Batı Akdeniz Doğaltaş Kümesi


Proje Haberi

Proje Künyesi

Proje Adı:

Batı Akdeniz Doğaltaş Kümesi

Proje Kodu:

16.UR-GE.001

Proje Süresi:

2016-2019

İşbirliği Kuruluşu:

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği

Katılımcı firma sayısı

25

İhtiyaç Analizi:

Tamamlandı

Alınan Eğitimler:

- Dış Ticarette Kullanılan Ödeme Şekilleri ve Akreditif İşlemleri Eğitimi
- İhracata Yönelik Devlet Yardımları Eğitimi

Yurt Dışı Pazarlama Faaliyetleri

Kanada Yurt Dışı Pazarlama Faaliyeti
ABD Yurt Dışı Pazarlama Faaliyeti
Fas Yurt Dışı Pazarlama Faaliyeti

İhtiyaç Analizi Çalışmaları

· BAİB tarafından Ticaret Bakanlığı desteğiyle yürütülen 25 firmanın katılımından oluşan Batı Akdeniz Doğaltaş Kümesi Projesi ilk olarak ihtiyaç analizi faaliyetleri için çalışmalarına başladı.

· Haziran ayında gerçekleştirilen ara değerlendirme toplantısı ile İhtiyaç analizi faaliyeti tamamlandı.

· Böylece, 3 yıllık proje süresince alınabilecek eğitim konularına ve yurt dışı pazarlama faaliyetlerine karar verilerek program oluşturuldu.

Haber 1Haber 2

Eğitim Faaliyeti

· Batı Akdenizli ihracatçıların dünyaya açılmasından önceki son adım olan eğitim aşaması gerçekleşti.

· 23 Ağustos 2016 tarihinde gerçekleşen "Dış Ticarette Kullanılan Ödeme Şekilleri ve Akreditif İşlemleri Eğitimi”ne projede yer alan firmaların tamamı katılım gösterdi.

· 25 Firma temsilcisinin katıldığı eğitimde Dünya'da ve Türkiye'de kullanılan ödeme şekilleri, ihracatçı ve ithalatçı açısından ödeme şekillerinin önemi ve ödeme şekilleri bazında yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri konusunda bilgi alışverişinde bulunuldu. Ayrıca katılımcılara akreditif uygulamaları anlatıldı.

· Dış ticaret destekleri kapsamında, dahilde işleme rejimi, hariçte işleme rejimi, ihracatta devlet destekleri, Eximbank programları ve KOSGEB destekleri anlatıldı.

https://www.baib.gov.tr/i2spld

Yurt Dışı Pazarlama Faaliyetleri

1-Kanada Yurt Dışı Pazarlama Faaliyeti

· Projenin ilk yurt dışı pazarlama faaliyeti 28 Kasım-04 Aralık 2016 tarihlerinde Kanada'daki en büyük fuar etkinliği olan ve 28.si düzenlenen ‘Construct Canada - The Buildings Show' fuarı ile eş zamanlı olarak Toronto/Kanada'ya düzenlendi.

· Faaliyete 8 firma ve 11 temsilci katılım sağladı.

· Heyetimiz, fuarda gerçekleştirilen ikili görüşme programının yanı sıra Toronto bölgesinde yer alan önemli 8 doğaltaş firmasının showroom ve depolarını ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Ayrıca pazardaki gelişmeleri ve tüketici trendlerini değerlendirme, ilgili firmalardan sektörün konjonktürel durumuyla ilgili bilgiler alma fırsatı da buldular.

Haber

2-ABD Yurt Dışı Pazarlama Faaliyeti

· Projenin ikinci Yurt dışı pazarlama programı 02-09 Nisan 2017 tarihleri arasında doğaltaş sektöründe dünyadaki en büyük pazarlardan biri olan Amerika Birleşik Devletleri'nin en büyük fuarı konumunda olan Coverings Fuarı ile eş zamanlı olarak gerçekleştirildi.

· Faaliyete 8 Firmadan toplam 15 Temsilci katılım sağladı.

· Heyetimiz fuarda gerçekleştirilen ikili görüşme programının yanı sıra Orlando bölgesinde yer alan önemli ithalatçı firmalarının showroom ve depolarını ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

· Heyet kapsamında proje firmalarımız Amerika Birleşik Devletleri'nin pazar durumunu yerinde inceleyerek ülkemize uyarlanabilecek hususları tespit etti. Ayrıca, doğaltaş sektöründe iş birliği olanaklarını araştırıp, karşılıklı yatırım ortamını inceledi.

Haber

3-Fas Yurt Dışı Pazarlama Faaliyeti

· Projenin üçüncü Yurt dışı pazarlama programı 19-24 Aralık 2017 tarihleri arasında Fas/Kazablanka'ya yönelik gerçekleşti. T.C. Kazablanka Ticaret Müşaviri Sayın Gökhan Üsküdar'ın bölgedeki mermer talebine ilişkin verdiği olumlu görüş ve son yıllarda büyük artış gösteren inşaat yatırımları sonucu küme firmalarının talebi bu ülkenin tercihinde önemli rol oynadı.

· Faaliyete 8 firmadan 10 firma temsilcisi katılım sağladı.

· Gerçekleştirilen B2B masa başı ikili görüşme programının yanı sıra Kazablanka bölgesinde yer alan önemli ithalatçı firmaların showroom ve depoları ziyaret edilerek incelemelerde bulunuldu.

· Moroccan Marble Association (MMA) (Fas Mermer Derneği) ziyaret edilerek sektör ve ülke pazarı hakkında detaylı bilgiler alındı.

Haber

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.