2019/108 Sirküler (10.06.2019)


BATI AKDENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ ÜYELERİNE

SİRKÜLER 2019- 108

Sayın Üyemiz;

1. Rusya ile Verilerin Değişimi Konusunda Protokol

2. 46.Bağdat Uluslararası Fuarı Milli Katılım Duyurusu Hk.

3. Tunus Yatırım Forumu TIF 2019

4. Türkiye Hollanda JETCO 2 Dönem Toplantısı

5. Çin'e Karşı Alınan Anti Dumping Önlemi (Organik Kaplanmış Çelik Ürünleri)

Konularını içeren duyurularımızın detayları ekte sunulmuştur.

Bilgilerini rica ederim.


e-imzalıdır
Güliz AKEL ÇETİNKAYA
Genel Sekreter T.

1. Rusya ile Verilerin Değişimi Konusunda Protokol

Türkiye İhracatlar Meclisinden alınan yazıda; Rusya Federal Gümrük Servisi (FGS) tarafından "Türkiye ile Rusya Arasında İkili Ticaret Verilerinin Değişimi” konusunda bir protokol önerisi iletildiği ve söz konusu protokol taslağında veri değişimi yapılması öngörülen hususlar arasında 6 haneli eşya nomenklatürü, ana ve tamamlayıcı ölçüm birimlerine ilişkin kodlar ve eşya nomenklatürü kodları ile ana ve tamamlayıcı ölçüm birimleri kodlarına ilişkin uygunluk başvuru kitabı yer aldığı ifade edilmektedir.

Anılan yazıda devamla, veri değişimi yapılması öngörülen formatta yer alan bilgiler arasında ise yanıtlayan ülke kodu (TR/RU),eşyanın dolaşımı (I-ithalat E-ihracat),yılı yılın hangi çeyreği olduğu bilgisi ,gönderici ülke kodu, menşei ülkesi kodu, varış ülkesi kodu, ticaret yapan ülke kodu ,metodolojiye göre istatistik kayıt ülkesinin kodu 6 haneli eşya kodu ,eşyanın istatistiki kıymeti (ABD Doları),net ağırlık (kg),ana ölçüm birim kodu (kg),eşyanın tamamlayıcı ölçüm birimine göre miktarı, tamamlayıcı ölçüm birim kodu bulunduğu ifade edilmektedir.

Bu çerçevede, ülkemiz ile Rusya Federasyonu arasında ikili ticaret verilerinin değişimine dair protokol önerisine ilişkin yukarıda belirtilen ve olası diğer hususlar hakkında görüş ve değerlendirmelerinizin ekli form aracılığıyla 10 Haziran 2019 Pazartesi Günü saat 15.00'e kadar arge@baib.gov.tr adresine iletilmesi konusunda gereğini arz ederim.

Ek-1: Görüş Bildirme Formu

2. 46.Bağdat Uluslararası Fuarı Milli Katılım Duyurusu Hk.

Akdeniz İhracatçıları Birlikleri Genel Sekreterliğinden alınan yazıda; 1-10 Kasım 2019 tarihleri arasında Irak/ Bağdat'ta düzenlenecek olan "46. Bağdat Uluslararası Fuarı” Türkiye Milli Katılımının Genel Sekreterlikleri tarafından gerçekleştirileceği bildirilmektedir.

Fuarla ilgili http://www.akib.org.tr/tr/faaliyetler-fuarlar-bagdat-uluslararasi-fuari-milli-katilimi.html adresinden ayrıntılı bilgi edinilebilmektedir.

3.Tunus Yatırım Forumu TIF 2019

Türkiye İhracatlar Meclisinden alınan yazıda; Tunus Büyükelçiliğimizden alınan bir yazıya atıfla, 20-21 Haziran 2019 tarihlerinde "Invest in Tunusia, the Next Opportunity” temasıyla başkent Tunus'ta Tunus Yatırım Forumu (TIF 2019) düzenleneceği belirtilmektedir.

Yazının devamında, Yabancı Yatırımları Teşvik Ajansı (FIPA) Genel Müdürü Abdelbasset Ghanmi'nin anılan foruma Tunus Büyükelçimizi davet ettiği bildirilmekte olup; Kalkınma, Yatırım ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı'nın desteğiyle organize edilecek forumun dijital ekonomi, otomobil, havacılık, gıda işleme sektörlerini kapsayan yuvarlak masa toplantıları aracılığıyla yüksek katma değeri olan alanlarda Tunus'un sunduğu yatırım fırsatlarına ve rekabetçilik unsurlarına odaklanılacağı belirtilmektedir.

Anılan foruma ilişkin güncel program İngilizce olarak ekte iletilmekte olup katılım için tif.tunisia@fipa.tn, fipa.turkey@investintunisia.com.tr bağlantısından forum temsilcileri ile bağlantıya geçilmesi mümkün olduğu ifade edilmektedir.

Ek-2: Program (1 Sayfa)

4.Türkiye Hollanda JETCO 2 Dönem Toplantısı

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan yazıda, Türkiye Hollanda Ekonomik ve Ticaret Ortak Komitesi (JETCO) 2. Dönem toplantısı ile Türk ve Hollandalı iş insanlarının katılımlarıyla düzenlenecek İş Forumu /Yuvarlak Masa toplantılarının 4-5 Temmuz 2019 tarihlerinde Ticaret Bakanı Sn. Ruhsar Pekcan ve Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma Bakanı Sn Sigrid KAAG eş başkanlıklarında İstanbul'da gerçekleştirileceği belirtilmektedir.

Bu çerçevede, söz konusu toplantılara ilişkin hazırlık çalışmalarında kullanılmak üzere, ülkemiz ile Hollanda arasında ticarette karşılaşılan sorunlar ile ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine yönelik önerilerin, firmalarımıza yöneltilen sorun bildirim Formları ile birlikte 10.06.2019 Pazartesi Günü saat 15.00'e mesai bitimine kadar arge@baib.gov.tr adresine iletilmesi hususunda gereği rica olunur.

Ek-3: Sorun Bildirim Formu

5.Çin'e Karşı Alınan Anti Damping Önlemi (Organik Kaplanmış Çelik Ürünleri)

Ticaret Bakanlığı'ndan alınan yazıda; ABD tarafından Çin Halk Cumhuriyeti menşeli "şilte ve yataklar” (ABD gümrük tarife cetveline göre 9404.21.0010, 9404.21.0013, 9404.29.1005, 9404.29.1013, 9404.29.9085, 9404.21.0095, 9404.29.1095, 9404.29.9095, 9401.40.0000, ve 9401.90.5081) ithalatına karşı yürütülen anti-damping soruşturması kapsamında yayımlanan ön kararda % 38.56 ile % 1731.75 arasında değişen oranlarda anti-damping vergisi önlemine hükmedilmiş olduğu belirtilmektedir.

Bu itibarla, konuya ilişkin 29 Mayıs 2019 tarihinde ABD Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan bildiriye https://enforcement.trade.gov/download/factsheets/factsheet-prc-mattresses-ad-prelim-052919.pdf adresinden ulaşılabildiği bildirilmektedir.Ekler:
Ek-1 GÖRÜŞ BİLDİRME FORMU.docx

Program.pdf

Sorun_Bildirim_Formu.pdf

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.