Batı Akdeniz Tarım ve Gıda Kümesi


Proje Haberi

Proje Künyesi

Proje Adı:

Batı Akdeniz Tarım ve Gıda Kümesi

Proje Kodu:

16.URGE.011

Proje Süresi:

2016-2019

İşbirliği Kuruluşu:

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği

Katılımcı firma sayısı

34

İhtiyaç Analizi:

Tamamlandı

Alınan Eğitim(ler):

Dış Ticarette Kullanılan Ödeme Şekilleri ve Akreditif İşlemleri, İhracata Yönelik Devlet Yardımları

Yurt Dışı Pazarlama Faaliyetleri

Almanya Yurt Dışı Pazarlama Faaliyeti
Çin Yurt Dışı Pazarlama Faaliyeti
Fas Yurt Dışı Pazarlama Faaliyeti
Katar Yurt Dışı Pazarlama Faaliyeti
Vietnam Yurt Dışı Pazarlama Faaliyeti

 

İhtiyaç Analizi Çalışmaları

· Ticaret Bakanlığının destekleri ve koordinasyonuyla BAİB tarafından yürütülen Batı Akdeniz Tarım ve Gıda Kümesi Projesi, 01 Haziran 2016 tarihinde 34 firmanın katılımlarıyla gerçekleştirilen ihtiyaç analizi açılış toplantısıyla ilk faaliyetine başladı.

· Açılış toplantısının ardından hizmet sağlayıcı tarafından firma tesis ziyaretleri gerçekleştirilerek katılımcı firmaların analiz kapsamında avantaj ve dezavantaja sahip olduğu yönler değerlendirmeye alındı.

· 30 Haziran 2016 tarihinde İhtiyaç Analizi kapanış toplantısı ile birlikte 3 yıllık yol haritası ortaya konarak proje kapsamında gerçekleştirilmesi beklenen eğitim faaliyetleri, yurt dışı pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştirileceği ülkeler belirlendi.

Haber

Eğitim Faaliyeti

· İhtiyaç analizi faaliyeti ile belirlenen "Stratejik Yönetim" konulu eğitim 7 Eylül 2016 tarihinde Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Genel Sekreterliği konferans salonunda gerçekleştirildi. Eğitime projede yer alan 34 firmadan temsilciler katılım sağladı.

· Eğitimde Stratejinin ve stratejik yönetimin ne olduğu, iş modelleri ve işin yönetimi, kurumsal dönüşüm ve değişime hazırlık, strateji yaşam döngüsü yönetimi ve kültürel uyum gibi konular detaylı bir şeklide işlendi.

Haber

Yurt Dışı Pazarlama Faaliyetleri

1-Almanya Yurt Dışı Pazarlama Faaliyeti

· Projenin ilk yurt dışı pazarlama faaliyeti 6-10 Şubat 2017 tarihlerinde Almanya'ya gerçekleştirildi.

· Faaliyete 9 firma ve 13 temsilci katılım sağladı.

· Batı Akdenizli yaş meyve sebze ihracatçıları Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen Fruit Logistica Fuarına standla katılım sağladı.

· Almanya'nın önde gelen süpermarket zincirlerinden Kaufland & Metro Cash and Carry ve Edaka ziyaretleri bölgenin yaş sebze meyve ihracatının daha da artırılması adına umut verdi.

Haber

2-Çin Yurt Dışı Pazarlama Faaliyeti

· Projenin ikinci Yurt dışı pazarlama programı 15 - 20 Mayıs 2017 tarihlerinde Çin Halk Cumhuriyeti'ne gerçekleştirildi.

· Faaliyete 8 Firmadan toplam 10 temsilci katılım sağladı.

· Proje katılımcısı 8 firma ile Çin'e giden BAİB heyeti, Şanghay'da faaliyet gösteren 3 büyük sebze meyve haline, ülkenin önemli süpermarketlerine, yaş meyve sebze ithalatçısı firmalara ve tesislerine ziyaretler gerçekleştirdi.

· Ziyaretler sırasında Türk kirazının Mayıs ayında başlayıp, Ağustos ayına kadar süren uzun sezonu, üretim kapasitesi ve üretim alanları hakkında bilgi veren heyet, Çin pazarını daha yakından tanıyıp, eğilimlerini öğrenme imkanı da buldu.

Haber 1Haber 2

3-Fas Yurt Dışı Pazarlama Faaliyeti

· Projenin üçüncü Yurt dışı pazarlama programı 25 - 30 Eylül 2017 tarihlerinde Fas'a gerçekleştirildi.

· Faaliyete 9 Firmadan toplam 11 temsilci katılım sağladı.

· 11 temsilciden oluşan ticaret heyeti, Kazablanka'da gerçekleştirilen B2B iş görüşmesi programına katıldı.

· Heyet, Agadir'de Souss Massa Draa bölgesindeki ziraat odası ziyareti ve başlıca firmalardan olan Agroupa Marca, Kamared Grape Company ve Cooperative Zaouia'da inceleme ziyaretleri gerçekleştirdi.

Haber

4-Katar Yurt Dışı Pazarlama Faaliyeti

· Projenin dördüncü Yurt dışı pazarlama programı 20 - 24 Kasım 2017 tarihlerinde Katar'ın Doha şehrine gerçekleştirildi.

· Faaliyete 9 Firmadan toplam 11 temsilci katılım sağladı.

· Heyetin ilk programı Meyve ve Sebze hali ziyareti oldu. Böylece heyet tarafından halin genel işleyişi, ürün dağılımı, kalite beklentileri gibi hususlar yerinde incelendi ve pazarın genel taleplerine ilişkin önemli izlenimler edinildi.

· Ardından, Arab India Trading WLL, AAK Middle East Katar firmaları ziyaret edildi. Katarlı muhatapların bir araya getirildiği ve B2B organizasyonu gerçekleştirildi.

· Son olarak ise, 40.000'in üzerinde çalışanı bulunan Lulu Süpermarkete ve önemli bir hipermarket olan Safari Hipermarket'e ziyaretler gerçekleşti ve yetkilileriyle görüşüldü.

Haber

5-Vietnam Yurt Dışı Pazarlama Faaliyeti

· Projenin beşinci Yurt dışı pazarlama programı 11 - 16 Mart 2018 tarihlerinde Vietnam'a gerçekleştirildi.

· Faaliyete 8 Firmadan toplam 8 temsilci katılım sağladı.

· Heyet, Vietnam'da ülkenin en büyük süpermarket zincirlerinin yöneticilerini ziyaret edip, görüşmeler gerçekleştirdi. Meyve sebze halinde incelemeler yapıp, Vietnamlı ithalatçılar ile iş görüşmeleri yaptı.

· Vietnam programının bir günü B2B iş görüşmelerine ayrıldı. Vietnamlı tedarikçi ve ithalatçılar, Batı Akdeniz Tarım ve Gıda Kümesi firmalarına ve ürünlerine büyük ilgi gösterdi. İş görüşmelerinde olumlu sonuçlar alınırken, Vietnam'a yaş meyve sebze ürünlerinin ihraç edilebilmesi için iki ülke arasındaki gerekli anlaşmaların en kısa zamanda imzalanması talebi oluştu.

Haber 1Haber 2

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.