2014/101 Sirküler (16.05.2014)


ANTALYA İHRACATÇILAR BİRLİĞİ ÜYELERİNE

ÖZEL SİRKÜLER 2014/ 101

Sayın Üyemiz,

Bilindiği üzere, Rusya Federasyonu'na (RF) yönelik bitkisel ürünler ihracatımız, 2008 tarihli Mutabakat Zaptı ile 2009 tarihli Ek Memorandum hükümleri çerçevesinde yürütülmekte olup, mezkûr Memorandum hükümleri uyarınca RF'ye yönelik bitkisel ürünler ihracatı gerçekleştirmeye mezun firmaların listesi Antalya' da tertip edilen 12. Dönem Türk-Rus Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyon toplantısında alınan karara istinaden yılda 4 kez güncellenmektedir. (Mart- Haziran- Eylül-Aralık)

Bu bağlamda bir sonraki güncelleme 2014 yılı Haziran ayı içerisinde yapılacak olup, gerekli evrakların Haziran ayının ilk haftası içinde Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı'nda (GTHB) olması gerekmektedir. Bu nedenle, 2014 yılı Haziran ayında güncellenecek yeni listeye girmek isteyen üyelerimizin, aşağıda yer alan başvuru evrakları ile birlikte en geç 30 Mayıs 2014 Cuma günü mesai bitimine kadar Birliğimize başvurmaları gerekmektedir.

Daha önce listeye girmiş olan firmalarımızın, Haziran 2014 güncellemesinde liste dışı kalmamalarını teminen tarım danışmanlarında değişiklik var ise Birliğimize gerekli değişikliği bildirmeleri gerekmektedir. Diğer taraftan, Rusya Federasyonu'na son bir yıllık dönemde 50.000 ABD dolarından az ihracat yapan veya ihracat yapmayan firmalar Haziran ve Aralık ayı liste güncellemelerinde liste dışı bırakılacaktır.

Ayrıca, Rusya Federasyonu'na Bitkisel Gıda Ürünleri İhracatçı Firma Listeleri Güncellemelerinde Uygulanacak Usul ve Esaslara İlişkin olarak Ekonomi Bakanlığı'ndan alınan yazının bir örneği ekte yer almaktadır.

Bilgilerini rica ederim.

 

Fisun EVRENSEVDİ PEKTAŞ
Genel Sekreter

 

EK: Firmalarımızın dikkat etmesi gereken hususlar

Başvuru evrakları:

  1. Taahhütname (Ek-1)
  2. Tarım Danışmanı Hizmet Sözleşmesi aslı
  3. Ziraat Mühendisi Diploma Fotokopisi
  4. Laboratuar Sözleşmesi Aslı
  5. Kapasite/Ekspertiz Raporu Örneği
  6. Fason Sözleşmesi Aslı
  7. Ticaret Sicil Gazetesi Sureti (Noter / Ticaret Odası Onaylı)

Ekler:
AIB'ye basvuru dilekçe ornegi.doc

dikkat etmesi gereken hususlar.pdf

lab listesi 2014_04_08.pdf

yeni TAAHHUTNAME(haziran 2013).doc

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.