2022/099 Sirküler (08.06.2022)


BATI AKDENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ ÜYELERİNE
SİRKÜLER NO: 2021-099

Sayın Üyemiz,

T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen "2011/1 sayılı Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği Hakkında Tebliğ” kapsamında Uçucu Yağlar ve Diğer Kozmetik Ürünleri sektörlerinde faaliyet gösteren üyelerimize yönelik, 23-29 Ekim 2022 tarihleri arasında Seul/Güney Kore'ye yönelik Kozmetik Sektörel Ticaret Heyeti gerçekleştirilmesi planlanmakta olup, Sektörel Ticaret Heyetine ilişkin taslak programımız ekte yer almaktadır.

Planlanan heyet ile; (1) Olası ticari işbirliği imkânlarının araştırılması ve ticari potansiyelin yerinde tespit edilmesi ve (2) Sektörel kurum ve alıcı firmalarla ikili görüşmeler yaparak yeni iş bağlantıları kurulması hedeflenmektedir.

Bölgemiz Kozmetik Ürünleri ihracatına katkı sunulması, ihracatçılarımızın yeni pazarlara açılabilmesinin kolaylaştırılması ve üye firmalarımızın maliyetlerinin azaltılması adına, Bakanlıkça hedef ülke olarak belirlenen Güney Kore %60 devlet desteği kapsamındadır. Buna ek olarak, heyetimiz kapsamında Birliğimiz tarafından Yönetim Kurulu kararına istinaden üye firmalarımızı kapsamak üzere %30 ilave destek verilecektir. Ayrıca, heyetlerimize ilişkin tüm maliyetlerin ön-finansmanı da Birliğimiz tarafından sağlanacaktır.

Bu çerçevede, söz konusu heyet programında 1. kişi için katılım payı 990 USD, 2. kişi için 480 USD olarak belirlenmiştir. Katılım payına; gidiş-dönüş uçak bileti, 4 gece konaklama (oda+kahvaltı), transferler, bölgedeki önemli ithalatçılarla ikili iş görüşmeleri organizasyon giderleri, yurt dışı çıkış harç pulu, seyahat sigortası, tanıtım malzemeleri, tercüman hizmeti dâhil; oteldeki ekstra oda harcamaları ücreti hariçtir.

Bu çerçevede,Güney Kore'ye yönelik Sektörel Ticaret Heyetine katılmak isteyen firmaların en geç 20 Haziran 2022 Pazartesi günü mesai bitimine kadar başvurularını ekte sunulan form ile öncelikle e-posta (arge@baib.gov.tr), ardından evrak asılları ile Genel Sekreterliğimize iletmelerini ve katılım bedelini aşağıda yer alan Birliğimiz banka hesabına yatırmalarını rica ederim.

e-imzalıdır
Güliz AKEL ÇETİNKAYA
Genel Sekreter V.

Ekler:

  1. Önemli Notlar
  2. Sektörel Ticaret Heyeti Taslak Programı
  3. Sektörel Ticaret Heyeti Katılımcı Firma Talep Yazısı (EK C1)
  4. Firma Katılımcı Dilekçesi

TİCARET HEYETİ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ NOTLAR

· "2011/1 sayılı Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği Hakkında Tebliğ” kapsamında, 13/1/2011 tarihli ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun 124 üncü maddesinde belirtilen kollektif, komandit, anonim, limited ve kooperatif şirketleri destek kapsamındadır.

· 2011/1 sayılı Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği Hakkında Tebliğde belirtilen koşullar çerçevesinde, sektörel ticaret heyetimiz dâhilinde bir şirketten en fazla 2 kişi devlet desteği kapsamındadır.

· USD Hesap Bilgileri:

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği

Vakıflar Bankası-Antalya Şubesi-Hesap No: 00158048000844376

IBAN : TR09 0001 5001 5804 8000 8443 76

· Banka dekontlarında katılımcı firmanın ismi, hesap numarası, IBAN numarası, "BAİB Güney Kore Sektörel Ticaret Heyeti Katılım Bedeli” ibaresi yer alması gerekmektedir.

· 1 Ocak 2021 sonrası gerçekleşecek faaliyetlerin başvurularının DYS Sistemi üzerinden iletilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda heyetlerde katılımcı olacak firmaların DYS'de tanımlı olmaları gerekmektedir.

Birliğimizce düzenlenecek söz konusu heyete katılım sınırlı sayıda olup, çok sayıda talep olması durumunda heyet bedelinin yatırılması ve heyete ilişkin gerekli belgelerin eksiksiz olarak teslim edilme tarihi esas alınacaktır.Ekler:
DYS_EK_C1 Sektörel Ticaret Heyeti Katılımcı Şirket Talep Yazısı.doc

Firma Katılımcı Dilekçesi.docx

TASLAK PROGRAM.PDF

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belirttiğiniz GSM numarasına gönderilen 4 haneli SMS Doğrulama Kodunu giriniz.

SMS Doğrulama Kodu Hatalı

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.