kontroller bahse konu sınır kapılarında arttırılacaktır.
 
"Mavi sınır” (feribot güzergahları) hala kullanılabilir ve kontroller devam etmektedir. Aynı durum Danimarka ve İsveç arasındaki Øresundsbridge için de geçerlidir.
 
Covid-19 virüsü belirtileri göstermedikçe tır sürücülerinin ülkeye girmesine izin verilmekte olup girişine izin verilen kategorilerin tam listesine ulaşmak için lütfen tıklayınız.
 
Kaynak: ITD
 
Danimarka sınırlarındaki mevcut kısıtlamalar bir sonraki duyuruya kadar uzatılmıştır. Bununla birlikte, pandeminin evrimini yansıtmak için bazı esneklikler eklenmiştir. 
Daha fazla bilgiye ulaşmak için: https://politi.dk/en/coronavirus-in-denmark/if-you-are-travelling-to-and-from-denmark
Kaynak: ITD (Lütfen tıklayınız)
 
Slovakya 15.06.2020 11 Haziran tarihinden itibaren Slovakya, Polonya hariç, tüm sınır kapılarını komşu ülkelerle açmıştır. Slovakya-Polonya sınırındaki kontroller 26 Haziran'a kadar gerçekleştirilecek olup açık sınır kapıları Trstená-Chyžné ve Vyšný Komárnik-Barwinek'tir.
Kaynak: CESMAD (Lütfen tıklayınız)
 
21 Mayıs tarihinde alınan karar ile Slovakya Hükümeti sınır kapılarındaki kontrolleri 26 Haziran tarihine kadar uzattı. Ülkeye girişte kullanılacak sınır kapılarına ek iki nokta eklenmiştir:

Slovakya - Avusturya
Záhorská Ves - Angern an der March
Slovakya - Macaristan
Hosťovce - Tornanádaska
Kaynak: CESMAD SK (Lütfen tıklayınız)
08.05.2020 tarihinde güncellendi 
7 Mayıs tarihinde alınan karar ile Slovakya Hükümeti sınır kontrol tedbirlerini 27 Mayıs 2020 tarihine kadar uzattı. Bu süre zarfında Slovakya'ya sadece belirlenmiş kara sınır kapılarından geçişler mümkün olacak olup liste aşağıdaki orijinal karardakiyle aynı kalmaktadır.
Kaynak: CESMAD
 
28 Nisan tarihinde Slovak Makamları, 1, 3, 8 ve 10 Mayıs tarihleri için planlanan sürüş yasaklarını kaldırmaya karar verdiler.
Kaynak: CESMAD (Lütfen tıklayınız)
20.04.2020 tarihinde güncellendi 
Sınırlardaki kısıtlamalara ilişkin, 17 Nisan tarihinde Slovak hükümeti sınırlardaki kontrol uygulamalarını 7 Mayıs tarihine kadar uzatmaya karar verdi.
Açık sınır geçiş noktaları listesi ise değişmedi.
Kaynak: CESMAD Slovakya 
07.04.2020 tarihinde güncellendi
7 Nisan'da Slovak Hükümeti, 8 Nisan'dan 17 Nisan 2020'ye kadar sınır kontrollerini geçici olarak yeniden uygulamaya karar verdi. Bu süre zarfında Slovakya'ya yalnızca aşağıdaki sınır geçişlerinden girmek ve çıkmak mümkün olacak:
Slovakya - Avusturya
Bratislava - Jarovce - Kittsee (otoyol)
Bratislava - Jarovce - Kittsee (eski yol)
Bratislava - Petržalka - Berg
Moravský Svätý Ján - Hohenau
Slovakya - Macaristan
Bratislava Čunovo - Rajka (otoyol)
Medveďov - Vámosszabadi
Komárno - Komárom
Štúrovo - Esztergom
Šahy - Parassapuszta
Slovenské Ďarmoty - Balassagyarmat
Šiatorská Bukovinka - Salgótarján
Kráľ - Bánréve
Milhosť - Tornyosnémeti (yol no. I / 17)
Milhosť - Tornyosnémeti cesta (yol no. R4)
Slovenské Nové Mesto - Sátoraljaújhely
Slovakya - Çek Cumhuriyeti
Svrčinovec - Mosty u Jablunkova
Makov - Bílá-Bumbálka
Horné Srnie - Brumov-Bylnice
 Drietoma - Starý Hrozenkov
Moravské Lieskové - Strání
Lysá pod Makytou - Střelná
Vrbovce - Velká nad Veličkou
Brodské - Břeclav (otoyol)
Holíč - Hodonín
Skalica - Sudoměřice (yeni yol)
Slovakya - Polonya
Trstená - Chyžné
Vyšný Komárnik - Barwinek
Yeşil hat üzerindeki sınır kapılarında yer alan prosedürler değişmeden devam etmektedir.
Buna ek olarak, Slovak polisi 10, 12 ve 13 Nisan'da 3,5 ton üzeri yük taşıyan taşıtlar için sürüş kısıtlamalarını kaldırdı.
Kaynak: CESMAD Slovakya
27.03.2020 tarihinde güncellendi
Macar yetkililerin sınır kapılarında daha sıkı tedbirler alarak kontrolleri sıklaştırılması sebebiyle, Slovakya üzerinde yük ve yolcu taşımacılığına ilişkin uzun kuyruklar oluşmaya başlamıştır. Bölgedeki geçişlerin yavaşlaması sebebiyle sabah saatlerinde Çekya'dan gelen yük trafiği Slovakya tarafından yavaşlatılmış, bu nedenle Çekya'da da kuyrukların oluşmasına sebebiyet vermiştir.
Slovakya'daki sınır geçişlerine ilişkin güncel durum için lütfen tıklayınız.
CESMAD tarafından 15:30'da yayınlanan habere istinaden sınır geçiş noktalarındaki ve bölgedeki trafiği önlemek için, aşağıdaki önlemlerin alındığı ifade edilmektedir:
- 7,5 ton üzeri yük trafiği için, polis tarafından Polonya, Çekya, Macaristan ve Avusturya ile sınır kapılarından geçişler durdurulmuştur.
İstisnalar arasında Avrupa Komisyonu - "Green Lane" güzergahları ile hayvanların, bozulabilir malların ve araçların taşınması yer almaktadır. Slovakya'ya yük boşaltacak tırların da girişine izin verilmektedir.
Orjinal metne ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: CESMAD Slovakya
27.03.2020 tarihinde güncellendi
CESMAD Slovakya tarafından 25 Mart 2020 tarihinde yapılan açıklamada tır şoförleri için geçerli kurallara ilişkin detaylar paylaşılmıştır.
- Slovakya'ya dönen Slovak kamyon şoförlerinin, ancak uluslararası nakliye yapıyorlarsa ve Slovakya'da geçirilen süre boyunca evde kalmaları koşuluyla karantina düzenlemelerinden muaf tutulacağı ifade edilmiştir.
- Türklerin de içinde bulunduğu, Slovakya'ya giden ve Slovakya'dan uluslararası nakliye işlemleri yapan yabancı sürücülerin de ayrıca karantina düzenlemelerinden muaf tutulduğu ifade edilmektedir.
Kaynak: CESMAD Slovakya
15.03.2020 tarihinde güncellendi 
Vize başvuruları kabul edilmemektedir!
Slovak Cumhuriyeti Kamu Sağlık Kurumu tarafından 9.3.2020 tarihinde alınan kararla 10.3.2020 tarihinden itibaren gerçek ve tüzel kişiler tarafından sportif, kültürel veya başka nitelik taşıyan toplu faaliyetlerin organize edilmesi yasaklanmıştır. Ayrıca, yeni bir talimata kadar İtalya, Çin, İran ve Güney Kore'den dönen kişiler ve bu kişilerle aynı evde yaşayan hane üyeleri 14 günlük zorunlu ev karantinasına alınacaklardır. Karara ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Zorunlu karantina dışında tutulan gruplar taşımacılık yapan kamyon şoförleri, İtalya ile Slovakya arasında nakil yapan ambülans ekipleri ve kabinden ayrılmayan pilotlar olarak açıklanmıştır.
Gelişmeler, yeni açıklamalar ve alınan tedbirler ile vakaların güncel durumu Slovak Cumhuriyeti Kamu Sağlık Kurumu'nun ilgili sayfasından takip edilebilir.
http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=250&Itemid=153
İran, İtalya, Çin ve Kore bölgelerinden geçen sürücüler veya belirtilen ülkelerden herhangi birinde taşıma, yükleme veya boşaltma yapan sürücüler:
- FFP2 veya FFP3 tipi solunum cihazları kullanmalı,
- yukarıda belirtilen bölgelerdeki personel ile doğrudan teması sınırlandırmalı ve
- araçta lastik eldiven ve el dezenfektanı bulundurmalıdır.
Kaynak: Bratislava Büyükelçiliği & TVG
 
 
Polonya 05.06.2020 30 Mayıs tarihinde Polonya, uluslararası taşımacılık operasyonları gerçekleştiren ve dinlenme yerlerine ulaşmak/geri dönmek için Polonya topraklarından diğer ulaşım araçlarıyla geçen şoförler için transit yasağını kaldırdı. Polonya sınırına gelindiğinde, bu sürücüler uygun bir sertifika veya iş sözleşmesinin bir kopyası, sürücü belgesi (veya 95 kodlu bir sürücü belgesi) ve sürücü yeterlilik kartı veya sürücü sertifikası sunmalıdır.
Kaynak:ZMPD (Lütfen tıklayınız)
13.05.2020 tarihinde güncellendi
 
12 Mayıs tarihinde, Polonya Hükümeti yayınladığı bildiri ile sınırlardaki kontrolleri 12 Haziran 2020'ye kadar uzattı. Bildirinin tamamına ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: ZMPD
06.05.2020 tarihinde güncellendi 
 
30 Nisan tarihinde Polonya Başbakanı, sınır geçiş noktalarında yolcular için uygulanan koşulların gevşediğini açıkladı. Diğer yandan, Polonya sınırları yabancılar için hala kapalı olup bu durumun 13 Mayıs'a kadar geçerl olduğu ifade edilmektedir.
Daimi oturma izni olan kişiler, kamyon şoförleri ve diplomatlar bu hükümden muaftır.
Kaynak: DSLV (Lütfen tıklayınız)
24.04.2020 tarihinde güncellendi
 
23 Nisan tarihinden itibaren Polonya'da faaliyet gösteren sürücüler kabinlerinin dışındayken yüz maskesi takmak zorundadırlar. Kabinde iki kişi olması durumunda, her ikisi de sürüş sırasında bir yüz maskesi takmak zorundadır.
Kaynak: ZMPD (Lütfen Tıklayınız)
26.03.2020 tarihinde güncellendi
Polonya İçişleri ve İdare Bakanı tarafından yayınlanan 24 Mart 2020 tarihli karar ile Polonya; Almanya, Litvanya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya ile iç sınırda gerçekleştirdikleri sınır kontrollerinin süresi 20 gün daha (13 Nisan'a kadar) uzatıldı. Diğer yandan, 3,5 tonun altındaki araçları kullanan uluslararası taşımacılık faaliyetlerinde yer alan sürücülerin karantina uygulamasına tabi olmadığı ifade edilmektedir.
Kaynak: ZMPD
20.03.2020 tarihinde güncellendi
Vize başvuruları kabul edilmemektedir!
Bilindiği üzere, 13 Mart'ta Polonya Başbakanı tarafından "olağanüstü hal” ilan edildi. Hükümet, etkinliklerdeki sınırlama önlemlerine ek olarak, sınır kontrollerinin 15 Mart'tan (00:00) itibaren 10 gün süreyle (yenilenebilir) geçici olarak geri başlatılacağını duyuruldu. Bu süreçte:
- Uluslararası karayolu yük taşımacılığı bu herhangi bir kısıtlamaya dahil değildir. Sınırlar yük akışına açık kalacaktır ve uluslararası karayolu yük taşımacılığı yapan tır şoförlerinin iki haftalık karantina süresine uyması gerekmemektedir.
19 Mart tarihinde Polonya Sağlık Bakanı, sürücü formlarının yerine getirilmesi konusundaki önceki gerekliliği kaldırmıştır. Ayrıca, Border Guard web sitesinden edinilen bilgilere istinaden, profesyonel yük ve yolcu taşımacılığı yapan sürücüler karantinadan muaf tutulmaktadır.
Sınır kontrol noktalarında hala sağlık kontrolleri yapılmaktadır. 38 derecenin üzerinde bir sıcaklığa sahip sürücüler direkt olarak tıbbi muayeneden geçecek ve sürüşe devam edemeyecektir.
Güncel sıra bekleme sürelerine ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Açık olan karayolu sınır noktaları:
Çekya - Cieszyn - Chotebuz, Gorzyczki, New Chałupki, Trzebinia, Kudowa - Salty, Jakuszyce
Almanya -  Jędrzychowice, Olszyna - Forst, Świecko - Frankfurt, Lower Krajnik - Schwedt, Kołabaskowo - Pomellen
Slovakya - Barwinek, Chyżne
Litvanya - Budzisko
Ukrayna - Dorohusk - Jagodzin, Hrebenne - Rawa Ruska, Korczowa - Krakowiec 
Belarus - Kuźnica Białostocka - Bruzgi, Bobrowniki - Bierestowica, Kukuryki - Kozłowiczy
Rusya - Bezledy - Bagrationowsk (8 tona kadar yüklü olan araçlar), Grzechotki - Mamonowo II
Kaynak: ZMPD (Lütfen tıklayınız)
 
İspanya 29.05.2020 28 Mayıs tarihinde İspanya Ulaştırma Bakanlığı, sürüş ve dinlenme zamanı kurallarının gevşemesinin 31 Mayıs'tan sonra yenilenmeyeceğini bildirdi. Bu nedenle, (EC) 561/2006 Yönetmeliği 1 Haziran 00:00'dan itibaren tamamen uygulanacaktır.
Kaynak: CETM
27.05.2020 tarihinde güncellendi 
 
İspanyol Hükümeti ülkedeki alarm durumunu 7 Haziran 00:00'a kadar uzattı. Covid-19 salgını nedeniyle Avrupa Birliği'nin iç sınırlarındaki kontroller, alarm durumu ve uzatmalar boyunca sürdürülecektir.
İspanyolca dilindeki resmi kararname için lütfen tıklayınız
Kaynak: ASTIC
12.05.2020 tarihinde güncellendi  
İspanyol Hükümeti tarafından sınırlardaki kontrol tedbirlerinin de 24 Mayıs tarihine kadar uzatıldığına dair resmi kararname yayınlandı.
Üçüncü ülke vatandaşlarının girişlerine halen izin verilmezken söz konusu istisnalar arasında yük taşımacılığında görevli personel yer almaya devam etmektedir.
Ceuta ve Melilla ile kara sınırları kapalı kalmakta, Cebelitarık ve Andorra ile kara sınırları açıktır.
Kaynak: CETM
07.05.2020 tarihinde güncellendi 
 
İspanyol Hükümeti tarafından sınırlardaki kontrol tedbirlerinin de 24 Mayıs tarihine kadar uzatıldığına dair resmi kararname yayınlandı.
Üçüncü ülke vatandaşlarının girişlerine halen izin verilmezken söz konusu istisnalar arasında yük taşımacılığında görevli personel yer almaya devam etmektedir.
Ceuta ve Melilla ile kara sınırları kapalı kalmakta, Cebelitarık ve Andorra ile kara sınırları açıktır.
Kaynak: CETM
07.05.2020 tarihinde güncellendi
İspanya Ulaştırma Bakanlığı, yayınlanan TMA / 384/2020 numaralı talimat ile çeşitli ulaşım modları için maske kullanımı hakkında yeni kararlar almıştır.
Talimatlar şunları içerir:
- Yolcuların karayolu ile taşınması sırasında maske takılması zorunludur (hem sürücüler hem de yolcular);
- Malların karayolu ile taşınması sırasında, kabinde çift kişinin bulunduğu durumlarda maske takılması zorunludur.
Bu yeni düzenleme 4 Mayıs tarihinde (00:00) yürürlüğe girecektir.
Kaynak: ASTIC (Lütfen tıklayınız)
22.04.2020 tarihinde güncellendi 
 
İspanyol Hükümeti 20 Nisan tarihindeki açıklamasında sınırlardaki kontrol tedbirlerini 15 Mayıs'a kadar uzattı.
Bilindiği üzere, alınan önlemler kapsamında yük taşımacılığında görev alan şoförler kapsam dışında olmak kaydıyla üçüncü ülke vatandaşlarının İspanya'ya girmeleri yasaklanmıştır.
Ceuta ve Melilla ile kara sınırları kapalıdır. Cebelitarık ve Andorra ile kara sınırları açıktır.
Kaynak: ASTIC (Lütfen tıklayınız)
13.04.2020 tarihinde güncellendi
9 Nisan tarihinde, İspanyol parlamentosu hükümetin olağanüstü halini 26 Nisan'a kadar uzatma teklifini destekledi (Karara ulaşmak için lütfen tıklayınız). Özellikle karayolu taşımacılığı ile ilgili olarak, trafik sürüş yasaklarının olağanüstü hal süresince kaldırıldığı bildirilir.
Kaynak: ASTIC
01.04.2020 tarihinde güncellendi 
İspanya Ulaştırma Bakanlığı tarafından 30 Mart tarihinde yayınlanan ve diğerlerinin yanı sıra yolcu ve eşya taşımacılığı yapan sürücülere ev sahipliği yapmaya açık kalacak yerlere harita üzerinden ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Diğer yandan, karayolu taşımacılığı operasyonlarına ilişkin prosedür ve kontrol konularındaki belirsizlikler ışığında, daha detaylı açıklama yapılana kadar İspanya muadil derneği ASTIC tarafından, 10/2020 sayılı Kraliyet Kararnamesi gereği sürücü beraberinde yüklerin gerekli olduğunu belirten yükü gönderen/alıcısı tarafından imzalanan bir belgenin sahip olunması teşvik etmektedir. Sürücülerin ayrıca şirket tarafından imzalanan ve 307/2020 Yönetmeliğinin ekinde yer alan sorumluluk beyanında bulunmaları tavsiye edilir.
Kaynak: ASTIC
30.03.2020 tarihinde güncellendi
Salgının ulaştığı aşama itibariyle İspanya Hükümeti, 29 Mart 2020 tarihinde yürürlüğe konulan karar ile üretim ve taşımacılığın da yer aldığı çeşitli hayati işkolları dışında çalışanların ücretli izinli sayılarak 30 Mart - 9 Nisan tarihlerinde eve kalmalarına karar vermiştir.
Söz konusu yeni tedbirler çerçevesinde karayolu yük taşımacılığı ve lojistik şirketlerinin, müşteri faaliyetlerinin bahse konu çalışanlar arasında olup olmadığını doğrulamak için İspanya'daki irtibat kişileriyle görüşmeleri önerilmektedir.
Karara ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: ASTIC
19.03.2020 tarihinde güncellendi
Vize başvuruları kabul edilmemektedir 
İspanya tarafından dün itibariyle sınırlar yolcu geçişine kapatılmış olup, tüm AB ülkeleri tarafından benzer tedbirler uygulanmaktadır. Bu çerçevede, İspanya tarafından sınırlar kendi vatandaşları veya ülkede oturum izni olan kişiler haricinde yolcu trafiğine kapatılmıştır.
Kaynak: Barcelona Başkonsolosluğu
 
Yunanistan 29.05.2020 28 Mayıs tarihinde Yunan Hükümeti, sürüş ve dinlenme süresi kurallarının gevşemesinin 31 Mayıs'tan sonra yenilenmeyeceğini açıkladı. Bu nedenle, (EC) 561/2006 Yönetmeliği 1 Haziran 00: 00'dan itibaren uygulanacaktır.
Kaynak: OFAE
27.05.2020 tarihinde güncellendi
 
Evzoni Gümrüğünde (Yunanistan-Kuzey Makedonya Sınır Kapısı) önceki tır hareketi kısıtlamaları kaldırılmış olup gümrüğün her türlü mal taşımacılığı için 7/24 faaliyete geri döndüğü belirtilmektedir.
Kaynak: OFAE (Lütfen tıklayınız)
20.04.2020 tarihinde güncellendi  
 
Bir önceki duyurumuzda Yunanistan'a ilişkin paylaşmış olduğumuz tedbirlerinin geçerliliği15 Mayıs 2020 tarihine kadar uzatılmıştır.
İtalya'dan Yunanistan'a gemi ile seyahat eden kamyon sürücülerinin ekli formu doldurmaları gerekmektedir (Lütfen tıklayınız).
Tedbirler 2 Nisan - 15 Mayıs tarihleri ​​arasında geçerli olup, ihlal durumunda 5.000 Euro para cezası uygulanacaktır.
Kaynak: OFAE (Lütfen tıklayınız)
04.04.2020 tarihinde güncellendi
02 Nisan 2020 tarihinde Yunanistan'da yayınlanan Bakanlık Kararı ile 02.04.2020 ile 20.04.2020 tarihleri arasında geçerli olmak üzere yürülüğe konan karantina hükümlerinden; uluslararası taşımacılık operasyonu (transit veya ikili) sürdürmek üzere Yunanistan'a giriş yaban Türk tır şoförleri dahil yabancı tır şoförleri etkilenmeyecek olup herhangi bir kısıtlama olmaksızın yeni uluslararası taşımacılık operasyonları için Yunanistan'a dönebilecektir.
- Tüm uluslardan uluslararası taşımacılıkta (kara, hava, denizcilik) görev alan tüm kişiler, Yunanistan'a girdikten sonra, herhangi bir gecikme olmaksızın, ülke üzerinden transit geçiş yapmalı veya ülke içindeki nihai varış yerlerine gitmelidir.
Yunanlı tır şoförlerinin karantina sürelerine ilişkin unsurları da barındıran Bakanlık Kararı'nın tamamına ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: OFAE
01.04.2020 tarihinde güncellendi 
Yunanistan Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından 31 Mart 2020 tarihinde yapılan açıklamada, Paskalya (12 Nisan Pazar) ve Mayıs (1 Mayıs 2020) tatilleri sırasında tırların hareketine ilişkin uygulanan trafik yasaklarını askıya almaya karar verdi.
Kaynak: OFAE (Lütfen tıklayınız)
26.03.2020 tarihinde güncellendi 
Sürücülerin, Yunan topraklarında nakliye faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere bulunduklarını kanıtlamak için işverenlerinden, pasaport / kimlik ve CMR belgesine ek olarak bir onay formu sunması gerektiği ifade edilmektedir.
Söz konusu forma erişmek için lütfen tıklayınız.
Kaynak: OFAE
18.03.2020 tarihinde güncellendi
OFAE tarafından,Yunan-Kuzey Makedon (Evzoni-Bogorodica) sınır geçiş noktasındaki Evzoni Gümrük bürosu tarafından saat 22:00'dan 06:00'a kadar geçerli kısıtlamadan etil alkol, bozulabilir ürünler ve hijyen malzemeleri taşıyan tırların hariç tutulduğu iletilmiştir.
16.03.2020 tarihinde güncellendi
Yunan hükümeti, 15 Mart'ta Coronavirüsün yayılmasını sınırlamak için yeni olağanüstü önlemler alındığını duyurdu (COVID-19).
Yolcu taşımacılığı:
- Yunanistan, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile sınırlarını kapatmaya, İspanya'ya ve İspanya'dan uçuşları durdurmaya ve İtalya'ya / İtalya'dan yolcu gemisi hizmetini sonlandırmaya karar verdi. Yunan vatandaşlarının ve daimi sakinlerinin Arnavutluk ve Kuzey Makedonya'dan hala geçmelerine izin verileceği belirtildi,
- Yunan limanlarında yolcu gemilerine artık izin verilmeyecektir.
Yük taşımacılığı:
- Yük taşımacılığı bu tedbirlerden muaftır,
- İtalya'ya / İtalya'dan feribot güzergahları normal olarak yüklerin taşınması için çalışacaktır.
Buna ek olarak, Uluslararası yük taşımacılığı yapan tır şoförleri karantina hükümlerinden muaftır.
Kaynak: OFAE
 
Finlandiya 27.05.2020 Finlandiya'da 31 Mayıs tarihine kadar geçerli olan 561-2006 sayılı AB Tüzüğüne dayanan sürüş ve dinlenme süresi kurallarındaki geçici rahatlamalar daha fazla genişletilmeyecek olup normal sürüş ve dinlenme süreleri 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren tekrar geçerli olacaktır.
Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.
Kaynak: SKAL
​08.05.2020 tarihinde güncellendi 
Finlandiya Hükümeti 14 Haziran 2020'ye kadar iç sınırlarda sınır kontrolünü  ve sınır kapılarındaki trafiği kısıtlamalarını uzatmaya karar verdi.
Finlandiya İçişleri Bakanlığı'nın sınır trafiğinin kademeli olarak açılması konusunda hazırladığı özel kılavuza ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: SKAL
​06.05.2020 tarihinde güncellendi 
Finlandiya Hükümeti 4 Mayıs'ta Schengen iç sınırları boyunca sınır ötesi trafik üzerinde yürürlükte olan kısıtlamalarını 14 Mayıs'tan itibaren kaldıracağını açıkladı. Söz konusu tedbir, istihdama veya komisyonla ilgili işe gidip gelenlere ve diğer gerekli trafiğe izin verecektir. Yurtdışında tatil ve dinlenme amaçlı seyahat önerilmemektedir.
Finlandiya İçişleri Bakanlığı sınır trafiğinin kademeli olarak açılması konusunda özel kılavuzlar hazırlayacaktır.
Kaynak: SKAL
15.04.2020 tarihinde güncellendi 
Finlandiya Hükümeti tarafından 28 Mart'ta uygulamaya konan Uusimaa bölgesindeki geçici kısıtlamaların kaldırıldığı açıklandı. Söz konusu karar, Hükümetin yerel saatle 13:00'da yapılması planlanan genel kurulunun hemen ardından yürürlüğe girecektir.
Kaynak: SKAL (Lütfen Tıklayınız)
08.04.2020 tarihinde güncellendi
Finlandiya Hükümeti 7 Nisan'da sınır kontrollerinin sınırlarda geçici olarak yeniden uygulanmasının ve trafik kısıtlamalarının geçerliliğini uzatmaya karar verdi; sınır kontrolleri 13 Mayıs 2020 tarihine kadar yapılacaktır. İlgili kararnameler bugün (8 Nisan) onaylanmak üzere meclise sunulacak ve bu hafta onaylanması bekleniyor.
Kaynak: FinMobility (Lütfen tıklayınız
Helsinki Ticaret Müşavirliği tarafından sınır geçişlerine getirilen yeni kısıtlamalar ile ilgili bilgi notuna ulaşmak için lütfen tıklayınız.
 
Sırbistan 27.05.2020 Sırp hükümeti 20 Mayıs tarihinde olağanüstü halin sona erdiğini ve 21 Mayıs'tan itibaren geçerli olmak üzere tüm sınır geçiş noktalarının yeniden açıldığını duyurdu. Ülkeye giriş yapan insanlar için herhangi bir kısıtlama olmayacağı; bununla birlikte, sınır kuvvetleri tarafından Covid-19'un ortaya çıkışının ve yayılmasının nasıl önleneceğine dair elle yazılı rehberlik sağlanacağı belirtilmektedir.
Belgrad Ticaret Müşavirliği bilgi notu için linke tıklayınız: https://www.ticaret.gov.tr/blog/ulkelerden-ticari-haberler/sirbistan/sirbistan-sinir-kapilarini-yabancilar-icin-yeniden-acti
Kaynak: Sırbistan Ticaret ve Sanayi Odası (Lütfen tıklayınız)
 
İsveç 27.05.2020 25 Mayıs tarihinde İsveç'te yürürlükte olan sürüş ve dinlenme süreleri kurallarının gevşemesinin daha fazla uzatılmayacağı belirtildi. Bu nedenle, 1 Haziran saat 00: 00'dan itibaren normal sürüş ve dinlenme süreleri geçerli olacaktır.
Daha fazla bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: DTL
 
Fransa 20.05.2020 18 Mayıs tarihinde Fransız hükümeti, Ascension ve Pentecost tatillerinde belirtilen yük trafiğine izin vermek için mevcut sürüş yasaklarını kaldırdı.
20 Mayıs saat 16:00 ile 21 Mayıs saat 24:00 arasında ve 31 Mayıs saat 22:00 ile 1 Haziran saat 24:00 arasında, aşağıdaki kategoriler için sürüş yasakları kaldırılmıştır:
· Üretim ve tedarik için gerekli tüm ürün ve malzemeleri içeren gıda (hayvan veya insan tüketimi için), sağlık ürünleri (hayvan veya insan sağlığı için) taşıyan araçlar
· Kamu inşaat işleri için kullanılan malzeme, ürün, ekipman, cihaz, yakıt veya sıvıları taşıyan araçlar (hizmet sektörü, endüstriyel veya ticari binalar ve toplu konutlar için bina veya yenileme faaliyetleri)
· Üretimi ve sağlanması için gerekli tüm ürün ve malzemeleri içeren mamul ürünleri taşıyan araçlar
· Posta işlemleri ile ilgili olarak parsiyel taşıyan araçlar
· Taşınma araçları (taşınma veya yer değiştirme için)
Yasağın kaldırıldığı süre zarfında bu araçların boş olarak dönüşlerine de izin verilmektedir.
Kaynak: AFTRI (Lütfen Tıklayınız)
04.05.2020 tarihinde güncellendi
 
Fransız Hükümeti, ağırlığı 7,5 tondan fazla olan yük araçları için bazı sürüş yasaklarını kaldıran çeşitli belgeler yayınlamış olup bu kapsamda takip eden günlerde:
- 3, 7, 8, 9 ve 10 Mayıs tarihlerinde, posta yoluyla parburadaki posta yoluyla koli teslimatında bulunacak araçlar için lütfen tıklayınız;
- 20-21 Mayıs (resmi tatil) ve 30 Mayıs 22:00 - 1 Haziran gece yarısı (resmi tatil) tarihlerinde, taşınma işleminde görevli araçlar için lütfen tıklayınız;
- 7 ila 8 Mayıs ve 20 ila 21 Mayıs tarihlerinde, gıda (insan veya hayvan), hijyen veya tıbbi ürünler (veya bunların geliştirilmesi için gerekli herhangi bir ürün) ve inşaat malzemeleri (herhangi bir genel kamu gereksinimi veya kamu binalarının inşaatı için gerekli ekipman) taşıyan araçlar için lütfen tıklayınız.
Kaynak: AFTRI (Lütfen tıklayınız)
24.04.2020 tarihinde güncellendi 
 
23 Nisan tarihinde APRR, Fransa'da kamyon sürücülerine açık olan bazı dinlenme alanlarının faaliyetleri hakkında güncellemeler ve detaylar sağladı (Tablo için tıklayınız).  Ayrıntılara ayrıca ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: AFTRI  (Lütfen Tıklayınız)
09.04.2020 tarihinde güncellendi
7 Nisan tarihinde, Fransa İçişleri Bakanlığı, insanların uluslararası hareketlerini gerekçelendirmek üzere kullanması gereken ek bir sertifika yayınlamış olup sertifikanın üç tipi (hangi seyahat türüne göre kullanılacağına göre) bulunmaktadır. Sertifikanın üç varyasyonu aşağıdaki durumları kapsar ve buradan indirilebilir:
- Fransa anakarasından Fransız denizaşırı bölgelerine seyahat,
- Yurt dışından Fransa anakarasına seyahat,
- Yurtdışından Fransız denizaşırı bölgelerine seyahat,
Ulusal dernekler ve yetkili makamlarla yapılan kapsamlı tartışmaların ardından, IRU, şirketlerden yukarıdaki sertifikalardan birine ek olarak sürücülerinde; herhangi bir hareketi kanıtlayan belge ("attestation de déplacement”) ve profesyoneller için sertifikayı ("Justificatif de déplacement professionnel”) bulundurmasını tavsiye eder. Formlar yukarıdaki köprüye tıklayarak hem Fransızca hem de İngilizce olarak indirilebilir. İşlemlere başlamadan önce sürücüye usulüne uygun olarak doldurulmuş formlar verilmelidir; sürücü onları sınırda sunmalıdır.
Sertifikalar üzerindeki kontrollerin 8 Nisan tarihi saat 00:00 itibariyle başladığı ifade edildi.
Not: 10 Nisan 2020 tarihinde IRU tarafından iletilen bilgiye istinaden, Fransa otoriteleri, uluslararası profesyonel sürücülerin Avrupa Komisyonu'nun belirlediği yeşil hatlar kapsamında sunmakla yükümlendirdiği firma görevlendirme yazısını kullanmalarına izin verdiğini iletmiştir (Şablona ulaşmak için lütfen tıklayınız).
Kaynak: FNTR, AFTRI (Lütfen tıklayınız)
23.03.2020 tarihinde güncellendi
Fransız Hükümeti tarafından açık olan ve çeşitli hizmetleri sunan servis istasyonlarını bildirmek üzere bir harita yayınlanmıştır. Bu harita aynı zamanda araçlar için hangi teknik servislerin açık olduğu hakkında da bilgi vermektedir.
Ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: AFTRI
23.03.2020 tarihinde güncellendi
20 Mart'ta yayınlanan kararnamaye istinaden (Lütfen tıklayınız), IRU tarafından temin edinilen resmi yanıt ve Fransız muadil derneklerinden alınan onayları takiben, Fransa'da gerçekleştirilen taşımalarda, minimum bir metre kuralına uyulduğu takdirde, tır kabininde iki sürücüden oluşan bir mürettebata izin verildiği duyurulmaktadır (ancak üç kişilik bir mürettebata izin verilmemektedir).
Kaynak: AFTRI ve FNTR (Lütfen tıklayınız)
 
Norveç 20.05.2020 14 Mayıs'tan itibaren, Norveç'te sürüş ve dinlenme süresi kurallarının gevşetilmesi uygulaması sona ermiştir. Norveç'te faaliyet gösteren sürücüler sürüş ve dinlenme hususlarında orijinal hükümlere uymalıdır.
20.05.2020 tarihinde güncellendi
 
Koronavirüsün yayılmasını azaltmak amacıyla (Covid-19), Norveç sınır kontrol önlemleri 15 Mayıs'tan sonra 90 gün boyunca genişletileceği açıklanmıştır.
Mevcut tedbirler arasında, sınırlardan geçen kişilerin kontrol edilmesi adına polis ve askeri çalışanların sınır istasyonlarında görevlendirilmesi yer almaktadır.
Tır şoförleri için sınırı geçerken pasaportlarının ve ehliyetlerinin hazır bulundurulması önemlidir.
Kaynak: NLF (Lütfen tıklayınız)
26.03.2020 tarihinde güncellendi
Norveç ve komşu ülkeler arasındaki sınır geçişlerindeki mevcut durum detaylandırılmıştır.
- Norveç'e ve Norveç'ten yük taşımacılığı hiçbir şekilde sınırlandırılmamıştır.
- Norveç sınır kapılarında fazladan yoğunluk bildirilmemiştir.
- Standart gümrük prosedürlerine ek olarak, sınır kontrolü polis ve ordu temsilcileri tarafından sürücülerin kimliği (pasaport, ehliyet vb.) kontrol edilmektedir.
Kaynak: NLA 
 
Çekya 20.05.2020 Acil durumun 17 Mayıs tarihinde sona ermesinin ardından, 18 Mayıs'tan itibaren Çekya'daki hafta sonu ve tatil amaçlı sürüş yasaklarının tamamı, ağırlığı 7,5 tondan fazla olan kamyonlar ve kombinasyon araçları ile ağırlığı 3,5 tonu geçen kamyonlar ve römorklu özel araçlar için yeniden uygulanmaya başlandı.
Kaynak: CESMAD
13.05.2020 tarihinde güncellendi
 
11 Mayıs tarihinde saat 00:00'dan itibaren Çek sınırlarında yeni kurallar yürürlüğe girmiş olup  tüm yabancı uyruklu kişilerin giriş yapması yasaklanmıştır; daimi ikamet iznine sahip yabancılar, 90 günden fazla geçici ikamet iznine sahip yabancılar ve uluslararası taşımacılıkta çalışanlar bu hükümden muaftır.
"Uluslararası taşımacılıkta çalışan insanlar” tanımında aşağıdaki kategoriler yer alır ve muafiyetten yararlanır:
· Kamyon şoförleri (şoför yardımcıları şoför olarak kabul edilmez, bu nedenle muafiyet onlar için geçerli değildir)
· Otobüs şoförleri (özellikle geri dönüş otobüslerini kullananlar)
· Yol yöneticilerinin araç ekipleri
· Uçak mürettebatı
· Tren sürücüleri, tren ekipleri ve taşıma denetçileri
· Gemi kaptanları ve yük gemisi mürettebatı
· Yukarıdaki kategorilerden birini iş yerlerine gidişte ve dönüşte taşıyan 9 yolcuya kadar olan araçların sürücüleri ve ilişkili boş yolculuklar. Sürücü, taşıdığı kişilerle aynı şirkette istihdam edilmelidir.
· Belirli koşullara tabi olarak 9 yolcuya kadar olan araçların üçüncü parti sürücüleri
· Gabari dışı yük taşımacılığına eşlik eden araçlar (destekleyici belgeler, taşıyıcı veya nakliyeden sorumlu kuruluş tarafından sağlanmalıdır)
Metnin tamamına ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: CESMAD
 
29 Nisan tarihinde Çek hükümeti ülkedeki olağanüstü hali 17 Mayıs 2020 tarihine kadar uzattı. Buna göre sürüş kısıtlamalarından muafiyetleri de uzatıldı.
Kaynak: CESMAD (Lütfen tıklayınız)
14.04.2020 tarihinde güncellendi  
Çek Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından yabancı uyruklu kişilerin ülkeye girişine izin verilmemesi kararı kapsamında uluslararası karayolu taşımacılığında görev alan şoförlerin istisna tutulmasına ilişkin bugün (14.04) itibariyle yayınlanan yazıya ve detaylarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: CESMAD Bohemia (Lütfen tıklayınız)
13.03.2020 tarihinde güncellendi 
Vize başvuruları kabul edilmemektedir!
Ulusal hükümet sınırlarda kontrollere başlamaya karar verdi. Gümrükler ve itfaiyeciler koronavirüs broşürlerini sürücülere dağıtmada katkıda bulunmakta ve rasgele yolcuların ateşi ölçülmektedir. Ölçüm için insanlar görsel duruma göre seçilir.
Taşımacılık için özel kısıtlama yoktur. 
Kaynak: CESMAD Bohemia
 
Estonya 15.05.2020 Baltık devletleri olan üç devlet (Estonya, Letonya ve Litvanya) arasındaki serbest dolaşımın 15 Mayıs'ta Estonya, Litvanya ve Letonya sakinleri ve koronavirüs belirtileri göstermemek kaydıyla yasal olarak orada kalan insanlar için geri getirilmesine karar verildi.(Lütfen tıklayınız)
14 Mayıs'tan itibaren Finlandiya vatandaşları için Estonya ile Finlandiya arasında yeni sınır kapısı prosedürleri yürürlüğe girdi. (Lütfen tıklayınız)
Estonya'daki acil durumla ilgili tüm bilgileri paylaşmak için özel bir web sitesi oluşturuldu. Bilgi Estonca, İngilizce ve Rusça dillerinde mevcuttur.
Kaynak: ERAA 
19.03.2020 tarihinde güncellendi
 
Hükümet, Schengen iç ve dış sınırlarından geçişleri geçici olarak kısıtlamaya ve Coronavirüsün yayılmasını kontrol altına almak için sınır kontrollerini yeniden uygulamaya karar verdi (COVID-19).
Sadece Estonya vatandaşlarının ve Estonya'da oturma izni (veya oturma hakkı) sahiplerinin yanı sıra ülkede yaşayan aile üyeleri olan yabancı vatandaşların girişlerine izin verilmektedir.
Uluslararası karayolu taşımacılığı muaf tutulmaktadır.
Yabancıların, COVID-19 belirtileri göstermedikleri sürece kendi ülkelerine seyahat ederse Estonya'yı transit geçmelerine izin verilmektedir.Sınır kontrolünde seyahat belgeleri ve tıbbi belirtiler kontrol edilmektedir.Ülkeden çıkışlarda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Sınır kontrolü 17 Mart 2020'de yeniden başlatılmıştır. Sınır geçişinin geçici olarak kısıtlanması bir sonraki duyuruya kadar yürürlükte olacak ve durum iki haftada bir gözden geçirilecektir.

Kaynak: ERAA (Lütfen tıklayınız)
Moldova 25.04.2020 Moldova Ekonomi ve Altyapı Bakanlığı, Moldova-Romanya sınırında bulunan Giurgiuleşti-Galati sınır kapısının 23 Nisan 2020 tarihinden itibaren yük taşıyıcıları için faaliyete başladığını açıklamıştır.

Şimdiye kadar Romanya'dan transit geçerek Moldova'ya giriş yapan veya Moldova'dan çıkış yapan yük taşıyıcıları yalnızca Leuşeni-Albita sınır kapısını kullanabilmekteydi.

Romanya'dan transit güzergah haritasına ulaşmak için tıklayınız.

Kaynak: Moldova Ekonomi ve Altyapı Bakanlığı & Kişinev Ticaret Müşavirliği
09.04.2020 tarihinde güncellendi 
7 Nisan 2020'den itibaren Criva-Mamaliga ve Mirnoe-Tabaki  sınır geçiş noktaları yolcu ve eşya trafiğine kapalıdır.
7 Nisan'dan itibaren açık sınır geçiş noktaları:
Moldova-Romanya sınırı
 • Leușeni (MD) - Albița (RO)
 • Sculeni (MD) - Sculeni (RO)
 • Giurgiulești (MD) - Galați (RO)
Moldova-Ukrayna sınırı
 • Otaci (MD) - Moghilev-Podolsk (UA)
 • Giurgiuleşti (MD) - Reni (UA)
 • Palanca (MD) - Maiaki-Udobnoe (UA)
 • Tudora (MD) - Starokazacie (UA)
10 Nisan'a kadar Otaci - Moghilev-Podolsk'tan Moldova'ya giren römork veya yarı römorklu araçların hareketinin yol çalışmaları nedeniyle kısıtlı olacağı belirtilmektedir.
Kaynak : IRU
 
Danimarka 24.04.2020 Danimarka sınırındaki kısıtlamalar 11 Mayıs'a kadar uzatıldı. Paskalya haftasonunun ardından kreşler ve okullar açılmaya başlandı ve sınırlı sayıda meslek de faaliyetlerine başladı. Grup toplantılarındaki mevcut sınırlar da aşamalı olarak rahatlatılacak: 10 Mayıs'tan itibaren 10 kişilik mevcut sınır 1 Eylül 2020'ye kadar 500'e yükseltilecek.
Kaynak: DI, ITD ve DTL (Lütfen Tıklayınız)
07.04.2020 tarihinde güncellendi
6 Nisan'da Danimarka Başbakanı, Danimarka sınırlarında uygulanacak kısıtlamaların 10 Mayıs'a kadar süreceğini; süre şartlara bağlı olarak uzatılabileceğini ifade etmiştir. Mallar ve yük taşımacılığı muaf tutulmaktadır. 
Halen yürürlükte olan sosyal yaşam üzerindeki kısıtlamalar da aynı tarihe kadar uzatılmıştır. Ağustos ayının sonuna kadar büyük etkinlikler yasaklanmıştır.
Kaynak: ITD
10.03.2020 tarihinde güncellendi
Hükümet, 1.000'den fazla katılımcının bulunduğu tüm etkinlikleri iptal etmek için bir bildiri yayınlamıştır. Ayrıca, seyahat bildirisi ile koronavirüs bulunduran kişilere yakın olunması durumunda 14 günlük karantina uygulaması mevcuttur. Şuana kadar ülkede operasyonel bir kısıtlama öngörülmüyor.
Kaynak: Dansk PersonTransport / DPT
 
Gürcistan 21.04.2020 17 Nisan 2020 tarihli ve 9697 sayılı Gürcistan Hükümet Kararı ile Gürcistan'a ithal yük getirip boşaltarak ihraç yükü alan araçlar ile aynı şekilde gemiyle mal getirmiş olup yine gemiyle mal götürecek karayolu yük taşıtları
için 7 gün ülkede bulunma hakkı tanınmakta olup diğer durumlardaki 24 ve 48 saat kısıtlamasına devam edildiği belirtilmektedir.

Araç arızası gibi mücbir sebepler sonucu süre aşımı halinde 112 acil hattının aranması gerekmektedir. Polisten tutanak temin edilmesinde yaşanan güçlükler ve tutanak ibrazına karşın Gürcistan Gümrük idarelerince ceza uygulamaya devam edilmesine durumunda Tiflis Büyükelçiliğimiz tarafından ilgili idareler nezdinde resmi girişimlerde bulunulmaktadır. 
--

Gürcistan Gümrük Arazisinde Ürünlerin Taşınması ve Ürün Kayıt İşlemleri ve Uygulamaların Onaylanması Hakkında” Kanun Kapsamında Gürcistan Maliye Bakanı'nın 29 Ağustos 2019 Tarihli ve 257 Sayılı Kararnamesinde Değişiklikler
başlığı altında 06 Nisan 2020 Tarihli ve 92 Sayılı Gürcistan Maliye Bakanı'nın Kararnamesi ile;
Kısıtlama sadece Azerbaycan sınırından girişleri kapsamaktadır. 

1- Yüklü uluslararası taşıma yapan araçlar için bir kısıtlama getirilmemiştir.
2- Boş transit araçlar ayda iki kere 500 litre ile geçebilecektir.
3- Gürcistan'ı 1 ay içinde ikinci seferden sonra transit geçecek boş araçlarda maksimum 50 litre yakıt bulunabilir.
Gürcistan makamlarınca kural ihlallerinde ilk sefer için 2000 Lari, ikinci sefer için 4000 Lari ceza uygulanacağı ifade edilmektedir.

Kısıtlamalar 20 Nisan günü uygulanmaya başlanacaktır.
Gürcistan yakıt kontrolü uygulamalarında girişler sayılırken araç ve sürücü ayrı ayrı ( Misal ilgili araç 1 ay içerisinde 2. defa girmiş olsun sürücü şayet 3. sefer Gürcistan'a giriş yapmışsa ceza oluşacaktır. ) değerlendirilmektedir.
Daha basit bir ifadeyle 3. girişi yapan ister araç ister sürücü olsun ceza oluşacaktır.
DİKKAT.. 20 Nisan'da başlayacak uygulamada 20 Mart-20 Nisan arasındaki girişler değerlendirilecektir. 30 gün içerisinde ilgili aracın yada sürücünün 3. defa Gürcistan'ı boş olarak transit geçmesi ihlal olarak değerlendirilecektir. Hesaplamaların bu minvalde yapılmasına dikkat edelim lütfen..
NOT: 20 Nisan'da ilgili araç 3. kez boş geçiş yapıyorsa deposunda maksimum 50 lt olmalıdır.
--
AB'den ve diğer yasaklı ülkelerden Gürcistan'a yaptığımız üçüncü ülke taşımalarında, Gürcistan makamlarının karantina uygulaması son buldu. Ateş kontrolü sonrasında sürücülerin sağlık durumları elverişli ise ülkeye kısıtlama olmaksızın kabul edilmekteler
--
Gürcistan topraklarında taşımacılık aşağıdaki koşullarda uygulanacaktır;
 • Gümrük işlemleri bittikten sonra araç varacağı yere kadar durmadan hareket etmeli
  (durmak sadece STOP POINT alanlarında, hukuki zorunlu sorumluluk sigortasını alacak yerlerde ve gümrükte olan araba parklarında izinlidir);
 • STOP POINT yerlerinde sürücünün yakıt doldurma, yol kullanım kartı satın alma, kendi ihtiyaclarını gidermek için ve şahsi eşyaları/gıda ürünleri satın almak için durma hakkı vardır;
 • Yoldayken zorunluluklar yaşandığında (araç arızası, sağlık durumun kötüleşmesi vs.) sürücü gerekli olan servise ulaşmalı ve onların gelmelerine kadar aracının kabininde beklemelidir.
  (Bu durumlarda İçişleri Bakanlığı acil durum ve yardım merkezi hat numarasını 112 aramalıdır)
 • Araç Gürcistan sınırlarını  aşağıdaki durumlarda terketmelidir:
  • Transit yolundayken ("Kazgebi” gümrük kontrol noktasından veya "Kazbegi” gümrük kontrol noktasına hareket ettiği sırası hariç) - ülkeye girmekten 24 saat içerisinde.
  • Diğer durumda ("Kazgebi” gümrük kontrol noktasından veya "Kazbegi” gümrük kontrol noktasına hareket ettiği sıra dahil) - ülkeye girmekten 48 saat içerisinde.
 • Hesaba mahsuben ödemeler önerilmektedir (online satışlar, kredi kartı kullanarak ödeme yapmak vs.), ayrıca sürücülerin kendilerini korumak için tedbirler alması önerilmektedir (tıbbı maskeler, eldivenler vb).
 
STOP POINT olarak aşağıdaki yerler belirlenmiştir:
 • URBNİSİ - Kareli bölgesi, Urbnisi köyü, kadastro kodu: 68.16.45.054
 • TERCOLA - Terjola bölgesi, Siktarva köyü, kadastro kodu: 33.08.38.224
 • GORİ - Gori bölgesi, Tanishidi köyü, kadastro kodu: 66.44.02.033
 • ZESTAPONİ - Zestaponi bölgesi, Argveta köyü, kadastro kodu: 32.03.34.21


  NOT: Gümrük kontrol noktasında gümrük işlemleri için gereken zaman ve gümrük kontrol noktasındaki park yerlerinde durma zamanı hareket etme süresine girmemektedir. Yukarıda belirlenmiş kurallara uyulmadığı takdirde (önerileri yerine getirmediği veya hava durumları veya başka faktörler belirlenmiş koşulların yerine getirmesine engel olduğu veya onları imkansiz hale getirdiği durumlar hariç) taşıt sürücüsü 3 000 Lari ceza ödeyecektir. Ayrıca hareket süreleri bozulduğu takdirde taşıt Gürcistan sınırlarını derhal terk etmeli, aksi takdirde sürücü 14 günlük karantinaya alınacak ve taşıt park yerinde cezada bekleyecektir.
--
Koronavirüs vakaları hakkındaki mevcut durumdan dolayı, yeni önlemler Gürcü otoriteler tarafından yürürlüğe konuldu ve yeni önlemlere göre, son 28 gün içinde İran, Irak, Güney Kore, Çin, İtalya,  Almanya, Fransa, İspanya ve Avusturya'ya seyahat eden kişilerin Gürcistan'a girişinlerine en az 14 gün izin verilmemektedir.
Kaynak: Tiflis Ticaret Müşavirliği 
 
Hırvatistan 21.04.2020 Hırvat Hükümeti 18 Nisan tarihinde, Hırvatistan'daki transit operasyonlar için uygulanan konvoy yöntemini kaldırma kararı aldı.
Kaynak: Hırvatistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı
31.03.2020 tarihinde güncellendi
Hırvat Makamları ile gerçekleştirilen son görüşmelere istinaden (25 & 26 Mart) mevcut durum aşağıdaki gibidir:
· Avrupa Komisyonu tarafından tanımlanan "yeşil hatlar" kullanılırken sınır kapılarından geçişlerde herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Yeşil hatlar hem transit (50 kamyonluk konvoylarla) geçişlere hem de tırların Hırvatistan'da yük boşaltmasına açıktır,
· Taşıma evrakları ile ilgili olarak Hırvatistan, uygulanabilecek esnekliklere ilişkin  Avrupa Komisyonu ile takip ve iletişim halindedir,
· Konvoylar, Slovenya sınır kapılarında Avusturya ve İtalya ile oluşturulmuştur. Transit taşınan mallar için, Hırvatistan sınırından bir sonraki hedef ülkenin sınırına kadar hala ülke içindeki konvoy sürmeye devam etmektedir,
· Hırvatistan'a teslim edilen mallar için konvoy bulunmamaktadır,
İlgili Hırvat makamının irtibat noktası: uprava.infrastruktura@mmpi.hr
Kaynak: Hırvatistan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
 
İtalya 21.04.2020 Roma Ticaret Müşavirliği tarafından iletilen bilgilendirmeye istinaden, Covid 19  önlemleri kapsamında 10 Nisan 2020 tarihli İtalya Başbakanlık kararnamesi ile uluslararası yük taşımacılığı yapan  tır sürücülerinin doldurması gereken İtalya Ulaştırma Bakanlığı'nın yayımladığı formun İngilizce versiyonu aşağıda yer almaktadır:
http://www.mit.gov.it/sites/default/files/media/documentazione/2020-04/LAST%20unofficial%20courtesy%20translation%20into%20English%20%286%29.p
İngilizce form esas itibariyle firmaların formu doldururken anlayabilmeleri için İtalya Ulaştırma Bakanlığınca nezaketen hazırlanmış yardımcı bir belge olup, talep edilen şey,  formun İtalyancasının doldurulup ibraz edilmesidir 
İtalyanca versiyonu için Ulaştırma Bakanlığı linki:
http://www.mit.gov.it/sites/default/files/media/documentazione/2020-04/14%20APR.%20MODELLO%20DICHIARAZIONE%20CONDUCENTI.pdf
Anılan formun doldurulması İtalya'da kayıtlı bir ofisi olmayan şirketler için geçerlidir.
İtalya'da kayıtlı bir ofisleri olan firmalar için ise İçişleri bakanlığının formunu doldurmuş olmaları yeterlidir . 
https://www.interno.gov.it/sites/default/files/allegati/nuovo_modello_autodichiarazione_26.03.2020_editabile.pdf
Ancak Koruma önlemleri ve ticarette gizli engellerin arttığı bu dönemlerde her iki formunda doldurulmuş olmasını daha önceki iletişimlerimizde olduğu gibi tavsiye etmeye devam ediyoruz . 
10 Nisan 2020 tarihli İtalya Başbakanlık Kararnamesinin uluslararası yük taşımacıları ilgilendiren 5. Madde paragraf 5 ve 7 de belirtilen hükümlerde özetle :
 
"10 Nisan 2020 tarihli İtalya Başbakanlık Kararnamesi ile İtalya'da karayolu taşımacılığına ilişkin bazı önlemler alınmış ve tır şoförlerine yönelik uygulamalar düzenlenmiştir.
Bahse konu Kararname ile İtalya'ya giriş yapan uluslararası yük taşıyan sürücülerin, bağlı oldukları şirketlerinin İtalya'da kayıtlı bir ofisi bulunmaması durumunda, 14 günlük kişisel tecrit uygulamasından muaf olacağı hükme bağlanmıştır.
Söz konusu sürücülerin, 72 saat içinde (gerekli durumlarda 48 saat daha uzatılması mümküdür) ülkeyi terk etmeleri yönünde bir düzenleme yapılmıştır.
Buna ilaveten, bu kişilerin Ulaştırma ve Sağlık Bakanlığının ortak hazırladığı beyanname formunu doldurmaları ve ülkeye girişlerinde yerel sağlık makamlarına bilgi vermeleri gerektiği düzenlenmiştir.
İtalya'dan transit geçenlerin de bahse konu beyannameyi doldurmaları, yerel sağlık birimine bilgi vermeleri ve 24 saat içinde (mücbir durumlarda 12 saat daha uzatılmaktadır) ülkeyi terk etmeleri zorunludur. Bu sürelerin aşılması halinde 14 gün boyunca karantina uygulanmaktadır.”
değinilmektedir. 
Kararnameye ulaşmak için lütfen tıklayınız: https://www.gazzettaufficiale.it/eli/id/2020/04/11/20A02179/sg
16.04.2020 tarihinde güncellendi  
İtalya Ulaştırma ve Altyapı Bakanı tarafından 15 Nisan tarihinde imzalanan kararname ile, belirtilen resmi tatil günlerini kapsayacak şekilde 7,5 ton üzeri yük taşıyan araçlar için ulusal trafik yasakları kaldırıldı: 19 Nisan, 25 Nisan, 26 Nisan, 1 Mayıs, 3 Mayıs.
İtalya'da uluslararası taşımacılık yapan araçlara yönelik tatil günlerindeki sürüş yasaklarının ise bir sonraki duyuruya kadar kaldırıldığı hatırlatılmıştır (Lütfen tıklayınız).
Kaynak: CONFETRA (Lütfen tıklayınız)
15.04.2020 tarihinde güncellendi  
Hükümet tarafından alınan önlemlerin 3 Mayıs tarihine kadar uzatıldığını beyan eden kararname 11 Nisan tarihinde Resmi Gazete'de yayımlandı. Bazı işletmelerin de açılmasına izin veren kararname için lütfen tıklayınız.
İtalyan makamları tarafından sınır geçiş noktalarındaki sürücüler için belirlenen irtibat noktaları listesi ayrıca güncellenmiştir. Güncellenen listeye ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: FIAP (Lütfen Tıklayınız)
13.04.2020 tarihinde güncellendi
İçişleri Bakanlığı tarafından, 7 Nisan'da İtalya merkezli olmayan ve İtalya'ya veya İtalya üzerinden uluslararası yük taşımacılığı yapan firmalar tarafından istihdam edilen personel için ilave talimatlar verildi. Söz konusu talimatlar 145/2020 sayılı Kararnamenin uygulanmasına ilişkindir.
İtalya'ya giren kişilerin aşağıdaki hususlara uyması gerekir:
- İtalya topraklarında transit geçiş 72 saati geçmemelidir. Özel ve gerekçelendirilmiş ihtiyaçlar için süre 48 saat daha uzatılabilir.
- İtalya'ya girişte sürücüler, yerel sağlık otoritesinin (ASL) önleme bölümüne ("Dipartimento di Prenvenzione”) girişini bildirmeli ve buradan indirilebilen usulüne uygun olarak doldurulmuş beyanını (İtalyanca için tıklayınız) sunmalıdır.
- Ayrıca, İtalya üzerinden transit geçiş yapan sürücülerin bildirim şartlarına uyması gerekir. Ülkede izin verilen kalma süresi 24 saati aşamaz, bu da özel ve haklı ihtiyaçlar durumunda 12 saat daha uzatılabilir.
Kaynak: FIAP & MIT (Lütfen tıklayınız)
07.04.2020 tarihinde güncellendi
7 Nisan tarihinde İtalya Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, 10 ila 14 Nisan tarihleri arasında 7,5 tondan daha ağır araçlar ile yük taşımacılığı için yerli trafik yasaklarını kaldıran kararnameyi imzaladı. Resmi duyuru metnine ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: İtalya Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
03.04.2020 tarihinde güncellendi 
1 Nisan'da İtalyan Başbakanı, yürürlükte olan tedbirlerin son uygulama tarihini uzatan yeni bir kararname açıkladı. Bu kapsamda, bahse konu önlemler 3 Nisan yerine 13 Nisan 2020 tarihine kadar geçerli olacaktır.
Kaynak: İtalyan Hükümeti 
24.03.2020 tarihinde güncellendi 
Sürücülerin ticari nedenlerle İtalya'da bulunduklarına dair, talepleri doğrultusunda İtalyan polis görevlilerine sunmak üzere; alınan önlemlerin farkında oldukları ve taşımaya ilişkin diğer hususları beyan ettikleri 17 Mart tarihli ekli bildiri yeniden güncellenmiş olup (Lütfen tıklayınız) taraflarınca doldurmaları önem arz etmektedir (İtalyanca bildiri dosyasına ulaşmak için lütfen tıklayınız).
İtalya'da kayıtlı ofisleri bulunmayan karayolu taşımacılarının sürücüleri tarafından kullanılması gereken beyan sayesinde sürücüler, 14 günlük karantina süresinden muaf tutulmakta, İtalya'da en fazla 72 saat kalabilmekte ve ihtiyaçlar dahilinde bu süre ek olarak 48 saat uzatılabilmektedir.

Diğer tüm yasal belgelere ek olarak, şoförlerin doldurması gereken beyan formu İtalya'ya girerken tamamlanmalı, bölgede kalındığı sürece sürüş yapmasa bile her zaman yanlarında taşınmalıdır. Kontroller sırasında polis tarafından temin edilen beyan formlarının yenileri hazırlanmalıdır. Bahse konu formlar, İtalya'ya varıştan itibaren en fazla 72 saat süreyle geçerli olup ek 48 saat daha kalınması halinde yeni bir tane hazırlanmalıdır.

Kaynak: FIAP (Lütfen tıklayınız) & İtalyan Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı (Lütfen tıklayınız)
23.03.2020 tarihinde güncellendi 
22 Mart 2020 tarihli Başbakanlık kararı (Lütfen tıklayınız) ile COVID-19'dan kaynaklanan durumun yönetimi hakkında acil önlemleri içeren 23 Şubat 2020 tarihli kanun hükmü yayınlanmıştır.
Madde 1.4 sayılı karar gereği faaliyetleri askıya alınan şirketlerin 25 Mart 2020 tarihine kadar stokları dahil olmak üzere gerekli sevkiyatlarını/faaliyetlerini tamamlaması beklenmektedir.
Söz konusu karar 23 Mart 2020 tarihinden itibaren 3 Nisan 2020 tarihine kadar geçerli olacak şekilde yürürlüğe girmektedir. Buna ek olarak, 11 Mart 2020 Başbakanlık Kararnamesi ve 20 Mart 2020'de yayınlanan Sağlık Bakanlığı kararları da 3 Nisan tarihine kadar uzatılmıştır.
Kararname içerisindeki EK-1'de belirtilenler haricinde, zorunlu olmayan tüm endüstriyel ve ticari üretim faaliyetleri askıya alınmaktadır. EK-1 içerisinde yer alan genel kurallar ile faaliyetlerine devam edebilecek üretim ve hizmetler belirlenmektedir (ATECO Kodları- https://www.istat.it/it/archivio/17888).
Bu nedenle, karayolu yük taşımacılığında görevli üyelerimizin, İtalya'daki müşterileri ile EK-1 de yer alan faaliyet kapsamında yer alıp almadıkları, bu nedenle çalışmaya devam edip etmeyecekleri hususlarında bilgi almaları ve doğrulamaları önem arz etmektedir.
EK-1'de yer alan bazı faaliyetler arasında; ahşap ambalaj malzemesi üretimi, atık toplama, işleme ve imha etme; malzemelerin geri kazanımı, araç bakım ve onarımı, araç parça ve aksesuarlarında ticaret, ulaşım araçlarının toptan ticareti, petrol ürünleri, yağlayıcılar ve ısıtma yakıtı toptan ticareti, kara taşımacılığı ve boru hattı taşımacılığı, denizyolu, su yolu taşımacılığı, havayolu taşımacılığı, depolama ve nakliye destek faaliyetleri, posta ve kurye hizmetleri ve ambalajlama (hem kendi hem de üçüncü taraflar adına).
Kaynak: FIAP
16.03.2020 tarihinde güncellendi
9 Mart 2020 Pazartesi akşamı yapılan basın toplantısında Başbakan Giuseppe Conte, daha önce Turuncu Bölge veya Korunan Bölge için belirlenen kuralları tüm ulusal bölgeye genişleten yeni bir hüküm - Başbakanlık Kararı -yayımlandığını duyurdu. Bu kararname, 10 Mart 2020 itibariyle ile yürürlüğe girdi. Başkan'a göre, tedbirin geçerliliği 3 Nisan 2020 tarihine kadar devam edecektir. 
Sivil Koruma, Hükümet tedbirinin lojistik zincir boyunca malların taşınması hususunda herhangi bir uygulanabilirliğinin bulunmadığını, böylece yük taşımaları amacıyla araçlar bölgelerde faaliyet gösterebileceğini duyurdu.
Kaynak: İtalya Dışişleri Bakanlığı
 
Almanya 17.04.2020 16 Nisan tarihinde, Almanya'nın Hamburg bölgesi, yük taşımacılarının Pazar günü ve tatil günlerindeki sürüş yasaklarından muafiyeti uygulamasını uzatmaya karar verdi. Muafiyetler 24 Haziran'a kadar geçerlidir.
IRU tarafından yayınlanan ve Almanya'da yürürlükte olan güncel muafiyet listesine ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: BGL
 
Almanya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Björn Grünewaelder, Berlin'de düzenlenen basın toplantısında, İçişleri Bakanı Horst Seehofer'in Fransa, Avusturya, İsviçre, Lüksemburg ve Danimarka sınırlarındaki kontrollerin süresini 4 Mayıs'a kadar uzatma kararını aldığını bildirdi.
Sınır kontrolleri kapsamında Alman vatandaşı olmayan veya Almanya'da oturma iznine sahip olmayanlar, geçerli bir sebebi bulunmadığı sürece ülkeye giriş yapamazken, mal ticareti veya çalışmak için sınırları geçmesi gerekenler ise bu uygulamadan istisna tutuluyor.
Kaynak: İçişleri Bakanlığı (Lütfen tıklayınız)
Pazar günü / tatil günlerine ilişkin yol yasakları güncellendi. Listeye ulaşmak için lütfen tıklayınız (değişiklikler italikle belirtilmiştir).
Kaynak: BGL
19.03.2020 tarihinde yayınlandı 
TIR Şoförleri için vize başvurularının kabulünün, Ankara Büyükelçiliğinin talimatı doğrultusunda bir sonraki duyuruya kadar durdurulduğu ifade edilmiştir.
17.03.2020 tarihinde yayınlandı
Federal İçişleri Bakanlığınca yapılan açıklamada Almanya Federal Cumhuriyeti 16 Mart 2020 Pazartesi saat 08.00'den itibaren Fransa, Avusturya, Danimarka, Lüksemburg ve İsviçre'ye kara yolundan geçişlerde kısıtlamalar getirdiğini duyurmuş olup, tedarik zincirinin işbu uygulamadan etkilenmeyeceğini bildirmiştir.
Kaynak: Berlin Büyükelçiliği
Almanya'nın uluslararası taşımacılığı ilgilendiren güncel COVID-19 düzenlemelerine https://www.bmvi.de/SharedDocs/DE/Artikel/LF/coronavirus-anordnung.html sitesinden ulaşılabilir. 
 
İtalya 16.04.2020 İtalya Ulaştırma ve Altyapı Bakanı tarafından 15 Nisan tarihinde imzalanan kararname ile, belirtilen resmi tatil günlerini kapsayacak şekilde 7,5 ton üzeri yük taşıyan araçlar için ulusal trafik yasakları kaldırıldı: 19 Nisan, 25 Nisan, 26 Nisan, 1 Mayıs, 3 Mayıs.
İtalya'da uluslararası taşımacılık yapan araçlara yönelik tatil günlerindeki sürüş yasaklarının ise bir sonraki duyuruya kadar kaldırıldığı hatırlatılmıştır (Lütfen tıklayınız).
Kaynak: CONFETRA (Lütfen tıklayınız)
 
Hükümet tarafından alınan önlemlerin 3 Mayıs tarihine kadar uzatıldığını beyan eden kararname 11 Nisan tarihinde Resmi Gazete'de yayımlandı. Bazı işletmelerin de açılmasına izin veren kararname için lütfen tıklayınız.
İtalyan makamları tarafından sınır geçiş noktalarındaki sürücüler için belirlenen irtibat noktaları listesi ayrıca güncellenmiştir. Güncellenen listeye ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: FIAP (Lütfen Tıklayınız)
 
İçişleri Bakanlığı tarafından, 7 Nisan'da İtalya merkezli olmayan ve İtalya'ya veya İtalya üzerinden uluslararası yük taşımacılığı yapan firmalar tarafından istihdam edilen personel için ilave talimatlar verildi. Söz konusu talimatlar 145/2020 sayılı Kararnamenin uygulanmasına ilişkindir.
İtalya'ya giren kişilerin aşağıdaki hususlara uyması gerekir:
- İtalya topraklarında transit geçiş 72 saati geçmemelidir. Özel ve gerekçelendirilmiş ihtiyaçlar için süre 48 saat daha uzatılabilir.
- İtalya'ya girişte sürücüler, yerel sağlık otoritesinin (ASL) önleme bölümüne ("Dipartimento di Prenvenzione”) girişini bildirmeli ve buradan indirilebilen usulüne uygun olarak doldurulmuş beyanını (İtalyanca için tıklayınız, İngilizce çevirisi için tıklayınız) sunmalıdır.
- Ayrıca, İtalya üzerinden transit geçiş yapan sürücülerin bildirim şartlarına uyması gerekir. Ülkede izin verilen kalma süresi 24 saati aşamaz, bu da özel ve haklı ihtiyaçlar durumunda 12 saat daha uzatılabilir.
Bakanlık departmanı şu anda her sınır geçiş noktasının temas noktalarını belirlemektedir. Değişiklikler yapıldıkça güncellenmekte olup listeye ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: FIAP & MIT (Lütfen tıklayınız)
07.04.2020 tarihinde güncellendi
7 Nisan tarihinde İtalya Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, 10 ila 14 Nisan tarihleri arasında 7,5 tondan daha ağır mallar için yerli trafik yasaklarını kaldıran kararnameyi imzaladı. Resmi duyuru metnine ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: İtalya Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
03.04.2020 tarihinde güncellendi 
1 Nisan'da İtalyan Başbakanı, yürürlükte olan tedbirlerin son uygulama tarihini uzatan yeni bir kararname açıkladı. Bu kapsamda, bahse konu önlemler 3 Nisan yerine 13 Nisan 2020 tarihine kadar geçerli olacaktır.
Kaynak: İtalyan Hükümeti 
24.03.2020 tarihinde güncellendi 
Sürücülerin ticari nedenlerle İtalya'da bulunduklarına dair, talepleri doğrultusunda İtalyan polis görevlilerine sunmak üzere; alınan önlemlerin farkında oldukları ve taşımaya ilişkin diğer hususları beyan ettikleri 17 Mart tarihli ekli bildiri yeniden güncellenmiş olup (Lütfen tıklayınız) taraflarınca doldurmaları önem arz etmektedir (İtalyanca bildiri dosyasına ulaşmak için lütfen tıklayınız).
İtalya'da kayıtlı ofisleri bulunmayan karayolu taşımacılarının sürücüleri tarafından kullanılması gereken beyan sayesinde sürücüler, 14 günlük karantina süresinden muaf tutulmakta, İtalya'da en fazla 72 saat kalabilmekte ve ihtiyaçlar dahilinde bu süre ek olarak 48 saat uzatılabilmektedir.

Diğer tüm yasal belgelere ek olarak, şoförlerin doldurması gereken beyan formu İtalya'ya girerken tamamlanmalı, bölgede kalındığı sürece sürüş yapmasa bile her zaman yanlarında taşınmalıdır. Kontroller sırasında polis tarafından temin edilen beyan formlarının yenileri hazırlanmalıdır. Bahse konu formlar, İtalya'ya varıştan itibaren en fazla 72 saat süreyle geçerli olup ek 48 saat daha kalınması halinde yeni bir tane hazırlanmalıdır.

Kaynak: FIAP (Lütfen tıklayınız) & İtalyan Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı (Lütfen tıklayınız)
23.03.2020 tarihinde güncellendi 
22 Mart 2020 tarihli Başbakanlık kararı (Lütfen tıklayınız) ile COVID-19'dan kaynaklanan durumun yönetimi hakkında acil önlemleri içeren 23 Şubat 2020 tarihli kanun hükmü yayınlanmıştır.
Madde 1.4 sayılı karar gereği faaliyetleri askıya alınan şirketlerin 25 Mart 2020 tarihine kadar stokları dahil olmak üzere gerekli sevkiyatlarını/faaliyetlerini tamamlaması beklenmektedir.
Söz konusu karar 23 Mart 2020 tarihinden itibaren 3 Nisan 2020 tarihine kadar geçerli olacak şekilde yürürlüğe girmektedir. Buna ek olarak, 11 Mart 2020 Başbakanlık Kararnamesi ve 20 Mart 2020'de yayınlanan Sağlık Bakanlığı kararları da 3 Nisan tarihine kadar uzatılmıştır.
Kararname içerisindeki EK-1'de belirtilenler haricinde, zorunlu olmayan tüm endüstriyel ve ticari üretim faaliyetleri askıya alınmaktadır. EK-1 içerisinde yer alan genel kurallar ile faaliyetlerine devam edebilecek üretim ve hizmetler belirlenmektedir (ATECO Kodları- https://www.istat.it/it/archivio/17888).
Bu nedenle, karayolu yük taşımacılığında görevli üyelerimizin, İtalya'daki müşterileri ile EK-1 de yer alan faaliyet kapsamında yer alıp almadıkları, bu nedenle çalışmaya devam edip etmeyecekleri hususlarında bilgi almaları ve doğrulamaları önem arz etmektedir.
EK-1'de yer alan bazı faaliyetler arasında; ahşap ambalaj malzemesi üretimi, atık toplama, işleme ve imha etme; malzemelerin geri kazanımı, araç bakım ve onarımı, araç parça ve aksesuarlarında ticaret, ulaşım araçlarının toptan ticareti, petrol ürünleri, yağlayıcılar ve ısıtma yakıtı toptan ticareti, kara taşımacılığı ve boru hattı taşımacılığı, denizyolu, su yolu taşımacılığı, havayolu taşımacılığı, depolama ve nakliye destek faaliyetleri, posta ve kurye hizmetleri ve ambalajlama (hem kendi hem de üçüncü taraflar adına).
Kaynak: FIAP
16.03.2020 tarihinde güncellendi
9 Mart 2020 Pazartesi akşamı yapılan basın toplantısında Başbakan Giuseppe Conte, daha önce Turuncu Bölge veya Korunan Bölge için belirlenen kuralları tüm ulusal bölgeye genişleten yeni bir hüküm - Başbakanlık Kararı -yayımlandığını duyurdu. Bu kararname, 10 Mart 2020 itibariyle ile yürürlüğe girdi. Başkan'a göre, tedbirin geçerliliği 3 Nisan 2020 tarihine kadar devam edecektir. 
Sivil Koruma, Hükümet tedbirinin lojistik zincir boyunca malların taşınması hususunda herhangi bir uygulanabilirliğinin bulunmadığını, böylece yük taşımaları amacıyla araçlar bölgelerde faaliyet gösterebileceğini duyurdu.
Kaynak: İtalya Dışişleri Bakanlığı
 
Çin 16.04.2020 14 Nisan tarihinde, Kırgızistan sınırındaki Irkeshtam sınır geçiş noktası yük taşımacılığına yeniden açıldı. Yabancı kamyonlarla her iki ülkeye giren mallar yerli sürücüler tarafından sürülen yerli araçlar ile boşaltılmalı ve yüklenmelidir.
Yolcu taşımacılığı yasaklanmış durumdadır.
Kaynak: Irkeshtam Gümrükleri
27.03.2020 tarihinde güncellendi
Çin tarafından yabancı uyruklu kişilerin ülkeye alınmamasına ilişkin duyuru kapsamında uluslararası taşımacılıkta görev alan tır şoförlerine C tipi vize verilmesi neticesinde muaf tutuldukları belirtilmektedir (Lütfen tıklayınız).
Çin Devlet Konseyi tarafından uluslararası karayolu taşımacılığına ilişkin yayınlanan diğer hususlara ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: Dışişleri Bakanlığı, Ulusal Göç İdaresi, China Daily
 
     
Sırbistan 16.04.2020 Slovenya Dışişleri Bakanlığının dün (14 Nisan) Lübliyana Büyükelçiliğimize ilettiği bir Nota'da, Slovenya'ya giriş yapan temel ihtiyaç maddelerinin sınır kapılarından geçişine ilişkin Slovenya İçişleri Bakanlığının uygulaması aktarılmaktadır. AB Komisyonu'nun koronavirüs salgını çerçevesinde AB çapında mal taşımacılığının sürdürülmesine yönelik "Yeşil Hat" uygulaması doğrultusunda yapılan düzenlemelere yer verilmektedir.
Bu kapsamda özetle, ilaçlar, tıbbi malzemeler, bozulabilir ürünler, canlı hayvanlar, kişisel korunma ürünleri ve insani yardım malzemeleri "temel ihtiyaç maddeleri" olarak tanımlanmakta, bu malların Slovenya-Avusturya arasındaki Karavanke ve Sentilj sınır kapıları, Slovenya-İtalya arasındaki Fernetici ve Vrtojba sınır kapıları ile Slovenya-Hırvatistan arasındaki Starod, Obrezje ve Gruskovje sınır kapılarından öncelikli olarak geçebileceği belirtilmekte, taşıtlar sınır kapılarına geldiklerinde nakliyat şirketleri tarafından hazırlanan belgelerin bu kapsamda polis tarafından inceleneceği ve diğer sınır kapılarında ise standart geçişlerin süreceği belirtilmektedir.
Kaynak: Dışişleri Bakanlığı
 
Sırbistan'In Ankara Büyükelçiliğinden alınan Nota'da, Sırbistan'dan transit geçen tırların, yalnızca haritada belirtilmiş olan benzin istasyonlarında durabilecekleri kaydedilmektedir.
Kaynak: Dışişleri Bakanlığı
Sırbistan Cumhuriyeti tarafından geçici olarak kapatılmış olan sınır geçişleri listesi için; lütfen tıklayınız.
Kaynak: CCIS - AT
03.04.2020 tarihinde güncellendi
COVID-19 salgının yayılmasının önlenmesi amacıyla Sırbistan Hükümeti tarafından daha önce başlatılan, Sırbistan üzerinden transit geçiş yapan TIR'ların polis eskortu eşliğinde (20'li-30'lu gruplar halinde) bir sınır kapısından diğerine gitmesi uygulaması 2 Nisan 2020 tarihi itibariyle, uluslararası ticarete konu malların nihai müşterilere daha hızlı taşınmasının sağlanması amacıyla kaldırılmıştır. Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve İnşaat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Zorana Mihajloviç yaptığı açıklamada, Bakanlıklarının aynı öneriyi başta Slovenya ve Hırvatistan olmak üzere bölgedeki muhataplarına da ilettiğini, böylece Sırbistan vatandaşlarının yanı sıra çevredeki diğer ülkelerin de özellikle gıda maddeleri olmak üzere tüm ürünlere daha hızlı erişiminin sağlanacağını belirtmiştir. Başbakan Yardımcısı açıklamasında ayrıca, transit geçişler için güzergahların belirlendiğini ve Maden ve Enerji Bakanlığı ile bu güzergâh üzerinde TIR'ların durabileceği toplam dokuz benzin istasyonunun ayrıldığını ifade etmiştir. 24 saat çalışacak olan söz konusu benzin istasyonları, "TRANSIT" işareti ile işaretlenecektir. Ayrıca, bahsi geçen benzin istasyonlarının yerlerini ve güzergahın tamamını Sırbistan haritası içinde gösteren broşürler basılacaktır.
 Konuya ilişkin açıklamaya Sırbistan Hükümetinin https://www.srbija.gov.rs/vest/en/153155/cargo-transit-without-police-escort-as-of-today.php web sayfasından ulaşılabilmektedir.
 
Bu kapsamda, Türk lojistik firmalarımızın gerek Sırbistan üzerinden transit geçişleri, gerekse de Sırbistan'a mal taşımaları hususunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Şoförlerin gümrük kapılarında sadece sağlık kontrolünden geçirildiği bilinmektedir.
Kaynak: Belgrad Ticaret Müşavirliği
16.03.2020 tarihinde güncellendi 
Sırbistan Hükümeti tarafından COVID-19'un yayılmasının önlenmesi amacıyla Belgrad Büyükelçiliği web sitesinden yayınlanan ve 14 Mart 2020 tarihi itibarıyla alınan kararlar aşağıda sunulmuştur:
*Fransa, Almanya, Slovenya, Avusturya, İspanya, Yunanistan ve İsviçre'den gelen ve Sırbistan vatandaşı olmayan tüm şahısların Sırbistan'a girişleri veya Sırbistan'dan geçişleri geçici olarak yasaklanacak veya sınırlanacaktır.
*Çin Halk Cumhuriyeti'nde ve Güney Kore'de ikamet etmiş yabancıların Sırbistan'a geçici giriş yasağı devam edecektir. Bu yasak özellikle Çin'in Hubei Eyaleti ile Güney Kore'nin Daegu şehrini ve Kuzey Gueonhsang Bölgesi'ni kapsamaktadır.
*İtalya'da, İran'da ve Romanya'da kalan yabancı uyrukluların Sırbistan'a giriş yasağı da devam edecektir.
*Hükümet tarafından temel bazı gıda maddelerinin ve hijyen ürünlerinin ihracatının geçici olarak yasaklanması kararı alınmıştır.
Söz konusu kararlara Sırbistan Hükümetinin aşağıda bağlantı adresi sunulan İngilizce internet sayfasından da ulaşılabilmektedir:
https://www.srbija.gov.rs/vest/en/151338/temporary-ban-on-entry-from-certain-countries.php
Karayolu ile Sırbistan üzeri transit taşımalarda, araçların Sırbistan topraklarına girdiği ancan itibaren kalış sürelerinin 12 saat ile sınırlandırılması şartıyla bahse konu araçların geçişine izin verileceği belirtilmektedir. Detaylara ulaşmak için lütfen tıklayınız.​ Belirtilenlerin haricinde, Türkiye Sırbistan Büyükelçiliği'ne gelen bilgilendirmeye göre; halihazırda Sırbistan'da Türk taşımacılar tarafından malların karayoluyla taşınmasıyla ilgili olarak  herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Sırbistan sınır kapılarında Türk TIR şoförlerine ilişkin uygulamalara dair Derneğimiz çalışmaları devam etmektedir. 
Diğer yandan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksander Vuçiç, 15 Mart (yerel saat 20:00'de) akşamı itibariyle olağanüstü hal ilan edildiğini ifade etmektedir, detaylara ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: Sırbistan Ticaret Müşavirliği
 
Moldova 09.04.2020 7 Nisan 2020'den itibaren Criva-Mamaliga ve Mirnoe-Tabaki  sınır geçiş noktaları yolcu ve eşya trafiğine kapalıdır.
7 Nisan'dan itibaren açık sınır geçiş noktaları:
Moldova-Romanya sınırı
 • Leușeni (MD) - Albița (RO)
 • Sculeni (MD) - Sculeni (RO)
 • Giurgiulești (MD) - Galați (RO)
Moldova-Ukrayna sınırı
 • Otaci (MD) - Moghilev-Podolsk (UA)
 • Giurgiuleşti (MD) - Reni (UA)
 • Palanca (MD) - Maiaki-Udobnoe (UA)
 • Tudora (MD) - Starokazacie (UA)
10 Nisan'a kadar Otaci - Moghilev-Podolsk'tan Moldova'ya giren römork veya yarı römorklu araçların hareketinin yol çalışmaları nedeniyle kısıtlı olacağı belirtilmektedir.
Kaynak : IRU
 
Suudi Arabistan 09.04.2020 Sadece gıda, tıbbi ve askeri malzemeler gibi gerekli malların taşınmasına izin verilmektedir. Önemli sınırlandırma önlemleri uygulanmaktadır ve 15: 00-06: 00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanmaktadır ancak yasak görevli sürücüler gibi özel yetkiye sahip kişiler için bu uygulama geçerli değildir. Konteynerler, Liman Başkanlığı'nın talimatı ile Suudi Limanlarına vardıklarında özel malzemelerle dezenfekte edilir.
Aşağıdaki ülkelerden gelen vatandaşların Suudi Limanlarından girmeleri yasaktır (14.03.2020 tarihli Liman Otoritesi Kararı): Çin, BAE, Kuveyt, Bahreyn, Mısır, Lübnan, Suriye, Irak, Güney Kore, Umman, Sudan, AB, İsviçre, Türkiye, Hindistan, Pakistan, Eritre, Etiyopya, Kenya, Sri Lanka, Cibuti, Somali ve Filipinler.
Kaynak : IRU
 
Mısır 09.04.2020 İthalat ve transit mallar için herhangi bir kısıtlama yoktur. Tek kısıtlama, virüslerin tedavisi için gerekli olan maskeler ve oksijen makineleri gibi tıbbi malzemelerin ihraç edilmesidir. Mısır'daki Safaga Limanı'ndan KSA'daki Dhiba Limanı'na hareketlerle ilgili olarak, Suudi Liman İdaresi, Mısır'dan sürücülerin Suudi Limanlarına inmesine izin vermemekte, sadece yerli şoförü olan Suudi kamyonların yerel ithalatçılar ile koordineli olarak yükü almasına izin verilmektedir. Sudan Ulaştırma Bakanlığı, Mısır kamyonlarına taşınan Sudan ihracatı dışında, Mısır ile معبر أشكيت (Achkit) sınır kapısının tamamen kapatılması talimatını vermiştir. (31 Mart 2020 tarihli karar)
Kaynak : IRU
 
Fransa 09.04.2020 7 Nisan tarihinde, Fransa İçişleri Bakanlığı, insanların uluslararası hareketlerini gerekçelendirmek üzere kullanması gereken ek bir sertifika yayınlamış olup sertifikanın üç tipi (hangi seyahat türüne göre kullanılacağına göre) bulunmaktadır. Sertifikanın üç varyasyonu aşağıdaki durumları kapsar ve buradan indirilebilir:
- Fransa anakarasından Fransız denizaşırı bölgelerine seyahat,
- Yurt dışından Fransa anakarasına seyahat,
- Yurtdışından Fransız denizaşırı bölgelerine seyahat,
Ulusal dernekler ve yetkili makamlarla yapılan kapsamlı tartışmaların ardından, IRU, şirketlerden yukarıdaki sertifikalardan birine ek olarak sürücülerinde; herhangi bir hareketi kanıtlayan belge ("attestation de déplacement”) ve profesyoneller için sertifikayı ("Justificatif de déplacement professionnel”) bulundurmasını tavsiye eder. Formlar yukarıdaki köprüye tıklayarak hem Fransızca hem de İngilizce olarak indirilebilir. İşlemlere başlamadan önce sürücüye usulüne uygun olarak doldurulmuş formlar verilmelidir; sürücü onları sınırda sunmalıdır.
Sertifikalar üzerindeki kontrollerin 8 Nisan tarihi saat 00:00 itibariyle başladığı ifade edildi.
Kaynak: FNTR, AFTRI (Lütfen tıklayınız)
23.03.2020 tarihinde güncellendi
Fransız Hükümeti tarafından açık olan ve çeşitli hizmetleri sunan servis istasyonlarını bildirmek üzere bir harita yayınlanmıştır. Bu harita aynı zamanda araçlar için hangi teknik servislerin açık olduğu hakkında da bilgi vermektedir.
Ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: AFTRI
23.03.2020 tarihinde güncellendi
20 Mart'ta yayınlanan kararnamaye istinaden (Lütfen tıklayınız), IRU tarafından temin edinilen resmi yanıt ve Fransız muadil derneklerinden alınan onayları takiben, Fransa'da gerçekleştirilen taşımalarda, minimum bir metre kuralına uyulduğu takdirde, tır kabininde iki sürücüden oluşan bir mürettebata izin verildiği duyurulmaktadır (ancak üç kişilik bir mürettebata izin verilmemektedir).
Kaynak: AFTRI ve FNTR (Lütfen tıklayınız)
23.03.2020 tarihinde güncellendi
DFDS tarafından gerçekleştirilen duyuru kapsamında, ihracattaki yük azlığı nedeniyle 22.03.2020 Pazar günü yapılması planlanan Yalova-Sete seferi iptal edilmiştir.
İlk Yalova-Sete seferi 25.03.2020 Çarşamba gecesi yapılacaktır.
Sete-Yalova seferleri için ise önümüzdeki hafta kalkışları aşağıdaki gibi planlanmaktadır:
 - 23.03.2020 Pazartesi
 - 26.03.2020 Perşembe
 - 30.03.2020 Pazartesi
Kaynak: DFDS
 
21.03.2020 tarihinde güncellendi
IRU, gereksiz cezalardan kaçınmak adına bir önceki duyuruda bahse konu sürücü beyanının (lütfen tıklayınız), profesyonel sürücüler tarafından doldurulmasını tavsiye etmeye devam etmektedir.

20 Mart 2020'de Fransız Hükümeti yolcu taşımacılığı ve karayolu yük taşımacılığı için bir dizi ek gereklilik yayınlamıştır:
- Karayolu yük taşımacılığı (koşullar yükleme ve boşaltma noktalarındaki sürücüler ve personel için geçerlidir):
o Sosyal mesafe kurallarına uyulmalıdır.
o Suya erişimin olmadığı yerlerde, dezenfektan jel hazır bulundurulmalıdır.
o Sözleşme imzalanırken kişisel temasa izin verilmemelidir.
o Mallar yalnızca nakliye belgesinde belirtilen yerde teslim edilebilir.
o Eve teslim sadece malları kapıda bırakarak mümkündür. Müşteri ile fiziksel temasa izin verilmez.
o Teslimatla ilgili şikayetler için gecikmeler belirlenmiştir.
Kaynak: Fransız Hükümeti, FNTR ve AFTRI (Lütfen tıklayınız)
 
19.03.2020 tarihinde güncellendi 
Vize başvuruları kabul edilmemektedir 
Fransa'da olağanüstü hal ilan edilmesi sonrasında tedarik zincirinin sürekliliğini sağlamak amacıyla Fransa taşımacılık dernekleri tarafından  taşımacılık sektörü için operasyonları zorunlu olan kişiler için bir belge oluşturuldu.
Fransa Derneği FNTR , Fransa'da çalışan sürücülere bu özel belgeyi doldurmalarını tavsiye etmektedir. Bu form şirket ve sürücü hakkında bilgiler içermektedir ve 16 Mart'ta tedarik zincirinin sürekliliğinin garantiye alınması için karayolu taşımacılığına izin veren kararnameye atıfta bulunulmaktadır.
Bu belgeye ulaşmak için tıklayınız (pdf).
Kaynak: Transinfo
Cumhurbaşkanı Macron, bugün 12:00'den sonra  en az 15 gün sokağa çıkma yasağı ilan etmiştir. Sadece; 1-Market, 2- Sağlık, 3- Evden verilemeyen hizmetler ile ilgili işyeri çıkışlarına "yazılı gerekçe" ile izin vardır. Bu çerçevede turistik amaçlı giriş olamayacağı anlaşılmaktadır.
Diğer taraftan, Macron AB üyesi olmayan ve Schengen dışında kalan ülkelere sınırların kapatılacağını, AB ve AB dışı ülkeler arasında 30 gün seyahat yapılmayacağını açıklamıştır. Tedbirin sağlık  gerekçeli olması nedeniyle kararın kişilere yönelik olduğu anlaşılmaktadır.
Ayrıca basından tespit edildiği ve sürekli güncellenen bilgiler çerçevesinde, AB ülkelerinin kendi aralarındaki geçişlerle ilgili çeşitli kararlar alınmaktadır;
Kaynak: Paris Büyükelçiliği 
 
İsviçre 08.04.2020 1 Nisan tarihinde İsviçre Federal Adalet Bakanlığı sınır kontrollerinin 24 Nisan'a kadar uzatıldığını bildirdi. Uzatma, ayrı ayrı uzatılan Fransa, İtalya, İspanya, Avusturya ve Almanya ile kara ve hava sınırları dışında tüm Schengen eyaletleriyle sınırları içerir. Lihtenştayn Prensliği ile olan sınırlar da bu hükümden muaftır.
Bu nedenle sınır kontrollerinin mevcut süresi aşağıdaki gibidir:
Lihtenştayn ile olan hava sınırları hariç tüm hava sınırları:
25 Mart 2020 - 24 Nisan 2020
İspanya, İtalya, Fransa, Almanya ve Avusturya ile hava sınırları:
18 Mart 2020-17 Nisan 2020
Fransa, Almanya ve Avusturya ile kara sınırları:
16 Mart - 15 Nisan 2020
İtalya ile kara sınırı:
13 Mart - 12 Nisan 2020
Kaynak: İsviçre Federal Adalet Bakanlığı ve Avrupa Komisyonu (Lütfen Tıklayınız)
19.03.2020 tarihinde güncellendi
Vize başvuruları kabul edilmemektedir http://icons.iconarchive.com/icons/aha-soft/large-time/32/Alarm-clock-icon.png
İtalya ve İsviçre arasındaki sınırdan geçişlerin taşıtlara açık olduğuna dair İsviçre tarafından yapılan açıklama İtalya tarafından da doğrulandı. İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio bunu mevkidaşı olan Ignazio Cassis'e bir telefon görüşmesinde açıkladı. İtalya dışişleri bakanı bu haberi bir basın bülteninde doğruladı. Tüm çalışanlar hem İtalya bölgeleri arasında hem de İsviçre ve İtalya arasında çalışmaya devam edebilirler.
https://www.eda.admin.ch/eda/de/home/das-eda/aktuell/newsuebersicht/2020/01/corona-virus.html
Kaynak: ASTAG
 
İsviçre 08.04.2020 Tunus'ta malların hareketi konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur; ancak ithalatçılar, iç düzenlemeler nedeniyle değil, dünya çapındaki durumdan dolayı mal ithalinde zorluklarla karşılaşmaktadır.
Maskeler ve oksijen makineleri gibi virüsün tedavisi için gerekli olan tıbbi malzemelerin ihraç edilmesi özel yetki gerektirir.
Görevdeki personelin sosyal mesafeyi sağlaması adına sınırdaki çalışmalar personel azaltılarak sürdürülmektedir. Personel, her hafta dönüşümlü olarak 2 vardiyada çalışır.
Libya ile olan sınırlar siyasi durum nedeniyle zaten kapalıdır, bu nedenle koronavirüs nedeniyle değil bölgedeki siyasi durum nedeniyle. genel olarak çok fazla yük hareketi yoktur.
Cezayir ile sınırlar her iki taraflı kapalıdır.
Kaynak: Tunus Gümrük Yetkilileri (Lütfen Tıklayınız)
 
İsviçre 08.04.2020 1 Nisan tarihinde İsviçre Federal Adalet Bakanlığı sınır kontrollerinin 24 Nisan'a kadar uzatıldığını bildirdi. Uzatma, ayrı ayrı uzatılan Fransa, İtalya, İspanya, Avusturya ve Almanya ile kara ve hava sınırları dışında tüm Schengen eyaletleriyle sınırları içerir. Lihtenştayn Prensliği ile olan sınırlar da bu hükümden muaftır.
Bu nedenle sınır kontrollerinin mevcut süresi aşağıdaki gibidir:
Lihtenştayn ile olan hava sınırları hariç tüm hava sınırları:
25 Mart 2020 - 24 Nisan 2020
İspanya, İtalya, Fransa, Almanya ve Avusturya ile hava sınırları:
18 Mart 2020-17 Nisan 2020
Fransa, Almanya ve Avusturya ile kara sınırları:
16 Mart - 15 Nisan 2020
İtalya ile kara sınırı:
13 Mart - 12 Nisan 2020
Kaynak: İsviçre Federal Adalet Bakanlığı ve Avrupa Komisyonu (Lütfen Tıklayınız)
19.03.2020 tarihinde güncellendi
Vize başvuruları kabul edilmemektedir http://icons.iconarchive.com/icons/aha-soft/large-time/32/Alarm-clock-icon.png
İtalya ve İsviçre arasındaki sınırdan geçişlerin taşıtlara açık olduğuna dair İsviçre tarafından yapılan açıklama İtalya tarafından da doğrulandı. İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio bunu mevkidaşı olan Ignazio Cassis'e bir telefon görüşmesinde açıkladı. İtalya dışişleri bakanı bu haberi bir basın bülteninde doğruladı. Tüm çalışanlar hem İtalya bölgeleri arasında hem de İsviçre ve İtalya arasında çalışmaya devam edebilirler.
https://www.eda.admin.ch/eda/de/home/das-eda/aktuell/newsuebersicht/2020/01/corona-virus.html
Kaynak: ASTAG
 
Tunus 08.04.2020 Tunus'ta malların hareketi konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur; ancak ithalatçılar, iç düzenlemeler nedeniyle değil, dünya çapındaki durumdan dolayı mal ithalinde zorluklarla karşılaşmaktadır.
Maskeler ve oksijen makineleri gibi virüsün tedavisi için gerekli olan tıbbi malzemelerin ihraç edilmesi özel yetki gerektirir.
Görevdeki personelin sosyal mesafeyi sağlaması adına sınırdaki çalışmalar personel azaltılarak sürdürülmektedir. Personel, her hafta dönüşümlü olarak 2 vardiyada çalışır.
Libya ile olan sınırlar siyasi durum nedeniyle zaten kapalıdır, bu nedenle koronavirüs nedeniyle değil bölgedeki siyasi durum nedeniyle. genel olarak çok fazla yük hareketi yoktur.
Cezayir ile sınırlar her iki taraflı kapalıdır.
Kaynak: Tunus Gümrük Yetkilileri (Lütfen Tıklayınız)
 
Yunanistan 04.04.2020 02 Nisan 2020 tarihinde Yunanistan'da yayınlanan Bakanlık Kararı ile 02.04.2020 ile 20.04.2020 tarihleri arasında geçerli olmak üzere yürülüğe konan karantina hükümlerinden; uluslararası taşımacılık operasyonu (transit veya ikili) sürdürmek üzere Yunanistan'a giriş yaban Türk tır şoförleri dahil yabancı tır şoförleri etkilenmeyecek olup herhangi bir kısıtlama olmaksızın yeni uluslararası taşımacılık operasyonları için Yunanistan'a dönebilecektir.
- Tüm uluslardan uluslararası taşımacılıkta (kara, hava, denizcilik) görev alan tüm kişiler, Yunanistan'a girdikten sonra, herhangi bir gecikme olmaksızın, ülke üzerinden transit geçiş yapmalı veya ülke içindeki nihai varış yerlerine gitmelidir.
Yunanlı tır şoförlerinin karantina sürelerine ilişkin unsurları da barındıran Bakanlık Kararı'nın tamamına ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: OFAE
01.04.2020 tarihinde güncellendi 
Yunanistan Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından 31 Mart 2020 tarihinde yapılan açıklamada, Paskalya (12 Nisan Pazar) ve Mayıs (1 Mayıs 2020) tatilleri sırasında tırların hareketine ilişkin uygulanan trafik yasaklarını askıya almaya karar verdi.
Kaynak: OFAE (Lütfen tıklayınız)
26.03.2020 tarihinde güncellendi 
Sürücülerin, Yunan topraklarında nakliye faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere bulunduklarını kanıtlamak için işverenlerinden, pasaport / kimlik ve CMR belgesine ek olarak bir onay formu sunması gerektiği ifade edilmektedir.
Söz konusu forma erişmek için lütfen tıklayınız.
Kaynak: OFAE
18.03.2020 tarihinde güncellendi
OFAE tarafından,Yunan-Kuzey Makedon (Evzoni-Bogorodica) sınır geçiş noktasındaki Evzoni Gümrük bürosu tarafından saat 22:00'dan 06:00'a kadar geçerli kısıtlamadan etil alkol, bozulabilir ürünler ve hijyen malzemeleri taşıyan tırların hariç tutulduğu iletilmiştir.
16.03.2020 tarihinde güncellendi
Yunan hükümeti, 15 Mart'ta Coronavirüsün yayılmasını sınırlamak için yeni olağanüstü önlemler alındığını duyurdu (COVID-19).
Yolcu taşımacılığı:
- Yunanistan, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile sınırlarını kapatmaya, İspanya'ya ve İspanya'dan uçuşları durdurmaya ve İtalya'ya / İtalya'dan yolcu gemisi hizmetini sonlandırmaya karar verdi. Yunan vatandaşlarının ve daimi sakinlerinin Arnavutluk ve Kuzey Makedonya'dan hala geçmelerine izin verileceği belirtildi,
- Yunan limanlarında yolcu gemilerine artık izin verilmeyecektir.
Yük taşımacılığı:
- Yük taşımacılığı bu tedbirlerden muaftır,
- İtalya'ya / İtalya'dan feribot güzergahları normal olarak yüklerin taşınması için çalışacaktır.
Buna ek olarak, Uluslararası yük taşımacılığı yapan tır şoförleri karantina hükümlerinden muaftır.
Kaynak: OFAE
 
Litvanya 04.04.2020 Litvanya Hükümeti'nin 16 Mart 00: 00'da yürürlüğe giren ülke çapındaki iki haftalık karantina planı, 13 Nisan'a kadar uzatıldı.
Bu kapsamda, uluslararası taşımacılıkta görevli tır şoförleri; yolculuk sırasında gerçekleştirdikleri durakları, amaçlarını ve sürelerini gösteren bir belge sunmalıdır.
Litvanya'ya giriş için açık bulunan sınır kapıları aşağıdaki gibidir:
Kalvarijos-Budzisko, Saločių-Grenstalės, Būtingės-Rucavos, Smėlynės-Medumės, Medininkų- Kamenyj Logo, Raigardo-Privalkos, Kybartų-Černyševskojės, Panemunės-Sovetsko, Kenos- Gudagojo, Šalčininkų-Benekainių, Mockavos-Trakiškių, Lazdijų-Ogrodnikų, Vilnius, Kaunas, Palanga, Šiauliai uluslararası havaalanları, Vilnius tren istasyonu ve Stasylai demiryolu sınır geçiş noktaları ve Klaipeda limanı.
Ticari ve/veya uluslararası yük taşımacılığı için ayrıca Stasylai-Benekainiai demiryolu ve Pagėgiai-Sovetsk demiryolu sınır kapıları kullanılabilmektedir. 
4 Nisan saat 00:00 itibariyle, Litvanya Ulaştırma Güvenliği İdaresi tarafından izin verilmedikçe, ulaştırma ve dışişleri bakanlıklarının onayına tabi olmak kaydıyla, Litvanya havalimanlarına çift yönlü yolcu uçuşları da yasaklanacaktır.
Kaynak: LINAVA (Lütfen tıklayınız)
 
Rusya 03.04.2020 Gürcistan-Rusya sınırından Rusya'ya girişlerde, Rus Makamları Covid 19 sebebiyle bir dizi önlem almıştır.
Rusya'ya giriş yapan TIR'lara aşağıdaki prosedürler uygulanacaktır.
Üyelerimizin bilgilerine sunarız.
 • Tüm TIR sürücülerinin maske ve eldivenleri olmalıdır!
 • Rus Makamları, bekleyen TIR'lardan konvoy oluşturacak ve konvoyun izinsiz durdurulması mümkün olmayacaktır.
 • Chmi vilayetinde yakıt alımı mümkün olacaktır, burada oluşturulacak konvoy ile seyahate devam edilerek Kuzey Osetya'dan çıkılacaktır.
-
Rusya Federasyonu tarafından alınan 27.03.2020 tarihli ve 763 sayılı Karara göre,  COVİD-19 koronavirüsün yayılmasının önlenmesi amacıyla Rus-Belarus sınırının kara kısmı da dahil  tüm sınır kapılarının (kara, yaya, demiryolu, nehir ve karma sınır kapıları) 30.03.2020 tarihinden itibaren geçici olarak kapatılmasının Kararının uygulanmasına yönelik olarak RF Federal Gümrük Servisi yetkilileri ile görüşülmüştür. RF FGS Resmi web sitesinden de yapılan açıklamaya göre, söz konusu Kararın uluslararası karayolu yük taşımacılığını durdurmayacağı ifade edilmiştir.
Ayrıca, Rusya Federasyonu'nda koronavirüs enfeksiyonunun yayılmasıyla mücadele etmeyi amaçlayan tedbirlerin uygulanması bağlamında dış ekonomik faaliyetin istikrarını sağlayacak yasal normların pratik uygulaması hakkında ilgili tarafların bilgilendirilmesi amacıyla aşağıda liste halinde belirtilen yardım hatları kurulmuştur.
Bölgesel Gümrükler
Merkezi Gümrük İdaresi
(903) 208-27-69
Kuzeybatı Gümrük İdaresi
(812) 640-83-76
Volga Gümrük İdaresi
(831) 296-02-85
Güney Gümrükleri
(863) 250-93-15
Kuzey Kafkasya Gümrük İdaresi
(87922) 9-54-37
Ural Gümrük İdaresi
(343) 359-52-11
Sibirya Gümrük İdaresi
(383) 319-90-91
Uzak Doğu Gümrükleri
(423) 265-11-83
Rusya FGS'ye doğrudan bağlı gümrük idareleri Moskova Bölgesel Gümrükleri
(499) 720-97-97
Merkezi Enerji Gümrükleri
(495) 637-45-01
Merkezi Tüketim Gümrükleri
(495) 915 81 27
Vnukovo Gümrükleri
(495) 285-65-48
Domodedovo Gümrükleri
(495) 276-06-43
Sheremetyevo Gümrükleri
(495) 538-73-67
Kaliningrad Bölgesel Gümrükleri
(4012) 60-90-06
--
Rusya Federasyonu'na Taşımacılıkta Önemli Hususlar için; Lütfen Tıklayınız
25 Mart'ta Rusya Devlet Başkanı ülkeye hitap etmiştir ve resmi olarak önümüzdeki hafta (28 Mart - 5 Nisan) Rusya'daki herkes için işsizlik haftası (çalışılmayacak hafta) ilan etmiştir. Yolcu taşımacılığı ve uluslararası karayolu taşımacılığı bu hükümden muaftır.
18 Mart 2020 tarihli Direktifle Rusya Federasyonu topraklarına giren herkes 14 gün boyunca karantina altına alınmalıdır ancak 23 Mart 2020 tarihinde yapılan açıklamaya göre;  uluslararası mal taşımacılığı yapan sürücüler bu durumdan muaftır. Ancak sürücülerin, bireysel koruyucu ekipmanlar giymeleri ve koruyucu hijyen kurallarına uymaları zorunludur.
İthalat
20 Mart tarihinden itibaren bir aylık süre için temel tüketim mallarının tedariğiyle ilgili kısıtlamalar (gümrük dahil) kaldırılmış olup, ithalatçılar ve büyük parekende zincirleri için "yeşil koridor” oluşturulmuştur. İlaç ve tıbbi ürünler gibi bazı malların ithalatında sıfır gümrük vergisi uygulanmaktadır.
http://government.ru/news/39221/
Ağırlık Kontrolü
Rusya Federasyonu Federal Taşımacılık Denetim Servisi (Rostransnadzor), 21 Mart - 25 Nisan 2020 tarihleri arasında, platform römorklar ve  tenteli yarı römorklarla taşınan temel gıda ve gıda harici tüketim mallarıyle ilgili (gıda maddeleri, bebek ürünleri, ilaçlar) ağırlık kontrollerinin askıya alındığını belirtmiştir.
Bu önlem, koronavirüs (Covid-19) enfeksiyonunun yayılmasının neden olduğu kötüleşen durumla ilgili olarak sürdürülebilir ekonomik kalkınmayı sağlamak için Rus Hükümeti Öncelikli önlemler (eylemler) Planıyla ilgilidir.
Ekip üyelerine sınırlamalar
Şu anda Rusya'da uluslararası taşımacılık operasyonlarına katılan ekiplerle ilgili herhangi bir kısıtlama getirilmemiştir.
Kaynak : IRU
--
Bahar Aylarında Uygulanan Trafik Kısıtlamaları Kaldırıldı
ASMAP'tan alınan bilgiye göre; Rusya Federasyonu'nda 16 Mart 2020'de yapılan toplantıda (Protokol No MX-P16-23pr) Rusya Federasyonu Başkan Yardımcısı M.V. Khusnullin, bölgesel ve yerel öneme sahip karayollarında bahar zamanında uygulanan trafik kısıtlamalarının 2020 yılında uygulanmaması kararının kabul edilmesi için Rusya Federasyonu'nun en yüksek organlarının Başkanlarına talimat vermiştir.
Protokole ulaşmak için;
https://www.asmap.ru/detail-news/vitse-premer-m-khusnullin-dal-poruchenie-otmenit-vesennie-ogranicheniya-dvizheniya
--
Rusya koronavirüs önlemi olarak sınırlarını yabancılara geçici olarak tümüyle kapattı. Başkaban Mişustin, yabancı ülke vatandaşlarının ülkeye girişini 18 Mart'tan 1 Mayıs'a kadar yasaklayan kararı imzaladı.
 
Yasağın istisnasına dair bir liste de yayınlandı: Diplomatlar, uçak mürettebatı, uluslararası taşımacılık şoförleri, resmi heyet üyeleri, diplomatik ve özel vize sahipleri, yakınlarının cenazesi için gelenler, Rusya'da daimi oturma izni olanlar.
Rusya ile Çin arasındaki taşımacılık ile ilgili olarak Rus sürücülerin sınıra yakın bir lojistik merkezinde mal almaları veya malları boşaltmaları ve aynı gün Rus topraklarına dönmeleri tavsiye edilmektedir.
Türkmenistan 02.04.2020 Türkmeistan'ın aldığı önlemler kapsamında, gümrük noktaları üzerinden gelmekte olan ve transit geçiş yapmakta olan uluslararası lojistik seferleri yapan yabancı TIR şoförlerinin ve TIR'ların Türkmenistan sınırlarından geçişleri 1 Mayıs 2020 tarihine kadar kısıtlanmıştır.
Türkmenistan'da sadece Römork değişim modeli ile ve Türkmen çekiciler ile taşımalar sürdürülebilmektedir.
--
Türkmen tarafınca, 24 Mart 2020 tarihinden itibaren Türkmenistan sınırında yeralan Garaboğaz ve Farap sınır kapısı üzerinden kara ulaştırması ile ülkeye getirilerek Türkmenistan'a giren ve Türkmenistan sınırlarından transit geçen yüklerin taşınmasının, Türkmen taşıyıcıları tarafından gerçekleştirilmesine karar verildiği,
Bahsekonu sınır kapılarına gelen yabancı ülke nakliyecilerine ait taşıtların dorselerinde bulunan yükün Türkmen taşıyıcılarına devredilmesinin, temassız teslim usulü ile Türkmen sınırında belirlenen özel yerlerde gerçekleştirileceği,
23 Mart 2020 (dahil) tarihine kadar Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı üzerinden gelen yabacı ülke yük araçlarının, dorselerini Türkmen taşıyıcıları tarafından Türkmenistan'a taşımak veya Türkmenistan sınırları içerisinden transit taşımak üzere Uluslararası Türkmenbaşı Limanı sınırları içerisinde özel olarak belirlenen yerlerde bırakabilecekleri, yabancı ülke yük araçları sahiplerinin, araçlarının sürücüleriyle birlikte deniz yolu vasıtasıyla ülkelerine dönüşlerini sağlamaları gerektiği,
24 Mart 2020 tarihinden itibaren Uluslararası Türkmenbaşı Limanına gelen transit dahil, her çeşit yükün, araçsız, sürücüsüz ve yüke eşlik eden kimse olmadan römork ile, gemi vasıtasıyla gönderilmesi gerektiği,
Türkmenistan sınırlarından geçen uluslararası ulaştırma-transit koridorlarının etkili bir şekilde faaliyet göstermesinin sağlanması amacıyla, kombine yük taşımacılığını (deniz ve kara yolu araçları) kullanmak kaydıyla yüklerin konteyner ve demiryolu vagonları ile taşınmasının tavsiye edildiği,
Kazakistan veya Özbekistan üzerinden yapılacak transit taşımalar için yine yüklerin Türkmen TIR'lar vasıtasıyla sınırlara kadar taşınacağını ve gümrük noktalarından transit taşımacılığın yapılacağı ülke TIR'larınca teslim alınacağı, bu şekilde yabancı ülke TIR'larının Türkmenistan'a girmeyeceği, Türkmen TIR'ların da Türkmenistan'dan çıkmayacağı,
Türkmenistan'a yönelik ikili ve transit taşımalara ilişkin konularda acil telefon hattı tesis edildiği (+99365647471-Aşkabat, +994502900301 - Bakü, +998712023210 /+9989012977455 - Taşkent),
Kaynak: Türmenistan Büyükelçiliği
 
Letonya 02.04.2020 Bakanlar Kurulu, 17 Mart tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yayınladığı kararın yanı sıra Ulaştırma Bakanlığı tarafından malların taşınmasına izin verildiği belirtilmektedir. Bununla birlikte, 18 Mart 2020 tarihinden itibaren Letonya'ya giren kişilerin aşağıdaki başvuru formunu doldurmaları ve Devlet Sınır Hizmetlerine teslim etmeleri gerektiği ifade edilmektedir:
- Kişinin "halka açık alanları ziyaret etmemeyi taahhüt ettiği” Letonya'dan transit geçişler dahil tüm yük taşıyıcılarını kapsayan form; LetoncaRusça ve İngilizce olarak mevcuttur. Tır parkları ve yakıt istasyonları bu önlemler kapsamında değerlendirilmemektedir.
Kaynak: LATVIJAS AUTO
 
Hırvatistan 31.03.2020 Hırvat Makamları ile gerçekleştirilen son görüşmelere istinaden (25 & 26 Mart) mevcut durum aşağıdaki gibidir:
· Avrupa Komisyonu tarafından tanımlanan "yeşil hatlar" kullanılırken sınır kapılarından geçişlerde herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Yeşil hatlar hem transit (50 kamyonluk konvoylarla) geçişlere hem de tırların Hırvatistan'da yük boşaltmasına açıktır,
· Taşıma evrakları ile ilgili olarak Hırvatistan, uygulanabilecek esnekliklere ilişkin  Avrupa Komisyonu ile takip ve iletişim halindedir,
· Konvoylar, Slovenya sınır kapılarında Avusturya ve İtalya ile oluşturulmuştur. Transit taşınan mallar için, Hırvatistan sınırından bir sonraki hedef ülkenin sınırına kadar hala ülke içindeki konvoy sürmeye devam etmektedir,
· Hırvatistan'a teslim edilen mallar için konvoy bulunmamaktadır,
İlgili Hırvat makamının irtibat noktası: uprava.infrastruktura@mmpi.hr
Kaynak: Hırvatistan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
16.03.2020 tarihinde güncellendi
İtalya, Çin, Güney Kore, Hong Kong, Japonya, Singapur, Malezya, Bahreyn, İran, Almanya, Fransa, İsviçre, İspanya, Avusturya, Birleşik Krallık, Hollanda, İsveç ve Bela Krajina (Slovenya) bölgesinden gelerek Hırvatistan'a girmek isteyen tüm yabancı sürücüler 14 günlük karantinaya tabii tutulmaktadır. Transit taşıma yapan sürücüler bu uygulama kapsamı dışındadır. 
Sınır kapılarında yoğun beklemeler yaşanmaktadır. Bugün itibariyle karantina işlemleri hızlandırılmış olup beklemelerin azalacağı öngörülmektedir. Karantinaya tabii ülkeler listesi sürekli güncellenmektedir.
16.03.2020 tarihi itibari ile Hırvatistan üzerinden transit geçişe izin verilmektedir. Transit koridorlar uygulanmaya başlanmıştır.
 
İkili taşımalarda ise boşaltmadan hemen sonra ülkelerine geri dönen yabancı araçlar sağlık gözetimine tabi değildir
 
Boşaltmadan hemen sonra ülkelerine dönmeyen yabancı araçların sürücüleri, sağlık gözetimine tabidir. Önlem olarak ülkelerine dönmeyi bekledikleri süre boyunca karantinaya alınacaklardır.
 
Malların yabancı firmalar ile taşıtan firmalar; stozercz@mup.hr adresine yabancı sürücülerin gelişini ve aşağıdaki bilgileri bildiren bir e-posta göndermek zorundadır:
şirket adı, sürücünün adı ve soyadı, kimlik numarası, malların getirildiği ülke, kullandıkları sınır geçiş noktası, boşaltma yeri, karantina yeri. sürücülerin sayısı, araç plakalası, varış yeri ) 
 
Boşaltmadan hemen sonra hareket etmeyecek yabancı sürücülerin karantinaya yerleştirilmesi 112 numaralı telefonunu kullanarak ilgili ilçe sivil koruma merkezini bilgilendirilmesi gerekmektedir.
Kaynak: Büyükelçilik
 
Çin 27.03.2020 Çin tarafından yabancı uyruklu kişilerin ülkeye alınmamasına ilişkin duyuru kapsamında uluslararası taşımacılıkta görev alan tır şoförlerine C tipi vize verilmesi neticesinde muaf tutuldukları belirtilmektedir (Lütfen tıklayınız).
Çin Devlet Konseyi tarafından uluslararası karayolu taşımacılığına ilişkin yayınlanan diğer hususlara ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: Dışişleri Bakanlığı, Ulusal Göç İdaresi, China Daily
 
Özbekistan 25.03.2020 Kazakistan'da olağanüstü hal ilan edilmesinden sonra Özbekistan-Kazakistan sınırlarında kuyruklar meydana gelmiştir. Durum, halihazırda uluslararası karayolu mal taşımacılığı için stabilize haldedir.
Özbekistan ve Kazakistan arasındaki üç sınır geçiş noktasında yer alan  taşımalar  acil durum yönergelerine göre etkili bir şekilde sürdürülmektedir:
· Kolzhat (Türkistan bölgesi);
· Kazygurt (Türkistan bölgesi);
· Tazhen (Mangistau bölgesi).
Kuyruklar halihazırda ciddi ölçüde azaltılmıştır.
 
Kaynak : IRU
 
Rusya 25.03.2020 18 Mart 2020 tarihli Direktifle Rusya Federasyonu topraklarına giren herkes 14 gün boyunca karantina altına alınmalıdır ancak 23 Mart 2020 tarihinde yapılan açıklamaya göre;  uluslararası mal taşımacılığı yapan sürücüler bu durumdan muaftır. Ancak sürücülerin, bireysel koruyucu ekipmanlar giymeleri ve koruyucu hijyen kurallarına uymaları zorunludur.
İthalat
20 Mart tarihinden itibaren bir aylık süre için temel tüketim mallarının tedariğiyle ilgili kısıtlamalar (gümrük dahil) kaldırılmış olup, ithalatçılar ve büyük parekende zincirleri için "yeşil koridor” oluşturulmuştur. İlaç ve tıbbi ürünler gibi bazı malların ithalatında sıfır gümrük vergisi uygulanmaktadır.
http://government.ru/news/39221/
Ağırlık Kontrolü
Rusya Federasyonu Federal Taşımacılık Denetim Servisi (Rostransnadzor), 21 Mart - 25 Nisan 2020 tarihleri arasında, platform römorklar ve  tenteli yarı römorklarla taşınan temel gıda ve gıda harici tüketim mallarıyle ilgili (gıda maddeleri, bebek ürünleri, ilaçlar) ağırlık kontrollerinin askıya alındığını belirtmiştir.
Bu önlem, koronavirüs (Covid-19) enfeksiyonunun yayılmasının neden olduğu kötüleşen durumla ilgili olarak sürdürülebilir ekonomik kalkınmayı sağlamak için Rus Hükümeti Öncelikli önlemler (eylemler) Planıyla ilgilidir.
Ekip üyelerine sınırlamalar
Şu anda Rusya'da uluslararası taşımacılık operasyonlarına katılan ekiplerle ilgili herhangi bir kısıtlama getirilmemiştir.
Kaynak : IRU
--
Rusya koronavirüs önlemi olarak sınırlarını yabancılara geçici olarak tümüyle kapattı. Başkaban Mişustin, yabancı ülke vatandaşlarının ülkeye girişini 18 Mart'tan 1 Mayıs'a kadar yasaklayan kararı imzaladı.
 
Yasağın istisnasına dair bir liste de yayınlandı: Diplomatlar, uçak mürettebatı, uluslararası taşımacılık şoförleri, resmi heyet üyeleri, diplomatik ve özel vize sahipleri, yakınlarının cenazesi için gelenler, Rusya'da daimi oturma izni olanlar.
Rusya ile Çin arasındaki taşımacılık ile ilgili olarak Rus sürücülerin sınıra yakın bir lojistik merkezinde mal almaları veya malları boşaltmaları ve aynı gün Rus topraklarına dönmeleri tavsiye edilmektedir.
 
Türkmenistan 24.03.2020
 • Türkmen tarafınca, 24 Mart 2020 tarihinden itibaren Türkmenistan sınırında yeralan Garaboğaz ve Farap sınır kapısı üzerinden kara ulaştırması ile ülkeye getirilerek Türkmenistan'a giren ve Türkmenistan sınırlarından transit geçen yüklerin taşınmasının, Türkmen taşıyıcıları tarafından gerçekleştirilmesine karar verildiği,
 • Bahsekonu sınır kapılarına gelen yabancı ülke nakliyecilerine ait taşıtların dorselerinde bulunan yükün Türkmen taşıyıcılarına devredilmesinin, temassız teslim usulü ile Türkmen sınırında belirlenen özel yerlerde gerçekleştirileceği,
 • 23 Mart 2020 (dahil) tarihine kadar Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı üzerinden gelen yabacı ülke yük araçlarının, dorselerini Türkmen taşıyıcıları tarafından Türkmenistan'a taşımak veya Türkmenistan sınırları içerisinden transit taşımak üzere Uluslararası Türkmenbaşı Limanı sınırları içerisinde özel olarak belirlenen yerlerde bırakabilecekleri, yabancı ülke yük araçları sahiplerinin, araçlarının sürücüleriyle birlikte deniz yolu vasıtasıyla ülkelerine dönüşlerini sağlamaları gerektiği,
 • 24 Mart 2020 tarihinden itibaren Uluslararası Türkmenbaşı Limanına gelen transit dahil, her çeşit yükün, araçsız, sürücüsüz ve yüke eşlik eden kimse olmadan römork ile, gemi vasıtasıyla gönderilmesi gerektiği,
 • Türkmenistan sınırlarından geçen uluslararası ulaştırma-transit koridorlarının etkili bir şekilde faaliyet göstermesinin sağlanması amacıyla, kombine yük taşımacılığını (deniz ve kara yolu araçları) kullanmak kaydıyla yüklerin konteyner ve demiryolu vagonları ile taşınmasının tavsiye edildiği,
 • Kazakistan veya Özbekistan üzerinden yapılacak transit taşımalar için yine yüklerin Türkmen TIR'lar vasıtasıyla sınırlara kadar taşınacağını ve gümrük noktalarından transit taşımacılığın yapılacağı ülke TIR'larınca teslim alınacağı, bu şekilde yabancı ülke TIR'larının Türkmenistan'a girmeyeceği, Türkmen TIR'ların da Türkmenistan'dan çıkmayacağı,
 • Türkmenistan'a yönelik ikili ve transit taşımalara ilişkin konularda acil telefon hattı tesis edildiği (+99365647471-Aşkabat, +994502900301 - Bakü, +998712023210 /+9989012977455 - Taşkent),
Kaynak: Türkmenistan Büyükelçiliği
 
 
Arnavutluk
23.03.2020 Arnavutluk'da koronavirüs salgını ile mücadeleye ilişkin olarak alınan tedbirler kapsamında uluslararası ve yurtiçi yolcu taşımacılığı yasaklanmış olup malların ve tıbbi malzemelerin taşımacılığı yetkiler akabinde söz konusu hükümlerden muaftır.
Kaynak: ANALTIR (Lütfen tıklayınız)
Tacikistan 21.03.2020 Duşanbe Ticaret Müşavirliğimizden alınan bilgilere göre 21 Mart 2020 tarihinden itibaren ülkeye giren Türk sürücülerine 14 gün karantina uygulaması başlatılacağı bilgisi edinilmiştir.
Alınan bilgilere göre halihazırda 2 Türk sürücüsü karantina denetlemesi çerçevesinde kontrol altına alınmıştır. 
Duşanbe Büyükelçiliğimiz uygulama hususunda gerekli bilgileri alabilmek için girişimlerine devam etmektedir.
Tacikistan'da uygulamanın detayları ve gelişmeler bilahare sektörümüzle paylaşılacaktır.
Tacikistan'a taşıma yapan üyelerimizin bilgilerine rica olunur.
////
19.03.2020 tarihinde güncellendi
Ocak 2020'den bu yana Tacikistan ile Çin - Kulma-Karasu arasındaki sınır tamamen kapalı.
Tacikistan Afganistan sınırlarının tamamı kapalı. 
Tacikistan-Özbekistan ve Tacikistan-Kırgızistan arasındaki sınırlar şu anda normal çalışıyor.
Resmi verilere göre, Tacikistan'da Coronavirüsün yayılımı tespit edilmedi. 
Daha fazla bilgi için lütfen Tacikistan Dışişleri Bakanlığı resmi web sitesine bakın - https://mfa.tj/
 
Kaynak: ABBAT
 
Belarus 20.03.2020 19 Mart gece yarısından itibaren Belarus'tan geçen yabancı kamyon şoförleri sadece Belarus Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlenen yerlerde durup yakıt ikmali yapabileceklerdir.
Belarus, karayolu taşımacılığında transit trafiğini kontrol etmek için belirli adımlar atmıştır.
Ulaşım departmanı, sürücülerin durabileceği, dinlenebileceği, zorunlu mola verebileceği, yakıt alabileceği ve satın alma yapabileceği özel noktalar - benzin istasyonları kurmuştur.
Benzin istasyonlarında sıhhi ve epidemiyolojik kontrol uygulanacaktır. Uygunluk kontrolleri karayolu taşıma müfettişleri tarafından yapılacaktır. Yönetmelik 19 Mart'ta gece yarısı yürürlüğe girecektir.
Hükümetin belirlediği noktaları gösteren haritalara şuradan ulaşabilirsiniz:
https://www.mintrans.gov.by/uploads/files/karta-ing.jpg
Kaynak: Transinfo & Belarus Ulaştırma ve İletişim Bakanlığı (Lütfen tıklayınız)
 
Moldova 19.03.2020 Moldova Cumhuriyeti'nde, birkaç devletler arası sınır geçiş noktası süresiz olarak kapalıdır. Şu anda, yalnızca 17 sınır geçiş noktası normal şekilde çalışmaktadır:
Romanya sınırında:
PTF Leușeni - Albița (karayolu / uluslararası)
PTF Sculeni - Sculeni (karayolu / uluslararası)
PTF Giurgiulești - Galați (karayolu / uluslararası)
PTF Costești- Rock (karayolu / uluslararası)
Ukrayna sınırında:
PTF Otaci-Moghilev-Podolsk (karayolu / uluslararası)
PTF Briceni-Rossoşanî (karayolu / uluslararası)
PTF Criva-Mamalîga (karayolu / uluslararası)
PTF Giurgiuleşti-Reni (karayolu / uluslararası)
PTF Mirnoe-Tabaki (karayolu / uluslararası)
PTF Palanca-Maiaki - Udobnoe (karayolu / uluslararası)
PTF Tudora-Starokazacie (karayolu / uluslararası)
- Buna ek olarak, 17 Mart 2020' 00: 00' dan itibarenr, Moldova-Ukrayna devlet sınırını geçmek yasaktır ve 17 Mart 2020 20: 00'dan itibaren, yabancı uyruklu kişilerin trafiğe açık devlet sınır geçiş noktalarını kullanarak Moldova Cumhuriyeti'nden Romanya'ya girmeleri yasaktır.
- Bu kısıtlama, Moldova Cumhuriyeti'nde ikamet eden veya sürekli / geçici olarak ikamet eden yabancı uyruklu kişileri, yük taşımakla görevli karayolu, uçak / gemi mürettebatı ve tren mürettebatında görev alan sürücüler ve servis personeli için geçerli değildir. Buna ek olarak, Moldova Cumhuriyeti'nde bulunan diplomatik misyon ve konsoloslukların personeli ile uluslararası kuruluşlarda / görevlerde çalışan personel ve aile üyeleri de muaftır.
Kaynak: AITA (Moldova Cumhuriyeti Gümrük Hizmetinden) (Lütfen tıklayınız
 
Lüksemburg 20.03.2020 Hükümet tarafından önümüzdeki üç ay için olağanüstü hal ilan edilmiş, ancak gelişmelere istinaden daha öncesinde iptal edilebileceği ifade edilmektedir. Lüksemburg'da yük taşımacılığı ile ilgili herhangi bir kısıtlama yoktur, ancak sınırlarda bekleme süreleri uzayabilmektedir.
Kaynak: CLC (Lütfen tıklayınız)
 
Lübnan 19.03.2020 Lübnan Makamları öncesinde Türk sürücülerinin Korona Virüsü tehdidi bitene kadar Lübnan'a girmeme kararı alsa da, akabinde Türk Büyükelçiliğimiz ve Ticaret Müşavirliğimizin girişimleri ve talepleri doğrultusunda Türk sürücülerinin Lübnan'a girişine izin verileceğini bildirmiştir.
Lübnan Tarafından alınan yanıtta sürücülerimizin limanda ateşlerinin ölçülerek, riskli görünmeyenler için ülkeye giriş izni verileceği beyan edilmiştir.
Ancak bu ülkede ve özellikle kuzey bölgelerinde, hastalık açısından önemli bir risk olduğunu ve
 • sürücülerimizin güzergahları boyunca azami derecede dikkatli olmaları ve
 • Sağlık Bakanlığımız tarafından önerilen tüm kurallara riayet etmelerini ve
 • mümkün olduğunca temastan kaçınılmasının gerek değerli sürücülerimizin, gerekse de değerli Lübnan halkı sağlıkları için önem arz etmektedir.
Bu çerçevede, Türkiye ve Lübnan arasındaki ticaretin devam etmesine vesile olan Lübnan Makamlarının anlayışı ve kararı için, Lübnan Büyükelçiliği ve Ticaret Müşavirliğimizin değerli destekleri için sektörümüz adına şükranlarımızı arz ederiz.
Kaynak: Lübnan Büyükelçiliği
 
Slovenya 19.03.2020 Bilindiği üzere, Slovenya 13 Mart 2020 itibariyle Kanun Hükmünde Kararname ile İtalya ile sınırını transit kargo taşımacılığına kapatmıştır.İlaç, tıbbi malzeme, maske, insani yardım ve posta evrakı ile son durağı Slovenya olan taşımacılığın söz konusu uygulamanın dışında olduğu açıklanmıştır.
Slovenya Hükümeti tarafından alınan kararla, bugünden (19 Mart) itibaren İtalya ile iki kara sınır kapısı daha kapatılmıştır. Geçişler sadece dört sınır kapısından (Vrtojba, Fernetiči, Škofije ve Krvavi Potok) ve sınırlamalar çerçevesinde (sağlık kontrolleri) yapılabilmektedir.
Güncel yol durumuna ilişkin sitede (https://www.promet.si/portal/sl/razmere.aspx) yer verilen bilgilerden ulaşılabilmektedir.
Transit yük taşımacılığının  konvoylarda Vrtojba, Fernetici, Krvavi Potok, Škofije sınır kapılarından gerçekleştiği belirtilmiştir.
Trafik sitesinde ayrıca Krvavi Potok kapısının  saat 5 ile 23 arası açık olacağı belirtilmiştir.
Kaynak: Lübliyana Büyükelçiliği
 
Güncellenme Tarihi: 18.03.2020 
Dışişleri Bakanlığımızdan alınan bilgiye göre, koronavirüs salgını kapsamında alınan önlemler çerçevesinde Slovenya'nın dün gece (13 Mart) itibariyle İtalya ile sınırını transit kargo taşımacılığına kapattığı bildirilmektedir. İlaç, tıbbi malzeme, maske, insani yardım ve posta evrakı ile son durağı Slovenya olan taşımacılığın söz konusu uygulamadan muaf tutulduğu kaydedilmektedir.
Ülkede halihazırda mevcut bulunan kamyon ve tırların ise mümkün olan en kısa güzergahtan ülkeden ayrılmalarına izin verileceği belirtilmekle birlikte, geçişlerin Hırvatistan sınırında çok kontrollü bir şekilde yapılmasından dolayı uzun tır kuyrukları oluşmuştur.
Bugün gece yarısı itibariyle, Avusturya'dan ve Avusturya'ya  geçişlere  ana sınır kapıları; Karavanke, Šentilj, Gornja Radgona ve Ljubelj ile daha küçük olan posts Kuzma, Jurij, Trate, Radelj, Gederovci, Korensko Sedlo, Holmec and Vič'ten izin verileceği diğer küçük sınır geçiş kapılarının kapatılacağı açıklanmıştır.
Hırvatistan'ın da bugün (17.03) Slovenya ile 27 yerel sınır kapısını kapatılacağını açıkladığı,  bu sınır kapılarının çoğunlukla yerel halk tarafından kullanıldığı belirtilmektedir.
Hırvatistan ile uluslararası sınır geçişlerinin ( polis verilerine göre 32 adet olduğu belirtilen) ise açık olacağı ifade edilmiştir.
Slovenya'nın yol ve sınır kapıları hakkında bilgi veren Trafik Bilgi Merkezi web sayfasında; Avusturya'ya ilişkin  aynı bilgi yayınlanmıştır. Hırvatistan'a ilişkin olarak ise bugün Hırvatistan'ın 27 sınır kapısını kapatmayı planladığı ve konu hakkında Hırvat yetkili kurumun  sitesi  HAK ‘ın web sayfasından  bilgi alınmasının gerektiği  belirtilmiştir.
https://www.promet.si/portal/en/1traffic-conditions.aspx  linkinde konu hakkındaki açıklama yer almaktadır.
Diğer yandan, Slovenya bu gece yarısından (17 Mart saat 00:00) itibaren 30 Mart'a kadar hava trafiğini yolcu uçaklarına kapatma kararı almış olup kararın koronavirüsle mücadele kapsamında alındığı ifade edilmiştir (Detaylar için tıklayınız).
Kaynak: Lübliyana Büyükelçiliği
 
Güncellenme Tarihi: 16.03.2020
Vize başvuruları kabul edilmemektedir!
Lübliyana Ticaret Müşavirliğimizin konuya ilişkin görüşme gerçekleştirdiği Slovenya Dışişleri Bakanı Güvenlik Danışmanı Büyükelçi Jelko Kacin'in (Slovenya'nın eski NATO Daimi Temsilcisi) aşağıdaki kayıtlı hususları dile getirdiği kaydedilmektedir:
"- Slovenya - İtalya sınırı düne kadar (13.03) kadar yük ve yolcu taşımacılığına açıktı. Ancak, Macatistan ve Hırvatistan'ın, İtalya'dan gelen nakliye araçlarına ve yolcu otobüslerine sınırlarını kapamasıyla söz konusu iki ülkeyle sınırın Slovenya tarafında büyük bir yığılma yaşandı. Bu nedenle İtalya'dan gelen nakliye araçlarına ve yolcu otobüslerine Slovenya sınırı da geçici olarak kapatıldı.
- Nakliye araçlarının yanında İtalya'dan ülkelerine dönmek isteyen özellikle Ukrayna ve Rumen vatandaşlarını taşıyan çok sayıda otobüs bulunmaktadır. Macaristan bu konuda işbirliğine kesinlikle kapalı bir tutum sergilemekte ve gerekirse sınırı tamamen kapatacağını ima etmektedir. Bu nedenle normalde Macaristan üzerinden gitmesi gereken araçlar da Hırvatistan sınırına yığılmış durumdadır.
- Slovenya - Hırvatistan sınırındaki durum gerek sağlık gerek insani açıdan ivedilikle çözülmesi gerekn bir sorun oluşturmaktadır.
- Söz konusu yığılmanın giderilmesi için Hırvatistan - Sırbistan - Romanya - Ukrayna ve Hırvatistan - Sırbistan - Bulgaristan - Türkiye güzergahlarında bölgesel bir işbirliğine ihtiyaç duyulmaktadır. Slovenya sınırında bekleyen araçların, her ülkede polis gözetiminde oluşturulacak konvoylarla hızlı bir şekilde ülkelerine gidebilmelerini teminen Slovenya tarafından bir girişim başlatılmıştır. Şu ana kadar Sırbistan dışında bütün ülkeler bu konuda onay vermişlerdir. Bugün (14.03) içinde Sırp tarafından da olumlu bir yanıt beklenmektedir.
- Söz konusu güzergahlar üzerindeki polis teşkilatları ve sınır birimleri arasında ivedilikle eşgüdüm oluşturulması halinde, halen Slovenya sınırında bekleyen binlerce yolcu ve nakliye taşıtının, transit geçecekleri ülkelerde bir soruna yol açmadan hedef ülkelere varması mümkündür. "
Sınırda Türk nakliye taşıtlarının da beklemesi doğrultusunda Türk Büyükelçiliklerimizden edindiğimiz olası gelişmelerden sizleri haberdar etmeye devam edeceğiz.
Kaynak: Lübliyana Büyükelçiliği
 
Kırgızistan 19.03.2020 Kırgız Cumhuriyeti'ndeki halkın sağlığının korunması ve COVID-19 koronavirüs enfeksiyonunun girmesi ve yayılmasının önlenmesi amacıyla Kırgız Cumhuriyeti Hükümeti tarafından alınan karar uyarınca, 19 Mart 2020 tarihinde saat 00.01'den itibaren geçici bir süre için Kırgız Cumhuriyeti'nin devlet hudutlarındaki tüm kontrol ve geçiş noktalarında yabancı ülke vatandaşları ve herhangi bir vatandaşlığı bulunmayan kişilerin Kırgız Cumhuriyeti topraklarına girmelerine sınırlama getirilecektir.
Uluslararası yük taşımacılığı gerçekleştirmekte olan sürücüler, uçakların uçuş ekipleri ve mürettebatları, uluslararası demir yolu taşımacılığının tren ve lokomotif ekipleri istisnaya tabidir.
Kaynak: Kırgız Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
 
Hollanda 18.03.2020 Hollanda Dışişleri Bakanlığı tüm Konsolosluklarının gişelerini kapatmıştır. İkinci bir bildirime kadar vize başvurularının alınmayacağı duyurulmuştur.
Kaynak: Hollanda Başkonsolosluğu
Hollanda'nın sadece bir eyaletine ilişkin (Noord-Brabant) insanların mümkünse evden çalışmaları tavsiye edilmektedir. Soğuk algınlığı, ateş veya virüse bağlı başka bir şikayeti olanların evde kalmaları önerilmektedir. Testlerin olarak Cumartesi gününden itibaren (14.03) Brabant'ta rastgele yapılacağı belirtilmektedir (Detaylar için lütfen tıklayınız). Hollanda'nın kendi adına veya tamamı kapsayacak bir seyahat kısıtlaması bulunmamaktadır.
Kaynak: Busvervoer Nederland
 
 
 
 
 
 
 
 
Tacikistan 19.03.2020 Ocak 2020'den bu yana Tacikistan ile Çin - Kulma-Karasu arasındaki sınır tamamen kapalı.
Tacikistan Afganistan sınırlarının tamamı kapalı. 
Tacikistan-Özbekistan ve Tacikistan-Kırgızistan arasındaki sınırlar şu anda normal çalışıyor.
Resmi verilere göre, Tacikistan'da Coronavirüsün yayılımı tespit edilmedi. 
Daha fazla bilgi için lütfen Tacikistan Dışişleri Bakanlığı resmi web sitesine bakın - https://mfa.tj/
 
Kaynak: ABBAT
 
Avrupa Birliği 18.03.2020 Tüm Schengen Sınırlarını 30 Gün Süreyle Kapattı (Yük Taşımacılığı Muaf)
17 Mart tarihinde kararlaştırılan kısıtlamalar "yük taşımacılığı yapan kişiler, diplomatlar ve askeri personel, sağlık görevlileri ve araştırmacılar dışındaki tüm AB dışı ülke vatandaşları için geçerli olacak. AB ülkelerinde uzun süreli ikametgahı olanlar veya vizesi bulunanlar ile AB vatandaşlarının akrabaları da seyahat edebilecek.
İrlanda, Birleşik Krallık gibi, bu seyahat kısıtlamalarına katılmayacak.
AB dışı ülkeler İzlanda, Liechtenstein, Norveç ve İsviçre bu tedbirleri uygulayacak fakat vatandaşları ve Birleşik Krallık vatandaşları AB'ye seyahat edebilecek.
Virüs salgınının ekonomiye olumsuz etkilerinin hafifletilmesi ve tedarik zincirlerinin "açık tutulması” için, AB liderleri AB Komisyonu'nun "yük taşımacılığı için sınırlarda hızlı geçiş hatları oluşturulması” önerisini de onayladı.
AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen "yük taşıyan kamyonların oluşturduğu çok fazla trafik yoğunluğu var ve yük akışının hızlandırılması şart” dedi.
Leyen, AB'nin iç sınırlarındaki kısıtlamaların kaldırılmasının zaman alacağını belirtirken, sınırlar arası çalışan kişilerin sınırlar arasındaki dolaşımına müsaade edilmeye devam edileceğini belirtti.
Kaynak: EUOBSERVER
 
 Kosova 17.03.2020 Halihazırda Kosova hükümeti, mal sevkiyatı için ülkeye girişlere izin vermekle birlikte; şöförlerin maske-eldiven gibi koruyucu önlemlere riayet etmesini, akaryakıt alımı ve araç arızası dışında mola vermemelerini zorunlu kılmaktadır.
Konu hakkındaki talimatnameye ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Kaynak: Priştine Büyükelçiliği
 
Rusya Federasyonu   17.03.202 Rusya koronavirüs önlemi olarak sınırlarını yabancılara geçici olarak tümüyle kapattı. Başkaban Mişustin, yabancı ülke vatandaşlarının ülkeye girişini 18 Mart'tan 1 Mayıs'a kadar yasaklayan kararı imzaladı.
 
Yasağın istisnasına dair bir liste de yayınlandı: Diplomatlar, uçak mürettebatı, uluslararası taşımacılık şoförleri, resmi heyet üyeleri, diplomatik ve özel vize sahipleri, yakınlarının cenazesi için gelenler, Rusya'da daimi oturma izni olanlar.
Rusya ile Çin arasındaki taşımacılık ile ilgili olarak Rus sürücülerin sınıra yakın bir lojistik merkezinde mal almaları veya malları boşaltmaları ve aynı gün Rus topraklarına dönmeleri tavsiye edilmektedir.
 
Türkmenistan 16.03.2020  Türkmenistan'ın İran ile ve Afganistan ile olan sınır geçiş noktaları 22.02.2020'den bu yana geçici olarak kapatılmıştır.
17 Mart 2020 tarihinden itibaren Türkmenistan, Özbekistan ve üçüncü ülke vatandaşlarından Türkmen-Özbek sınırını geçişlerinde  COVID-19   hastalığının  bulunmadığına  dair sağlık raporu talep edileceği bildirilmiştir.
Türkmenistan'a Özbekistan'dan ve Kazakistan'dan giriş yapan TIR'larımızın, ülkeye giriş yapılan sınır kapısından Türkmenbaşı Deniz Limanı'na kadar olan seyahatleri Türkmenistan trafik polislerinin gözetiminde, planlı şekilde ve konvoylar halinde gerçekleştirilmektedir.
Kaynak: Türkmenistan Büyükelçiliği
 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 16.03.2020  Türkiye'den KKTC'ye gidişler kapanmıştır. 
Kaynak: Liman Mülki İdare Amirllği 
 
Kazakistan 16.03.2020 Kazakistan'da COVID - 19 salgınına yönelik tedbirler kapsamında 16 Mart 2020 tarihinden itibaren 1 (bir) ay süreyle olağanüstü hal ilan edilmiştir.
 
Olağan Üstü Hal kapsamında Kazakistan ile yabancı ülkelerin diplomatik hizmetinde görevli personel ile Kazakistan Dışişleri Bakanlığı'nın daveti üzerine Kazakistan Cumhuriyeti'ne gelecek uluslararası örgütlerin heyet üyeleri hariç olmak üzere, Kazakistan Cumhuriyeti sınırları dahiline giriş ve çıkışlara kısıtlamalar getirilmiştir. (Olağan Üstü Hal süresince Kazakistan'a girişler tüm ülke vatandaşları için askıya alınmıştır)
 
Diğer taraftan, yük taşımacılığına yönelik genel bir kısıtlama olmayacağı hususu Cumhurbaşkanı Tokayev tarafından 16 Mart 2020 tarihinde kamuoyuna yapılan açıklamada dile getirilmiş, aynı gün yetkili kurum olan Sanayi ve Altyapı Geliştirme Bakan Yardımcısı Berik Kamaliyev tarafından da bu husus teyit edilmiştir.
 
16 Mart 2020 tarihinde sabah saatlerinde Rusya üzerinden gelen bazı tırlarımızın Atyrau'da bekletildiğine dair bilgiler almıştık. Biraz önce tırların içeriye alınmaya başlandığı bilgisi ulaştı. Şu an itibariyle, tır taşımacılığı açısından Müşavirliğimize ulaşan menfi bir konu yok. Gün içinde temas ettiğimiz Kuryk Liman İdaresi de kısıtlamaya yönelik bir talimat almadıklarını ifade etmişti.
 
Bununla birlikte, uygulamaya ilişkin detaylı bir açıklama ya da resmi bir bildirim olursa sizlerle paylaşırım. Şoförlerle ilgili sıhhi kontroller ve araçlar / yüklerle ilgili artan denetimler söz konusu olacaktır.
 
Transit geçişlere ilişkin talebimizle ilgili olarak da dönüş bekliyoruz. Bugün yapmayı planladığımız bir görüşme vardı ancak Kazak tarafınca ertelendi.  Konuyla ilgili ilerleme sağlayabilirsek bilgi paylaşırım.
Kaynak : Astana Ticaret Müşavirliği
 
Karadağ 13.03.2020 Transit taşıma yapan sürücüler hariç riskli bölgelerden gelen tüm yabancı sürücüler 14 gün süreyle karatinaya alınmaktadır. 
Kaynak: Hırvat Karayolu Nakliyecileri Derneği
 
Çin  10.03.2020 Şuana kadar, Çin'deki salgın durumu oldukça stabilize hale getiriliyor, fakat hükümet ani bir nüksetmeden kaçınmak için çok katı önlemler almaya devam etmektedir.
Sınırların açılma durumuna ilişkin:
1) Çin tarafından bütün sınırlar açık kalmaya devam ediyor; fakat Kırgızistan ve Tacikistan sınırları, Kırgızistan ve Tacikistan tarafından kapalı kalmaya devam etmektedir.
2) Kazakistan ile olan beş sınırın arasından, normal taşımacılık hareketleri Alashankou'da kaldığı yerden devam etmektedir. Diğer dört sınırdaki yardımcı hizmetler tam olarak işlememektedir, ulaşım hareketlerinin çoğu salgın kontrol gereklilikleri içindir.
3) Rusya ve Moğolistan ile olan sınırlar normaldir.
4) Çin'den dönmekte olan Kazakistan ve Rusya'daki sürücülerin karantinaya alınması gerekmektedir.
Kaynak: China Customs, TASS information agency, IRU China Office
 
Danimarka 10.03.2020 Hükümet, 1.000'den fazla katılımcının bulunduğu tüm etkinlikleri iptal etmek için bir bildiri yayınlamıştır. Ayrıca, seyahat bildirisi ile koronavirüs bulunduran kişilere yakın olunması durumunda 14 günlük karantina uygulaması mevcuttur. Şuana kadar ülkede operasyonel bir kısıtlama öngörülmüyor.
Kaynak: Dansk PersonTransport / DPT
 
Kırgızistan 05.03.2020 Kırgızistan ile Çin arasındaki kara sınırının Şubat ayından itibaren kapatılmasına ek olarak, Kırgız yetkilileri koronavirüs yayılmasını sınırlamak için ek önlemler almıştır. 1 Mart'tan itibaren Çin, Japonya, İran, Güney Kore ve İtalya'dan Kırgızistan'a girişlere izin verilmemektedir.
Kaynak: Kırgız Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
 
Hollanda10.03.2020 Hollanda'nın sadece bir eyaletine ilişkin (Noord-Brabant) insanların mümkünse evden çalışmaları tavsiye edilmektedir. Soğuk algınlığı, ateş veya virüse bağlı başka bir şikayeti olanların evde kalmaları önerilmektedir. Testlerin olarak Cumartesi gününden itibaren (14.03) Brabant'ta rastgele yapılacağı belirtilmektedir (Detaylar için lütfen tıklayınız). Hollanda'nın kendi adına veya tamamı kapsayacak bir seyahat kısıtlaması bulunmamaktadır.
Kaynak: Busvervoer Nederland
 
 
Moğolistan 10.03.2020  Moğolistan'da ulusal ve uluslararası yolcu taşımacılığı bugünden itibaren (10.03) 18 Mart'a kadar sınırlandırılmıştır ancak yük taşımacılığı için henüz bir yasak bulunmamaktadır.
Kaynak: IRU Çin Ofisi
 
 İsveç10.03.2020 Seyahat / ulaşım ile ilgili özel bir kısıtlama getirilmemiştir. Sadece temel hijyen önerileri yayınlanmıştır.
İsviçre 10.03.2020 İtalya ve İsviçre arasındaki sınırdan geçişlerin taşıtlara açık olduğuna dair İsviçre tarafından yapılan açıklama İtalya tarafından da doğrulandı. İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio bunu mevkidaşı olan Ignazio Cassis'e bir telefon görüşmesinde açıkladı. İtalya dışişleri bakanı bu haberi bir basın bülteninde doğruladı. Tüm çalışanlar hem İtalya bölgeleri arasında hem de İsviçre ve İtalya arasında çalışmaya devam edebilirler.
https://www.eda.admin.ch/eda/de/home/das-eda/aktuell/newsuebersicht/2020/01/corona-virus.html
Kaynak: ASTAG
 

,

 

 


 

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.