2014/264 Sirküler (19.12.2014)


BATI AKDENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ ÜYELERİNE

SİRKÜLER 2014 /264

Sayın Üyemiz,

1. İran ve Orta Asya Ülkelerine Yönelik İhraç Ürünlerin Taşınmasında Karşılaşılan Sorunlar

2. Türkiye-Arnavutluk Yatırım Forumu İptali

3. DEİK/ SelectUSA 2015 Yatırım Zirvesi Hk.

4. KOZA 2015 Genç Moda Tasarımcıları Yarışması Duyurusu

5. Arjantin Sağlık Bakanlığı İhalesi

6. Mobilya Ar-Ge Proje Pazarı Etkinlik Günü

7. Muhtelif Narenciye Satış İhalesi

8. Viyana Ticaret Müşavirliğinin Avusturya Birim Fiyat Karşılaştırması

Konularını içeren duyurularımızın detayları ekte sunulmuştur.

Bilgilerini rica ederim.

 

Fisun PEKTAŞ
Genel Sekreter

1. İran ve Ora Asya Ülkelerine Yönelik İhraç Ürünlerin Taşınmasında Karşılaşılan Sorunlar

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden (TİM) alınan yazıda, Türkiye ile İran arasında karayolu ulaştırmasında karşılıklı tahsil edilmeye başlanan akaryakıt fiyat farkı (AFF) uygulaması alanında yaşanan anlaşmazlıklar neticesinde 1 Aralık 2014 tarihinde İran tarafınca bu uygulamaya son verildiği ilan edilmiş, bununla birlikte Türkiye plakalı taşıtlara dolu depo ile İran'a giriş yapma zorunluluğu getirildiği belirtilmiş, ülkemizin de aynı şekilde yakıt depolarının mühürlenmeye başlaması uygulaması ile karşılık vermesi üzerine, Türkiye-İran sınır kapılarından geçişlerin geçici bir süre durduğu fakat iki ülkenin 1 Aralık öncesi uygulamalara dönmesiyle beraber taşıt geçişlerinin tekrar hızlanmış olduğu bildirilmiştir.

Bu bilgiler ışığında, İran'a ve İran üzerinden Orta Asya ülkelerine karayolu taşımacılığı ile ihracat yapan üyelerimizin söz konusu gelişmelerden ne şekilde etkilendiklerine dair güncel ve somut bilgilerin TİM'e iletilmek üzere, ekte yer alan görüş bildirme formu doldurularak 22 Aralık 2014 Pazartesi günü 12:30'a kadar tosunn@baib.gov.tr e-posta adresimize gönderilmesi gerekmektedir. (7611)

Ek-1:Görüş Formu

2. Türkiye-Arnavutluk Yatırım Forumu İptali

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulundan (DEİK) alınan bir yazıya atfen Türkiye İhracatçılar Meclisinden alınan yazıda, 01.12.2014 tarih ve 256 sayılı sirkülerimizde T.C. Ekonomi Bakanı Sn. Nihat ZEYBEKCİ himayelerinde T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu ve DEİK organizasyonunda 18 Aralık 2014 tarihinde Arnavutluk'a yönelik bir yatırım ve ticaret heyeti düzenleneceği bildirilmişti. Bu defa, TİM'den alınan 17/12/2014 tarihli yazıda Sayın Bakan'ın programındaki değişiklik nedeniyle forumun iptal edildiği bildirilmektedir.

Anılan foruma katılmak için ödeme yapan katılımcıların ekteki iade formunu doldurarak muhasebe@deik.org.tr e-posta adresine göndermeleri gerektiği belirtilmektedir. (7607)

Ek-2: Arnavutluk İade Formu

3. DEİK/ SelectUSA 2015 Yatırım Zirvesi Hk.

TİM'den alınan bir yazıda; ABD İstanbul Başkonsolosluğu tarafından Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'na (DEİK) iletilen yazıya atfen; SelectUSA Yatırım Zirvesi'nin ABD Ticaret Bakanlığı ev sahipliğinde, 23-24 Mart 2015 tarihlerinde, Washington D.C.'de gerçekleştirileceği,

Zirve kapsamında ABD hükümetinin üst düzey yetkilileri ve dünyaca tanınan iş dünyası temsilcileri tarafından günümüz ekonomik eğilimlerinin değerlendirileceği, ABD'de iş yapma konusunda faydalı bilgilerin sunulacağı ve ABD'de yatırım yapmak için gerekli kaynaklar ve teşvikler hakkında detaylı sunumlar yapılacağı,

ABD'de yatırım yapma konusunu değerlendiren firmalara yönelik kısıtlı kontenjana sahip söz konusu Zirve'ye katılmak isteyen firma temsilcilerinin; http://www.selectusasummit.com/index.php/registration adresinden kayıt yaptırmalarının beklendiği ve zirve hakkında detaylı bilgiye http://www.selectusasummit.com adresinden ulaşılabileceği belirtilmektedir. (7544)

Ek-3: SelectUSA 2015 Zirvesi Broşürü

4. KOZA 2015 Genç Moda Tasarımcıları Yarışması Duyurusu

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri'nden alınan bir yazıda, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri'nin (İHKİB), İstanbul'un Milano, Paris, Londra gibi moda şehirleri ile birlikte anılması ve Türk modasına yeni isimler, yeni çizgiler kazandırılması amacıyla 1992 yılından beri geleneksel olarak her yıl "Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması”nın düzenlendiği, sektörü ve ülkemizi yurtdışında tanıtan bu tür yarışmalar Türk Moda İmajına katkı sağladığı ifade edilmektedir.

22 yıldır düzenlenen KOZA Genç Moda Tasarımcıları Yarışması, bu sene de moda tasarımı alanında yükselmek isteyen genç yeteneklerle buluşacağı,

Bu yıl 23.sü düzenlenecek olan KOZA Genç Moda Tasarımcıları Yarışması'na son başvuru tarihi 06 Mart 2015 Cuma günü olup, yarışma başvuru formu ve detaylı bilgilere http://www.itkib.org.tr/ adresinden ulaşılabileceği belirtilmektedir. (7568)

http://www.itkib.org.tr/dynamic/html/koza_15.htm

5. Arjantin Sağlık Bakanlığı İhalesi

Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Sekreterliği'nden alınan 17/12/2014 tarihli yazıda, T.C. Buenos Aires Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği'nin bir yazısına atfen; Arjantin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan ihale duyurusunun İspanyolca aslından İngilizce diline yapılan gayri resmi tercümesinin bir örneği ekte verilmektedir. Duyuru ile ilgili ayrıntılı İspanyolca bilgiye, söz konusu gayri resmi tercümede belirtilen bağlantılardan ulaşılabilmektedir.(7613)

Ek-4: Duyuruya İlişkin Gayriresmi Özet Tercüme

6. Mobilya Ar-Ge Proje Pazarı Etkinlik Günü

Akdeniz İhracatçı Birliklerinden alınan yazıda, ağaç mamulleri ve orman ürünleri sektörü bünyesinde ihracat faaliyetini başarıyla devam ettiren mobilya ürün grubu için; ihracatımızda katma değerin arttırılması, yeni teknoloji ve üretim metotlarının üretim süreçlerine kazandırılması, üniversite-sanayi işbirliğinin güçlendirilmesi amacıyla sektör olarak Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Sekreterliği ve TÜBİTAK tarafından desteklenen, Türkiye'deki tüm Teknoparklar ile işbirliği halinde çalışılan ve ilki başarıyla tamamlanan "Mobilya Ar-Ge Proje Pazarı" organizasyonunun ikincisinin 23 Aralık 2014 Salı günü Mersin'de Akdeniz İhracatçı Birlikleri Merkez Binası'nda gerçekleştirileceği, etkinlik gününde dereceye giren projelerin de açıklanacağı bildirilmiş olup, söz konusu etkinliğe ilişkin program ekte sunulmaktadır. (7601)

Ek-5:Etkinlik Programı

7. Muhtelif Narenciye Satış İhalesi

Dalaman Tarım İşletmesi Müdürlüğünden alınan yazıda işletmelerinin Washington Portakal, Kırmızı+pembe greyfurt, Mineola Madarin ürün çeşitleri için satış ihalesinin 18.12.2014 Perşembe günü saat 14:00'de yapılacağı bildirilmektedir. (7157)

EK-6: İhale Davetiyesi

8. Viyana Ticaret Müşavirliğinin Avusturya Birim Fiyat Karşılaştırması

Viyana Ticaret Müşavirliği'nden alınan bir yazıda, 2014 Eylül ayı Avusturya-Türkiye ithalat birim fiyat karşılaştırmalarının raporlandığı belirtilmektedir.

Anılan dönemdeki aylık raporda Türkiye ile Avusturya arasındaki yaklaşık 2,5 milyar Avro'ya ulaşan ikili ticaret hacmimizin her yıl kayda değer artış gösterdiği, diğer yandan Avusturya'ya ihracatımızın Avusturya'dan ithalatımızdan daha yüksek bir oranda artması, uzun yıllardır ülkemiz aleyhine olan ticaret dengesinin 2014 yılından başlayarak önümüzdeki yıllarda Türkiye lehine bir seyir izleyeceğine dair olumlu işaretler verdiği vurgulanmaktadır.

Konuya ilişkin detaylı raporlar ilişikte yer almakta olup Türkiye ile Avusturya arasında ticari ve ekonomik ilişkilere ilişkin güncel gelişmelere ve raporlara http://www.musavirlikler.gov.tr adresinden ulaşılabileceği bildirilmektedir.

Ek-7: 2014 Eylül Birim Fiyat Karşılaştırma TablosuEkler:
Ek-1.doc

Ek-2.docx

Ek-3.pdf

Ek-4.JPG

Ek-5.pdf

Ek-6.JPG

Ek-7.xlsx

Thumbs.db

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.