2019/111 Sirküler (10.06.2019)


BATI AKDENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ ÜYELERİNE

SİRKÜLER 2019- 111

Sayın Üyemiz;

1.Panama TTM Projeleri Ön Talep Toplanması

2.Tacikistan, Kamboçya, Polonya , Irak ve Nijerya'da Düzenlenecek Fuarlar

Konularını içeren duyurularımızın detayları ekte sunulmuştur.

Bilgilerinize rica ederim.


e-imzalıdır
Güliz AKEL ÇETİNKAYA
Genel Sekreter T.

1.Panama TTM Projeleri Ön Talep Toplanması Hk

Turkish Trade Center'dan 31/05/2019 tarihinde alınan yazıda; Türkiye'nin 2023 ihracat stratejisi hedefleri doğrultusunda, değişen rekabet koşullarına ve ihtiyaca uygun olarak ihracatın gelişmesine olanak sağlamak amacıyla 2010/6 Sayılı Tebliğ çerçevesinde yürütülen Türkiye Ticaret Merkezi Projeleri ,BAE/Dubai, ABD/New York ve İngiltere/Londra'da 8 farklı sektörde faaliyete geçirildiği belirtilmektedir.

Yazının devamında; İhracatımıza ivme kazandıracağı ve ülkemizin markalaşmasına katkı sağlayacağı öngörülen Türkiye Ticaret Merkezleri; sektörlerin taleplerine yönelik olarak potansiyel gördükleri ülkelerde projelendirilmiş olup, bu bağlamda ABD/New York'ta deri, halı, hazır giyim, ev tekstili ve iş kontratları; BAE /Dubai'de bilişim; İngiltere/Londra'da bilişim ve seramik sektörlerinin talepleri doğrultusunda Türkiye Ticaret Merkezleri yapılandırılmıştır. Gelecek dönem projeleri arasında BAE/Dubai'de mobilya, Japonya/Tokyo'da gıda, ABD/San Francisco'da bilişim sektörleri talepleri doğrultusunda Türkiye Ticaret Merkezleri açılması planlandığı yazmaktadır.

TTM projelerinin hedeflenen ihracat rakamlarına ulaşılmasında katkı sağlanması, ülkemizi farklı bölgelerde en iyi şekilde temsil edecek yapıların yaygınlaşması ve Panama'daki Kolon Serbest Bölgesi'nin Orta Amerika, Karayipler ve Güney Amerika'ya yapılan ihracatımızı arttırılabilmesi adına "Panama'da bölgeye yönelik bir Türkiye Ticaret Merkezi açılması” hususu değerlendirilmektedir. Panama'da açılması planlanan ve bölgeye yapılan ihracatın artırılmasına katkı sağlayacak olan TTM için katılımcı firma ön talep ve başvuruları alınacağı ifade edilmektedir.

Panama'da sektörel talepler doğrultusunda projelendirilecek TTM/TTMler için ön taleplerinizi (sektör bazlı firma isimleri ve yaklaşık talep edilen alan büyüklüğü ile birlikte) cebisliz@baib.gov.tr adresine 13 Haziran 2019 tarihinde mesai bitimine kadar iletilmesini rica ederim.

2.Tacikistan, Kamboçya, Polonya , Irak ve Nijerya'da Düzenlenecek Fuarlar Hk.

Ticaret Bakanlığı'ndan alınan yazılarda:

21-22 Haziran 2019 tarihlerinde Tacikistan'ın Sogh şehrinde "Sughd-2019” isimli bir uluslararası fuar düzenleneceği belirtilmektedir.

Alınan diğer bir yazıda;5-7 Aralık 2019 tarihlerinde Kamboçya'nın başkenti Punom Pen'de Kamboçya -Uluslararası İnşaat Sektörü EXPO Fuarı'nın düzenleneceği ifade edilmekte olup, uzun yıllar süren iş savaşın etkileri nedeniyle Kamboçya'nın inşaat ve temel altyapı projeleri açısından Türk firmaları için bir potansiyel teşkil edebileceği değerlendirilmektedir.

Polonya'nın Ankara'da mukim Büyükelçiliği'nden alınan bir notada, Varşova bir İnsani Yardım Fuarı düzenleneceği ifade edilerek ülkemizden ilgi duyan iş adamlarının bu fuara katılmaları talep edildiği bildirilmektedir.

Irak'ın Ankara Büyükelçiliği'nden alınan Nota'ya atfen Irak Ulaştırma Bakanlığı'nın "Iraq Progressive Expo Conferences” adlı şirketle eşgüdüm içerisinde iletişim ,elektronik, işitsel ve görsel medya ile siber güvenlik alanlarında 13-16 Haziran 2019 tarihlerinde Erbil Uluslararası Fuar Alanı'nda bir konferans ve fuar düzenleneceği belirtilmekte ve Türk şirketlerinin söz konusu fuara katılımından memnuniyet duyulacağı bildirildiği kaydedilmektedir.

Ticaret Bakanlığı'ndan alınan yazıda; Abuja Ticaret Müşavirliği'nden alınan yazıda "4. Abuja Yatırım Fuarı”nın 30 Temmuz-1 Ağustos 2019 tarihlerinde Abuja'da Abuja Ticaret ve Sanayi Odası Konferans ve Sergi Merkezi'nde gerçekleştirileceği ifade edilmektedir. Fuarın temasının makul konut yatırımları olduğu ifade edilerek ülkemizden ilgi duyan iş adamlarının bu fuara katılmaları talep edilmektedir.

Bilindiği üzere, ilgili firmalarımızın "Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesine ilişkin 2017/4 Sayılı Karar” kapsamındaki desteklerden yararlanılabilmesi için, katılım sağlanacak fuarların Bakanlığımız internet sitesinde yer alan "Desteklenecek Yurtdışı Fuarlar Listeleri”nde yer alması gerekmekte olduğunu bilgilerinize sunarız.

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.