2014/242 Sirküler (13.11.2014)


BATI AKDENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ ÜYELERİNE

SİRKÜLER 2014/ 242

Sayın Üyemiz,

Bilindiği üzere, Rusya Federasyonu'na (RF) yönelik bitkisel ürünler ihracatımız, 2008 tarihli Mutabakat Zaptı ile 2009 tarihli Ek Memorandum hükümleri çerçevesinde yürütülmekte olup, mezkûr Memorandum hükümleri uyarınca RF'ye yönelik bitkisel ürünler ihracatı gerçekleştirmeye mezun firmaların listesi Antalya' da tertip edilen 12. Dönem Türk-Rus Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyon toplantısında alınan karara istinaden yılda 4 kez güncellenmektedir. (Mart- Haziran- Eylül-Aralık)

Bu bağlamda bir sonraki güncelleme 2014 yılı Aralık ayı içerisinde yapılacak olup, gerekli evrakların 10 Aralık 2014 tarihine kadar Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı'nda (GTHB) olması gerekmektedir. Bu nedenle, 2014 yılı Aralık ayında güncellenecek yeni listeye girmek isteyen üyelerimizin, aşağıda yer alan başvuru evrakları ile birlikte en geç 27 Kasım 2014 Perşembe günü mesai bitimine kadar Birliğimize başvurmaları gerekmektedir.

Daha önce listeye girmiş olan firmalarımızın, Aralık 2014 güncellemesinde liste dışı kalmamalarını teminen tarım danışmanlarında değişiklik var ise Birliğimize gerekli değişikliği bildirmeleri gerekmektedir. Diğer taraftan, Rusya Federasyonu'na son bir yıllık dönemde 50.000 ABD dolarından az ihracat yapan veya ihracat yapmayan firmalar Haziran ve Aralık ayı liste güncellemelerinde liste dışı bırakılacaktır.

Ayrıca, Rusya Federasyonu'na Bitkisel Gıda Ürünleri İhracatçı Firma Listeleri Güncellemelerinde Uygulanacak Usul ve Esaslara İlişkin olarak belirlenen kriterler ekte belirtilmektedir.

Bilgilerini rica ederim.

Fisun EVRENSEVDİ PEKTAŞ

Genel Sekreter

Başvuru evrakları:

1.Taahhütname (Ek-1)

2.Tarım Danışmanı Hizmet Sözleşmesi aslı

3.Ziraat Mühendisi Diploma Fotokopisi

4.Laboratuar Sözleşmesi Aslı

5.Kapasite/Ekspertiz Raporu Örneği

6.Fason Sözleşmesi Aslı

7.Ticaret Sicil Gazetesi Sureti (Noter / Ticaret Odası Onaylı)

Ekler:

1. Rusya Federasyonu'na Bitkisel Gıda Ürünleri İhracatçı Firma Listeleri Güncellemelerinde Uygulanacak Usul ve Esaslara İlişkin Kararlar (1 sayfa)

2. Rus Federasyonu Bitkisel Gıda Ürünleri İhracatçı Firma Listesine Dahil Olmak İsteyen Firmanın İzlemesi Gereken Prosedür

3. BAİB Başvuru Dilekçesi

4. Taahhütname

5. Tarımsal Danışmanlık Hizmet Sözleşmesi Örneği

6. Yetkili Laboratuvarlar ListesiEkler:
2014-242.doc

EK-1 TOPLANTI KARARLARI.pdf

EK-2 RF_Firma_Basvuru_Prosedur.pdf

EK-3 BAIB'ye basvuru dilekçe ornegi.doc

EK-4 yeni TAAHHUTNAME.doc

EK-5 TARIMSAL DANISMANLIK HIZMET SOZLESMESI.doc

EK-6 YETKILI LABORATUVAR LISTESI.pdf

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.