2019/022 Sirküler (30.01.2019)


BATI AKDENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ ÜYELERİNE

SİRKÜLER NO: 2019/ 022

Sayın Üyemiz,

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Antalya Zirai Karantina Müdürlüğü'nden alınan bir yazıda, Bakanlıkları ilgili birimleri, Ticaret Bakanlığı ve ihracat sektörü temsilcileri katılımında gerçekleşen toplantılar neticesinde hazırlanan Eylem Planı ve toplantı kararları çerçevesinde 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek fumigasyon ve etiket sisteminin lazer/soğuk damga vb. baskılı olması uygulamalarının ihracatçı firmaların alt yapılarının henüz tamamlanmamış olması nedeni ile 1 Temmuz 2019 tarihine kadar ertelendiği bildirilmektedir.

1 Temmuz 2019 tarihine kadar bütün paketleme tesislerinde fumigasyonla ilgili hazırlıkların tamamlanması; ayrıca ihracat partilerinde etiket bilgilerinin ürün ambalajının ayrılmaz bir parçası haline getirilmesiyle ilgili düzenlemelerin oluşturulması ve tatbiki konusunda Bakanlıklarınca Ticaret Bakanlığı'nın yazılı olarak tekrar bilgilendirildiği ifade edilmektedir.

İşletmelerin kapasite raporuna uygun miktarda ürün ihraç etmesinin sağlanması için, ihracat başvurusu yapan bütün ihracatçı firmalardan kapasite raporlarının 15.02.2019 tarihine kadar Müdürlüklerine teslim etmeleri gerektiği bildirilmektedir.

Sağlıklı inspeksiyon yapılacak ışıklı/beyaz ürün kontrol masası bulundurulması gibi temel alt yapı gerekliliklerinin bütün işletmelerde sağlanması, danışman ziraat mühendislerinin işletmelerde bulundurulması, eğitimlere katılımlarının sağlanması konularında hassas davranılmasının Rusya Federasyonu'na ihracatımızda karantina ihlalleri nedeniyle yaşanabilecek olumsuz gelişmelerin önlenmesi açısından son derece önemli olduğu belirtilmektedir. (490)

Bilgilerini rica ederim.

e-imzalıdır
Güliz AKEL ÇETİNKAYA
Genel Sekreter V.

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.