2022/089 Sirküler (25.05.2022)


BATI AKDENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ ÜYELERİNE
SİRKÜLER 2022-089

Sayın Üyemiz;

1. Tebliğ Taslağı

2. İşbirliği Talebi - Bangladeş

3. Fas / Yatırım Arazisi Temin Portalı

4. Puro ve Sigarillo, Nargilelik Tütün Mamulü, Pipoluk Tütün Mamulü ve Sarmalık Kıyılmış Tütün Mamulü Standart Tasarıları

Konularını içeren duyurularımızın detayları ekte sunulmuştur.

Bilgilerini rica ederim.

e-imzalıdır
Güliz AKEL ÇETİNKAYA
Genel Sekreter V.

1. Tebliğ Taslağı

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığından alınan bir yazıya atıfla, T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğünden alınan yazıda, Türk Gıda Kodeksi Hazırlama Yönetmeliği çerçevesinde ‘‘Türk Gıda Kodeksi- Aromatize Şarap, Aromatize Şarap Bazlı İçki ve Aromatize Şarap Kokteyli Tebliği" taslağının hazırlandığı ifade edilmektedir.

Bu kapsamda, söz konusu Tebliğ Taslağına ilişkin ihracatçılarımızın olası görüşlerinin 26 Mayıs 2022 saat 15.00'e kadar Genel Sekreterliğimize (eo@baib.gov.tr) iletilmesi hususunda gereğini rica ederim.

EK-1: Tebliğ Taslağı

2. İşbirliği Talebi - Bangladeş

T.C. Ticaret Bakanlığı'ndan alınan yazıya atıfla, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)'den alınan yazıda, Dakka Ticaret Müşavirliğinden alınan bir yazıya atıfla, Bangladeş'te faaliyet gösteren Plum Şirketler Grubunun, Otomobil Parçaları ve Bileşen İmalatı, Elektronik Parça ve Bileşen Üretimi, Tek Kullanımlık Tıbbi Ekipman İmalatı, Doldurulmuş Oyuncak İmalatı, Deri Dışı Ayakkabı İmalatı, İlaç Destek Sanayi, Hazır Giyim İmalatı, Evcil Hayvan Oyuncakları ve Aksesuarları İmalatı alanında Türk firmalarıyla iş ortaklıkları kurma talebini Dakka Müşavirliğine ilettiği belirtilmiş olup, firmaya ilişkin bilgiler ekte gönderilmektedir.

EK-2: Firma Bilgileri

3. Fas / Yatırım Arazisi Temin Portalı

T.C. Ticaret Bakanlığı'ndan alınan yazıya atıfla, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)'den alınan yazıda, Fas Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yatırımcılar için sanayi arazilerine yönelik yeni bir internet portalının hizmete açıldığı, yeni portala https://industrial-estate.gov.ma/ adresinden ulaşılabildiği, söz konusu portalın yatırımcılara özellikle sanayi arazileri hakkında geniş bir veri tabanı sağlayarak bilgiye erişim açısından ihtiyaçlarının karşılanması için açıldığı, çok dilli platform sayesinde yatırımcıların Fas genelinde hangi endüstriyel arazinin mevcut olduğunu, ihtiyaçlarına en uygun endüstriyel araziye ve fiyatına ilişkin bilgiye ulaşabildiği, anılan portalda arazi aramasının çeşitli kriterlere göre yapılabildiği, yatırımcının en uygun arazi teklifini tespit ettikten sonra ilgili kurumla irtibata geçebileceği hususlarına yer verildiği belirtilmektedir.

4. Puro ve Sigarillo, Nargilelik Tütün Mamulü, Pipoluk Tütün Mamulü ve Sarmalık Kıyılmış Tütün Mamulü Standart Tasarıları

T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğünden alınan yazıda, Türk Standardları Enstitüsü tarafından "TS 13444/ tst T1 Puro ve Sigarillo, TS 13445/tst T2 Nargilelik tütün mamulü, TS 13659/ tst T1 Pipoluk Tütün Mamulü ve TS 13599/ tst T1 Sarmalık Kıyılmış Tütün Mamulü" standart tasarıları hazırlandığı ifade edilmektedir.

Bu kapsamda, bahse konu standart tasarılarına dair ilgili ihracatçılarımızın olası görüş ve önerilerinin 27 Mayıs 2022 saat 15.00'e kadar Genel Sekreterliğimize (eo@baib.gov.tr) iletilmesi hususunda gereğini rica ederim.

EK-3: TaslakEkler:
EK-1.docx

EK-2.pdf

EK-3.docx

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.