2014/150 Sirküler (23.07.2014)


BATI AKDENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ ÜYELERİNE

SİRKÜLER 2014 /150

Sayın Üyemiz,

1. Karadağ'dan Beyaz Eşya ve Küçük Ev Aletleri Satın Alma Talebi

2. Yunfu Stone Fair 2014 Fuar Duyurusu

3. ABD/AD ve CVD Soruşturmaları

4. Geleneksel Ödül Töreni

5. NEVA 2015 Fuarı

Konularını içeren duyurularımızın detayları ekte sunulmuştur.

Bilgilerini rica ederim.

Fisun EVRENSEVDİ PEKTAŞ

Genel Sekreter


1. Karadağ'dan Beyaz Eşya ve Küçük Ev Aletleri Satın Alma Talebi

Karadağ Büyükelçiliği Podgorica Ticaret Müşavirliği'nden alınan yazıya atfen Türkiye İhracatçılar Meclisinden alınan yazıda, Bijela Polje şehrinde bulunup yıllık 5 Milyon Avro ithalat yapan Elektronika Komerc adlı firmanın, Türkiye'den beyaz eşya ve küçük ev aletleri satın almak istediği iletilmektedir.

İletişim Bilgileri:

Bay Hajrudi Cıkıc (Firma Sahibi)

Tel: 00382-50 431 236

Fax: 00382-50 421 575

Cep:00382-67 201 516

E-mail: elektronikabsh@t-com.me

2. Yunfu Stone Fair 2014 Fuar Duyurusu

Ege İhracatçı Birliklerinden alınan bir yazıda; 18-21 Ekim 2014 tarihlerinde Çin'in Yunfu kentinde düzenlenecek olan Yunfu Stone Fair 2014 Fuarına Ege Maden İhracatçıları birliğince Türkiye milli katılımı organize edileceği bildirilmiştir.

Ek-1: Konu ile ilgili duyuru

Ek-2: Başvuru Formu

3. ABD/AD ve CVD Soruşturmaları

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğünden alınan bir yazıda, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından 29 Mayıs 2014 tarihinde ülkemizin yası sıra Hindistan, Güney Kore, Malezya, Umman, Çin Tayvanı ve Vietnam menşeli ‘Çelik Çiviler' 7317.00 GTPli) ithalatına karşı bir anti-damping ve bir telafi edici vergi soruşturması başlatıldığı bildirilmiştir.

Bu kapsamda, ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC) tarafından yürütülen ön zarar soruşturması neticesinde, ABD'nin anılan ürün ithalatında ‘ihmal edilebilir' ithalat paylarına sahip oldukları gerekçesiyle, mezkur süreçler ülkemiz ve Hindistan açısından herhangi bir önlem alınmadan sona erdirilmiştir. Bununla beraber ITC tarafından Güney Kore, Malezya, Umman, Çin Tayvanı ve Vietnam menşeli ‘Çelik Çiviler' ithalatının ABD yerli endüstrisi üzerinde zarara sebebiyet verdiğine hükmedilmiş olup konuya ilişkin 18 Temmuz 2014 tarihli ABD Resmi Gazetesi nüshası ekte bulunmaktadır.

ABD'nin ilgili mevzuatı çerçevesinde ABD Ticaret Bakanlığı Uluslararası Ticaret İdaresi (ITA) tarafından dampingin ve sübvansiyonun mevcudiyetine yönelik soruşturmalar devam etmektedir. ITA tarafından, Güney Kore, Malezya, Umman, Çin Tayvanı ve Vietnam menşeli ilgili ürün ithalatına anti-damping ve telafi edici vergiler uygulanmasına hükmedilmesi halinde bu durumun, ABD pazarında ülkemiz ‘Çelik Çivi' ihracatı açısından anılan ülkeler karşısında rekabet avantajı yaratabileceği değerlendirilmektedir. Bununla beraber, ülkemiz mezkur ürün ihracatının önümüzdeki dönemde ABD'de herhangi bir anti-damping ya da telafi edici vergi soruşturmasıyla karşı karşıya kalma ihtimalinin önüne geçilmesi amacıyla ihracatçı firmalarımızın bu pazara yönelik fiyat politikalarına dikkat etmelerinde fayda mütalaa edilmekte olduğu bildirilmiştir.

Ek-3: ABD Resmi Gazetesi

4. Geleneksel Ödül Töreni

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'ndan alınan bir yazıda; her yıl başarılı gerçek ve tüzel kişileri, turistik işletmeleri, turizm seyahat acentalarını ve ihracatçı firmaları teşvik etmek amacıyla ‘Geleneksel Ödül Töreni' düzenlenmekte olduğu bildirilmiştir.

Bu doğrultuda, 2014 yılında yapılacak Ödül Töreni'ndeki sıralamayı belirlemek üzere; aşağıda belirtilen kriterler kapsamında 2013 yılında FOB Dolar olarak (4 milyon dolar ve üzeri) gerçekleştirilmiş ihracat bedeli dövizlerin, aynı yıl içinde yurda getirildiğini belgeleyen beyan ve bu beyanı doğrulayan belgelerle (banka yazıları) birlikte, ekteki formun doldurulup en geç 29.08.2014 Cuma günü mesai bitimine kadar Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Ticari Belgelendirme Müdürlüğü'ne teslim edilmesi gerektiği iletilmiştir.

Önemli Notlar:

  1. Beyanların doğruluğundan üyelerimiz sorumludur.
  2. Firma merkezinin Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'na ve dolayısıyla Antalya Defterdarlığı'na kayıtlı olması gerekmektedir.
  3. Firmanın Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'na süresi geçmiş aidat borcunun bulunmaması gerekmektedir.
  4. Döviz kazandırıcı işlemlere ilişkin kategorilerde 4.000.000-(Dört milyon) ABD $'ı ve üzerindeki beyanlar değerlendirmeye alınacaktır.
  5. Kazandırılan döviz miktarının mutlaka ABD $' ı olarak belirtilmesi gerekmektedir. ( 2013 yılı için 1 Euro=1.3290 USD paritesi esas alınmıştır)
  6. 2013 yılı içinde tamamı yurda getirilen döviz tutarlarının, bir örneği ekte yer alan ve banka tarafından hazırlanan belgelerin asıllarının Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'na iletilmesi gerekmektedir.
  7. Beyanlar; iki imzalı (Genel Müdür-İşletme Müdürü/Mali Koordinatör/Muhasebe Müdürü) olarak verilecektir.
  8. Firma logosunun elektronik ortamda (asekerci@atso.org.tr - batilgan@atso.org.tr) adresine gönderilmesi rica olunur.

Bilgi için: ATSO Ticari Belgelendirme Müdürlüğü Telefon: 0 242 314 38 43 (Burcu Atılgan)

Ek-4: Bilgi Formu

5. NEVA 2015 Fuarı

İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği'nden alınan bir yazıda; St. Petersburg / Rusya Federasyonu'nda 22-25 Eylül 2015 tarihleri arasında 13. kez düzenlenecek olan ‘NEVA 2015, Rusya Uluslararası Denizcilik Fuarı ve Konferansları' Fuarı'na, Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde, Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği tarafından, milli katılım organizasyonu gerçekleştirilmesi planlanmakta olduğu bildirilmiştir.

Bahse konu fuar ile ilgilenecek firmaların ekteki ön başvuru formunu doldurarak 11 Ağustos 2014 Pazartesi günü mesai bitimine kadar İstanbul İhracatçılar Birlikleri Genel Sekreterliği'ne 0 212 454 05 01-02 numaralarına fakslamaları veya fuar@iib.org.tr e-posta adresine göndermeleri gerektiği bildirilmiştir.

Bilgi için irtibat:

Fuarlar, Tanıtım ve Dış İlişkiler Şubesi

Celal Özcan

Tel: 0212 454 05 88

Faks: 0212 454 05 01-02

Ek-5: NEVA 2015 Ön Başvuru FormuEkler:
Ek-1.pdf

Ek-2.pdf

Ek-3.pdf

Ek-4.pdf

Ek-5.pdf

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.