2019/063 Sirküler (25.03.2019)


BATI AKDENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ ÜYELERİNE

SİRKÜLER 2019-063

Sayın Üyemiz;

1. Namibya İhale Duyurusu Hk.

2. Kolombiya / Korunma Önlemi

3. Dubai Gıda Sektörü TTM Talep Toplama Hk.

4. World Food Moscow 2019 Milli Katılım Duyurusu

Konularını içeren duyurularımızın detayları ekte sunulmuştur.

Bilgilerini rica ederim.


e-imzalıdır

Güliz AKEL ÇETİNKAYA

Genel Sekreter V.

1. Namibya İhale Duyurusu Hk.

Dışişleri Bakanlığı'nın bir yazısına atfen, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan yazıda, Namibya'nın Oshana bölgesindeki bir lisenin tadilatı ihalesi ile Lüderitz limanı inşaatında kullanılmak üzere liman ve arazi vinçleri ihalesinin duyuruları bildirilmekte olup, söz konusu ihale ilanlarına ilişkin kapsamlı bilgilere;

- http://www.moe.gov.na/files/vacancies/a05_SPN%20-%20Education%20and%20Training%20Quality%20Improvement%20Project%20-%20Andimba%20Toivo%20Ya%20Toivo%20SS%20-%20Bank.pdf

- https://www.namport.com.na/procurement

adreslerinden erişilebildiği bildirilmiştir.

2. Kolombiya / Korunma Önlemi

Ticaret Bakanlığı'ndan alınan bir yazıda, Kolombiya tarafından ülkenin iç mevzuatı kapsamında "İnşaat Demiri” (7213.10 ve 7214.20 Gümrük Tarife Pozisyonları altında yer alan) ithalatına karşı bir korunma önlemi (safeguard measure) soruşturmasının başlatıldığı bildirilmiştir.

Yazının devamında, anılan soruşturma kapsamında Kolombiya Ticaret Sanayi ve Turizm Bakanlığı tarafından nihai karara hükmedildiğine karar verildiğine ilişkin bildirim 13 Mart 2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanmış olduğu (Decreto 367 del 13 de Marzo adı ile), http://es.presidencia.gov.co/normativa/decretos-2019/decretos-marzo-2019 adresinde yer aldığı ifade edilmiştir. Bu itibarla, söz konusu ürünler için mevcut durumda %10 olan ithalat vergisine, mezkur tarih itibariyle başlamak üzere iki yıl boyunca %8.5 oranında ilave vergi getirildiği belirtilmiştir.

3. Dubai Gıda Sektörü TTM Talep Toplama Hk.

TİM A.Ş Türkiye Ticaret Merkezi'(TTM)nden alınan bir yazıdaTürkiye'nin 2023 ihracat stratejisi hedefleri doğrultusunda, değişen rekabet koşullarına ve ihtiyaca uygun olarak ihracatın gelişmesine olanak sağlamak amacıyla 2010/6 sayılı tebliğ çerçevesinde yürütülen Türkiye Ticaret Merkezleri projeleri B.A.E./Dubai, ABD/New York ve İngiltere/Londra'da faaliyete geçirildiği belirtilmiştir.

İhracatımıza ivme kazandıracağı ve ülkemizin markalaşmasına katkı sağlayacağı öngörülen "Türkiye Ticaret Merkezleri”, sektörlerin taleplerine yönelik olarak potansiyel gördükleri ülkelerde projelendirilmiş olduğu, bu bağlamda B.A.E/Dubai'de Bilişim ve Mücevher, ABD/New York'ta Halı, Hazır Giyim, Deri, Ev Tekstili ve İş Kontratları, İngiltere/Londra'da Bilişim ve Seramik sektörleri gibi hedef odaklı yapılandırıldığı ifade edilmiştir.

Türkiye Ticaret Merkezleri projelerinin 2023 yılı hedeflenen ihracat rakamlarına ulaşmak için katkı sağlaması ve ülkemizi farklı bölgelerde en iyi şekilde temsil edecek yapıların yaygınlaşması adına sektörün en önemli ihracat merkezlerinden olan B.A.E/ Dubai'de Gıda Türkiye Ticaret Merkezi kurulmakta olduğu belirtilmiştir. Katılımcı firmalar donmuş gıda, kuruyemiş, hazır yemek, konserve, şekerleme, meyve suları, pastacılık ve kuru gıda gibi farklı ürün gruplarından oluşmakta olduğu bildirilmiştir.

Bu itibarla, B.A.E / Dubai'de kurulacak olan Gıda Türkiye Ticaret Merkezi için, ilgili sektörde yer alan ve TTM'ye katılmak isteyen firmalarımız taleplerini en geç 27 Mart 2019 Çarşamba günü saat 13:30'a kadar TİM A.Ş.'ye iletilmek üzere Birliğimiz e-posta adresine (arge@baib.gov.tr) göndermeleri rica olunur.

4. World Food Moscow 2019 Milli Katılım Duyurusu

Akdeniz İhracatçı Birlikleri'nden alınan bir yazıda, 24-27 Eylül 2019 tarihleri arasında Moskova- Rusya Federasyonu'nda düzenlenecek World Food Moscow Fuarına yaş sebze meyve sektörüne yönelik olarak Türkiye Milli Katılımının 7. kez Akdeniz İhracatçılar Birlikleri tarafından gerçekleştirileceği bildirilmiş olup sözkonusu milli katılım organizasyonu ile ilgili duyuru ekte yer almaktadır.

Ek-1: World Food Moscow 2019 Milli Katılım DuyurusuEkler:
Ek-1.pdf

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.