2019/250 Sirküler (11.12.2019)


BATI AKDENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ ÜYELERİNE
SİRKÜLER 2019-250

Sayın Üyemiz;

1. Doğal Taş Sektörüne İlişkin Hindistan Yerinde Pazar Araştırması hk.

2. Expo Pack 2020 Fuarı hk.

3. Seminar on Doing Business in the United States

4. Türkiye-Fas STA Ortak Komitesi Toplantısı, 16 Aralık 2019 Ankara

5. Xi'an Silk Road International Expo

Konularını içeren duyurularımızın detayları ekte sunulmuştur.

Bilgilerini rica ederim.


e-imzalıdır

Güliz AKEL ÇETİNKAYA

Genel Sekreter T.1. Doğal Taş Sektörüne İlişkin Hindistan Yerinde Pazar Araştırması hk.

T.C. Ticaret Bakanlığı Dış Temsilcilikler ve Uluslararası Etkinlikler Genel Müdürlüğü'nden alınan yazıya atıfla, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri'nden alınan yazıda, alınan yazıda "Cumhurbaşkanlığı Programı Türkiye Stratejik Planı” ve "Yeni Ekonomi Programı” temel politika belgeleri itibarıyla, hedef ülkelerde ihracat payımızın artırılması ana hedefi doğrultusunda Yerinde Pazar Araştırmaları (YPA) gerçekleştirildiği belirtilmektedir. Bu çerçevede, Bakan Yardımcımız Sayın Gonca YILMAZ BATUR tarafından doğal taş sektörüne ilişkin olarak Hindistan'da düzenlenen Yerinde Pazar Araştırması'nın ihracatçılara aktarılacağı toplantı 20 Aralık 2019 Cuma günü saat 10:00'da Dış Ticaret Kompleksi Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonunda İstanbul Maden İhracatçıları Birliği koordinasyonu ile gerçekleştirileceği bildirilmektedir.

Bilgileri ve katılım durumlarının 17 Aralık 2019 Salı günü mesai bitimine kadar https://tinyurl.com/Hindistan-YPA-2019 bağlantısında yer alan katılım formu doldurularak bildirilmesi gerekmektedir. (6603)

Yer: Dış Ticaret Kompleksi Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonu

Çobançeşme Mevkii, Sanayi Cad. Yenibosna Bahçelievler İSTANBUL

Tarih: 20 Aralık 2019 Cuma

Saat: 10.00

İletişim: Güneş DAĞLI

Tel: 0212 454 04 34

E-mail: gunes.dagli@immib.org.tr

2. Expo Pack 2020 Fuarı hk.

Fas Plastik Federasyonu tarafından (FMP-https://www.fmplasturgie.ma/) Müşavirliğimize iletilen ekte yer verilen yazıda özetle, 23-26 Eylül 2020 tarihleri arasında Fas'ın Kazablanka şehrinde "Afrika'da Ambalajlama için Akıllı ve Yenilikçi Çözümler” temalı " Paketleme, Ambalaj Çözümü, Baskı ve Lojistiği Uluslararası Fuarı (Expo Pack 2020)" adlı ambalaj ve bağlantılı sektörlerle ilgili fuar organizasyonu düzenleneceği ifade edilmektedir.

2018 yılında 150 firma ve 10.000 civarında ziyaretçi katıldığı organizatör tarafından ifade edilen fuarla ilgili internet sitesi aşağıda ve fuar broşürleri ekte bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır.(6609)

http://packexpo.ma/

Ek-1: Fuar Broşürü

3. Seminar on Doing Business in the United States

Dış İlişkiler Ekonomik Kurulu (DEİK)'ten alınan yazıya atıfla, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)'nden alınan yazıda, Türk-Amerikan İş Konseyi ve Transatlantic Business & Investment Council tarafından 12 Aralık 2019 Perşembe günü İstanbul'da "Seminar on Doing Business in the United States” başlıklı bir etkinlik düzenleneceği ifade edilmektedir. Ek-3'de davetiye, taslak program ve konuşmacıların kısa öz geçmişleri bulunmaktadır.(6626)

EK-2: Davetiye, Program, Workshop Speaker Bios (3 sayfa)

4. Türkiye-Fas STA Ortak Komitesi Toplantısı, 16 Aralık 2019 Ankara

T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nden alınan yazıya atıfla, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)'nden alınan yazıda, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) çatısı altında kurulan Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) heyetinin 9-12 Ekim 2019 tarihleri arasında Fas'a gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde, 10 Ekim 2019 tarihinde Fas Sanayi, Ticaret ve Ekonomi Bakanı Moulay Hafid EL ALAMY ile bir görüşme gerçekleştirdiği belirtilmektedir.

Yazıda devamla, söz konusu görüşmede, Bakan EL ALAMY'nin Fas'ın Türkiye için üretim ve ihracata yönelik bir yatırım platformu teşkil edebileceğini, bu çerçevede Fas'ı Türk ürünleri için sadece bir ihraç pazarı olarak görmek yerine Türk firmalarını Fas'a yatırım yapmaya teşvik etmeye ihtiyaç duyulduğunu, firmalarımızın ürettikleri malları hem Fas pazarına sunabileceklerini hem de Fas'ın ABD gibi ülkelerle olan Serbest Ticaret Anlaşmalarından (STA) istifadeyle üçüncü ülkelere ihraç edebileceklerini, ancak, STA'nın halihazırdaki işleyişi devam ederse ticaret politikası araçları vasıtasıyla koruma tedbirleri uygulayarak Türkiye'den Fas'a yönelik ithalatı engellemeye devam edeceklerini hatta STA'yı iptal yoluna da başvurabileceklerini belirttiği bildirilmektedir.

Yazıda ayrıca, Sn. Bakanımız Ruhsar PEKCAN'ın, İSEDAK 35. Bakanlar Toplantısı vesilesiyle ülkemizi ziyaret eden Fas Sanayi, Ticaret ve Ekonomi Bakanı Moulay Hafid EL ALAMY ile 27 Kasım 2019 tarihinde bir görüşme gerçekleştirdiği belirtilmektedir. Anılan görüşmede, Faslı Bakan'ın yukarıda belirtilen kaygılarını paylaştığı, Sn. Bakanımız Ruhsar PEKCAN'ın STA'nın her iki ülkenin de yararına olacak şekilde güncellenebileceğini, ayrıca, Türk yatırımcılarına Fas yatırım ortamının tanıtılması amacıyla Türkiye ve Fas'ta birer Yatırım Forumu düzenlenebileceğini belirttiği ifade edilmektedir. Görüşme sonucunda, Türkiye-Fas STA'sının güncellenmesi konularının görüşülmesi amacıyla STA Ortak Komitesi'nin toplanarak konuyu değerlendirmesi ve Yatırım Forumu düzenlenmesi yönünde çalışmalar yapılması kararlaştırıldığı belirtilmektedir.

Bu kapsamda Fas'ta yatırım için potansiyel arz ettiği düşünülen gıda sanayi, tarımsal sulama ürünleri, otomotiv yedek parçaları, buzdolabı, soğutucular, kağıt ve kağıt ürünleri, mobilya ve ahşap ürünleri, tekstil ve konfeksiyon, ayakkabı, eğitim ve sağlık sektörlerinde gündeme getirilmesinde fayda görülen hususlara ilişkin hazırlanacak bilgi notlarının 11 Aralık 2019 Çarşamba günü saat 16:00'e kadar ek 4'da yer alan görüş bildirme formu ile Birliğimize (eo@baib.gov.tr) iletilmesi gerekmektedir.(6632)

Ek-3: Görüş bildirme formu

5. Xi'an Silk Road International Expo

T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğünden alınan yazıya atıfla, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)'nden alınan yazıda, Xi'an/ÇİN'de 11-15 Mayıs 2020 tarihlerinde Silk Road International Expo'nun düzenleneceği ifade edilmektedir.

Yazıda devamla, "Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesine İlişkin 2017/4 Sayılı Karar” kapsamındaki desteklerden yararlanılabilmesi için, katılım sağlanacak fuarların Ticaret Bakanlığı internet sitesinde yer alan "Desteklenecek Yurt Dışı Fuarlar Listeleri”nde yer alması gerektiği ifade edilmektedir.

Bu kapsamda, bahsi geçen fuarların hâlihazırda Bakanlıkça "Desteklenecek Yurt Dışı Fuarlar Listeleri”nde yer almadığı görülmekte olup, firmalarımızın ilgilenmeleri durumunda bağlı bulundukları İhracatçı Birliği Genel Sekreterlikleri aracılığı ile bilgi almaları gerekmektedir.(6627)


Ekler:
EK-1 Fuar Broşürü.pdf

EK-2 DavetiyeProgramWorkshop Speaker Bios.pdf

EK-3 Görüş Bildirme Formu - Fas.docx

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.