2018/195 Sirküler (30.10.2018)


BATI AKDENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ ÜYELERİNE

SİRKÜLER 2018-195

Sayın Üyemiz;

1. Sri Lanka Tarım Fuarı

2. Avrupa Birliği'ne Tek Tırnaklı İhracatı

3. Venezuela Hükümetinin Dolar Kararı

Konularını içeren duyurularımızın detayları ekte sunulmuştur.

Bilgilerini rica ederim.


e-imzalıdır

Anıl YILMAZ

Genel Sekreter V.


Sri Lanka Tarım Fuarı

Dışişleri Bakanlığı'ndan alınan bir yazıya atfen, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan bir yazıda, Sri Lanka Tarım Bakanlığı ve paydaşları işbirliği ile 11-16 Aralık 2018 tarihleri arasında Colombo'da Tarım Fuarı gerçekleştirileceği, detaylarına aşağıda yer alan web sayfasından ulaşılabileceği bildirilmiştir.

Web Sayfası:

www.asmp.Ik

Ek-1: Dışişleri Bakanlığının Yazısı (1 Sayfa)

2. Avrupa Birliği'ne Tek Tırnaklı İhracatı

İlgi: 09.03.2018 tarihli ve 2018/057 sayılı sirküler

T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nden alınan bir yazıda, ilgide kayıtlı yazımız konusu, canlı tek tırnaklı hayvanlar ile tek tırnaklı hayvanların semen, yumurta ve embriyolarının Avrupa Birliği Ülkelerine girişine dair 2018/659/EU sayılı Komisyon Uygulama Tüzüğü'nü tadil eden ve bir örneği ekte sunulan 2018/1301/EU sayılı Komisyon Uygulama Tüzüğü, AB Resmi Gazetesi'nin 28 Eylül 2018 tarihli ve L 244 sayılı nüshasında yayımlandığı bildirilmektedir.

Yazının devamında, söz konusu mevzuat değişikliği kapsamında, İstanbul İli Adalar İlçesi Büyükada'da çıkan glanders (ruam) hastalığı sonrasında Ankara, Edirne, İstanbul, İzmir, Kırklareli ve Tekirdağ illerinin 6 aydan uzun bir süredir glanders hastalığından ari hale geldiği ve ülkemizin hastalığın yayılma riskine karşı koruyucu önlemler aldığı belirtilmiş olduğu ifade edilmiş, bu çerçevede kayıtlı atların geçici girişi, ihraç edilen kayıtlı atların yeniden girişi, kayıtlı atların ithalatı ve tek tırnaklı hayvanların transit geçişine imkan sağlandığı bildirmiştir.

Ek:2 2018/1301/EU sayılı Komisyon Uygulama Tüzüğü

3. Venezuela Hükümetinin Dolar Kararı

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan bir yazıda, Karakas Ticaret Müşavirliğimizden bir örneği ekte yar alan yazıya atıfla, Venezuela Bankacılık ve döviz işlemlerinde ABD Dolarının devre dışı bırakılacağına dair bilgi iletilmiştir.

Ek 3: Karakas Ticaret Müşavirliği yazısı.


Ekler:
Ek-1.pdf

Ek-2.pdf

Ek-3.pdf

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.