2019/242 Sirküler (04.12.2019)


BATI AKDENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ ÜYELERİNE

SİRKÜLER 2019 / 242

Sayın Üyemiz,

T.C. Ticaret Bakanlığı'ndan alınan bir yazıya atıfla, Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM)'nden alınan bir yazıda, Cibuti'de Türk firmalarının Afrika'ya yönelik ihracatlarında stratejik bir açılım noktası olarak değerlendirilebilecek bir Özel Ekonomi Bölgesi (ÖEB) kurulmasına yönelik çalışmaların 2014 yılında başlatıldığı ve ÖEB'ye arazi tahsisine ilişkin Protokolün 2015 yılında imzalandığı belirtilmektedir.

Ayrıca, Protokolün imzalandığı tarihten bu yana konuya ilişkin olarak firmalara, Bakan düzeyinde bölgeye gerçekleştirilen ziyaretler de olmak üzere, çeşitli bilgilendirme ve tanıtım çalışmaları yapıldığı ifade edilmektedir.

Bu kapsamda, Cibuti Cumhurbaşkanı'nın 19 Aralık 2017 tarihinde ülkemize gerçekleştirdiği resmi ziyaret sırasında, Cumhurbaşkanlığı Makamı'nın konuya ilişkin çalışmalara TOBB'un da iştirak etmesi yönündeki talimatı alınmış olup, Ticaret Bakanlığı, TEPAV ve TOBB yetkililerinden müteşekkil bir heyetin, 24-27 Aralık 2018 tarihleri arasında Cibuti'yi ziyaret ettiği ve ziyaretin akabinde TEPAV tarafından bir değerlendirme raporu hazırlandığı belirtilmektedir.

Ayrıca, 16 Eylül 2019 tarihinde Cibuti'nin Ankara Büyükelçisi Aden Houssein ABDİLLAHİ ve TOBB ETÜ Rektörü Prof. Dr. Güven SAK'ın, Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Rıza Tuna TURAGAY'ı makamında ziyaretlerinde projenin Türk iş adamlarına tanıtılmasına yönelik olarak bir toplantı düzenlenmesinin kararlaştırıldığı, bu çerçevede, 17 Aralık 2019 tarihinde Ankara'da (Ticaret Bakanlığı Söğütözü Yerleşkesi 3. Kat Toplantı Salonu, saat 14.00'da) Ticaret Bakanı Yardımcısı Sayın Rıza Tuna TURAGAY başkanlığında ilgili kurum ve firmaların katılacağı bir toplantı düzenleneceği bildirilmektedir.

Söz konusu toplantıya katılım sağlayacak firma ve temsilci bilgilerinin 5 Aralık 2019 tarihine kadar Birliğimize (eo@baib.gov.tr) iletilmesi gerekmektedir.

Bilgilerini rica ederim.e-imzalıdır
Güliz AKEL ÇETİNKAYA
Genel Sekreter T.


Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.